Pračky

Jakou pračku vybrat - s horním nebo předním plněním, či s motorem direct drive?

Jak vybrat pračku

Praní bezesporu patří mezi nejdůležitější domácí práce vůbec. Vždyť kdo se cítí dobře ve špinavém nebo dokonce zapáchajícím oděvu? Nehledě na škody, které utrpí pověst takového jedince. S nástupem elektrické energie se naštěstí i praní výrazně zjednodušilo, stačí zmáčknout několik knoflíků a pračka se o všechno postará. Doufáme, že s jejím správným výběrem vám pomůže tento článek, v němž nabízíme přehled kritérií, která se vyplatí mít při nákupu na paměti.

Typ pračky

Ačkoliv na první pohled vypadá většina produkce stejně, rozlišujeme tři základní typy spotřebičů. Jedná se o pračky plněné předem, vrchem a kombinaci pračky se sušičkou. Jak již název napovídá, jediný podstatnější rozdíl spočívá v umístění otvoru pro vkládání špinavého prádla. Největší vliv bude tento faktor mít u domácností hrajících o každý metr volného prostoru.
Více informací o všech třech druzích, jejich výhodách a nevýhodách, obsahuje naše tabulka:

Typ pračky Rozměry Výhody Nevýhody Kde najde vyžití?
Přední plnění 80 × 60 × 60 cm U variant SLIM se hloubka pohybuje v rozmezí 33–40 cm Vysoká kapacita Úspora energie Moderní technologie a funkce Široká nabídka modelů Prostorová náročnost Horší dostupnost bubnu Vyšší spotřeba vody V běžných domácnostech, které nepotřebují šetřit místo
Vrchní plnění Šířka 40–68,5 cm Hloubka 60–90 cm Výška 85–89 cm Snadnější plnění Prostorová nenáročnost Dostatečná kapacita Menší nabídka modelů Omezená škála moderních technologií a funkcí Nemožnost instalace do kuchyňské linky V domácnostech, které potřebují ušetřit místo a u seniorů či osob, které mají problém s ohýbánímy
Kombinace pračky a sušičky Stejné jako u předem plněných praček 2 spotřebiče v 1 Dostatečná kapacita Horní odkládací plocha Různorodé funkce Vyšší spotřeba energie Nižší kapacita sušení než praní Výraznější poruchovost Tam, kde by se dva samostatné spotřebiče nevešly.

Za zmínku stojí i pračky parní, bublinkové nebo vířivé. Jejich segment však tvoří tak zanedbatelný počet modelů, že se v běžných domácnostech prakticky nevyskytují. Jsou energeticky nenáročné a vynikají vysokou efektivitou praní. Bohužel cenově výrazně převyšují běžnou produkci.

S horním plněním
Whirlpool AWE 50510

Víte, že…?

Zvolili-li jste si pračku s vrchním plněním a chcete koupit i samostatnou sušičku, zbystřete. Nebudete moci využít klasického systému, kdy sušička stojí na pračce a tím šetří místo. Nezbude vám než hledat dodatečných 60 centimetrů.

Kapacita

Neustále přepočítáváte, jak velkou kapacitu byste měli zvolit? Stačí se orientovat podle počtu osob v domácnosti. Rozeznáváme dva základní intervaly:

 • 1–2 osoby – do 6 kg
 • 3 a více osob – nad 6 kg
Pro rodiny
AEG ProSteam L7FBE48SC

Velmi početné rodiny by se měly poohlížet po spotřebičích, jež pojmou i více než 10 kilogramů prádla najednou. Berte v potaz i fakt, že nákup pračky představuje investici na minimálně několik let dopředu. Jestliže plánujete v blízké budoucnosti počít děti, určitě do výběru zahrňte i je. Na druhou stranu nekupujte zbytečně objemný model, jehož kapacitu nevyužijete. S rostoucím objemem stoupá nejen pořizovací cena, ale i náklady na provoz.

Počet otáček

Jednou z nejdůležitějších funkcí pračky je odstřeďování. Stará se o odstranění přebytečné vody a napomáhá rychlejšímu schnutí. Jestliže automatickou pračku kombinujete se sušičkou, určitě tento údaj nepodceňujte. Od úrovně práce se pračky se odvíjí i náklady na sušení.
Dle počtu otáček lze definovat tři základní skupiny spotřebičů:

 • 1 000 ot./min. – pro jemné prádlo a menší kusy oblečení
 • 1 200 ot./min. – pro běžné praní každodenního oblečení, ale i bund a ručníků
 • 1 400 ot./min. – velmi silné a intenzivní odstřeďování, které prádlo připraví pro využití se sušičkou
Oblíbená
Siemens WM 16W540

Víte, že…?

Všechny prodávané pračky dovolují otáčky regulovat podle potřeby. Nemusíte se tedy obávat, že byste u pračky s 1 400 otáčkami za minutu nemohli zvolit mnohem pomalejší proces ždímání. Proto se řiďte heslem čím více, tím lépe.

Účinnost praní a odstřeďování

Pomalu ale jistě se dostáváme k údajům uvedeným na tzv. energetickém štítku. První dvojici představuje účinnost praní a odstřeďování. Od počátku roku 2014 zmizelo označení účinnosti praní, neboť na trh smějí být uváděny výhradně modely oceněné písmenem A.
Pokud jde o ždímání, pohybujeme se stále ještě v rozmezí od D do A. Jestliže nepoužíváte sušičku prádla, nehraje pro vás tato informace pražádnou roli, protože není příliš podstatné, jak vlhké prádlo na šňůru pověsíte. Majitelé sušiček by neměli jít pod hodnocení A, neboť takový spotřebič úspěšně odstraní více než 55 % vody. O to jednodušší to má druhý z páru a v důsledku nespotřebuje zbytečně moc energie.

Energetická třída

Evergreenem na poli všech elektrických spotřebičů je energetická třída. Patrně vám nemusíme připomínat, že byste se jí při nákupu měli řídit. Má zcela zásadní vliv na výši dodatečných nákladů za energie.
Od roku 2013 se mohou prodávat výhradně modely označené jako A+, A++ nebo A+++. Úměrně se zlepšujícím se hodnocením stoupá i cena, v dlouhodobém měřítku však ušetříte za provoz. Druhý podstatný údaj spočívá v roční spotřebě energie. Stanovuje se v kilowatthodinách a číslo na štítku platí pro 220 cyklů. Ty nejlepší modely se nedostanou pod hranici 1 kWh za cyklus, špička se pohybuje okolo 0,67 kWh za jeden prací cyklus.

Direct drive
LG F62G6NDN2

Hlučnost

Pamatujete si na pračky, jejich motor vydával hluk ne nepodobný letadlu, a které během odstřeďování odskákaly několik metrů daleko? Od té doby jsme již ušli řádný kus cesty, pračky však i přes všechna vylepšení řadíme k nejhlučnějším domácím spotřebičům. Vzhledem k jejich častému používání byste tedy měli při nákupu brát na hlučnost motoru ohled.
Ty nejlepší výrobky dosahují při praní hranice okolo 50 dB, za standard se považuje zhruba 64 dB. Poněkud horší je bohužel situace u odstřeďování, kdy se hlučnost pohybuje v rozmezí 70–80 dB. Z toho důvodu by pračka měla najít své místo stranou od obytných místností a ložnic. Ideálně za zavřenými dveřmi.

Motor

Hlučnost, spotřeba energie, ale i životnost pračky se odvíjí od použitého motoru. V současné době bývá využíváno hned tří různých variant pohonných jednotek:

 • Klasický motor – umístěn mimo osu bubnu, přenos energie zajištěn uhlíky, výraznější hlučnost a spotřeba, nižší životnost
 • Invertorový motor – stejná konstrukce jako klasický motor, přenos energie řízen elektronicky, nižší hlučnost a spotřeba
 • Direct drive motor – pohání buben přímo, zajišťuje nízkou hlučnost a stabilitu, výrazně redukuje nároky na energii
Oblíbený šampion
Samsung WW90M649OPM

Druh použité pohonné jednotky reálně nehraje příliš velkou roli. Odráží se ovšem v dalších parametrech, jako jsou hlučnost nebo spotřeba energie. Není tedy divu, že nejdražší modely s hlučností okolo 50 dB a spotřebou energie 0,67 kWh jsou v drtivé většině poháněny motory direct drive.

Příslušenství a funkce

Jako vždy ukončíme přehled kritérií výpisem funkcí, bez nichž by nebyly pračky pračkami. Některé z nich mají pouze kosmetický charakter, jiné rozšiřují uplatnění spotřebiče, bez dalších bychom si zase pračku prakticky nedokázali představit:

 • Displej a ovládání – přehledné popisky všech programů a funkcí, přehledné informace o průběhu a dokončení pracího cyklu
 • Odložený start – načasování požadovaného začátku praní
 • Množstevní automatika – regulace množství vody, energie a času v závislosti na objemu prádla
 • Automatické dávkování prášku – automatická regulace množství pracího prostředku z velkých nádob
 • Wi-Fi – možnost propojení s mobilní aplikací umožňující dálkové ovládání a sledování
 • Parní programy – pro zvýšení efektivity a odstranění zašlých skvrn a zápachu
 • Antibakteriální funkce – praní ve vysoké teplotě pro odstranění alergií a bakterií
 • NFC – možnost nahrávání nových pracích programů prostřednictvím mobilu
 • Oboustranná dvířka – univerzální otevírání dvířek na obě strany¨

Nejvýznamnější značky

Segment praček je co do zastoupených značek prakticky shodný s nabídkou sušiček. Výrobci standardně uplatňují komplementární přístup, kdy ke svým modelům praček vyrábějí i kompatibilní sušičky. Renomé výrobce samozřejmě hraje velmi důležitou roli, neboť ovlivňuje, jak dlouho bude pračka sloužit bez výraznějších závad nebo poklesu výkonu.
V současné době řadíme mezi nejvýznamnější producenty na trhu poměrně velkou řádku firem:

 • Candy
 • Beko
 • Electrolux/AEG
 • Whirlpool
 • Bosch
 • Gorenje
 • Siemens
 • Miele

Candy

Italský elektrotechnický gigant se soustředí zejména na nízkou cenu. Její výrobky představují jakýsi základ, a to jak kvalitou použitých součástek, tak i rozsahem nabízených funkcí. Připravte se na to, že delší funkčnost, než je garantována záruční dobou očekávat nemůžete, zejména mladé rodiny ovšem ocení nízkou cenu.

Beko

Velmi podobný případ jako předchůdce. Turecká firma se během 40 let vypracovala mezi největší evropské producenty velkých spotřebičů. Docílila toho zejména orientací na velmi nízké ceny, za něž ovšem velmi často nabízí výbavu srovnatelnou i s mnohem dražší konkurencí. Stále však platí, že spotřebiče značky poměrně často trpí na závady.

Electrolux/AEG

Ačkoliv švédská společnost Electrolux vybudovala své podnikání na produkci vysavačů, zabrousila postupem času i do dalších segmentů. Trh s pračkami není žádnou výjimkou. Její výrobky spadají do nižší střední třídy. Pyšní se energetickou třídu minimálně A+ a všechny použité materiály vynikají svou kvalitou. Nabízejí zkrátka spolehlivý chod při zachování rozumné ceny.
Do rodiny Electrolux patří již více než 20 let i označení AEG. Pod ním se prodávají modely určené pro náročnější klientelu. Velký důraz je kladen na tichý chod pohonné jednotky a vysokou účinnost odstřeďování. Energetická úspora standardně dosahuje hodnocení A++ a lepšího.

Whirlpool

Víte, že právě americká společnost Whirlpool stále za první pračkou na světě? I díky tomu si stále udržuje své postavení renomovaného a oblíbeného výrobce. Cenově spadá do střední třídy a stojí za celou řadou převratných technologií jako je 6. smysl nebo parní praní. Za své peníze každopádně dostanete velmi povedeného pomocníka, který obstojí i v konkurenci mnohem dražších značek.

Bosch

Bílá elektronika představuje významným předmět zájmu i pro slavnou německou společnost Bosch. Nákladností svých produktů již spadá spíše do vyšší střední třídy, při troše snahy však objevíte i velmi levné nebo naopak velmi drahé modely. Těšte se na velmi tichý a ekologický chod motoru, který patří mezi nejúspornější na trhu.

Gorenje

Slovinský koncern Gorenje se u nás sice netěší takové popularitě jako Bosch nebo Whirlpool, nabízí však perfektní kvalitu, za niž si však již připlatíte. Samozřejmostí je značná úspora energie ve třídě A++ a lepší, stejně jako tichý chod motoru a velký počet různorodých funkcí a vychytávek.
Toužíte-li po exkluzivním retro designu, právě firma Gorenje má v nabídce i několik speciálních modelů s lákavým klasickým vzhledem. Na své přijdou i malé domácnosti, vyžadující pračky plněné shora.

Siemens

Ačkoliv je hlavní těžiště podnikání telekomunikačního obra Siemens položeno poněkud jinde, má i vlastní výrobnu domácích spotřebičů. Nejde však o ledajakou techniku – řadí se mezi nejdražší značky nabité spoustou moderních technologií a vychytávek.
Hlučnost okolo 50 dB při praní a 65 dB během odstřeďování je u Siemensu považována za standard podobně jako energetická třída A++ a lepší. Chybět nemůže ani možnost ovládání prostřednictvím mobilní aplikace, přehledný displej a široká nabídka různorodých programů.

Miele

Víte o tom, že existují i společnosti, které cíli výhradně na movité zákazníky a vůbec se nezajímají o vyvážení svých cen? Patří mezi ně i firma Miele, která stojí za tím nejlepším, co v oblasti domácích spotřebičů vůbec můžete najít. Její produkty excelují v technických i funkčních parametrech a jsou vybaveny nejluxusnějšími technologiemi. Při správném používání fungují bez závad i déle než deset let. Nečekejte však, že byste za pořízení produktu z její dílny zaplatili méně než 20 000 korun.

Cena

Máte obavy, že si pračku vzhledem k napatému rozpočtu nebudete moci dovolit? Nepanikařte, nejlevnější modely začínají na nějakých 5 000 Kč. Nevydrží sice dlouho a nenabídnou ani příliš mnoho doplňujících funkcí, ale pro začátek plně stačí.
Nám se podařilo na základě analýzy nabídky nalézt hned tři intervaly, v nichž se nacházejí výrobky podobných vlastností. Více informací o nich nabídne následující tabulka:

 • Do 8 000 Kč
 • 8 000 – 15 000 Kč
 • Nad 15 000 Kč
Cenová hladina Značky Energetická třída Hlučnost při praní / odstřeďování Účinnost odstřeďování Kapacita Funkce
Do 8 000 Kč Candy, Beko, Electrolux, Whirlpool, Gorenje (vrchem plněné) A–A+++ 65 dB / 80 dB C–B 5–8 kg LCD displej, odložený start, oboustranná dvířka, zvukový signál, množstevní automatika, sprchování
8 000 – 15 000 Kč AEG, Bosch, Electrolux, Whirlpool, Siemens, Gorenje A+–A+++ 54–60 dB / 74–78 dB B–A 6–9 kg Odstranění pachů, vnitřní osvětlení bubnu, propojení s mobilním telefonem, Aqua stop
Nad 15 000 Kč AEG, Bosch, Miele, Siemens, Whirlpool A+++ 50–54 dB / 72–76 dB A 6–9 kg Všechny dostupné technologie a funkce

Z široké škály funkcí vždy vybírejte ty, které se vám budou nejvíce hodit. Jestliže plánujete zakoupit i sušičku, počítejte s nákupem pračky v cenové relaci nad 10 000 korun, kde třída účinnosti odstřeďování dosahuje písmene A.

Nomination
S horním plněním
Pro rodiny
Oblíbená
Direct drive
Oblíbený šampion
Image
Product
Whirlpool AWE 50510
AEG ProSteam L7FBE48SC
Siemens WM 16W540
LG F62G6NDN2
Samsung WW90M649OPM
Energetická třída
A++
A+++
A+++
A+++
Hlučnost při praní
59 dB
51 dB
55 dB
49 dB
Hlučnost při odstřeďování
76 dB
75 dB
74 dB
73 dB
Aqua Stop
Vestavná
Displej
Maximální náplň pračky
5 kg
8 kg
6 kg
9 kg
Cena ca. 5 700 CZK ca. 13 000 CZK ca. 17 000 CZK ca. 7 900 CZK ca. 18 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena