Nejlepší přípojkové stříňe 2024 a jak vybrat
Jištění domovních přípojek a napojení kabelové sítě.
Jak vybrat přípojkovou skříň
- Přípojkové skříně slouží k jištění domovních přípojek a napojení kabelové sítě k odběrnému místu.
- Často se setkáte se zkratkou HDS, která znamená hlavní domovní skříně.
- Přípojkové skříně bývají majetkem konkrétní distribuční společnosti
Přípojková skříň - náš výběr
Přípojkové skříně do zdi
Samostatně stojící přípojkové skříně
Jak vybrat přípojkovou skříň
Co je pčípojková skříň
Přípojková skříň, která je někdy též nazývána skříní pojistkovou, slouží k jištění domovních přípojek nízkého napětí a připojení kabelové elektrorozvodné sítě k odběrnému místu. Přípojková skříň je dodávána s vnitřní výzbrojí, ale naopak postrádá pojistkové vložky.
Je důležité dodat, že přípojkovou skříň většinou vlastní distribuční společnost, jako je například ČEZ, E.ON nebo PRE. Dané distribuční společnosti přípojkovou skříň dodávají a následně také spravují. Majitel však má možnosti si přípojkovou skříň pořídit sám na vlastní náklady a daná distribuční společnost má následně povinnost ji převzít do provozu.
Přívodní vodič
Přípojkové skříně jsou určeny pro připojení kabelů a základně se dělí na dva typy dle velikosti průřezu. Může jít o průřez 50 mm2 u koncového připojení, nebo o průřez 240 mm2 u smyčkového připojení.
Materiál
Přípojková skříň bude většinou plastová, avšak je třeba dbát na to, aby byla odolná vůči UV záření. Pakliže nebude, reálně hrozí, že během několika málo let plast zcela zkřehne a může dojít ke zničení slunečním zářením. Jelikož bude vše umístěna zřejmě na okraji vašeho pozemku, přijde vhod neprůhledný rozvaděč, který nebude přitahovat zbytečnou pozornost okolí.
Počet fází
Samotný elektroměr, který bude v přípojkové skříni umístěn, se liší počtem fází. Existují velmi jednoduché typy s jednou fází, které jsou vhodné například pro chalupy, chaty a také garáže. V těchto objektech se předpokládá spíše malý odběr elektrické energie, díky čemuž stačí pouze je na fáze. Pro potřeby rodinného domu či jiného objektu s moderními a vysoko odběrovými spotřebiči je zapotřebí volit třífázový elektroměr.
Průřez | Určení | ||
---|---|---|---|
50 mm2 | Koncové připojení | ||
240 mm2 | Smyčkové (průběžné) připojení |
Odběrová místa
Přípojkové skříně můžete vybírat rovněž dle počtu přípojek. Standardní typy jsou určeny pro jeden objekt, avšak vyspělejší modely zvládají například dvě odběrná místa. Pro dvě odběrová místa je připraven tak proud až do 400 A. Tyto typy se obvykle hodí pro rodinné domy, případně je využívají drobnější podnikatelé pro menší provozovny.
Výhodou těchto typů je velmi snadné osazení ve všech distribučních sítích a nevyžadující zednické práce. Za plus lze považovat, že stejný vzhled mohou mít i plynoměrové skříně a vše lze sladit do jednotného vzhledu.
Stupeň krytí
Ačkoliv jsou přípojkové skříně většinou schované a poměrně dobře chráněné, většina z nich je vybavena alespoň základním stupněm krytí, tedy ochranou před vnějšími vlivy. Obvykle se jedná o stupeň krytí IP44, což znamená, že přípojková skříň odolá větším prachovým částicím a také okolnímu vlhku. To je ideální kombinace i pro případ, že by byla přípojková skříň umístěna venku, neboť na důležité části uvnitř se voda přímo nedostane a není zapotřebí přísnějšího stupně krytí.
Výrobci
Přípojkovou skříň je vhodné pořizovat až po konzultaci s odborníkem, tedy ideálně elektrikářem. Právě takový člověk pomůže s tím, jaký typ je pro vaše nároky vhodný a pravděpodobně vám dokáže zajistit i odbornou instalaci. Mezi přední výrobce elektroměrových pilířů s rozvodnými skříněmi patří DCK Holobkov, Eaton nebo Famatel.
Ceny
- Přípojkové skříně nebývají zpravidla vyloženě nákladnou položkou. Základní typy pro venkovní využití na domě začínají kolem hranice 1 200 Kč a jsou orientovány svisle.
- Mírně cena roste, pokud chcete přípojkovou skříň se zámkem, nebo například vestavnou. I tyto modely jsou však pohodlně s cenou do 2 000 Kč.
- Nejdražší jsou přípojkové skříně s pilířem, respektive nožkami, díky kterým dokáží samostatně stát. Zvládají také odběrná místa až do 400 A, přičemž jejich cena se pohybuje kolem 6 000 Kč. Jejich výhodou je možnost snadné instalace i na okraj pozemku a například sladění s dalšími skříněmi, které jsou u každého objektu nezbytné.