Nejlepší radlice na čtyřkolky 2024 a jak vybrat

Usnadní odklízení sněhu.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
IRON BALTIC Sněhová radlice na čtyřkolku včetně spodního rámu. Šířka radlice 128cm

Jak vybrat radlici na čtyřkolku

 • Radlice na čtyřkolku představuje rozšíření možnosti práce vaší čtyřkolky a slouží například k odklízení sněhu.
 • Před koupí je nutné věnovat pozornost výkonu vaší čtyřkolky a také jejím rozměrům.
 • Klíčová je také hmotnost radlice, která se odvíjí od použitého materiálu.

Radlice na čtyřkolku - náš výběr

Plastové radlice na čtyřkolku

Zobrazit kompletní nabídku Radlice na čtyřkolku

Jak vybrat radlici na čtyřkolku

Popis

Čtyřkolka se na první pohled může zdát jako stroj určený pro volný čas, kteří si pořizují lidé pro zábavu. Jde však o všestranné zařízení, které může být nápomocné při pracích v lese, poli či jen na vašem větším pozemku u vaší nemovitosti.

 • Běžným prvkem je například možnost za čtyřkolku zapřáhnout přívěs.
 • Aby čtyřkolka v zimních měsících jen nestála, je možné ji dovybavit radlicí, pomocí které budete moci snadno odklízet přívaly sněhové nadílky.
 • Čtyřkolka tak snadno získá důležitou funkci navíc, kterou si lze obhájit její pořízení a současně je možné si snadným odklízením sněhu začít i vydělávat.

Čtyřkolka

Před koupí radlice na sníh je důležité si zjistit, jakou máte čtyřkolku. Případně pokud víte, že budete budoucí čtyřkolku využívat i k odklízení sněhu, upravit její výběr dle těchto požadavků.

 • V zimních podmínkách hraje nesmírně důležitou roli trakce kol. Pokud si k tomu připočteme fakt, že budete čtyřkolkou tlačit ještě masu sněhu, která může vážit i několik desítek kilogramů, platí to dvojnásob. Čtyřkolka by tak měla být vybavena pohonem 4×4 a ideálně také posilovačem řízení, který oceníte v hlubokém sněhu.
 • Důležité jsou také vhodné pneumatiky a pro jistotu i zimní řetězy. S plány na odklízení sněhu čtyřkolkou je tak nutné ideálně počítat ještě před koupí čtyřkolky a nikoliv jen samotné radlice.

Víte, že…?

Pokud jste se již rozhodli a čtyřkolku pořídili, bude čas výběru radlice. Důležité je říci, že nelze vzít libovolný typ radlice a spoléhat se na to, že již vše půjde jako po másle. I radlice musí splňovat několik klíčových vlastností.

Výkon

Radlice na čtyřkolku
IRON BALTIC Sněhová radlice na čtyřkolku včetně spodního rámu. Šířka radlice 128cm

Zjednodušeným pohledem bychom mohli říci, že nejlepší bude co nejširší radlice, pomocí které odklidíme větší množství sněhu. Jenže do hry vstupuje například výkon naší čtyřkolky, který by mohl záhy pro rozjezdu s širokou radlicí narazit na své limity.

 • Máte-li čtyřkolku s pohonem 4×4 a výkonem do 500 ccm, doporučuje se šířka radlice do maximálně 125 centimetrů.
 • Čtyřkolky s výkonem nad hranicí 500 ccm si již poradí s radlicemi o šířkách do 150 centimetrů.

Šířka

Dalším sledovaným parametrem je šířka, avšak nikoliv samotné radlice, jako jsme řešili výše, ale šířka vaší čtyřkolky. Šířka čtyřkolky nesmí být větší, než šířka samotné radlice. Pokud by se tak stalo, ujezdili byste si koly čtyřkolky neodhrnutý sníh, který by se následně již jen obtížně odklízel. Platí proto fakt, že šířka radlice by měla o něco větší než maximální šířka vaší čtyřkolky.

Boční sklon

Odklízení sněhu pomocí radlice na čtyřkolku bude obvykle probíhat směrem do strany. Sunutí sněhu neustále před sebe by totiž nemělo dlouhého trvání. Radlice by proto měla mít možnost nastavit úhel bočního sklonu, a to v několika krocích. Některé lepší radlice mohou mít toto ovládání svěřené elektromotoru.

Hmotnost

Plastové radlice na čtyřkolku
Plastová radlice na sníh pro čtyřkolky a UTV - SHARK - 132cm, žlutá včetně montážní sady 31313-132-YL

Radlice na čtyřkolku bude vždy vážit několik desítek kilogramů. Zpravidla se totiž jedná o ocelový plech o tloušťce od 3 do 6 milimetrů. Existují i hliníkové radlice, které jsou lehčí, avšak také výrazně dražší.

Ocelové radlice budou poměrně výrazně zatěžovat přední nápravu vaší čtyřkolky a proto se doporučuje změnit nastavení předních tlumičů, konkrétně jde o zvýšená předpětí pružiny.

Zdvihání

Radlice mívá většinou možnost zdvihání, aby se bylo možné přizpůsobit terénu, kde budete odklízet sníh.

 • Ruční: nejlevnější řešení, které je však nejvíce namáhavé a obtížné na obsluhu
 • Pomocí navijáku: ideální řešení, kdy zdvihnutí radlice obstará naviják, který mnohdy na čtyřkolce již bývá
 • Servomotor: nejpohodlnější řešení, kdy s radlicí pohybuje samostatný elektromotor ovládaný skrze tlačítka na řídítkách, nevýhodou je vysoká pořizovací cena
 • Bez zdvižení: výšku radlice nelze nijak měnit a ta pouze kopíruje aktuálně projížděný terén, což však její praktické využití značně limituje
Zdvihání radlicevýhodynevýhody
ručnínulové nákladyobtížné a fyzicky namáhavé
navijákempohodlné, naviják již na čtyřkolce bývámožné brzké opotřebení navijáku
servomotoremmaximální pohodlívyšší pořizovací cena

Ceny

Radlice na čtyřkolku
Odolná radlice na sníh na ATV SHARK 152 cm oranžová, včetně adaptéru (Radlice na čtyřkolku)

Radlice pro čtyřkolku vás vždy vyjdou na několik tisíc korun.

 • Menší modely s šířkou kolem 125 centimetrů, které je možné dostat i na méně výkonné čtyřkolky, vyjdou například od firmy Iron Baltic na zhruba 7 000 Kč.
 • Pakliže šířka naroste na zhruba 150 centimetrů, pohybuje se cena okolo 8 000 Kč. Skutečně široké radlice se šířkou 180 centimetrů stojí kolem 10 000 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu lze radlici na čtyřkolku využít?

Typickým a v zásadě jediným smysluplným využitím radlice na čtyřkolku je odklízení sněhu v zimních měsících.

Na co se předkoupí radlice zaměřit?

Rozhodně si nejprve zjistěte fakta o vaší čtyřkolce. Především pak obsah motoru a šířku celé čtyřkolky. Dle těchto dvou parametrů můžete zvolit vhodnou radlici, zejména co se šířky týče.
Zobrazit kompletní nabídku Radlice na čtyřkolku