Jak vybrat plynovou troubu
- Padne-li vaše volba na plynovou troubu, zamyslete se nad požadovanou velikostí, tj. objemem trouby.
- Dále se při výběru spotřebiče soustřeďte na možnost a rozmezí regulace teploty.
- Výhodou při výběru je systém studených dvířek a jiné přídavné funkce týkající se čištění.
- V neposlední řadě Vás bude zajímat energetická náročnost.
Plynová trouba - náš výběr
Jak vybrat plynovou troubu
Princip
Plynové trouby pečou jídlo pomocí plynového hořáku. Ke svému fungování potřebují stálý přívod zemního plynu, který je zapalován pomocí generátoru jisker. Teplotu uvnitř hlídá termostat, jenž během vaření měří a reguluje teplotu. Tím zajišťuje, že trouba peče při konstantní teplotě, aniž by se příliš zahřívala. Jakmile teplota dosáhne požadovaných stupňů, hořák zhasne a přeruší se přívod plynu. Až teplota začne padat, trouba se znovu zapne.
Kdy se hodí
Nabídka plynových trub není na trhu nijak široká. Jsou často nahrazovány troubami elektrickými. Existují ale případy, kdy je pořízení plynové trouby rozumnější. Například pokud v místě připojení není přívod el. proudu. A když elektřina v místě je, je důležité zohlednit její stav a stav rozvodů. Bez elektřiny je volba jasná. Elektřina se slabými jističi a starými rozvody je opět odůvodněnou volbou pro plynovou troubu.
Objem trouby
Podle počtu strávníků máte na výběr různé objemy. Orientační velikosti pro počet strávníků uvádíme v tabulce.
Počet členů domácnosti | Vnitřní objem trouby |
---|---|
1 až 2 osoby | Do 50 l |
3 až 4 osoby | 50 – 70 l |
4 a více osob | nad 70 l |
Pokud si vyberete objem trouby, máte v podstatě vybraný i spotřebič. Plynové trouby nedisponují množstvím funkcí, jako jsme zvyklí u elektrických trub.
Regulace teploty
Určitě víte, že správná teplota má velký vliv na přípravu jídla. Bohužel plynové trouby nemají tak dobré pečící vlastnosti jako trouby elektrické, kterými jsou často nahrazovány.
- Jejich největší nevýhodou je nerovnoměrnost teploty uvnitř trouby. Je tedy velmi důležité, aby trouba měla možnost snadné regulace teploty. Obvykle se teplota dá regulovat od 150°C – 290°C. Další tip je, abyste se podívali, jak je rozmístěno ovládání a zda vám bude pohodlné. Nerovnoměrnost teploty se dá částečně kompenzovat systémem otočného talíře.
Funkce
Ke standardním vlastnostem plynových trub patří systém studených dvířek. Komu se nikdy nestalo, že by se spálil o dvířka trouby? Dvířka se vyrábějí se 2 nebo 3 skly, vždy v závislosti na modelu a od sebe jsou oddělena mezerou.
Proudění vzduchu mezi skly redukuje přenos tepla z vnitřního prostoru na dvířka – princip Venturiho efektu a vytváří tak tepelnou bariéru, která zabraňuje úniku tepla ven, čímž opět snižuje spotřebu energie. Dvířka trouby zůstávají chladná po celou dobu pečení.
Dalšími funkcemi mohou být:
- plynový gril
- horkovzdušný systém.
Co se týče jiné vybavenosti trouby:
- trouba bývá při zapnutí osvětlená
- lepší manipulaci s horkým plechem umožní teleskopické výsuvné pojezdy
- systém odvětrání vnitřního prostoru a odvod přebytečných par
- tlumené otevírání a dovírání dvířek.
Pečení v plynové troubě vám usnadní i například předem naprogramované recepty. Stačí pouze vybrat recept a navážit ingredience. Trouba nastaví čas, teplotu a režim pečení automaticky.
Čištění trouby
Výrobci se předhánějí v inovacích týkajících se čištění trub. Proto se uchýlili ke konstrukci, kdy vnitřní sklo, tj. část dvířek, která se může zašpinit, je perfektně hladké a snadno čistitelné. Sklo lze snadno a bezpečně vyjmout a vyčistit. Dveřní panty dovolují velmi snadné vyjmutí vnitřního skla, a to bez odstranění celých dvířek trouby. Tato manipulace je velmi snadná, rychlá a nevyžaduje použití jakýchkoliv nástrojů nebo odbornou pomoc. Vnitřní povrch trouby může být extra hladký smalt, který také výrazně usnadní čištění.
- Nezapomínejte na pravidelnou údržbu trysek a samotného hořáku!
Energetická náročnost
Plynové trouby jsou oblíbené kvůli nízkým provozním nákladům. Proto se zaměřte také na to, jak je trouba tepelně utěsněna a do jaké energetické třídy patří.
Víte, že…?
Někteří výrobci vůbec neuvádějí spotřebu plynu u trub. Plynové trouby nemívají ani energetické štítky.
Výrobci
Nabídka plynových trub není příliš veliká. Jejich výrobě se věnuje čím dál méně výrobců, na trhu jsou zhruba dva modely od každé ze značek. Plynové trouby nic navíc neumějí, ale jejich výhodou je cena. Největší výběr na našem trhu nabízí značka Mora. K dalším výrobcům se řadí Teka, Dometic, Thetford, Lofra,…
Cena
Nejlevnější plynovou troubu pořídíte za 4 000 Kč, nejdražší klidně za 40 000 Kč. Cena zohledňuje objem trouby, příslušenství v podobě plechů, teploměru… a především značku výrobce.