Nejlepší pískoviště se stříškou 2025 a jak vybrat
Perfektní zábava pro malé i velké průzkumníky.
Jak vybrat pískoviště se stříškou
- Písek dětem poskytuje obrovský prostor pro uplatnění jejich fantazie.
- Kostra pískoviště je vyráběna převážně ze dřeva nebo plastu.
- Hlavní výhodou poklopu je ochrana pískoviště před znečištěním a vlivy počasí.
Pískoviště se stříškou - náš výběr
Pískoviště se stříškou loď
Pískoviště se stříškou a lavičkou
Pískoviště se stříškou 140x140
Jak vybrat pískoviště se stříškou
Pozitivní dopad na vývoj
Hra s pískem dětem pomáhá ve vývoji a má tak řadu pozitivních dopadů. V některých zdravotnických zařízeních se hra s pískem používá jako přirozená forma zklidnění. Manipulace s lopatkami a dalším náčiním nutí děti zlepšovat svou koordinaci. Dotek písku na rukou stimuluje jemnou motoriku dětí. Zlepšuje jejich citlivost v prstech a pomáhá ve vývoji. Pokud děti chodí po pískovišti bosé, stimuluje to jejich chodidla a svaly na nich. Tato stimulace má význam pro správný vývoj nožní klenby a celkově postavení nohou.
Víte, že…?
Při umístění myslete na bezpečnost vašich dětí a pískoviště umístěte tak, abyste na něj pokud možno viděli také z kuchyňského okna. Volte také spíše stinné místo než to, kam praží přímé slunce.
Materiál
Kostra pískoviště je vyráběna převážně ze dřeva nebo plastu. Využít se dají také nafukovací pískoviště, které je možné použít jako bazén.
Materiál | Popis |
---|---|
Plastové pískoviště | Patří k levnějším, jsou velmi oblíbená, lze je využít multifunkčně, tedy stejně jako v případě nafukovacích je možné přeměnit je na bazének. Je praktické a snadno se přenáší. K dostání je v mnoha různých tvarech a barevných provedeních. Zakoupit můžete otevřené nebo uzavřené praktickým krytem. Plastová pískoviště nemají stříšku, lze k nim ale dokoupit slunečník, ten bývá i součástí některých typů. |
Dřevěné pískoviště | I tento typ je velmi oblíbený a má svoje výhody i nevýhody. Mezi klady patří bezesporu bytelnost, nevýhodou je větší hmotnost a horší manipulace. Dřevěná pískoviště jsou většinou dražší než plastová. Dřevěná pískovitě preferují především majitelé zahrad, tento typ bývá větších rozměrů, často jsou doplněny praktickými lavičkami, které vám umožní komfortnější hlídání malých dětí. Tyto pískoviště nemívají dno, čímž se zabrání zapaření písku a vzniku plísní. Je ale vhodné vyložit spodek pískoviště zahradní textilií, která zabrání prorůstání trávy a zároveň propustí vodu. Mnoho typů je vybaveno ochranou stříškou. Ta je ve většině případů vyrobena z kvalitní nepromokavé textilie v různých barevných provedeních. |
Nafukovací pískoviště | Nafukovací pískoviště patří k nejlevnějším. Jedná se spíše o nafukovací bazénky, které lze využít i jako pískoviště. Své využití najdou především na malých balkonech a díky svým rozměrům se hodí především pro malé děti. Lze je koupit jak otevřené, tak s praktickou stříškou, která děti chrání před sluníčkem. Výhodou je zde nízká pořizovací cena a také skladnost. Jakmile pískoviště doslouží, písek odstraníte a pískoviště vyfouknete. Nebude tedy po zbytek roku nikde překážet. Tento typ je však možné využít i doma, například jako bazének naplněný balonky. Nevýhodou je omezená životnost. |
Výhody stříšky nebo poklopu
Hlavní výhodou poklopu je ochrana pískoviště před znečištěním a vlivy počasí. Usnadní také celkovou údržbu. Pokud vyberete pískoviště bez stříšky, je vhodné pořídit alespoň nějakou plachtu, která písek ochrání před znečištění.
- Výhodou pískovišť opatřených stříškou je jejich multifunkční využití. Stříška ochrání dítě před sluncem nebo větrem a po ukončení hry ji jednoduše stáhnete a použijete jako poklop.
- Tyto typy jsou však vyráběny pouze ze dřeva, nafukovací pískoviště opatřené stříškou nebo deštníkem, chrání pouze před sluníčkem a plastová opatřená krytem poslouží jen jako ochrana písku nikoli dítěte. Zde jste tedy značně omezeni při výběru a je tedy na vás a vašich možnostech, čemu dáváte přednost.
- Ke všem typům je však možné přikoupit plachtu i slunečník.
Cena
Pořízení pískoviště nepředstavuje velkou finanční zátěž, jednoduchá plastová lze koupit za několik stokorun. Velmi oblíbený typ ve tvaru mušle s krytem vás vyjde na 500 Kč. Pokud chcete dětem dopřát pískoviště ve tvaru zvířátka, bude se cena pohybovat kolem 1 000 Kč.
Dřevěná pískoviště jsou o něco dražší, i zde záleží na typu a provedení. Menší a jednoduché koupíte do 1 000 Kč, dražší a propracovanější mohou stát až 3 000 Kč, zlatou střední cestou jsou pak taková, jejichž cena se pohybuje kolem 2 000 Kč.