První botičky

Pro první krůčky Vašeho miminka.

ca. 300 CZK
ca. 600 CZK
ca. 700 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 100 CZK

Jak vybrat první botičky

 • Základní pravidlo, které si pamatujte, je, že boty na dětskou nohu patří teprve ve chvíli, kdy opravdu samostatně chodí. Dřívější obouvání může i uškodit, protože bota omezuje volný pohyb chodidla.
 • Měkká obuv je vhodná pro děti, které začínají dělat první kroky.
 • Obecně lze říct, že nákup prvních opravdu chodících bot, může být taková malá věda, zvlášť když nemáte žádnou předchozí zkušenost a chcete koupit skutečně to nejlepší.
 • Základní dělení je na domácí a venkovní.

Měkká obuv

Měkká obuv je vhodná pro děti, které začínají dělat první kroky. Jejich koupě je vhodná zejména pro přechodná období jaro-podzim, kdy se zatím nevyplatí investovat do první pevné obuvi. Je několik možností, jak pevnou obuv nahradit.

Capáčky

Capáčky jsou měkké, lehoučké, kožené papučky, které ale může dítě nosit i venku. Jsou velmi oblíbené i u dětí, které ještě ani chodit nezačínají, lze je využít zejména venku, kdy není vhodné nechat dítě pohybovat na boso. Nožky jsou v teple a navíc zabraňují ponožkám, aby klouzaly dolů. Jsou vyráběné v nespočtu barevných variant.
Velikostně jsou capáčky rozdělené podle věku dítěte, ale i tady je dobré nožku přeměřit, aby nebyli příliš těsné a např. gumička, která drží capáček na noze, ji příliš nesvírala.

Originální, univerzální
Attipas botičky cutie pink

Chodící ponožky

Spodní část tvoří velmi měkká, ohebná, gumová podrážka, která připomíná chůzi naboso. Horní část pak vypadá jako klasická ponožka. Stejně jako capáčky je využijete jak doma, tak venku.
Velikosti jsou číslované stejně jako dětské boty. Většina firem uvádí u jednotlivých velikostí délku vnitřní vložky, takže můžete dítěti nožku přeměřit a vybrat správnou velikost ponožky.

Barefoot obuv

Tento typ obuvi je v poslední době hodně propagován a to nejen u dětí, ale také u dospělých. Opět se jedná o obuv, která simuluje chůzi naboso. Bosé boty mají tenkou, ohebnou podrážku s maximální tloušťkou 5 mm. Podrážka je rovná, bez podpatku, to by mělo zajišťovat správné rozdělení váhy těla. Špička je celkově širší, umožňuje tak prstům dostatečnou volnost. Dále chybí stélka s podporou klenby, to má vliv na přirozenou práci nožní klenby a celkové posílení svalů nohy. Boty jsou lehoučké a nohy nezatěžují.
Tato obuv je zpravidla kožená v různých barevných variantách. Velikosti jsou opět číslované klasicky jako u běžné obuvi.

Typ Klady Zápory
Capáčky Jsou měkké, lehoučké, velmi skladné Kůže se snadno poškodí, hlavně, když dítě více leze
  Přirozeně protiskluzová podrážka Určené jen do sucha, nelze prát
  Najdete jak letní, tak zimní varianty, cenově dostupné  
Chodící ponožky Jsou měkké, hřejivé, kryjí celou nohu (podle délky ponožky) Více se špiní, obzvlášť když je dítě bude nosit např. na pískovišti
  Protiskluzová podrážka Venku nositelné jen za sucha
  Cenově dobře dostupné, pratelné  
Barefoot obuv Tenké, ohebné, lehoučké Vyšší cena
  Podporují přirozený vývoj nohy  
  Nabízí boty pro různá roční období  
  Nejvíce se přibližují běžnému obouvání  
  Mohou nahradit klasickou obuv

Víte, že…?

Výběr obuvi je závislí na tom, zda se nožka vyvíjí tak, jak má. Pokud má dítě jakékoli zdravotní potíže, poraďte se o vhodnosti obuvi s ortopedem a to i v případě že se jedná o tuto měkkou obuv.

Nižší boty
KK boty první botičky Sport bílá

Běžná obuv

Obecně lze říct, že nákup prvních opravdu chodících bot, může být taková malá věda, zvlášť když nemáte žádnou předchozí zkušenost a chcete koupit skutečně to nejlepší. Pokud si vůbec nevíte rady, nekupujte tyto boty přes internet, ale zajděte do prodejny dětské obuvi. Zde vám nejlépe poradí, které boty jsou pro vaše nejmenší vhodné.
Existuje několik kritérií, na které se můžete zaměřit

Typ

Základní dělení je na domácí a venkovní.

 • Domácí obuv by měla být pro dítě hlavně pohodlná, neměla by je omezovat v pohybu. Volte měkké, poddajné bačkůrky. Pokud máte doma povrchy, které kloužou, vybírejte boty s protiskluzovou podrážkou. Vhodné jsou i např. už zmíněné capáčky nebo ponožky s gumovou podrážkou.
 • Venkovní obuv se pak dělí podle ročních dob. Toto kritérium je celkem jasné. Každé období si vyžaduje jiný typ obuvi. Sandálky na léto, gumáky do deštivého počasí, sněhule na zimu. Rozhodně nic nezkazíte obuví, která se ve většině obchodů skrývá pod pojmem „celoroční obuv“. Jedná se o univerzální botky, které využijete od jara do podzimu, případně v mírné zimě. Nicméně se vracíme k problému s rychle rostoucí nožkou, ani tyto boty vám pravděpodobně nevydrží déle jak tři měsíce.
Pro holčičku
První botičky KK Classic+ růžové

Velikost

Při výběru velikosti nedejte jen na číslování, vždy si zjistěte jaký je rozměr vnitřní délky. Každý výrobce má totiž jiné číslování, takže bota od jedné firmy nemusí sedět stejně jako od jiné. U dětské obuvi se uvádí, že vnitřní délka by měla být před prsty o 1 – 1,5 cm delší než noha, poslouží jako rezerva pro volný pohyb prstů a také pro další růst nožky. To jestli jsou boty vašemu děťátku akorát, ověřujte alespoň jednou za dva až tři měsíce.

Materiál

Při výběru obuvi dávejte přednost přírodním materiálům, tedy kůži nebo textilu. Oproti těm umělým (koženka, plast) mají nesporné výhody:

 • Jsou měkké a prodyšné
 • Přizpůsobí se tvaru nohy, jsou poddajné
 • Vyhovují hygienickým normám.
Pro kluky
První botičky KK Classic+ modré

Umělé materiály jsou prakticky pravým opakem:

 • Jsou neprodyšné
 • Uvnitř se hromadí vlhkost, to vytváří nepříznivé klima
 • Nepřizpůsobí se tvaru nohy – mohou tlačit

Existuje samozřejmě výjimka na občasné nošení, a to vysoce účelová obuv, kterou využijete hlavně ve vlhkých podmínkách (za deště, do lesa…). I tato obuv by ale měla mít vhodné vnitřní prostředí.
Setkat se můžete s obuví, která je vyrobena z umělých klimamembrán (Gore-Tex, Sympatex). U dětské obuvi se využívá zejména při výrobě zimních bot. I když se jedná o umělý materiál, má velmi dobré hygienické vlastnosti:

Kožené
Ricosta první botičky 1221000-170 Cory
 • Jsou propustné pro pot formou vodních par
 • Nepropouští vlhkost z venku, noha zůstává v suchu.

Vhodné je obuv, a to zvláště uzavřenou, doplnit vkládací stélkou nebo vložkou, opět z kůže nebo textilu. Pokud se noha více potí, můžete je vyjmout, vysušit.

Střih a vzhled

Střih obuvi vychází z jejího typu. Celkově by konstrukce boty měla být dostatečně pevná, aby pomáhala nést váhu dítěte. Tím zabráníte i vzniku některých ortopedických vad např. vybočení paty. Zaměřit se můžete na tyto parametry:

 • Šířka (některá noha je užší, jiná širší)
 • Výška boty (pod nebo přes kotník)
 • Výška kaple (prostor nad prstíky by měl být dostatečně vysoký, aby s nimi bylo možné hýbat)
 • Opatek (část, která vede od paty nahoru, poskytuje nožce oporu, proto by měla být pevná)
 • Plná nebo otevřená obuv
 • Šněrování (suchý zip, tkaničky, přezky)
 • Barva (pro dívky, chlapce, univerzální)

Výrobci a ceny

 • Nejznámější značky dětských capáčků jsou CAPIKY, Hopi Hop nebo Liliputi a ceny se pohybují od 250,- Kč. Nejdražší koupíte i za 1500,- Kč a jsou to capáčky, které se svým vzhledem podobají klasické obuv nebo jsou označeny jako barefoot.
 • Chodící ponožky se pohybují mezi 100,- Kč do 400,- Kč a mezi značky patří Jané nebo Yo.
 • U Barefoot obuvi a klasických botiček je cenové rozpětí opravdu široké a ceny se odvíjí od značky, materiálu, způsobu užití atd. V jiné cenové relaci se budou pohybovat sandálky, v jiné pak zimní obuv. Také značek je bezpočet a těžko vybrat jednu nebo dvě nejlepší.

Otázky a odpovědi

Jakou značku zvolit?

Nejznámější značky dětských capáčků jsou CAPIKY, Hopi Hop nebo Liliputi, klasické boty koupíte například od výrobce Yo nebo Jané.

Jak správně zjistit velikost?

Pokud jdete vybírat boty bez dítěte, můžete si vyrobit jednoduchou pomůcku. Dítě postavte na papír a nožku jednoduše obkreslete. Dávejte ale pozor, špatný sklon tužky může velikost zvětšit nebo zmenšit! K obrysu přidejte před paleček asi 10 – 15 mm a vystřihněte.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Originální, univerzální
Nižší boty
Pro holčičku
Pro kluky
Kožené
Image
Produkt
Attipas botičky cutie pink
KK boty první botičky Sport bílá
První botičky KK Classic+ růžové
První botičky KK Classic+ modré
Ricosta první botičky 1221000-170 Cory
Značka
ATTIPAS
Kolev & Kolev
Kolev & Kolev
Kolev & Kolev
Ricosta
Cena ca. 300 CZK ca. 600 CZK ca. 700 CZK ca. 600 CZK ca. 1 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.