Teplomet

Přímé vytápění vnitřních prostor.

ca. 2 200 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 17 800 CZK
ca. 4 000 CZK

Jak vybrat teplomet

  • Je určen k přímému vytápění místností a dalších prostor určených pro delší pobyt lidí
  • Může být plynový či elektrický
  • Nabízejí mnoho funkcí, jako například ochranu proti přehřátí
  • Na trhu se můžete setkat s názvy teplomet, přímotop, konvektor

Typy

Teplomet může být konstruován jako plynový či elektrický.

Elektrický přímotopný konvektor

Je nejstarším a stále nejpoužívanějším teplometem. Tento typ elektrického přímotopu, funguje na principu proudění chladnějšího vzduchu u podlahy, který je nasáván dutým prostorem přímotopu k horké spirále, která ohřívá stoupající teplý vzduch. Elektrických přímotopů je více typů.

Přenosný
MEVA TP17001 teplogenerátor 5-10kW

Elektrické infrapanely

Mnozí si jej můžete pamatovat ze starých panelákových koupelen. Deskové infrapanely, jsou čím dál tím více oblíbené. Jde o zdroj tepla, který je nejčastěji ve formě tenkého tělesa obdélníkového tvaru připevněn buď na stěnu nebo strop místnosti. Elektrické infrapanely vydávají primárně infračervené záření a mají výrazně nižší konvekční složku. Povrchová teplota těchto zdrojů se pohybuje v rozmezí 80-110°C.

Plynový teplomet

Plynový teplomet může být v dnešní době spíše přežitkem než teplomet elektrický, který je praktičtější. Avšak plynový teplomet využijí právě ti, kteří rádi kempují, rybaří nebo zkrátka tam, kde není zavedena elektřina. Velkou výhodou je především to, že nevíří prach, takže jsou zcela vhodné i pro osoby trpící alergií.

Elektrický teplomet

Elektrické teplomet funguje na jednoduchém principu cirkulace vzduchu. Kdy nastává problém v tom, že se snadno v místnosti víří prach, takže alergici jej určitě neocení. Dokáží vytopit určitou místnost, ale jakmile se teplomet vypne, teplo se moc dlouho neudrží.

Elektrický
Descon DA-K2000

Výhody a nevýhody

Teplomety jsou vhodné pro lokální vytápění. Najdou své uplatnění, jestliže chcete vytápět jednu místnost.

Výhody Nevýhody
Téměř ihned vytváří teplo Nemá téměř žádnou akumulační schopnost
Nízká cena Proudící vzduch víří prach
Většina modelů má nízkou hmotnost  
Některé modely se dokáží natáčet do stran  

Funkce

Teplomety by měli být opatřeny regulací délky vytápění a automatickým vypnutím při přehřátí. na jednoduchém principu cirkulace vzduchu. V dolní části nasává chladný vzduch, který se během průchodu topným tělesem ohřeje. Následně uniká mřížkou v horní části topení. … Osoby s dýchacími potížemi ocení sálavé zdroje tepla, které primárně neohřívají vzduch, takže nedochází k jeho nadměrnému proudění.

Druhy teplometů

Nástěnné

  • Jsou upevněny na stěnu
  • Pevně instalovaná topidla pracující na principu výměny vzduchu o různých teplotách
S regulátorem
Meva TB01005P BRI

Přenosné

  • Obsahují přídavný ventilátor, podporující výměnu vzduchu. Přenosné konvektory většinou nejsou určeny pro trvalé vytápění, ale pouze jako dočasné nebo přídavné zdroje tepla

Výkon

Elektrické teplomety

Vyznačují prakticky bezeztrátovou přeměnou energie. To znamená, že dodaný příkon, např. 1000 W – při plném zatížení za hodinu provozu 1kWh se rovná výkonu, tedy 1000 W dovnitř, 1000 W ven. Jediným rozdílem je pouze to, jakým způsobem a v jaký typ tepla se energie přemění. To pak záleží na vašem komfortu a tím i spotřeba energie. U přímotopu se jedná o výrobu teplého vzduchu.

Plynové teplomety

Fungují na principu připojení na plyn či plynovou propan butanovou bombu. Propan butanová lahev se musí pravidelně kontrolovat a musí mít vždy platnou revizi, tedy tlakovou zkoušku. Její životnost je 10 let a ve výjimečných případech dokonce 15 let. Musíte se především dívat, zda daný teplomet podporuje připojení k propan butanové lahvi.

Jednoduchý
HTI Plynový teplomet Ardent MT-U2171

Cena

Ceny teplometů se liší ve spousta faktech, a to například v tom, zda si chcete pořídit teplomet profesionální či vám postačí zcela obyčejný. Dalším faktorem je design, zda je volně stojící či nástěnný, jaká je jeho velikost a další funkce, jako je například ochrana proti přehřátí. Může se tedy vyšplhat až na několik tisíc, záleží na vaší náročnosti.
Plynový teplomet pořídíte od 1 200,- v rozměrech 28 x 10 x 24 cm
Elektrický teplomet pořídíte od 500,-

Výběr teplometu

Než se zaměříte na samotný výběr teplometu, je důležité položit si otázky.
Na jaký účel si zařízení chcete pořídit – zda na vytápění místnosti či jako lokální zdroj tepla
Jaký zdroj energie preferujete, popřípadě potřebujete – elektřinu, plyn či biopalivo

Víte, že…?

Lokální vytápění znamená, že je ohříváno pouze to místo, kde je topidlo nasměrováno. Nebývají proto vhodná k vytápění celých místností.

Pro velké plochy
Grisole 769S

Otázky a odpovědi

Kdy si pořídit elektrický teplomet?

Pokud byste jej využívali jako příležitostného pomocníka, který slouží k rychlému vytápění. Jestliže je pro vás primární přenosný zdroj tepla. Můžete jej využívat v případě rychle vyhřáté koupelny.

Kdy si pořídit plynový teplomet?

Má levnější provozní náklady než elektrický. Mohou si jej dovolit i alergici. Má minimální nároky na obsluhu. Nutností jsou každoroční revize a kontroly plynového kotle či plynové bomby.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Přenosný
Elektrický
S regulátorem
Jednoduchý
Pro velké plochy
Infračervený zářič
Image
Produkt
MEVA TP17001 teplogenerátor 5-10kW
Descon DA-K2000
Meva TB01005P BRI
HTI Plynový teplomet Ardent MT-U2171
Grisole 769S
Fiore 767P
Cena ca. 2 200 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 200 CZK ca. 17 800 CZK ca. 4 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena