Plynová stolička

Domu, do restaurace i gastro podniků.

ca. 1 400 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 24 800 CZK
ca. 43 100 CZK

Jak vybrat plynovou stoličku

  • Plynová stolička se využívá především v podnicích hromadného stolování, jako je například školní jídelna, závodní kuchyně či restaurace. Je tedy určena zejména pro profesionální použití.
  • Tento výrobek můžete připojit buď k zemnímu plynu, nebo můžete zvolit variantu plynové bomby na propan-butan.
  • K dispozici máte několik materiálů, ze kterých můžete vybírat. Vždy by ale tento materiál být kvalitní a především odolný.
  • Důležitými parametry jsou také příkon a rozměry tohoto výrobku.
  • Volit můžete mezi modely, jejichž hodnota začíná na 2 000 Kč, až po ty, které stojí více než 20 000 Kč.

Typy

Plynové stoličky rozdělujeme na 2 základní typy, a to podle druhu plynu, kterým jsou napájeny. Jedná se o zemní plyn a propan-butan. V následující tabulce se dozvíte bližší informace.

Druh plynu Popis
Zemní plyn Abyste mohli využívat plynovou stoličku s napájením na zemní plyn, musí mít váš podnik nebo jiný objekt plynovou přípojku, kterou následně můžete připojit do spotřebiče. Zemní plyn je výhodnější především z hlediska pohodlí.
Propan-butan Jestliže budete plynovou stoličku využívat pouze nárazově nebo občas, vyplatí se vám více propan-butan. Plní se do lahví o různém objemu. Lahev pak připojíte ke spotřebiči. Používání propan-butanu je nejen efektivní, ale i ekonomické. Další výhodou je nezávislost na distribučních sítích a maximální flexibilita.

Materiál

Konstrukce modelů, které jsou na trhu dostupné, je zpravidla vyrobena z nerezové oceli ve formě rámu nebo zabudovaného zařízení z nerezového plechu. V zabudovaných zařízeních je vrchní deska, na které je umístěn hořák. Rošt, na který se umísťuje nádobí, může být vyroben třemi způsoby provedení. Dalšími materiály, ze kterých se plynová stolička vyrábí, jsou litina a chrom-niklová ocel.

Stabilní
GNT Plynová stolička IT301

Připojení

Jestliže budete spotřebič připojovat k zemnímu plynu, je nutné, aby byl zdroj plynu přímo v místnosti, kde bude plynová stolička umístěna. V tomto případě disponuje velkou výhodou propan-butan, což je plynová láhev, kterou můžete ke spotřebiči připojit téměř kdekoliv, tedy i při venkovních akcích, rautech či slavnostech.

Víte, že…?

Předností plynových stoliček je především to, že velké hrnce s jídlem nemusíte zvedat vysoko na sporák. Proto jsou varné stoličky nízké, jejich výška se pohybuje okolo 400 mm.

Hořáky

Jakmile začnete vybírat plynovou stoličku, měli byste si také rozmyslet, kolik hořáků budete potřebovat. K dispozici vám jsou různé velikosti i různé počty hořáků. Můžete pořídit například stoličku s 1velkým hořákem nebo třeba model, který bude disponovat 2 – 3 menšími hořáky.

Set s regulátorem
Meva Plynová stolička IT301 set s regulátorem

Příkon

Jestliže vaříte či ohříváte pokrmy ve velkém množství, měl by vás také zajímat příkon, kterým konkrétní plynová stolička disponuje. Tato hodnota bývá klasicky uvedena v popisu výrobku. Příkon se označuje písmeny kW. Nejčastěji se setkáte s modely, jejichž příkon se pohybuje v rozmezí 6 – 9 kW. Nejvyšší výkon jednoho hořáku, se kterým se setkáte, je okolo 13 kW

Rozměry

Jistě vás zajímá, kolik taková plynová stolička zabere místa. Co se týče rozměrů, záleží tu především na počtu hořáků.

  • Stoličky s jedním hořákem mají většinou délku a šířku v rozmezí 400 – 600 mm.
  • Výška je pak většinou okolo 350 mm.
  • U modelů s více hořáky, je šířka i výška většinou stejná, jako u variant s jedním hořákem.
  • Liší se tu především délka, protože hořáky jsou umístěny v řadě vedle sebe. Zmíněná délka pak může být klidně okolo 1600 mm.
Gastronomická stolička
EGAZ Plynová stolička TGOM-107

Cena

Částka, kterou utratíte za plynovou varnou stoličku, nemusí být nijak závratná. Záleží ovšem na tom, jak velkou stoličku potřebujete, z jakého materiálu je vyrobena a také jaký je příkon konkrétního modelu. Obyčejné modely z méně kvalitního materiálu můžete zakoupit již okolo 2 000 Kč. Jestliže ale preferujete kvalitní materiál, potřebujete větší příkon, zaplatíte si hodnotu mezi 10 000 – 20 000 Kč. Cena varných stoliček s více hořáky se pohybuje nad 20 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat plynovou stoličku?

V první řadě byste se měli rozhodnout, zda budete chtít stoličku připojenou na zemní plyn nebo propan-butan. Dále se zamyslete nad tím, jaký materiál preferujete a kolik místa na stoličku máte k dispozici, podle toho pak volte velikost. V neposlední řadě nezapomínejte na počet hořáků, který budete využívat, a také si dejte pozor na příkon, kterým bude vámi vybraný model disponovat.

Jakou hmotnost má plynová stolička?

Hmotnost varné plynové stoličky by vás měla zajímat zejména v případě, že budete se stoličkou nějakým způsobem manipulovat nebo ji přemísťovat. Váha stoličky závisí také na počtu hořáků. Většinou se ale obecně hmotnost tohoto výrobku pohybuje v rozmezí10 – 20 kg.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Stabilní
Set s regulátorem
Gastronomická stolička
Dvoukorunové hořáky
S pilotním plamenem
Image
Produkt
GNT Plynová stolička IT301
Meva Plynová stolička IT301 set s regulátorem
EGAZ Plynová stolička TGOM-107
EGAZ Plynová stolička TG-330.I
Bartscher Plynová stolička 1K700
Cena ca. 1 400 CZK ca. 1 600 CZK ca. 6 000 CZK ca. 24 800 CZK ca. 43 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.