Plašič myší

Nepotřebujete kočku, když máte plašič myší.

ca. 1 000 CZK
ca. 600 CZK
ca. 400 CZK
ca. 100 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat plašič myší

  • Myš je možné chytit do různých pastí. Pokud nepatříte k těm, kteří chtějí myš zahubit, zkuste ji vyplašit pomocí plašiče.
  • Na trhu jsou zastoupeny ultrazvukové nebo zvukové plašiče.
  • Důležitými parametry jsou způsob napájení a dosah.

Myš domácí

Myš domácí je převážně noční zvíře, které se za potravou vydává za soumraku nebo v noci. Většinou se spoléhá na vynikající sluch a čich. Její zrak totiž není nijak vynikající, za denního světla vidí velmi špatně. Je to neobyčejně pohyblivé a obratné zvíře, které dokáže snadno běhat i po stěnách.

Tento malý hlodavec žere vše, na co v domě nebo v jeho okolí narazí, nejraději má obilí, a proto se nejlépe cítí v sýpkách, stodolách i ve spížích a co nestačí sežrat, znehodnotí svým trusem i močí. Tímto způsobem mohou myši přenášet různé nemoci, například salmonelózu nebo leptospirózu, stejně jako střevní parazity včetně tasemnice.

Česká kvalita
Deramax Klasik

Víte, že…?

Za den spotřebuje jedna myš přibližně 3-5 g potravy. Jako škůdce se ale projevuje především kontaminací potravinových zásob svým trusem a močí a jako technický škůdce, když rozkousává kabeláž a další technické vybavení. Myši dokáží okusovat i zdánlivě odolné materiály jako plasty, zdivo, dřevo, a mohou tak narušovat stavební konstrukce, potrubní systémy i veškeré vnitřní vybavení budov.

Pasti a plašičky

V dnešní době je k sehnání velké množství druhů pastí, od klasických dřevěných, přes plastové až po kovové. Pasti je nejlépe pokládat za nábytek a ke stěnám, kde se myši často pohybují. Jako návnadu můžete použít nejen sýr, ale také oříšek či kousek opečeného chleba. Pokud nechcete myši pomocí pastičky usmrtit, dají se zakoupit i speciální pasti ve tvaru domečku, do kterého myš vleze, ale už se nedostane ven. Vy ji pak můžete odnést třeba někam ven do přírody.

Myší se můžete zbavit také pomocí plašiček, které svými zvuky zvířata odpuzují z prostor, kde jsou umístěny. Vydávaný zvuk je totiž pro tato zvířata natolik nepříjemný. Dostupné plašiče můžete vybírat podle několika parametrů.

Zvukový do auta
Format1 Elektronický plašič AOdHn S 24V

Poslední možností, která se doporučuje jen v opravdu naléhavých případech, je použití jedovatých chemických nástrah. Nejčastěji jde o nejrůznější granule či jedovatá zrna obilí. Nástrahy se umístí na různá místa domu, kde se myši objevují nejčastěji. Jed v nástrahách nepůsobí okamžitě, ale až za několik dní. Většina z nich funguje poměrně drasticky, způsobují vnitřní krvácení, a myš tak uhyne. Důležité je samozřejmě zabezpečit to, aby se k nástraze nedostaly děti či jiná domácí zvířata.

Podle typu

K dostání jsou dva základní typy plašičů, které se liší tím, zda je zvuk slyšitelný lidským uchem či nikoliv.

Typ Popis
Ultrazvukové Ultrazvukové plašiče vydávají zvuk o tak vysoké frekvenci zhruba 22,5 kHz, že jej lidské ucho nezaznamená a proto vás při provozu nijak neruší. Neslyší ho ani domácí zvířata jako kočky nebo psi. Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že je možné umístit je kamkoliv, tedy i do míst, kde se běžně pohybujete. Jsou efektivní a mají vysoký dosah.
Zvukové Tyto plašiče zvířat vydávají zvuk, který je slyšitelný jak pro lidi, tak i pro domácí zvířata a je nutné umístit je pouze tam, kde nikoho neruší. I když nejsou tak rozšířené jako ultrazvukové, mají ale svoje výhody. Ve venkovním prostředí, kde se ultrazvukové signály nemohou odrážet od stěn a nábytku a vyplňovat tak celý prostor, mohou být zvukové plašiče účinnější.

Způsob napájení

  • Plug-in – mají vidlici pro zasunutí do zásuvky, patří do kategorie levných přístrojů, jejichž účinnost není vysoká.
Ultrazvukový
Format OdH1
  • Na baterie – fungující na základě baterií se hodí všude tam, kde není možné přístroj zapojit do zásuvky. Mají menší výkon, ale na pokrytí menších prostor je dostačující a i jejich výdrž je velká.
  • S adaptérem – přístroje napájené pomocí síťového adaptéru mají mnohonásobně vyšší výkon a využívají vestavěné moduly, které vhodně upravují základní signál, což také přispívá k vyšší účinnosti.

Podle dosahu

Při umístění plašiče v místnosti se dívejte po dosahu uvedeném v metrech čtverečných. Ultrazvukové odpuzovače fungují tak, že se jejich signály odráží od stěn nebo předmětů a mohou tak působit v celém prostoru. Nejlepší plašiče mohou mít dosah až 500 m2.

Pachový odpuzovač
Stop Pest 200 ml

Odpuzovač umístěte do místnosti tak, aby byl v otevřeném prostoru. Kusy nábytku by mohly blokovat vysílané signály a rušit tím účinnost přístroje. Ideální je pro umístění místo v blízkosti vchodu, kudy se škůdci do místnosti dostávají.

Při umístění plašiče ve venkovních prostorech je důležitější dosah v metrech, protože se signál nemá od čeho odrážet.

Ceny

Obyčejnou dřevěnou past koupíte v každé drogerii a její cena je cca 10 Kč, různé plastové vás vyjdou od 50 – 100 Kč. Různé druhy jedů pak koupíte od 100 – 200 Kč.

Solární na zahradu
GARDIGO Solární ultrazvukový plašič 40 m²

Ultrazvukové plašiče nabízí například Kemo, Format, Deramax a jejich cena se pohybuje od 350 – 1 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co použít, když je plašič neúčinný?

Pokud se Vám zdá, že plašič nefunguje podle vašich představ, můžete zkusit nastražit různé pasti. Kromě klasických pastí, které mají myš usmrtit, lze koupit pasti, do kterých se myš chytí, aniž by si nějak ublížila. Pokud používáte pořírací nástrahu, měli byste ji vždy umístit do speciálních stanic, do kterých bude mít přístup pouze hlodavec. Ochráníte tak své děti i domácí mazlíčky.

Kam je možné umístit plašiče?

Plašič můžete umístit kdekoliv doma nebo venku. Čím větší je prostor, tím větší by měl být i výkon a dosah plašiče.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Česká kvalita
Zvukový do auta
Ultrazvukový
Pachový odpuzovač
Solární na zahradu
Image
Produkt
Deramax Klasik
Format1 Elektronický plašič AOdHn S 24V
Format OdH1
Stop Pest 200 ml
GARDIGO Solární ultrazvukový plašič 40 m²
Cena ca. 1 000 CZK ca. 600 CZK ca. 400 CZK ca. 100 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.