Jak vybrat projektor
- Projektory byly dříve vybavením především zasedacích místnostní firem.
- S rozvojem internetové televize a sledování filmů na streamovacích službách se projektory stále častěji stávají vybavením obývacích pokojů běžných domácností.
- Pokud se do některé ze zmíněných kategorií chcete také zařadit, tak se pojďte podívat, podle čeho vybrat svůj projektor.
Projektor - náš výběr
Projektory noční oblohy
Laserové projektory
Mini projektory
Projektory 4K
Jak vybrat projektor
Typ projektoru
První, základní a nejdůležitější rozdělení projektorů spočívá v tom, jaký typ zvolit. Odpověď dostanete, když se zamyslíte nad tím, k jakému účelu budete projektor používat.
Na základě využití můžeme tyto zařízení dělit na:
- dataprojektory
- videoprojektory
Dataprojektory
Dle názvu dokážete celkem snadno určit, že tyto zařízení slouží k projekci dat. Ne že by nedokázaly promítat videa, ale obraz je méně kvalitní a tak se pro pravidelné sledování filmů nebo hraní her nehodí. Samozřejmě, když není zbytí, tak k tomu poslouží i tento projektor. Jinak jsou dataprojektory určeny hlavně pro firmy nebo školy, kde budete prezentovat obrázky, grafy, tabulky a další data. U těchto zařízení se klade menší důraz na kvalitu obrazu a naopak funkce a praktičnost využití jsou stěžejní.
Dataprojektory můžou být v několika formách:
- klasický kancelářský projektor
- interaktivní projektor
- miniprojektor
Klasický projektor je běžné zařízení, které je na stabilním místě, zapojené do elektřiny a spárované s počítačem.
Interaktivní projektor toho umí mnohem více, než běžný projektor. Dík elektronické tužce můžete na prezentovaném obrazu dělat poznámky, kreslit, dopisovat apod. V projektoru zabudovaný snímač zachycuje pohyby pera a promítá je do obrazu. K těmto projektorům patří i dotyková interaktivní tabule.
Miniprojektor se hodí do firmy, kdy chcete promítat na různých místech a nemáte tam zajištěné zázemí. Tyto malé projektory jsou ideální například pro obchodní zástupce, kteří chtějí svou firmu prezentovat větší skupině lidí. Miniprojektory mají zabudovanou baterii, takže pro promítání nepotřebujete zdroj energie.
Videoprojektory
Videoprojektory rovněž názvem vypovídají o svém primárním účelu. Je to promítání videí, ať už ve formě internetové televize, streamovacích služeb nebo přehrávání souborů. Stejně tak si je pořizují fanoušci video her, kteří chtějí ještě více umocnit zážitek ze hry. Tento typ projektorů klade důraz na kvalitu obrazu. Do této kategorie spadají především tyto typy:
- klasický domácí videoprojektor
- 3D videoprojektor
Domácí videoprojektor se podobá tomu kancelářskému, ale vyniká nad ním v lepší kvalitě promítaného obrazu. Parametrům spojeným s kvalitou promítaného obrazu se budeme věnovat o pár řádků níže.
3D videoprojektory umí vytvořit podobný efekt, jako když jdete do kina na 3D film. S použitím polarizačních brýlí přidají promítanému obrazu třetí rozměr. Aby byl tento efekt funkční, budete potřebovat velice kvalitní promítací pozadí, nejlépe plátno. Zároveň je potřeba počítat s tím, že se zapnutím funkce 3D projektor bude promítat v nižší kvalitě.
Kvalita obrazu
Nyní je čas podívat se na kvalitu promítaného obrazu. Tu ovlivňuje několik faktorů, které postupně projdeme. Zároveň pokud jde o kvalitu obrazu, tak je třeba říct, že se budeme zaměřovat na videoprojektory, protože u nich má kvalita promítání mnohem větší význam než u dataprojektorů.
Rozlišení
Prvním aspektem, který ovlivní, jak kvalitní bude promítaný obraz, je rozlišení. Tato hodnota říká, z kolika pixelů na šířku a na výšku se bude skládat výsledný obraz. Čím vyšší hodnota, tím je pixelů více a jsou menší, takže obraz je kvalitnější, s propracovanějšími detaily, ostřejšími hranami atd.
Do tabulky jsme uvedli různé činnosti a minimální vhodné rozlišení pro danou činnost.
Využití projektoru | Vhodné rozlišení |
---|---|
Dataprojektory pro prezentace s převažujícím textem | 1024×768 px |
Dataprojektory pro kvalitnější prezentaci s grafickými objekty (grafy, obrázky, fotky) | 1280×1024 px |
Základní přehrávání videí, sledování televize | 1280×720 px (HD) |
Kvalitní přehrávání videí | 1920×1080 px (Full HD) |
Pro sledování novějších filmů v nejvyšší kvalitě | 3840×2160 px (4K) |
Samozřejmě za vyšší rozlišení si připlatíte, takže dobře zvažte, jaké bude využití projektoru. Zároveň pamatujte na to, že když máte videa nenatočená v HD kvalitě, tak Vám ani sebelepší projektor nepomůže dosáhnout lepší kvality přehrávaného videa. Akorát zbytečně utratíte více peněz.
Za ideální kompromis mezi kvalitou a cenou se dá označit rozlišení Full HD, které využijete pro sledování filmů, sportovních zápasů nebo hraní her.
Svítivost
Zásadní vliv na viditelnost obrazu, který produkuje projektor, má parametr svítivosti. Jedná se o jas, kterým projektor svítí na plátno. Čím je jas vyšší, tím je promítaný obraz čitelnější a to i na velkém plátně nebo ve špatně zatemněné místnosti. Svítivost projektoru se udává v lumech.
Jas jde na projektoru nastavit individuálně, ale důležité je, jak nasvícený bude obraz při maximálním jasu. Pokud budete promítat v místnosti, kde nejsou žaluzie a závěsy a budete mít projektor s nízkou svítivostí, tak Vaši pozorovatelé nebudou mít z projekce dobrý zážitek. Proto je lepší se poohlédnout po projektoru s hodnou svítivosti kolem 2000 lumů a případně si snížit jas podle podmínek v místnosti.
Svítivost v lumech | Využití projektoru |
---|---|
do 1500 | Dobře zatemněné místnosti (se závěsy) |
1500 až 3000 | Místnost se žaluziemi |
3000 a více | Venkovní prezentace, prosvětlené místnosti |
Promítací vzdálenost
S kvalitou obrazu, kterou tvoří kombinace rozlišení, svítivosti a kontrastu úzce souvisí také promítací vzdálenost. Tedy to, z jaké dálky Váš projektor promítá. A jelikož Vy budete sedět buď za projektorem, nebo pod ním, tak je to i minimální vzdálenost, ze které budete pozorovat promítaný obraz. A to má samozřejmě další návaznosti.
- Pokud roste pozorovací/promítací vzdálenost, tak abyste zachovali požitek například ze sledování filmu, musí růst i rozlišení obrazu. Je pravděpodobné, že při větší promítací vzdálenosti budete promítat na větší plátno, abyste dobře viděli, a v tom případě budete to vyšší rozlišení potřebovat.
- Navíc větší vzdálenost projektoru od plátna klade důraz také na vyšší hodnotu svítivosti, protože vysílaný obraz bude tou vzdálenosti ztrácet na jasu, takže ho potřebujete nahnat právě vyšší svítivostí zdroje – tedy projektoru.
- Zdálo by se tedy, že je lepší koupit projektor s kratší promítací vzdálenosti a nižšími parametry jako rozlišení a svítivost. Má to ale háček. Projektor s delší sledovací vzdáleností Vám nabízí větší pozorovací úhel. To znamená, že budete pohodlněji sledovat celý promítnutý obraz, aniž byste mžikali očima z jedné strany na druhou, aby Vám něco neuniklo.
Víte, že…?
Když si chcete užít sledování filmů jako v kině nebo sportovního zápasu, jako byste byli na stadionu, tak sáhněte po videoprojektoru se sledovací vzdáleností 5m, rozlišením ve Full HD a svítivosti mezi 2500 a 3000 lumy.
Samozřejmě, má to jeden drobný háček, pokud máte pokoj 3 x3 metry, tak je Vám projektor s promítací vzdáleností 5 m na nic.
Problém s nedostatkem prostoru řeší projektory s krátkou projekční vzdáleností. Ty jsou schopny na krátkou vzdálenost promítat obraz s velkou úhlopříčkou, takže vytvoří dostatečně velký obraz, ačkoliv jsou blízko plátna.
Technické parametry
Prošli jsme parametry, které ovlivní obraz, který projektor přenese na plátno. Jsou tady, ale i další technické parametry, které mají vliv na chod projektoru a celkový dojem z jeho používaní.
Tyto parametry spolu souvisí a tak se na ně podíváme dohromady. Jedná se o:
- velikost
- hlučnost
- umístění
Velikost různých projektorů se liší. Ty menší jsou dobré, pokud s projektorem budete cestovat a nechcete tahat velkou krabici. Na druhé straně větší projektor, ačkoliv není tak dobře přenosný, má také výhody. Ve větší konstrukci jsou dílčí součástky méně stísněné, má větší prostor pro větrák a tak se projektor tak rychle nepřehřeje, což pozitivně působí na hlučnost. Ta je díky lepšímu odvětrávání nižší, i když si uděláte filmový maraton.
Umístění projektoru souvisí s oběma předchozími parametry. Nejčastěji je projektor umístěný na držáku visícím ze stropu místnosti nebo je položen někde na polici, skříňce nebo komodě. Pokud visí, ze stropu, tak je v prostoru, takže se lépe odvětrává a méně hlučí. Na druhé straně pokud s projektorem cestujete, tak ho pokaždé sundávat a zase upevňovat na držák není moc příjemné, zejména pokud je větších rozměrů.
Projektor, který je na nějakém kusu nábytku to mívá s větráním horší. Na druhé straně tady není velikost velký problém a můžete si klidně dovolit větší zařízení.
Abychom to shrnuli, pokud budete mít projektor stabilně doma na sledování videí, tak se nebojte vybrat větší kousek a pověsit ho pod strop – odmění se Vám menší hlučností a déle Vám vydrží promítací lampa i celý projektor. Pokud nechce, aby Vám projektor visel ze stropu, tak ho umístěte na nábytek, ale dejte mu okolní prostor volný.
Projektor, který budete přenášet, je praktičtější v menších rozměrech a nevyplatí se umísťovat ho na držák pod strop. Spíše mu najděte vhodné místo na nábytku a smiřte s tím, že při delším použití bude hlasitější.
Technologie
Jak jde čas, tak projektory se vyvíjejí a přibývají technologie na základě, kterých fungují. Asi nemá smysl se zabývat tím, jak fungují, spíše se podívejme, v čem jsou dobré a pro jaké využití se hodí.
DLP technologie nabízí kvalitní a stálý obraz, který tvoří rychle se střídající barvy. Ty mohou tvořit duhový efekt. Tyto projektory se rychleji zahřívají a jsou hlučnější. Výhodou jsou nízké náklady na provoz a dlouhá životnost.
LED varianta využívá LED žárovky místo lampy. Tyto projektory mají dlouhou životnost, menší spotřebu a hmotnost. Jsou tedy vhodné na přenášení, ale nehodí se pro projekci na světlých místech, protože mají nízkou svítivost.
LCD technologie u projektorů přináší nižší pořizovací cenu, ale kratší životnost. Projektory jsou citlivější na prach a většinou promítají horší obraz než DLP a to v podobě slabšího kontrastu a méně sytých barev. Na druhé straně jsou tišší a nevzniká u nich tzv. duhový efekt.
Připojení
Aby projektor mohl promítat, tak ho musíte připojit ke zdroji obrazu, což je dnes nejčastěji notebook. Ten s projektorem můžete spárovat buďto pomoci kabelu nebo bezdrátově.
Přenos dat pomocí kabelu je rychlejší a méně se přerušuje. Na výběr je z několika typů:
- HDMI
- VDI
- VGA
- LAN
HDMI je nejlepší variantou pro přenos zvuku a obrazu ve vysokém rozlišení. VDI A VGA jsou jeho předchůdci a dnes už méně využívané typy, protože přenos dat přes tyto druhy kabelů nenabízí takovou kvalitu. Když ale nemáte notebook s HDMI, tak vezmete zavděk i starší variantou propojení.
LAN konektor složí k připojení síťového kabelu, takže odesíláte data po síti. To můžete i bezdrátově pomocí WiFi, ale tady je riziko různých rušení a výpadků. Svým způsobem se mezi bezdrátové varianty počítá i přenos dat z adaptéru paměťových karet, na které můžete nahrát videa a ty přehrát přímo z karty vložené do projektoru. Některé projektory mají také vstup pro USB, ze kterého můžete přehrávat data.
Pro zapojení sluchátek nebo reproduktorů se Vám bude hodit 3,5 jack. V podstatě se dá říct, že čím více možností připojení projektor nabízí, tím je to lepší.
Funkce
Doplňme několik funkcí, které mohou zpříjemnit využívání projektoru.
- 3D se hodí pro sledování filmů, které nabízí možnost projekce s třetí dimenzí, o tom už byla řeč.
- Vestavěný reproduktor u projektoru pomůže hlavně v těch chvílích, kdy chcete přehrát nějaké video a přenášíte projektor na jiné místa a nechcete sebou brát reproduktor.
- ZOOM umožní přiblížit promítaný obraz, aniž byste hnuli projektorem. To se hodí například při promítání fotek.
- Lens Shift je funkce, která promítne obraz bokem od projektoru, aniž by se zkreslil obraz a hýbali jste s projektorem.
- PiP alias „picture in picture“ umožňuje promítat obraz ze dvou zdrojů najednou.
Ceny
Projektory se cenově pohybují od několika tisíců až po desetitisíce.
Od 5000 do 10000 Kč koupíte především dataprojektory s nižším rozlišením, nanejvýš HD, ale spíše nižším. Světelnost do těch 2000 lm a základní připojení kabelem HDMI a minimem funkcí. Ideální využití těchto reproduktorů je v kancelářích a zasedacích místnostech pro různé prezentace.
10000 až 15000 Kč je běžná cenovka slušných domácích projektorů, na kterých se podíváte na film v HD nebo Full HD kvalitě. K tomu dostanete vysokou svítivost 3000 lm. Očekávat můžete připojení pomoci HDMI a někdy také Wifi, zabudovaný reproduktor a při důkladném hledání a najdete i další funkce. Běžný uživatel si najde to své.
Více než 15000 Kč je suma, kterou bude investovat náročný uživatel, který chce mít doma opravdové kino a sledovat filmy v nejvyšším rozlišení, vysokém kontrastu a s dalšími funkcemi. K těmto drahým projektorům také můžete dostat i vysoce kvalitní plátno, které umocní Váš zážitek. Horní hranice pro pořízení projektoru klidně může být i kolem 100 000 Kč, ale to už je extrém. Běžný uživatel by měl být spokojen se zlatou střední cestou.