25 nejlepších pneumatických utahováků do auta 2023
Výkonný pomocník nejen do pneuservisu.
Jak vybrat pneumatický utahovák
- Pneumatické utahováky jsou určeny k utahování a dotahování závitových spojů, ale samozřejmě i k jejich povolování.
- V zásadě existují čtyři základní velikosti vzduchových hadic, jejichž rozměr se uvádí v poměru vůči jednomu palci.
- Pneumatické utahováky nabízí výkon udávaný v Newton metrech (Nm).
- Standardním pohonem pneumatických utahováků je samozřejmě kompresor, který je k nim vždy nutné dokoupit.
- Při výběru se zaměřte na hmotnost zařízení, která bude klíčová především při dlouhodobější práci.
Pneumatický utahovák - náš výběr



Pneumatické utahováky Hazet




Pneumatické utahováky Aircraft




Pneumatické utahováky Yato





Pneumatické utahováky Chicago Pneumatic



Jak vybrat pneumatický utahovák
Výhody pneumatického utahováku
Pneumatický utahovák je pomocník především do profesních dílen. Je to dáno tím, že se jedná o hodně výkonné zařízení, které ke svému chodu potřebuje nejlépe ještě výkonnější kompresor. Právě pomocí stlačeného vzduchu z kompresoru utahovák dotahuje nebo naopak povoluje závity.
Pneumatický utahovák spadá do kategorie rázových utahováku, což znamená, že nepůsobí na šroub soustavným tlakem, ale v nárazech, které se setrvačně opakují. Rázové utahováky kromě pneumatického provedení koupíte taky jako elektrické, AKU nebo kombinace těchto dvou variant.
Jaké jsou výhody pneumatického rázového utahováku?
- vysoký výkon
- nízká spotřeba energie
- jednodušší konstrukce = delší životnost
- větší odolnost
Pneumatický utahovák si samozřejmě můžete pořídit i do dílny, když už vlastníte kvalitní kompresor. Nejčastěji se ale objevují v dílnách, kde se montují různá zařízení, v autoservisech a především v pneuservisech. Pojďme se teď podívat na parametry, podle kterých vybírat pneumatický utahovák.
Krouticí moment
Pří výběru pneumatického utahováku se všeobecně za nejdůležitější parametr považuje krouticí moment. Někdy se také označuje jako maximální povolovací moment. Jedná se o ukazatel, jakou maximální silou může utahovák působit v momentu rázu na šroub, který povolujete nebo utahujete.
Krouticí moment u pneumatických utahováků je podstatně vyšší než u akumulátorových nebo elektrických. Hodnoty se pohybují od 300 Nm u nejslabších kousků nářadí až po 2700 Nm.
- Pro dotahování menších šroubů při montování různých konstrukcí Vám bude stačit krouticí moment v řádu stovek Nm.
- Pneumatický utahovák s hodnotou krouticího momentu kolem 1400 Nm se hodí pro pneuservisy na osobní vozidla.
- Ty nejsilnější utahováky použijete pro povolení pneumatiky kamionu. Záleží tedy na velikosti šroubů a jemnosti práce.
Hodnotu krouticího momentu u pneumatických zařízení samozřejmě také ovlivňují vnější okolnosti. Jednak síla kompresoru a také průměr a délka hadice. Čím kratší a užší hadice, tím vyšší hodnoty dosáhnete.
Maximální velikost šroubu
Už jsme to nakousli v předchozí podkapitole. Různé utahováky jsou dělané na různě velké šrouby. Jednak je tomu uzpůsobený krouticí moment, ale také samotná konstrukce pneumatického utahováku.
U různých výrobců a prodejců se setkáte s rozdílným určením velikostí šroubu, který daný utahovák zvládne. Někde se to určuje pomocí rozsahu průměru šroubu.
- Například M10 až M20 říká, že utahovák zvládne šroub s průměrem hlavy 10 až 20 mm. To se týká hlavně utahováků, ke kterým dostane sadu tzv. ořechů, které se nasazují na čtyřhran.
- Pokud bude rozsah M10 až M20, budete mít v sadě ořechy v od 10mm do 20mm.
Jinde se řídí jen velikostí výstupného čtyřhranu, na který si nasadíte ořechy podle potřeby. Velikost čtyřhranu se udává v palcích a pro pneumatické utahováky jsou typické velikost ½“, ¾“ a 1“. Platí pravidlo, že čím je větší čtyřhran, tím větší ořechy na něj nasadíte. Přehled nabízí stručná tabulka:
Velikost čtyřhranu | Maximální průměr šroubu | Vhodné využití |
---|---|---|
1/2″ | Do M16 | Pneumatiky osobního vozu |
3/4″ | Do M30 | Pneumatiky dodávky |
1″ | M30 a více | Pneumatiky nákladního auta |
Není náhoda, že nejrozšířenějším typem jsou pneumatické utahováky s velikostí čtyřhranu ½“. Ty na běžnou práci v dílně stačí a jsou cenově dostupné. Větší typy jsou výrazně dražší, takže se vyplatí je kupovat jen tam, kde si na sebe vydělají.
Chicago Pneumatic CP7782-6 Pneumatický rázový utahovák 1"
Otáčky
Na to jak rychle Vám půjde práce s pneumatickým utahovákem od ruky, mají také vliv otáčky. Otáčky se měří při volném chodu a ukazují, kolikrát se za minutu otočí hlavice utahováku. Menší zařízení jsou schopna otáčet hlavicí rychleji, naopak ty větší jsou pomalejší. Nejvyšší hodnoty otáček mohou dosahovat až 10000 ot/min. Tento parametr berte spíše jako doplňkový, protože klíčový je krouticí moment. Uznejte sami, co z utahováku, který se točí o závod, ale utaženým zarezlým šroubem nepohne.
Výrobci a značky
Pneumatické utahováky nejsou tak rozšířené jako ty akumulátorové nebo elektrické. Na trhu jsou k dostání produkty značek Extol, Metabo, Powermat, Proteco a další. Výrobci těchto značek mají v nabídce vícero typů, které jsou různě velké, takže je na výběr dle Vašich preferencí.
Hmotnost a ergonomie
Pneumatický utahovák běžně váží několik kilo, je logické, že větší a silnější zařízení je i těžší. Hlavní je, aby Vám dobře seděl v ruce a byl dobře vyvážený, takže Vás těžiště nebude tahat na žádnou stranu. Pro pohodlnou a zdravou práci je důležitá také ergonomie. Rázy pneumatického utahováku musí působit na šroub, ale nesmí jimi trpět Vaše ruce. To zjistíte nejlépe, když Vám výrobce umožní vyzkoušet daný kus na místě.
Ceny
Pneumatické utahováky jsou levnější, než ostatní typy, to jsme již zmínili. Samozřejmě i mezi pneumatickými zařízeními se najdou dražší kousky. Cena se odvíjí hlavně od velikosti utahováku.
Od 800 do 1500 Kč se dají koupit levnější pneumatické utahováky, které jsou menších proporcí. Čtyřhran u těchto zařízení je o velikost ½“ a krouticí moment u levnějších kolem 300 až 500 Nm. Navíc se můžete těšit na pěknou sadu s výměnnými ořechy v kufříku, takže utahovák můžete hezky uskladnit, pokud není zrovna připojený na kompresor. Handicapem levných zařízení je často také křehká konstrukce, která toho moc nevydrží.
Od 1500 do 4000 Kč koupíte pneumatický utahovák, který bude na první pohled obdobný jako ty z předchozí kategorie. Velikost bude podobná, rozdíl poznáte, až se podíváte na hodnotu krouticího momentu. Ta se u těchto dražších zařízení pohybuje kolem 700 až 900 Nm. S vyšší silou nářadí roste i kvalita zpracování, ať už se jedná o kvalitu opláštění nebo také lepší materiál, ze kterého jsou vyrobeny nasazovací ořechy.
Od 5000 Kč pořídíte i ty větší pneumatické utahováky s čtyřhrany velikosti ¾“. U takových utahováku roste i síla krouticího momentu, protože se počítá s tím, že budete povolovat a utahovat větší šrouby. Čím vyšší hodnota krouticího momentu, tím roste i cena takového nářadí. Není problém se dostat i na cenu 10000 Kč, a pokud sáhnete po pneumatickém utahováku s velikostí čtyřhranu 1“, tak si můžete připravit i 20000 Kč. Samozřejmě to jsou už zařízení, která na šroub působí silou 2000 Nm a více, takže si je asi nekoupíte domů, ale používají se profesní sféře.
Otázky a odpovědi
Jak vybrat pneumatický utahovák?
K čemu je pneumatický utahovák?
Různé typy produktů porovnejte zde.