Jak vybrat pračku se sušičkou
- Při výběru tohoto spotřebiče počítejte s různými kompromisy týkajícími se konstrukce.
- Pozitiva kombinace spočívají pouze v úspoře místa a nižších pořizovacích nákladech.
- Mezi zásadní parametry pro výběr pračky spadá i kapacita bubnu.
- Dbejte na nákup odpovídající energetické třídy. K jejímu hodnocení je používána škála od A do G, přičemž u praček se sušičkou se setkáte nejhůře s písmenem C.
Pračka se sušičkou - náš výběr


Vestavné pračky se sušičkou



Volně stojící pračky se sušičkou



Pračky se sušičkou set

Parní pračky se sušičkou

Jak vybrat pračku se sušičkou
Pračka se sušičkou dohromady – ano nebo ne?
Na první pohled by se mohl nákup dvou spotřebičů v jednom jevit jako ideální volba. Buďte ovšem opatrní a počítejte s různými kompromisy týkajícími se konstrukce. Pračka potřebuje děrovaný buben, sušička naopak plný – výsledek je něco mezi oběma variantami. Oproti dvěma samostatným pomocníkům skýtá kombinovaná varianta hned několik nevýhod:
- Nižší kvalita sušení i praní
- Menší nabídka programů
- Vyšší energetická náročnost sušení
- Nižší kapacita sušení než praní
- Nemožnost provádět obě činnosti najednou
- Chlazení vodou při sušení
Pozitiva kombinace spočívají pouze v úspoře místa a nižších pořizovacích nákladech. Výraznější platby za provoz si bohužel svou daň vyberou brzy a ušetřené finance stejně vydáte. Je tedy jen na vás, zda je vaše situace s místem natolik špatná, že zvolíte kombinaci.
Víte, že…?
Je-li to jen trochu možné, vybavte svou domácnost dvěma samostatnými spotřebiči. V době mezikusů je lze dokonce umístit nad sebe, takže do šířky nezaberou ani o centimetr navíc. Odměnou vám bude efektivnější a úspornější provoz i delší životnost.

Dva spotřebiče v jenom ušetří místo a finance, iStock / Kerkez
Způsob plnění
Rozhodli jste se, že variantě 2 v 1 dáte nakonec šanci? Zaměřte se na způsob plnění, jenž volte podle dostupné plochy. K mání jsou dvě základní možnosti, o nichž více pojednává následující tabulka:
Způsob plnění | Charakteristika | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|---|
Přední | Klasická, estetičtější varianta s plněním přes dvířka umístěná vpředu | Vyšší kapacita bubnu Širší nabídka na trhu Větší množství funkcí Lákavější vzhled | Výraznější šířka Problematické pro seniory |
Horní | Prádlo se vkládá shora, přes odklopné víko | Jednodušší vkládání prádla Menší šířka | Méně funkcí Nelze vestavit Horší estetika Menší nabídka modelů |
Připravte se na to, že kombinovaných praček se sušičkou se na trhu vyskytuje mnohem méně než samostatných pomocníků. Jejich rozměry standardně činí 80 × 60 × 60 cm. Pro menší domácnosti jsou v nabídce varianty SLIM, jejichž šíře je pouhých 44 centimetrů. Přístroje s horním plněním se pyšní šířkou okolo 50 cm, zatímco jejich výška činí bezmála jeden metr.
Další zajímavou variantu představuje vestavění pračky do kuchyňské linky, jež podporují výhradně předem plněné modely. Vybírejte vždy s ohledem na dispozice své domácnosti.
Kapacita bubnu
Mezi zásadní parametry pro výběr pračky spadá i kapacita bubnu. Rozhoduje o tom, kolik prádla vyperete za jeden cyklus. Tři hranice kapacity rozlišujeme dle počtu osob v domácnosti:
- 1–2 členové – do 6 kg
- 3–4 členové – 6–9 kg
- Nad 4 členy – nad 9 kg
Doporučujeme ponechat si raději rezervu než v ostrém provozu zjistit, že pračka nezvládne pokrýt nároky domácnosti. Rozumná úspora místa navíc zajistí i méně nákladný provoz, neboť přístroj vybavený chytrými technologiemi dovede trvání a náročnost cyklu upravit přesně dle vašich potřeb.
Víte, že…?
Při nákupu berte v potaz fakt, že kapacita sušení bude vždy nižší než množství vypraného prádla. Nezbude vám nic jiného než várku rozdělit na dvě části, případně prát jen tolik, kolik lze najednou i usušit. Rozdíl by měl být pokud možno co nejnižší, standardně činí 3 kilogramy.

Kapacitu bubnu volte s ohledem na potřeby celé rodiny, iStock / Damian Lugowski
Energetická třída a spotřeba energie
Počítáte každou korunu vydanou za elektřinu? Dbejte na nákup odpovídající energetické třídy. K jejímu hodnocení je používána škála od A do G, přičemž u praček se sušičkou se setkáte nejhůře s písmenem C. Do roku 2017 bylo možné se setkat i s označeními A+ či A+++, což již dnes neplatí. Na vrcholu trůní výhradně písmeno A. Pluska naleznete jen u doprodávaných kusů, na něž se ještě vztahovala starší legislativa.
Rozdíl v cenách mezi jednotlivými třídami činí zhruba 4 koruny, což při obvyklé četnosti praní rozhodně není zanedbatelné číslo. Berte v potaz i fakt, že spotřeba kombinovaných aparátů je zhruba 5× vyšší než při uplatnění dvou samostatných strojů.
Druhý údaj, jenž má své pevné místo na tzv. energetickém štítku, pojednává o průměrné roční konzumaci energie. Udáván bývá zvlášť pro praní i sušení. Výši roční spotřeby získáte vynásobením částky za jeden cyklus číslem 220, jež určuje průměrný počet praček za jeden rok.
Odstřeďování
Vytahujete z pračky oděv úplně mokrý a tečou z něj proudy vody? Připravte se na to, že se pod náklady za sušení pořádně prohnete. O mírnou úsporu se můžete zasloužit nákupem zařízení s dostatečným počtem otáček při odstřeďování. Obecně rozlišujeme tyto tři základní počty:
- 1 000 otáček – velmi šetrné odstřeďování pro jemné prádlo
- 1 200 otáček – pro běžné prádlo, přičemž odstraní většinu vlhkosti i z většího oblečení
- 1 400–1 600 otáček – k použití sušičky
Venku na šňůře je jedno, jak mokré prádlo pověsíte. Vítr pracuje bez nároků na peníze, takže sušit můžete klidně i celý den. U elektrických spotřebičů však každou minutu provozu platíte. Z toho důvodu by měla již pračka odčerpat co nejvíce vody, aby sušička měla ulehčenou práci.
Co se týče odstřeďování, rozlišujeme stejně jako v případě energetické náročnosti osm základních písmen A – G. Ta udávají, kolika procent vlhkosti vás svou prací zbaví:
- A – vysuší více než 90 % vody
- B – vysuší 80–89,9 % vody
- C – vysuší 70–79,9 % vody
- D – vysuší 60–69.9 % vody
- E – vysuší 50–59,9 % vody
- F – vysuší 40–49,9 % vody
- G – vysuší méně než 40 % vody
Za všech okolností se poohlížejte po hodnocení A nebo B. S horší třídou nedosáhnete uspokojivých výsledků a ještě za to zbytečně připlatíte.
Hlučnost
Rádi perete v pozdních nebo dokonce nočních hodinách? Máte doma malé děti, které vzbudí každý sebemenší rachot? Za těchto okolností pečlivě zvažujte hlučnost svého favorita. Pryč jsou doby řvoucích motorů, které při odstřeďování vyluzovaly podobný řev jako letadla. I dnes, v době úsporných invertorových motorů, však panují výrazné rozdíly.
Mezi tiché činnosti řadíme samotné praní a sušení. Pohonná jednotka při nich vydává hluk okolo 55 decibelů. Naproti tomu odstřeďování je slyšet mnohem více. Ani moderním technologiím se nedaří hlučnost srazit pod 75 dB, levnější produkty se pohybují dokonce nad hranicí 80 decibelů.
Funkce a příslušenství
21. století je věnováno různorodým dodatečným funkcím a příslušenství. Jednotlivé elektrotechnické společnosti jeho prostřednictvím bojují se svou konkurencí o zákazníky. Nutno dodat, že doplňky mnohdy nemají jen kosmetickou funkci. Pomoc, kterou nabízejí, je mnohdy užitečná.
Mezi nejoblíbenější pomocníky v současné době řadíme:
- Odložený start– možnost načasovat si cyklus na nejvýhodnější dobu
- Množstevní automatika (6. smysl, Fuzzy Logic, Easy Logic) – senzory sledující stav naplněnosti bubnu a nastavující potřebný čas a množství energie či vody
- Aqua Stop – zabránění úniku vody z přívodní hadice při havárii, ochrana před vytopením
- Senzor vlhkosti – možnost nastavení zbytkové vlhkosti pro perfektní vysušení nebo naopak optimální navlhčení pro snadné žehlení
- Parní funkce – k udržení svěžesti prádla, odstranění nežádoucích mikrobů a alergenů
- Refresh – odstranění pachů z již nošeného oblečení bez nutnosti jeho praní
- Smart funkce – možnost propojení s chytrými telefony a jejich aplikacemi k řízení chodu spotřebiče
- Dětský program – pro optimální praní dětského prádla
- Zkrácené programy – snížení délky cyklu na méně než 30 minut

Pračka se sušičkou nabízí různé programy, iStock / juststock
Nejvýznamnější značky
Segmentu kombinovaných praček se sušičkou se věnuje mnohem menší množství firem než samostatným pomocníkům. Hlavním důvodem je nižší obliba mezi zákazníky, jež nevykompenzuje náklady vynaložené na optimální vyladění technologií. I tak existují producenti, kteří určitou nabídku kombinací ve svém portfoliu drží.
Velkou výhodou je, že na tomto poli prakticky nenaleznete neznačkové kusy. I firmy zaměřené na low-end se pyšní určitou životností, dobře dostupnými náhradními díly a rozsáhlou sítí servisů.
Mezi největší hráče na poli výroby kombinovaných praček a sušiček řadíme:
- Candy
- Electrolux
- Whirlpool
- LG
- AEG
Pár modelů nabízí třeba i značky Bosch, Samsung, Siemens nebo Miele. Vzhledem k tomu, že se ovšem jedná o ojedinělé nabídky, nezahrnujeme je do detailnějšího přehledu.
Candy
Italský koncern se zrodil v roce 1946 a od té doby si vydobyl postavení jednoho z největších výrobců domácích spotřebičů. Zprvu se silně zaměřoval na výzkum a zavádění nových technologií, ale tuto cestu postupně opouští. V současné době se věnuje produkci nejlevnějších přístrojů na trhu. Zákazníci za své peníze dostanou solidní vlastnosti, nemohou však očekávat dlouhou životnost ani pokročilé funkce.
Firma se ze své podstaty profiluje jako společnost pro mladé, kterým umožňuje zařídit si kompletní domácnost za málo peněz.
Electrolux
Nebyla by to oblast spotřebičů, aby v ní nebyl zainteresován Electrolux. Jeho portfolio je natolik široké, že nezapomíná ani výrobu kombinovaných praček se sušičkou. Cenově se jedná o nižší střední třídu, za jejíž pořízení nezaplatíte více než 20 000 korun.
I přes to, že za pořízení zařízení nezaplatíte mnoho peněz, těšte se na mnoho různorodých funkcí a moderních technologií.
Whirlpool
Chybět nemůže ani americká společnost Whirlpool. Vždyť kdo jiný by se měl zabývat pračkami než koncern, jemuž tento typ spotřebiče dal jméno? Z hlediska ceny se pohybujeme ve zhruba stejných patrech jako Electrolux. Americký kolos je známý zejména pro své inovace na poli úspory elektrické energie. Těšte se na funkci 6. smyslu a další senzory, jež se postarají, abyste nepřeplatili více než je nezbytně nutné.
LG
Pomalu, ale jistě vstupujeme do vyšší cenové relace. Jihokorejská společnost LG podobně jako Electrolux pokrývá prakticky kompletní nabídku. Její výrobky jsou kromě odolnosti použitých materiálů známy zejména pro svůj tichý chod a velké množství programů. Zapomenout nemůžeme ani na propojení s mobilními telefony.
AEG
Majitelem označení AEG je Electrolux, jenž pod tímto názvem prodává své prémiové produkty. Výjimkou není ani cenovka přesahující 30 000 Kč, za níž můžete očekávat precizní konstrukční provedení i širokou škálu různých doplňujících funkcí a doplňků.
Cena
Kolik jste ochotni zaplatit za dva pomocníky v jednom? Dobrou zprávou je, že prodejní cenu nepředstavuje součet samostatných částek za pračku a sušičku, ale bývá výrazně nižší. Důvodem je jednak nižší efektivita zařízení, jednak menší náklady pro výrobce, jenž nespotřebuje tolik materiálu ani lidské práce.
Po zhlédnutí nabídky se nám podařilo identifikovat dva základní intervaly, v nichž se objevují aparáty podobných vlastností:
- Do 15 000 Kč
- Nad 15 000 Kč
Cena do 15 000 Kč
Za cenovku do 15 000 korun jsou k mání pračky o objemu maximálně 9 kilogramů praní a 6 kg sušení. Počet otáček standardně přesahuje hranici 1 200, jež je považována za klíčovou pro zajištění optimální ždímání. Velmi opatrní buďte při volbě energetické třídy, neboť velká část segmentu je ohodnocena písmenem B. Za pozitivum považujeme fakt, že se prakticky nesetkáte s horším odstřeďováním než B.
Hlučnost při praní se pohybuje okolo 60 decibelů, bohužel u odstřeďování někdy počítejte i s 80 decibely. Přítomna bývá i celá řádka funkcí, obvykle nejsou všechny současně, ale jen některé. Vybírejte tedy s ohledem na to, co od pračky vyžadujete.
Cena nad 15 000 Kč
V této relaci již naleznete i větší spotřebiče, do nichž vložíte klidně i 10 kilogramů prádla. Sušička je bohužel stále omezena na 6 kilogramů. V zásadě se již nesetkáte s menším počtem otáček než 1 200 a horší energetickou třídou než A. totéž můžeme s klidným svědomím prohlásit i o účinnosti odstřeďování.
Hlučnost během praní je zhruba 55 decibelů, při odstřeďování vzrůstá na hladinu 75 dB, což je již poměrně uspokojivé číslo. Těšte se na prakticky kompletní škálu všech myslitelných funkcí včetně propojení s mobilními aplikacemi nebo množstevní automatiky.