Podpěry pod auto

Šikovný nástroj do každé dílny.

ca. 700 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 800 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat podpěry pod auto

  • Podpěra má za úkol udržet auto zvednuté v požadované výšce. Jsou stavitelné, lze je nalézt v různých provedeních a nosnostech, vybrat si tak může každý.
  • Nejedná se o typické zvedáky, ale o výškově nastavitelné ocelové konstrukce.
  • Pro bezpečné použití podpěr je nutné dodržovat pracovní postup.

Správné použití

Pro bezpečné použití podpěr je nutné dodržovat pracovní postup. Doporučuje se nikdy nezvedat oba konce vozidla nebo celou jednu stranu naráz. Používejte vždy jen jeden pár podpěr na jedno vozidlo. Nepřekračujte předepsanou nosnost.

Podpěry používejte vždy jen na rovné ploše, váhu umístěte na střed. Na jedno vozidlo použijte vždy jen dvě podpěry stejné značky. Používejte pouze originální díly doporučené výrobcem.

Stabilní
Redats Podpěry pod auta 3t se západkami 2 ks

Postup:
1. Nastavte výšku pomocí vytlačení tyče
2. V požadované pozici zajistěte podpěru, pro jistotu na podpěru zatlačte rukou
3. Pečlivě podpěru umístěte na požadované místo
4. Pomalu snižte vozidlo tak, aby dosedlo na podpěry
5. Před zahájením práce na vozidle se znovu ujistěte, že je bezpečně umístěno a použijte bloky na kola, abyste předešli nechtěnému pohybu vozidla
6. Po skončení práce zvedněte vozidlo pomocí heveru a podpěru snižte do nejnižší pozice a vytáhněte ji z pod vozidla

Víte, že…?

Podpěry je nutné pravidelně kontrolovat. Ujistěte se, že všechny součásti, které se mají pohybovat, se pohybují volně. Na žádné místo neaplikujte olej. Podpěry umísťujte na suché místo, abyste předešli případné korozi.

Typy

Možností, jak auto podložit, je více. Spolehnout se můžete na klasické podpěry, stojánky, podstavce nebo můžete zvolit nájezdový můstek.

S pojistkou
Geko Podstavec pod auto stavitelný 3t s pojistkou
Možnosti Použití
Podpěry a podstavce Jsou vybaveny třemi nebo čtyřmi nohami, díky kterým jsou stabilní, mají nastavitelnou výšku a pro větší bezpečnost jsou vybaveny jistícím mechanismem. Jsou určeny k zajištění stability vozidla zdviženého heverem. Dodávají se ve dvou kusech. Výrobním materiálem je kvalitní ocel a nosnost se pohybuje v rozmezí 2 – 20 tun. Zdvih je u jednotlivých typů 27,5 – 680 cm. Mezi výrobce patří Compass, Geko, AHP profi, Genborx, Satra
Nájezdové rampy Jsou určeny pro najetí auta koly jedné nápravy a provedení oprav pod autem. Jsou vyrobeny z oceli, ale koupit můžete rampy vyrobené z kvalitního plastu. Také v tomto případě se jedná o dva kusy. Nosnost se pohybuje kolem cca 500 kg. Nájezdové rampy se dají koupit v kombinaci s hydraulickým zvedákem. Tyto rampy nabízí například Mar-Pol nebo Geko

Ceny

Ceny různých stojánků a podpěr, které slouží pro použití v domácnosti, se pohybují v rozmezí 600 – 1000 Kč za pár. Jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a zaručují stabilitu. Jejich nosnost je ve většině případů 3 tuny.

Profesionální výrobky pak mohou mít nosnost 12 – 20 tun a jejich cena je v rozmezí 2700 – 5 000 Kč. Tyto podpěry najdou své využití v různých autoopravnách a servisech.

Nájezdové rampy jsou dražší, jejich cena se pohybuje v rozmezí 900 – 6 000 Kč. Levnější varianty mají nosnost do 1 tuny, ve většině případů se rampa prodává v sadě po 2 kusech, narazit však můžete i na takovou, kterou koupíte samostatně.

Certifikované
Mar-Pol Stavitelná podpěra pod karoserii 6t s pojistkou

Hever

Ať už vyberete jakýkoliv typ podpěry, budete ještě muset pořídit zvedák, protože s tím vám podpěra nepomůže. Podpěry jsou samy o sobě jednoduchá zařízení, které je nutné pouze zasunout pod již zvednuté vozidlo tak, aby nesklouzlo.

Hever je proti tomu zařízení složitější a proto nabízí i několik možných typů provedení. Minimální zdvih heveru by nikdy neměl být nižší, než je podvozek automobilu. Běžně nabízená produkce se pohybuje v rozmezí od 250 do 400 milimetrů. Hmotnost jednotlivých typů se pohybuje od 2 do více než 15 kilogramů.

Pro domácí použití se hodí zejména nůžkový nebo hydraulický.

Antikorozní
Yato YT-17311 Podstavce pod auto 3T

Nůžkový hever je mechanický zvedák, který je dobře skladný a v porovnání s hydraulickým heverem levnější a na první pohled méně odolný. Základ jeho konstrukce tvoří nosná ramena, která se rozevírají díky stahování závitu středového ocelového šroubu. Ke zvedání auta dochází pomocí točení kličkou, což je fyzicky i časově náročnější.

Hydraulické hevery jsou bytelnější, robustnější a jejich použití je rychlé a jednoduché. Ke zvednutí auta dochází pomocí kompresoru nebo klasického pumpování násadou. Zpět na zem je vozidlo spuštěno po uvolnění pojistného ventilu. Hydraulické hevery jsou často vybavené kolečky a tím pádem pojízdné. Jejich nevýhodou může být vyšší hmotnost, větší rozměr a vyšší cena.

Bezpečné zacházení

Před zvedáním břemena se především ujistěte, že podklad je dostatečně pevný a samozřejmě rovný. Ideálním podložím je beton, asfalt nebo velmi odolná dlažba. Pokud zvedáte vozidlo, zkontrolujte před samotným úkonem, že je zatažena ruční brzda. Při delší práci zajistěte břemeno taky podpěrami pro případ selhání zvedáku.

Skládací
Alca stojan skládací 2000 kg

Otázky a odpovědi

Jaké podpěry koupit?

Vybrat můžete pevné nebo skládací podpěry. Pevné podpěry mohou být navíc stavitelné, výšku tak můžete přizpůsobit svým potřebám. Ať už zvolíte jakýkoliv typ, věnujte pozornost zejména údaji o nosnosti. Ve většině případů mají podpěry nosnost 2 000 kg.

Co jiného je možné použít?

Kromě podpěr je možné k podložení použít ocelové nájezdové rampy. Ty mohou disponovat také hydraulickým zvedákem. Nájezdy využijete k opravám i údržbě automobilu. Stejně jako v případě podpěr je velmi důležitá nosnost, která by měla být minimálně 2 000 kg.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Stabilní
S pojistkou
Certifikované
Antikorozní
Skládací
Image
Produkt
Redats Podpěry pod auta 3t se západkami 2 ks
Geko Podstavec pod auto stavitelný 3t s pojistkou
Mar-Pol Stavitelná podpěra pod karoserii 6t s pojistkou
Yato YT-17311 Podstavce pod auto 3T
Alca stojan skládací 2000 kg
Výrobce
Redats
Geko
Mar-Pol
YATO
Alca
Nosnost
3 t
3 t
6 t
Cena ca. 700 CZK ca. 700 CZK ca. 1 100 CZK ca. 800 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.