Pneumatický utahovák

Určené pro závitové spoje.

ca. 900 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 2 100 CZK

Jak vybrat pneumatický utahovák

 • Pneumatické utahováky jsou určeny k utahování a dotahování závitových spojů, ale samozřejmě i k jejich povolování.
 • V zásadě existují čtyři základní velikosti vzduchových hadic, jejichž rozměr se uvádí v poměru vůči jednomu palci.
 • Pneumatické utahováky nabízí výkon udávaný v Newton metrech (Nm).
 • Standardním pohonem pneumatických utahováků je samozřejmě kompresor, který je k nim vždy nutné dokoupit.
 • Při výběru se zaměřte na hmotnost zařízení, která bude klíčová především při dlouhodobější práci.

Vzduchová hadice

V zásadě existují čtyři základní velikosti vzduchových hadic, jejichž rozměr se uvádí v poměru vůči jednomu palci. Každá velikost se samozřejmě hodí na jiné práce. Oblíbené jsou zejména pneumatické utahováky do auta.

 • 3/8“: jedná se o nejmenší rozměr, díky kterému je samotný pneumatický utahovák příjemně kompaktní a dostanete se s ním i do špatně přístupných míst
Robustní provedení
Parkside PDSS 310 B5
 • 1/2“: tzv. půlpalcové pneumatické utahováky najdou široké spektrum využití a můžete s nimi například i velice snadno dotahovat a povolovat kola u osobních automobilů
 • 3/4“: rovněž 3/4“ pneumatické utahováky mohou pomáhat nejen v rukách profesionálů, ale i v domácím prostředí. Obdobně jako u půlpalcových dobře poslouží při výměně kol, tentokrát však u dodávek
 • 1“: největší typ pneumatického utahováku je zpravidla již zařízením, které budete muset používat oběma rukama, což ale není překvapení. Jednopalcové modely mívají vůbec nejvyšší výkon a ten slouží například pro řádné dotažení či povolení velkých kol nákladních automobilů či autobusů
Hliníkový plášť
KS-TOOLS 515.1200

Výkon

Pneumatické utahováky nabízí výkon udávaný v Newton metrech (Nm).

 • Základem je minimální výkon 300 Nm. S tímto výkonem se setkáte u menších pneumatických utahováků o rozměrech 3/8“ a 1/2“.
 • Kolem hranice 1 000 Nm se nachází pneumatické utahováky o velikosti 1/2“ a 3/4“.
 • Zhruba nad hranicí 1 400 Nm se již objevují 1“ pneumatické utahováky, přičemž ty nejvýkonnější mohou mít až 2 700 Nm.

Pohon

Standardním pohonem pneumatických utahováků je samozřejmě kompresor, který je k nim vždy nutné dokoupit. Kromě kompresoru jsou potřeba ještě vhodné hadice a spojky pro kompletní vedení vzduchu, pomocí kterého získá utahovák patřičný tah.

Dvojnásobný mechanizmus
Güde 40122

Je nasnadě, že tento typ je nákladný nejen na pořízení, ale i na prostor a údržbu. Přijde proto vhod zmínit i dvě dostupnější alternativy. Existují totiž také elektrické a akumulátorové utahováky. Obě tyto varianty jsou o poznání lehčí a obejdou se bez velkých kompresorů.

 • Elektrický typ je napájen samozřejmě ze sítě, a to je vlastně jeho jediná nevýhoda.
 • Pakliže potřebujete hlavně mobilní utahovák, který bude možné využít všude, bez ohledu na podmínky a možnosti, bude pro vás ideální utahovák vybavený Li-Ion baterií, kterou lze dobíjet. Na cestách budete mít jen malý kufr se vším potřebným.
Velikost utahováku Využití Obvyklý výkon
3/8″ menší závity nad 300 Nm
1/4″ výměna kol osobních automobilů 300 – 700 Nm
3/4″ opravy hřídelí, výměna kol dodávek 700 – 1 400 Nm
1″ opravy nákladních automobilů nad 1 400 Nm

Správný výběr

Při výběru se zaměřte na hmotnost zařízení, která bude klíčová především při dlouhodobější práci. Podívejte si i na tvar utahováku, respektive jeho držadel, která by vám měla vyhovovat. Rozhodně taktéž zvažte, pro jaké účely budete pneumatický utahovák využívat. Například model pro potřeby v domácnosti se bude lišit od typu, který oceníte ve své dílně, případně za účelem podnikání například v autoservise.

Ergonomická rukojeť
Metabo DSSW 360

Víte, že…?

Máte-li možnost, rozhodně si jej vyzkoušejte chytit. V neposlední řadě jsou důležité i vibrace, které sice nelze zcela odstranit, ale jejich intenzita přenášející se do vašich rukou se liší model od modelu.

Cena

Cenové rozpětí utahováků je poměrně široké. V krátkosti si jen nastíníme, že nejlevnější modely s cenou lehce nad hranicí 1 000 Kč jsou zpravidla elektrické, výjimečně vybavené vlastní baterií.

 • Klasické pneumatické utahováky k sobě vždy potřebují dodatečný kompresor. I jejich cena však začíná od hranice 1 000 Kč. Při této ceně najdete většinou obvyklou velikost 1/2“ se základním výkonem. V nižších cenových relacích lze doporučit značku Yato.
Ergonomická rukojeť
Metabo DSSW 360
 • Ceny kolem 3 000 Kč vám přinesou především větší výkon, a to klidně i nad hranici 1 000 Nm, přičemž bohatší může být i příslušenství dodávané s pneumatickým utahovákem. I zde figuruje značka Yato a nově také výrobce Hazet.
 • Pakliže vyžadujete větší typy, například 3/4“ nebo rovnou 1“, dostane se cena minimálně k 6 000 Kč. Může však narůst i na několika násobek, a to i v případě 1/2“ pneumatických utahováků. Připlácí se za výkon, který šplhá až k hranici 2 500 Nm. Z výrobců zde figuruje opět Hazet a také Vigaro.

Otázky a odpovědi

K čemu je pneumatický utahovák?

Pneumatické utahováky nejsou určeny, jak napovídá jejich název, pouze k utahování a dotahování závitových spojů, ale samozřejmě i naopak k jejich povolování. Namísto trápení se ruční silou, lze použít tyto pomocníky a povolit i dříve zdánlivě zcela nehybné spoje, které například postihla koroze. Využití najdou pneumatické utahováky nejen v rukou profesionálů, ale vhod mohou přijít i ve vaší domácí dílně.

Jak vybrat pneumatický utahovák?

Stejně jako u jakéhokoliv jiného produktu, i při výběru rázového utahováku je dobré věnovat pozornost několika klíčovým parametrům, abyste zvolili typ, který vyhovuje právě vašim obvyklým činnostem. V případě rázových utahováků je dobré věnovat pozornost velikosti vzduchové hadice, která se udává v palcích, dále také výkonu a v neposlední řadě i zdroji napájení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Robustní provedení
Hliníkový plášť
Dvojnásobný mechanizmus
Ergonomická rukojeť
Ergonomická rukojeť
Image
Produkt
Parkside PDSS 310 B5
KS-TOOLS 515.1200
Güde 40122
Metabo DSSW 360
Metabo DSSW 360
Hmotnost
2.04 kg
2.1 kg
2.4 kg
2 kg
2 kg
Pneumatické
Výrobce
Parkside
KS tools
GÜDE
Metabo
Metabo
Cena ca. 900 CZK ca. 1 800 CZK ca. 1 500 CZK ca. 2 100 CZK ca. 2 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena