Plynová turbína

Teplomety k vytápění nebytových prostor.

ca. 2 100 CZK
ca. 3 800 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 2 200 CZK

Jak vybrat plynovou turbínu

 • Plynové turbíny, někdy také nazývané jako plynová topidla nebo teplomety, jsou zařízená určená k vytápění nebytových vnitřních i venkovních prostor.
 • Hlavním parametrem při výběru plynové turbíny je její výkon.
 • Dalším parametrem výběru, který vás při výběru plynové turbíny zajímá, je její spotřeba.
 • Posledním parametrem určující ekonomičnost vytápění plynovou turbínou je pohyb vzduchu.

Výkon

Výkon udává rychlost vytápění, ale i spotřebu propan-butanu při vytápění. Na výkonu zcela závisí ekonomická stránka provozu. Výkonné spotřebiče mají sice vyšší spotřebu, ale rychleji vytopí požadované prostory.

 • Výkon propan-butanových topidel začíná na 5 kW. Tato topidla jsou vhodná spíše pro vysoušení. Jejich provoz při vytápění je značně neekonomický – ohřev vzduchu na požadovanou teplotu jim trvá déle.
 • Plynová topidla pro ohřev venkovních i vnitřních prostor se pohybují mezi 10 až 20 kW.
 • Nejvýkonnější topidla pak mají od 30 do 50 kW.
Kompaktní
GUDE GGH 17 INOX

Víte, že…?

Plynové turbíny při vytápění spotřebovávají kyslík. Z bezpečnostních důvodů tak nejsou vhodné pro vytápění bytových prostor. Zároveň se také nedoporučuje vytápění pod úrovní terénu ve sklepech nebo podzemí. V tomto případě zajistěte dostatečné větrání.

Spotřeba

Spotřeba se udává v počtu plynu spotřebovaného za jednotku času. Běžná plynová topidla mají spotřebu kolem 1 kg plynu za hodinu.

Výkon Spotřeba propan-butanu Výdrž 5kg plynové lahve Výdrž 10kg plynové lahve
5 kW cca 350 g/h cca 13 hodin cca 24 hodin
10 kW cca 700 g/h cca 7 hodin cca 13 hodin
15 kW cca 1 kg/h cca 4 h 30 min cca 9 hodin
30 kW cca 2 kg/h cca 2 h 15 min cca 4 h 30 min
50 kW cca 3,5 kg/h cca 1 hodina 2 hodiny

Pohyb vzduchu

Jedná se o parametr, který udává kolik metrů krychlových nebo litrů vzduchu ohřeje plynová turbína za jednotku času, nejčastěji za jednu hodinu.

S digitálním displejem
GEKO 40kW Horkovzdušná plynová turbína s termostatem
 • Běžná topidla mají pohyb vzduchu mezi 300 až 500 m3 vzduchu za hodinu. Tento objem využijete při vytápění i vysoušení malých a středně velkých skladů. – Nejvýkonnější teploty s výkonem kolem 50 kW ale zvládnou i přes 1 500 m3/h. Díky této veličině si také snadno spočítáte přibližné náklady na vytápění požadovaného prostoru.

Víte, že…?

Jestliže máte prostor o velikosti 100 m3 a topidlo s výkonem 15 kW, spotřebou 1 kg/h a průtokem 320 m3/h, topidlo vytopí prostor přibližně za 20 minut. Spotřeba plynu je tak přibližně 330 g k vytopení na pokojovou teplotu.

Příslušenství

Někteří výrobci společně s plynovou turbínou dodávají i základní příslušenství. To využijete zejména pokud nemáte v dílně nebo garáži další vybavení pro bezpečný provoz turbíny.

S termostatem
HECHT 3015 plynová horkovzdušná turbína
 • Plynová hadice slouží pro delší vedení plynu. Výrobci standardně nabízejí relativně krátké hadice, které neumožňují vedení plynu na delší trase.
 • Regulátor tlaku je nezbytnou součástí všech plynových spotřebičů. Napojuje se na propan-butanovou lahev a slouží pro redukci tlaku plynu z plynové bomby na tlak požadovaný spotřebičem. Jedná se o zařízení nezbytné pro bezpečný provoz!

Bezpečnostní příslušenství

Při práci s plynem vždy dodržujte bezpečnostní předpisy. Z tohoto důvodu vybavují výrobci plynových turbín jejich zařízení tepelnými pojistkami, které zamezí přehřátí stroje a následnému poškození nebo dokonce výbuchu. Zároveň dbejte na to, aby měl plynový teplomet ochrannou mřížku před turbínou. Ta zamezí vniknutí cizích předmětů přímo do ohniska tepelného záření.

Hmotnost

Při provozu počítejte s tím, že plynové topidlo budete poměrně často přenášet z jednoho místa na druhé. Kvůli tomu volte takové, které nemá zbytečně vysokou hmotnost. Jestliže je plynová turbína těžší než 15 kg, ověřte, zda výrobce nabízí kolečka pro snadný převoz.

Dvouplášťový kryt
ROTURBO 19000

Značky

Plynové turbíny vyrábí celá řada výrobců. Při nákupu vždy dbejte, aby se jednalo o prověřeného výrobce a certifikovaný spotřebič. Jedině tak pořídíte bezpečné zařízení, které splní svůj účel a neohrozí svoje okolí.
Tradičním výrobcem na českém trhu je například značka Meva, která se zaměřuje nejen na plynové turbíny, ale na celou škálu plynových spotřebičů od vařičů až po bojlery. Mezi ověřené značky patří také Güde, Ma-Tech a GEKO.

Cena

 • Cena kvalitních plynových turbín začíná přibližně na 2 000 Kč. V této hodnotě pořídíte méně výkonný tepelný zářič s nižším výkonem určený spíše pro vysoušení nebo vytápění malých prostorů.
 • Kvalitní plynovou turbínu pořídíte mezi 4 000 až 6 000 Kč. V této ceně se pohybují plynová topidla střední třídy s dostatkem bezpečnostních prvků a výkonem určeným pro vytápění středně velkých prostor.
 • Nejdražší topidla pořídíte mezi 6 000 až 10 000 Kč. Jedná se o profesionální plynová topení určená jak k vysoušení, tak i k vytápění velkých nebytových prostor. Svoje využití tak velmi často nacházejí na staveništích a v profesionálních dílnách.

Otázky a odpovědi

Co jsou plynové turbíny?

Plynové turbíny, někdy také nazývané jako plynová topidla nebo teplomety, jsou zařízená určená k vytápění nebytových vnitřních i venkovních prostor, skladů a využívají se také na staveništních. Teplo vytvářejí spalováním zkapalněného ropného plynu známého jako LPG nebo propan-butan. Díky ocelové turbíně vyzařované teplo snadno nasměřujete na místo určení a díky tomu se využívají i při vysoušení vlhkých prostor. Spalování plynu je navíc u většiny těchto spotřebičů bezpachové a neobtěžuje okolí.

Jak vybrat plynovou turbínu?

Při výběru turbíny hraje hlavní roli cena. Čím je přístroj dražší, tím je i výkonnější. Doporučuje se vybírat turbínu ve střední cenové kategorii. Tyto typy jsou výkonné i ekonomické. Profesionálové budou potřebovat nejvýkonnější turbíny.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kompaktní
S digitálním displejem
S termostatem
Dvouplášťový kryt
Plynulá regulace výkonu
Image
Produkt
GUDE GGH 17 INOX
GEKO 40kW Horkovzdušná plynová turbína s termostatem
HECHT 3015 plynová horkovzdušná turbína
ROTURBO 19000
GÜDE GGH 10 INOX 85005
Cena ca. 2 100 CZK ca. 3 800 CZK ca. 2 200 CZK ca. 3 400 CZK ca. 2 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.