Plynový přímotop

Zahřeje vás doma i venku.

ca. 4 300 CZK
ca. 6 300 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 700 CZK

Topení se řeší především v zimním období. Na výběr je celá škála možností a hlavní otázkou je, zda elektřina nebo plyn. Pokud řešíte např. vytápění chaty nebo chalupy, může být přímotop vhodná varianta. V chladném počasí ho můžete využít nejen jako možnost přitápění, ale také jako plnohodnotné topení.

Typy

Základní dělení plynových přímotopů souvisí s jejich umístěním. Rozlišujeme dva typy, a to nástěnné a přenosné. Speciální kategorií jsou plynové venkovní tepelné zářiče.

Nástěnný

Pokud se rozhodnete pro nástěnný plynový přímotop, musíte určit místo, kde bude trvale umístěn. Přímotopy se napojují na rozvod plynu vedený domem. Není tedy možné s ním pak nadále manipulovat. Odvod spalin je řešen buď přes komín, nebo přímo přes zeď ven, což je častější varianta.
Některé modely nabízí možnost přebudování na propan-butan.

ROWI 3400
ca. 4 300 CZK
Aktuálni cena

Přenosné

Přenosné nebo také volně stojící přímotopy umístíte na zem buď tam, kde je přívod plynu nebo mohou být napájeny z tlakových lahví. Je možné přenášení do různých místností, podle toho, kde zrovna potřebujete přitopit, pokud to tedy jeho váha dovolí. Používejte je ale jen v dobře větratelných místnostech, abyste zajistili dostatečný odvod spalin.

Venkovní

Venkovní tepelné zářiče jsou praktickou, ale i dekorativní záležitostí na balkony, terasy nebo k zahradnímu posezení. Hodí se např. do chladnějších letních nocí, kdy vám zajistí nejen formu osvětlení, ale vydávají i příjemné teplo. Většinou využívají připojení na PB lahev.

Výhody a nevýhody

Výhody Nevýhody
Můžete je využít jak doma, tak venku (přenosné) Je nutné dokupovat PB lahve nebo zajistit jiný přívod plynu
Disponují vysokým výkonem Obtížnější manipulace, vyšší hmotnost
Jsou tiché Nutnost zajistit odtah spalin
Můžete je použít i jako plnohodnotné topení Vyšší pořizovací cena
Rychle vyhřívají prostor Nutnost pravidelných kontrol zařízení
Nevýří prach, jsou tedy vhodné i pro alergiky Možnost úniku plynu, vzniku požáru
Jednoduchost používání – regulace tepla  
Nižší náklady vytápění  
Topná soustava nezamrzá (netřeba objekt temperovat, ani vypouštět vodu ze systému)  

Víte, že…?

Přímotopy, jako každá jiná plynová zařízení vyžadují pravidelné kontroly a opatrnou manipulaci. Při poškození zařízení může v nejhorších případech dojít k požáru, výbuchu nebo otravě osob. Před i po každém použití proveďte zběžnou kontrolu a nezapomínejte ani na odborné revize, které mají své zákonné lhůty!

ROWI PURE PREMIUM INOX
ca. 6 300 CZK
Aktuálni cena

Výkon

Topný výkon udává, za jak dlouhou dobu a jak velkou místnost vyhřejete. Platí zde pravidlo, čím vyšší výkon, tím lépe. Existuje orientační výpočet pro volbu velikosti výkonu a to:

 • Na 1 m² je třeba cca 80 W
 • Na 1 m³ je třeba 30 – 50 W

Vždy je ale potřeba počítat i s jistými teplenými ztrátami, proto je lepší volit výkon alespoň o 20% vyšší. U některých přístrojů je možné výkon regulovat a tedy v případě potřeby nastavit nižší. Výkon se zpravidla pohybuje mezi 500 – 3000 W

Dedra Ohřívač plynový 16,5kW DED9941 Dedra topidlo ohřívač plynový 16,5 kW DED9941 přímotop topidlo
ca. 2 800 CZK
Aktuálni cena

Příkon

Tento údaj uvádí energetickou náročnost přístroje za určitý čas. Většinou se uvádí množství wattů za hodinu. Z tohoto parametru je možné také vyčíst přibližnou spotřebu.

Rozměry/hmotnost

Rozměry přístrojů jsou důležité kvůli výběru místa, kde budou stát nebo budou nainstalovány. Především u nástěnných přímotopů je důkladné přeměření velmi důležité. Rozměr úzce souvisí i s hmotností. Čím větší topidlo, tím těžší bude, a to hraje roli u výběru přímotopů přenosných. Pokud víte, že s ním budete často manipulovat a bude přenášen z jednotlivých místností, určitě se zaměřte na modely lehčí.

Funkce

Mezi funkce plynových přímotopů patří:

Plynový přímotop na malou PB lahev ARDENT 1,1kW MEVA 2171
ca. 700 CZK
Aktuálni cena
 • Regulace výkonu – umožňuje zvolit topný výkon podle aktuální potřeby
 • Kontrola plamene
 • Termopojistka – zajistí vypnutí přímotopu při dosažení hraniční teploty; nedojde k přehřátí případně poškození přístroje
 • Hlídač spalin (oxystop) – zajišťuje hlídání poměru vzduchu a spalin v topidle; v případě potřeby vypne přívod plynu
 • Piezoeletrické zapalování – zapalování probíhá po stisknutí tlačítka (dojde k nárazu na piezoelektrický krystal, ten vytvoří jiskru, která plyn zapálí)
 • Automatické udržování teploty v místnosti

Výrobci a ceny

 • Cenové rozpětí je opravdu široké. Nejlevnější plynové přímotopy koupíte už za cenu cca 600,- Kč. Nejdražší varianty pak jdou do desetitisíců korun.
 • Do částky 5000,- Kč koupíte přímotopy menších rozměrů, teplomety nebo topidla přímo určená do exteriéru. Jedná se o přenosná topidla s připojením na PB lahev nebo kombinovaná s možností elektrického napájení. Vyrábí je např. Meva nebo M.A.T.
 • V cenové kategorii od 5000,- Kč do 10000,- Kč převažují přímotopy nástěnné. V nabídce jsou samozřejmě i přenosné, případně venkovní plynové ohřívače. Tato zařízení jsou výkonnější. Z výrobců lze uvést Karma a Mora.
 • Od 10000,- Kč narazíte také na designové plynové přímotopy nebo např. plynové tepelné zářiče. Vesměs se opět jedná o nástěnná topidla. Nejčastěji se setkáte se značkou Karma. Venkovní plynové teplené zářiče v této kategorii vyrábí např. Vulkans