Nejlepší plážové stany 2024 a jak vybrat
Aby Vaše dovolená byla opravdu dokonalá.
Jak vybrat plážový stan
- Velikost je uváděna v rozměrech či počtu osob, které budou plážový stan využívat.
- Plážový stan Vás spolehlivě ochrání před sluncem, větrem i deštěm.
- Stan se skládá z vícero částí, a proto každé věnujte dostatek času při výběru. Ovlivní to odolnost stanu, jeho životnost, ale i hmotnost.
Plážový stan - náš výběr
Plážové stany pro miminko
Plážové stany s UV ochranou
Samorozkládací plážové stany
Plážové stany pro 4 osoby
Jak vybrat plážový stan
Velikost plážového stanu
Tak, jako se řeší velikost u klasických stanů, bude se řešit i v tomto případě. Ta je uváděna v rozměrech či počtu osob, které budou plážový stan využívat. Pořídit ho můžete pouze pro jednu osobu či celou čtyřčlennou rodinu. Na toto byste měli myslet již před samotným výběrem stanu – zda plánujete zakoupit stan, ve kterém budete na pláži trávit čas, či bude sloužit jen pro úschovu věcí.
Víte, že…?
Pro jednu osobu, jenž bude stan využívat, počítejte s šířkou 50 – 60 cm. Tento údaj rovněž vystihuje šířku karimatky či nafukovací matrace.
S kapacitou dále souvisí i výška stanu. Nejmenší, která je k dostání, se pohybuje kolem 90 cm. Pro děti je tato verze ideální, ale dospělí členové rodiny by mohli drhnout hlavou o strop. Nejlepší je tedy volit výšku zhruba 120 cm. Není však problém zakoupit i stan se 150 cm.
Ochranné vlastnosti
- První vlastnost, která se vám s termínem plážový stan vybaví, by měla být ochrana proti slunci. Proto současní výrobci nabízí produkty s UV filtrem. Dokonce je k dostání v několika stupních. Pobytem ve stanu na pláži snižujete riziko popálení či jiné poškození právě vlivem slunečního záření.
- Další pozitivum hledejte v ochraně proti větru. Ale pozor. Musíte vybrat opravdu kvalitní stan, který neuletí při prvním vánku, ale také ho dostatečně zajistit. Ať už za pomoci kotvicích kolíků či speciálních kapes určených pro naplnění pískem.
- Existují však i speciální stany, které vás dokážou ochránit před deštěm. Nejedná se však o nijak výraznou ochranu. S velkou průtrží mračen si neporadí, ale mrholení a běžný déšť zvládne. Tento parametr hledejte pod pojmem „vodní sloupec“. Ten se u plážových stanů pohybuje kolem 500 mm. K dostání jsou však i výrobky s hodnotou 3 000 mm. V tomto případě se žádného deště nemusíte bát, ale myslete na to, že nesmíte sahat na stěny stanu, jinak vám do něj poteče.
Víte, že…?
Tím, že plážový stan připomíná polozavřenou kopuli, nezapomeňte ho postavit proti větru jeho zavřenou stranou, nikoli tou otevřenou. Usnadníte si jednak čas jeho chytáním, ale ušetříte i peněženku, pokud by se stan poničil.
Použitý materiál
V tomto ohledu nezapomeňte sledovat hned několik druhů materiálu. Stan se skládá z vícero částí, a proto každé věnujte dostatek času při výběru. Ovlivní to odolnost stanu, jeho životnost, ale i hmotnost.
Tropiko
Pod tímto pojmem se skrývá název vnější vrstvy stanu. Tu tvoří polyester či polyamid s polyuretanovým zátěrem či úpravou na bázi silikonu. Díky této úpravě je plážový stan voděodolný.
Při působení větru na stěny stanu může dojít k jeho protržení. Aby vám však výrobek dlouho vydržel, dejte přednost ripstopové struktuře látky. Při vzniklé trhlině totiž nedochází k jejímu dalšímu šíření. Na první pohled ji poznáte podle čtverečkové struktury.
Podlaha stanu
U levných modelů narazíte na obyčejný polyethylen, také označován jako PE. Jeho nevýhodou je velmi tenká vrstva náchylná k protržení, ale i promočení. Někdy můžete narazit i na PVC. To se vyznačuje větší hmotností, nicméně vlastnosti jsou téměř totožné jako u polyethylenu. Kvalitní modely, nabízí spodní vrstvu stejnou, jako na vnějším stanu.
Stanové tyče
Tyče neboli pruty jsou u plážových stanů nejčastěji vyráběny z 3 materiálů. Správně vybraný materiál ovlivní konstrukci celého stanu. Dbejte tedy na jeho vlastnosti, případně se nebojte nechat si poradit od zkušeného prodejce.
Materiál | Vlastnosti |
---|---|
Laminát/sklolaminát | Nejlevnější a bohužel také nejméně kvalitní materiál. I přesto, že je těžký, neočekávejte od něj dlouhou životnost, jelikož se snadno láme. Dokonce může potrhnout i vnější stan či podložku. |
Durawrap/wraplex | Speciálně upravený laminát se může pyšnit vyšší životností, nedochází k lámání. Ovšem váha prutů je stejná, jako v případě obyčejného laminátu či sklolaminátu |
Dural | Lehký, ale přesto vysoce kvalitní materiál. Jedná se o speciální slitinu hliníku. Ta se vyznačuje dlouhou životností, ale bohužel se tyto výhody promítají i do celkové ceny stanu. Pokud však hledáte kvalitu a nechcete každou sezonu kupovat nový plážový stan, je dural nejlepší volbou. |
Kvalita švů
Již jsme si něco řekli o vodním sloupci, ale také o použitém materiálu, nicméně je dobré sledovat ještě kvalitu švů. Ty jsou slabinou většiny výrobků, jelikož skrze ně může dovnitř zatékat. U plážového stanu to však není tolik důležité, jako u klasického stanu, nicméně déšť vás může potkat i na pláži.
To, jestli švy nejsou pravidelné, či se rozjíždí, poznáte již na první pohled. Další pomůckou pro kontrolu a rozeznání, zda se opravdu jedná o kvalitu, poznáte podle toho, že švy budou podlepeny speciální nepropustnou páskou.
Složení stanu
Pokud jste ještě neměli tu čest stavět stan, nemusíte se bát, že je to náročný proces. Nicméně chápeme, že každý chce mít ideálně hned vše hotové. Hlavně v případě, kdy přijdete na pláž, tak už se vidíte, jak skáčete mezi vlnami. Nejlepším základním kritériem pro stavbu stanu zcela jistě bude to, zda ho zvládnete postavit sami nebo budete potřebovat pomoct od druhé osoby.
Samorozkládací stan
V 60 % se plážové stany vyznačují samorozkládacím systémem. Často jsou označovány také jako sekundové stany. Smyslem je vytáhnout ho z obalu a konečný tvar stan získá sám. Ten tvoří měkké pruty, jenž je možné ohýbat. Nepočítejte však v tomto případě s dlouhou dobou životnosti.
Nevýhodou samorozkládacího stanu pro někoho může být obtížnější složení. Je sice hezké mít stan složený hned, ale všichni bychom si přáli i jednoduché složení. Věříme však, že jakmile si najdete svůj „gryf“, vše půjde jak báseň.
Skládací stan
Zbývající procenta všech stanů jsou skládací. Tento typ zná téměř každý z nás, kdy byl na táboře, či někdy sám kempoval. Počítejte s tím, že složení stanu vám bude déle trvat, ale za odměnu poskytne bytelnější přístřešek.
Příslušenství
Pro lepší komfort využití plážového stanu nabízí prodejci hned několik druhů příslušenství, ať už se jedná o praktické pomůcky, či takové, které pozvednou komfort stanu.
- Stanové kolíky: Pokud nevlastníte stan, jenž disponuje speciálními kapsami pro umístění písku, je třeba věnovat pozornost stanovým kolíkům. Ty mnohdy nebývají součástí balení. Chcete-li kvalitu, hledejte duralové kolíky či speciálně upravený plast. Věnujte pozornost i samotnému profilu kolíku. Kulatý profil můžete jednoduše ohnout nesprávným zacházením. Lepší je volit čtvercový či trojúhelníkový průřez.
- Upínací lanka: Bývají k prodeji samostatně. To oceníte, zejména pokud o něj zakopnete a přetrhnete ho.
- Footprint: Jedná se o speciálně upravené podložky pod stan. Ochrání stan před vodou, a i když jsou velmi tenké, zajistí dostatečný komfort a dlouho vydrží.
- Opravné sady: Pokud se na vašem stanu objeví malá trhlinka, nezoufejte. V obchodech se sportovní tématikou bývá k dostání několik záplat, pevné izolepy, jehly či nitě pro zašití švů a mnoho dalších.
- Moskytiéra: K moři jako dělaná. Ve většině případů není součástí plážového stanu, nicméně doporučujeme ji přikoupit. Ochrání vás proti hmyzu, ale také napomáhá ke správné cirkulaci vzduchu, je-li dostatečně prodyšná.
Barva
Zkuste nyní zapomenout na vaše vlastní preference a snažte se řídit jednoduchým pravidlem, že světlé barvy odráží slunce. V takovém případě se na rozdíl od tmavých stanů méně zahřívá jejich vnitřek. Navíc lépe působí na lidskou psychiku a vnitřní zvětšují prostor stanu. Ovšem pozor na žlutou barvu. Všichni víme, že se na ní rád chytá drobný hmyz.
Cena a značka
Možná jste si mysleli, že plážový stan koupíte v prvním supermarketu a budete mít vystaráno. Ale my jsme rádi, že jste dnes věnovali čas našemu rádci. Nejenže již máte ponětí o vlastnostech stanu, ale také víte, na co se zaměřit a na co si naopak dát pozor. Osvědčené kvality se dočkáte u značek Colema, Acra, Husky, Loap, Navalla či Spokey.
Cena do 300 Kč
Za velmi příznivou cenu pořídíte plážový stan pro 2 až 3 osoby. Většinou se jedná o méně známé značky. Součástí balení bývají laminátové tyče. Počítejte s jednoplášťovou a méně kvalitní tropikou. Podlážka je tvořena z polyethylenu s ochranou pro poškrábání od písku. Hmotnost stanu se pohybuje do 2 kg, ačkoliv se nejedná o samorozkládací stan, hravě si s tím poradíte.
Cena od 300 Kč do 500 Kč
V této cenové kategorii se budou stále objevovat menší plážové stany od známých značek. Ovšem s lepším kvalitním materiálem a se samorozkládacím systémem, při složení má tedy větší rozměry, ale váží pouze 1 kg.
Cena nad 500 Kč
Plážové stany za vyšší cenu jsou vybaveny i vnější konstrukcí, jenž chrání tropiko s vodním sloupcem od 3 000 mm. Pruty jsou vyrobené z laminátu a švy jsou podlepené speciální lepenkou. Součástí balení bývají také ocelové kolíky a opravárenský set.