Přístroj na měření tlaku

Jak vybrat přístroj na měření tlaku

 • Přístroje na měření tlaku se běžně označují jako tlakoměry nebo tonometry. Podle způsobu použití lze rozlišit dva základní typy tlakoměrů a to pažní nebo na zápěstí.
 • Důležitým parametrem tlakoměrů je velikost manžety. Tu určuje obvod paže nebo zápěstí. Pro správné měření musí manžeta dobře padnout.
 • Při výběru tlakoměru se lze zaměřit také na další praktické funkce. Moderní doba nabízí přístroje, které je možné propojit s mobilním telefonem. Osoby, které trpí onemocněním srdce se mohou zaměřit na kombinované tlakoměry s EKG.

Jaké typy tlakoměrů existují

Přístroje na měření tlaku v současné době nejsou jen standardním vybavením lékařských ordinací, ale i běžných domácností. Zpravidla se kupují ve chvílích, kdy je zapotřebí hodnoty tlaku pravidelně kontrolovat. Podle toho na jakou část ruky se připevňují lze rozlišit dva základní typy těchto přístrojů.

Žena si měří krevní tlak

Přesnější a oblíbenější jsou tlakoměry na paži, iStock / humonia

Tlakoměry na paži

Tento typ tlakoměrů patří bezesporu k přesnějším přístrojům. Je stabilnější, takže případné pohyby výsledek zkreslují podstatně méně. Vysoká přesnost je důvod, proč se doporučují zejména osobám, které trpí na nízký nebo vysoký tlak, dále starším lidem, kteří mohou mít nejrůznější srdeční onemocnění nebo těm, kteří mají problém s cholesterolem. Naopak nemusí vyhovovat lidem obézním a to právě kvůli umístění manžety. Mimo vyšší přesnost se tyto tlakoměry mohou dále pyšnit lepší výbavou, takže je lze mnohdy nalézt i v ordinacích lékařů.

Tlakoměr na zápěstí

Tyto tlakoměry se vyznačují malými rozměry, jsou tedy skladnější a přenositelnější. Doporučují se tedy zejména těm, kteří potřebují mít tlakoměr stále při sobě nebo častěji cestují. Hojně se také využívají u sportovců při preventivním měření. Horší přesnost zápěstních tlakoměrů je dána vyšší citlivostí na pohyb ruky. Manžetu je také nutné přesně umístit a následně držet ve výšce srdce. Výhodu mají přístroje, které upozorňují, pokud není přístroj držen ve správné poloze.

Typ tlakoměru Výhody Nevýhody
Na paži Přístroj je přesnější Není vhodný u obézních osob, protože může zkreslovat výsledky
  Manžety s univerzální velikostí lze využívat u více osob Vyšší pořizovací cena
  Použití přístroje je velmi snadné  
  Umístění je stabilnější  
  Lepší výbava, více funkcí  
Na zápěstí Jsou malé, lehké, snadno přenositelné Méně přesné, citlivé na pohyb ruky
  Rychlejší, snadnější ovládání Vyžadují přesné umístění manžety

Víte, že…?

Hodnoty se mohou na pažích lišit. Zpravidla se doporučuje používat tlakoměr při měření na levé paži, kde bývá tlak většinou vyšší. Ten je třeba měřit vždy ve stejnou dobu a to v klidovém stavu. Během měření je nutné sedět nehybně a nemluvit.

Velikost manžety

Velikost manžety je důležitým parametrem tlakoměrů. Zpravidla se vyrábí v různých velikostech a lze je v případě potřeby regulovat. U Pažních tlakoměrů se lze setkat se třemi základními velikostmi manžet:

 • Velikost M – obvod 22 až 32 cm
 • Velikost L – obvod 32 až 42 cm
 • Univerzální velikost – obvod 22 až 42 cm

Správnou velikost lze určit podle obvodu paže. Univerzální manžety jsou vhodné, zejména když jeden přístroj využívá více osob (týká se jak dospělých, tak dětí). Pokud stávající manžeta přestane vyhovovat, existuje možnost dokoupení dalších velikostí. U zápěstních tlakoměrů bývá zpravidla uveden maximální možné obvod zápěstí.

Měření tlaku v detailu

U přístrojů na měření tlaku budete moci využívat různé funkce, iStock / Ake Ngiamsanguan

Jaké funkce mohou tlakoměry mít

I v případě tlakoměrů lze počítat s dalšími praktickými funkcemi, které zjednodušují nebo rozšiřují možnosti jejich používání.

Chytré tlakoměry

Jak pažní tak zápěstní tlakoměry se mohou vyrábět ve variantě chytrých přístrojů. To prakticky znamená, že je lze prostřednictvím technologie Bluetooth propojit s mobilním zařízením, na kterém následně lze sledovat potřebné informace. Tento typ také umožňuje zaznamenávání výsledků v dlouhodobém horizontu a v různých podobách (např. graf). Chytré tlakoměry vždy upozorní, pokud není manžeta nasazena správně.

EKG

Jedná se o kombinovaný tlakoměr, který mimo měření krevního tlaku poskytuje také elektrokardiografii neboli monitoring činnosti srdce (EKG). Přístroj zaznamenává srdeční rytmus ve chvílích, kdy se objeví nežádoucí příznaky, jako jsou odchylky v rytmu srdce, jeho nedostatečná výživa atd. Může diagnostikovat závrať, dušnost nebo bolest na hrudi.

Další funkce

Kromě výše uvedených funkcí se lze setkat s následujícími možnostmi:

 • Adaptér – umožňuje napájení tlakoměru ze sítě
 • Průměr tlaku, grafické znázornění hodnot – pohodlné sledování a porovnávání naměřených hodnot
 • Dotykové ovládání – snadnější ovládání přístroje
 • Paměť – u jednotlivých přístrojů se může značně lišit; slouží k uchovávání naměřených výsledků jedné i více osob
 • Indikátor nesprávně nasazené manžety – ochrana před nepřesným měřením

Otázky a odpovědi

Jak vybrat přístroj na měření tlaku?

Na výběr jsou dva základní typy a to tlakoměr na paži nebo zápěstí. Každý z těchto přístrojů má své výhody i nevýhody, které je vhodné vzít v potaz. Pro správné výsledky měření je nutné zvolit vhodnou velikost manžety. Při výběru tlakoměru lze zohlednit také další funkce, které přístroj může nabídnout.

Jakým způsobem jsou tlakoměry napájeny?

Tlakoměry zpravidla fungují na základě baterií AA nebo AAA. U některých přístrojů se lze ale setkat s možností napájení přímo ze sítě. Jejich součástí je adaptér, který toto umožňuje. V některých případech se ale musí dokoupit samostatně.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.