Plynový teplomet

Vytopí chatu, garáž i dílnu.

ca. 700 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 5 300 CZK
ca. 16 000 CZK

Jak vybrat plynový teplomet

  • Plynové teplomety se využívají pro přitápění na chatách, chalupách či v garážích.
  • Většinou je potřeba plynová nádoba o hmotnosti alespoň 2 kilogramy.
  • Vždy zvažte, kde bude plynový teplomet umístěn a jak velký prostor by měl prohřát.

Uplatnění teplometu

Plynový teplomet nebo též plynovou turbínu můžete využívat na nespočtu míst, kde vám dokáží zpříjemnit pobyt. Typicky jde například o zahradní pergolu nebo verandu, kdy se využijí teplomety připomínající lampu. Hodí se také do zahradních altánů, na chalupy, garáže, nebo rovněž do restaurací na zahrádky, čímž si uměle prodloužíte sezónu, kdy zahrádka ještě může sloužit veřejnosti. Jelikož jsou některé modely designově velmi zdařilé, dokáží tak dokonale zapadnout i do designových interiérů či exteriérů.

Prostor

Před samotným výběrem plynového teplometu si promyslete, jakou část budete chtít vytápět, jinými slovy jak velká je veranda, altán či místnost v chalupě. Dle toho totiž budete dále volit ostatní parametry.

Pro turisty
Meva Ardent 2171

Topný výkon

Topný výkon vám snadno řekne, jakou má daný plynový teplomet výhřevnost.

  • Pakliže je místnost či prostor o ploše do 20 m2, postačí vám topný výkon do 3 kW.
  • Větší místnosti již vyžadují větší výkon, alespoň 5 kW a více.

Mějte na paměti, že reálný výkon se většinou pohybuje kolem 70 % výkonu jmenovaného.

Teplogenerátor
MEVA TP17002 teplogenerátor 9-30kW

Nikdy se nevyplatí kupovat plynový teplomet s příliš vysokým výkonem. Daný prostor sice rychle vytopíte, ale brzy se teplota navýší příliš a vy budete muset větrat. Ve výsledku se vám tak celkově topení spíše prodraží.

Spotřeba energie

Plynové teplomety spadají svou spotřebou energie, respektive plynu, hned za elektrické ohřívače. Nejde tak vyloženě o vysokou spotřebu, která by vám vysála peněženku. I tak je však takové vytápění dražší, než například topení v kamnech tuhým palivem, jako je například dřevo. Plynové teplomety se proto hodí spíše jen na přitápění, než jako prostředek hlavního topení.

Velikost prostoru Topný výkon    
do 20 m2 alespoň 3 KW    
nad 20 m2 ideálně nad 5 kW

Frekvence používání

Zvažte také frekvenci využívání. Pokud zjistíte, že budete plynový teplomet využívat velmi často, vyplatí se vzít kvalitnější model s nižší spotřebou, což se při častém využívání rozhodně vyplatí.

Venkovní
G21 Moon

Rozměry

Za zmínku rozhodně stojí rozměry. Pokud umístíte plynový teplomet ven, například na zahrádku, nejsou až tak důležité. V případě interierů už ale může hrát roli každý centimetr. Dopředu proto zvažte, kde přesně by plynový teplomet měl stát.

Hmotnost

Pokud se rozhodnete, že budete chtít plynový teplomet přemísťovat, vstupuje do hry i jeho hmotnost. K té je vždy nutné připočíst ještě případnou plynovou bombu a ve výsledku tak celá souprava může mít i více než 5 kilogramů. Při častém přenášení oceníte spíše nižší hmotnost.

Objem plynu

Při zvolení plynového teplometu vás bude zajímat i dodávka plynu, který se řeší plynovou bombou. Většinou jde o výměnné plynové lahve s objemem plynu 2 kilogramy, 5 kilogramů či 10 kilogramů.

Hliníkový
HENDI 272404

Hlavní (ne)výhody

Výhodou plynového teplometu je, že dokáže zvolený prostor opravdu velmi rychle vytopit. Vzduch je prohřátý již za několik málo minut, což je samozřejmě žádané například na již zmíněných zahrádkách. Nespornou výhodou je též fakt, že plynový teplomet lze umístit prakticky kamkoliv a v případě potřeby jej přesunout. Naopak počítat je nutné s tím, že plynová lahev má omezenou kapacitu a je nutné ji čas od času vyměnit.

Víte, že…?

Teplomety mají mnoho podob. Mezi teplomet lze zařadit také několik různých elektrických zařízeních.

Ceny

Plynový teplomet není nijak drahou záležitostí a nejmenší modely začínají již zhruba na 700 Kč. Jedná se o modely určené pouze k rychlému přitopení v místech, kde například není přístup k elektrické energii. Výkonnější typy, kterými vytopíte například i místnost o výměře nad 20 m2 již stojí obvykle kolem 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Kde se využívají plynové teplomety?

Plynové teplomety mají široké spektrum využití v prostorech, kde potřebujete velmi rychle ohřát okolní vzduch. Může jít například o zahrádky restaurací, pergoly, chalupy nebo garáže. Praktické je, že jsou plynové teplomety snadno přenosné a lze je využít kdekoliv.

Na co dávat pozor při výběru nového plynového teplometu?

Určitě věnujte pozornost topnému výkonu, který by měl být dostatečný na prostor, který hodláte vytápět. Dále se hodí zjistit si rozměry a rovněž hmotnost daného teplometu, aby se vešel do míst, kde jej plánujete mít

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro turisty
Teplogenerátor
Venkovní
Hliníkový
Image
Produkt
Meva Ardent 2171
MEVA TP17002 teplogenerátor 9-30kW
G21 Moon
HENDI 272404
Cena ca. 700 CZK ca. 2 900 CZK ca. 5 300 CZK ca. 16 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.