Jak vybrat pneumatický utahovák
- Pneumatické utahováky jsou určeny k utahování a dotahování závitových spojů, ale samozřejmě i k jejich povolování.
- V zásadě existují čtyři základní velikosti vzduchových hadic, jejichž rozměr se uvádí v poměru vůči jednomu palci.
- Pneumatické utahováky nabízí výkon udávaný v Newton metrech (Nm).
- Standardním pohonem pneumatických utahováků je samozřejmě kompresor, který je k nim vždy nutné dokoupit.
- Při výběru se zaměřte na hmotnost zařízení, která bude klíčová především při dlouhodobější práci.
Pneumatický utahovák - náš výběr




Pneumatické rázové utahováky





Pneumatické ráčnové utahováky



Pneumatické utahováky Yato




Pneumatické utahováky Geko





Jak vybrat pneumatický utahovák
Vzduchová hadice
V zásadě existují čtyři základní velikosti vzduchových hadic, jejichž rozměr se uvádí v poměru vůči jednomu palci. Každá velikost se samozřejmě hodí na jiné práce. Oblíbené jsou zejména pneumatické utahováky do auta.
- 3/8“: jedná se o nejmenší rozměr, díky kterému je samotný pneumatický utahovák příjemně kompaktní a dostanete se s ním i do špatně přístupných míst
- 1/2“: tzv. půlpalcové pneumatické utahováky najdou široké spektrum využití a můžete s nimi například i velice snadno dotahovat a povolovat kola u osobních automobilů
- 3/4“: rovněž 3/4“ pneumatické utahováky mohou pomáhat nejen v rukách profesionálů, ale i v domácím prostředí. Obdobně jako u půlpalcových dobře poslouží při výměně kol, tentokrát však u dodávek
- 1“: největší typ pneumatického utahováku je zpravidla již zařízením, které budete muset používat oběma rukama, což ale není překvapení. Jednopalcové modely mívají vůbec nejvyšší výkon a ten slouží například pro řádné dotažení či povolení velkých kol nákladních automobilů či autobusů
Výkon
Pneumatické utahováky nabízí výkon udávaný v Newton metrech (Nm).
- Základem je minimální výkon 300 Nm. S tímto výkonem se setkáte u menších pneumatických utahováků o rozměrech 3/8“ a 1/2“.
- Kolem hranice 1 000 Nm se nachází pneumatické utahováky o velikosti 1/2“ a 3/4“.
- Zhruba nad hranicí 1 400 Nm se již objevují 1“ pneumatické utahováky, přičemž ty nejvýkonnější mohou mít až 2 700 Nm.
Pohon
Standardním pohonem pneumatických utahováků je samozřejmě kompresor, který je k nim vždy nutné dokoupit. Kromě kompresoru jsou potřeba ještě vhodné hadice a spojky pro kompletní vedení vzduchu, pomocí kterého získá utahovák patřičný tah.
Je nasnadě, že tento typ je nákladný nejen na pořízení, ale i na prostor a údržbu. Přijde proto vhod zmínit i dvě dostupnější alternativy. Existují totiž také elektrické a akumulátorové utahováky. Obě tyto varianty jsou o poznání lehčí a obejdou se bez velkých kompresorů.
- Elektrický typ je napájen samozřejmě ze sítě, a to je vlastně jeho jediná nevýhoda.
- Pakliže potřebujete hlavně mobilní utahovák, který bude možné využít všude, bez ohledu na podmínky a možnosti, bude pro vás ideální utahovák vybavený Li-Ion baterií, kterou lze dobíjet. Na cestách budete mít jen malý kufr se vším potřebným.
Velikost utahováku | Využití | Obvyklý výkon |
---|---|---|
3/8″ | menší závity | nad 300 Nm |
1/4″ | výměna kol osobních automobilů | 300 – 700 Nm |
3/4″ | opravy hřídelí, výměna kol dodávek | 700 – 1 400 Nm |
1″ | opravy nákladních automobilů | nad 1 400 Nm |
Správný výběr
Při výběru se zaměřte na hmotnost zařízení, která bude klíčová především při dlouhodobější práci. Podívejte si i na tvar utahováku, respektive jeho držadel, která by vám měla vyhovovat. Rozhodně taktéž zvažte, pro jaké účely budete pneumatický utahovák využívat. Například model pro potřeby v domácnosti se bude lišit od typu, který oceníte ve své dílně, případně za účelem podnikání například v autoservise.
Víte, že…?
Máte-li možnost, rozhodně si jej vyzkoušejte chytit. V neposlední řadě jsou důležité i vibrace, které sice nelze zcela odstranit, ale jejich intenzita přenášející se do vašich rukou se liší model od modelu.
Cena
Cenové rozpětí utahováků je poměrně široké. V krátkosti si jen nastíníme, že nejlevnější modely s cenou lehce nad hranicí 1 000 Kč jsou zpravidla elektrické, výjimečně vybavené vlastní baterií.
- Klasické pneumatické utahováky k sobě vždy potřebují dodatečný kompresor. I jejich cena však začíná od hranice 1 000 Kč. Při této ceně najdete většinou obvyklou velikost 1/2“ se základním výkonem. V nižších cenových relacích lze doporučit značku Yato.
- Ceny kolem 3 000 Kč vám přinesou především větší výkon, a to klidně i nad hranici 1 000 Nm, přičemž bohatší může být i příslušenství dodávané s pneumatickým utahovákem. I zde figuruje značka Yato a nově také výrobce Hazet.
- Pakliže vyžadujete větší typy, například 3/4“ nebo rovnou 1“, dostane se cena minimálně k 6 000 Kč. Může však narůst i na několika násobek, a to i v případě 1/2“ pneumatických utahováků. Připlácí se za výkon, který šplhá až k hranici 2 500 Nm. Z výrobců zde figuruje opět Hazet a také Vigaro.
Otázky a odpovědi
K čemu je pneumatický utahovák?
Jak vybrat pneumatický utahovák?
Různé typy produktů porovnejte zde.