Pneumatický utahovák

Určené pro závitové spoje.

ca. 1 800 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 6 200 CZK
ca. 800 CZK
ca. 2 000 CZK

Pneumatické utahováky nejsou určeny, jak napovídá jejich název, pouze k utahování a dotahování závitových spojů, ale samozřejmě i naopak k jejich povolování. Namísto trápení se ruční silou, lze použít tyto pomocníky a povolit i dříve zdánlivě zcela nehybné spoje, které například postihla koroze. Využití najdou pneumatické utahováky nejen v rukou profesionálů, ale vhod mohou přijít i ve vaší domácí dílně.

Vzduchová hadice

V zásadě existují čtyři základní velikosti vzduchových hadic, jejichž rozměr se uvádí v poměru vůči jednomu palci. Každá velikost se samozřejmě hodí na jiné práce.

  • 3/8“: jedná se o nejmenší rozměr, díky kterému je samotný pneumatický utahovák příjemně kompaktní a dostanete se s ním i do špatně přístupných míst
XTline Utahovák pneumatický + ráčna 1/2 17dílů
ca. 1 800 CZK
Aktuálni cena
  • 1/2“: tzv. půlpalcové pneumatické utahováky najdou široké spektrum využití a můžete s nimi například i velice snadno dotahovat a povolovat kola u osobních automobilů
  • 3/4“: rovněž 3/4“ pneumatické utahováky mohou pomáhat nejen v rukách profesionálů, ale i v domácím prostředí. Obdobně jako u půlpalcových dobře poslouží při výměně kol, tentokrát však u dodávek
  • 1“: největší typ pneumatického utahováku je zpravidla již zařízením, které budete muset používat oběma rukama, což ale není překvapení. Jednopalcové modely mívají vůbec nejvyšší výkon a ten slouží například pro řádné dotažení či povolení velkých kol nákladních automobilů či autobusů
Pneumatický rázový utahovák kompozitový WI 340, 1/2", 340 Nm – EXTOL PREMIUM 8865011
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Stejně jako u jakéhokoliv jiného produktu, i při výběru rázového utahováku je dobré věnovat pozornost několika klíčovým parametrům, abyste zvolili typ, který vyhovuje právě vašim obvyklým činnostem. V případě rázových utahováků je dobré věnovat pozornost velikosti vzduchové hadice, která se udává v palcích, dále také výkonu a v neposlední řadě i zdroji napájení.

Výkon

Pneumatické utahováky nabízí výkon udávaný v Newton metrech (Nm). Základem je minimální výkon 300 Nm. S tímto výkonem se setkáte u menších pneumatických utahováků o rozměrech 3/8“ a 1/2“. Kolem hranice 1 000 Nm se nachází pneumatické utahováky o velikosti 1/2“ a 3/4“. Zhruba nad hranicí 1 400 Nm se již objevují 1“ pneumatické utahováky, přičemž ty nejvýkonnější mohou mít až 2 700 Nm.

Pohon

Standardním pohonem pneumatických utahováků je samozřejmě kompresor, který je k nim vždy nutné dokoupit. Kromě kompresoru jsou potřeba ještě vhodné hadice a spojky pro kompletní vedení vzduchu, pomocí kterého získá utahovák patřičný tah.

HAZET Pneumatický rázový utahovák 9012EL
ca. 6 200 CZK
Aktuálni cena

Je nasnadě, že tento typ je nákladný nejen na pořízení, ale i na prostor a údržbu. Přijde proto vhod zmínit i dvě dostupnější alternativy. Existují totiž také elektrické a akumulátorové utahováky. Obě tyto varianty jsou o poznání lehčí a obejdou se bez velkých kompresorů. Elektrický typ je napájen samozřejmě ze sítě, a to je vlastně jeho jediná nevýhoda. Pakliže potřebujete hlavně mobilní utahovák, který bude možné využít všude, bez ohledu na podmínky a možnosti, bude pro vás ideální utahovák vybavený Li-Ion baterií, kterou lze dobíjet. Na cestách budete mít jen malý kufr se vším potřebným.

Velikost utahováku Využití Obvyklý výkon
3/8″ menší závity nad 300 Nm
1/4″ výměna kol osobních automobilů 300 – 700 Nm
3/4″ opravy hřídelí, výměna kol dodávek 700 – 1 400 Nm
1″ opravy nákladních automobilů nad 1 400 Nm

Správný výběr

Při výběru se zaměřte na hmotnost zařízení, která bude klíčová především při dlouhodobější práci. Podívejte si i na tvar utahováku, respektive jeho držadel, která by vám měla vyhovovat. Rozhodně taktéž zvažte, pro jaké účely budete pneumatický utahovák využívat. Například model pro potřeby v domácnosti se bude lišit od typu, který oceníte ve své dílně, případně za účelem podnikání například v autoservise.

Víte, že…?

Máte-li možnost, rozhodně si jej vyzkoušejte chytit. V neposlední řadě jsou důležité i vibrace, které sice nelze zcela odstranit, ale jejich intenzita přenášející se do vašich rukou se liší model od modelu.

Parkside PDSS 310 B5
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Cena

  • Cenové rozpětí utahováků je poměrně široké. V krátkosti si jen nastíníme, že nejlevnější modely s cenou lehce nad hranicí 1 000 Kč jsou zpravidla elektrické, výjimečně vybavené vlastní baterií.
  • Klasické pneumatické utahováky k sobě vždy potřebují dodatečný kompresor. I jejich cena však začíná od hranice 1 000 Kč. Při této ceně najdete většinou obvyklou velikost 1/2“ se základním výkonem. V nižších cenových relacích lze doporučit značku Yato.
  • Ceny kolem 3 000 Kč vám přinesou především větší výkon, a to klidně i nad hranici 1 000 Nm, přičemž bohatší může být i příslušenství dodávané s pneumatickým utahovákem. I zde figuruje značka Yato a nově také výrobce Hazet.
Pneumatický rázový utahovák kompozitový WI 680, 1/2", 680 Nm – EXTOL PREMIUM 8865014
ca. 2 000 CZK
Aktuálni cena
  • Pakliže vyžadujete větší typy, například 3/4“ nebo rovnou 1“, dostane se cena minimálně k 6 000 Kč. Může však narůst i na několika násobek, a to i v případě 1/2“ pneumatických utahováků. Připlácí se za výkon, který šplhá až k hranici 2 500 Nm. Z výrobců zde figuruje opět Hazet a také Vigaro.