Repro k TV

Jak vybrat repro k TV

 • Audiovizuální data přenáší port, který je označen jako HDMI. Ten je pak nejčastěji součástí soundbarů, domácích kin nebo jiných reproduktorů určených k televizi.
 • Většina reproduktorů se prodává v sestavách. Ty lze volit dle aktuálních potřeb či požadavků. Čím více reproduktorů bude sestava mít, tím efektnější zvuk i prožitek z filmu bude.
 • Pasivní reproduktory nabízí podstatně lepší poměr výkon – cena oproti aktivním modelům. Z dalších parametrů lze sledovat např. impedanci nebo citlivost.

Jaký typ reproduktoru k TV vybrat

K televizoru je možné připojit prakticky jakýkoliv reproduktor, který je opatřen vstupem HDMI, který slouží k přenášení audiovizuálních dat. Ten je pak nejčastěji součástí domácích kin nebo soundbarů.

Reproduktory před televizí

Díky přídavným reproduktorům bude zvuk dokonalý, iStock / Gabriele Maltinti

Domácí kino

Domácí kino je dá se říct vžitý název pro soustavu reproduktorů, přehrávače, případně zesilovače. Díky nim získá televizor plný zvuk, který dokonale ozvučí celou místnost. Jednotlivé modely se liší počtem reproduktorů. Nejčastěji se jedná o soustavy se dvěma nebo pěti reproduktory, případně samostatným subwooferem. V případě domácích kin je ale nutné počítat s náročnější instalací a to právě kvůli většímu počtu reproduktorů. Ty se zapojují každý zvlášť, což znamená také větší množství kabelů. V současné době ale lze zakoupit domácí kina, která umožňují také bezdrátové zapojení.

Soundbar

Také soundbar je vlastně soustava reproduktorů, které jsou ale umístěné v tenké podlouhlé liště. Umožňují dosažení poměrně kvalitního prostorového zvuku, který se ale domácím kinům nemůže rovnat. Reproduktory mohou být kombinované se zesilovačem. Vyrábí se ve dvou různých variantách a to buď bez externího subwooferu nebo s ním.

Typ soundbaru Výhody Nevýhody
Bez externího subwooferu Jednoduché zapojení prostřednictvím jediného kabelu Modely s označením 2.0 nedisponují subwooferem vůbec
  Zabírá minimum prostoru Méně kvalitní zvuk
  Modely s označením 2.1 mají subwoofer zabudovaný v reproduktorové liště  
S externím subwooferem Externí subwoofer se připojuje bezdrátově Oproti domácímu kinu méně kvalitní zvuk
  Opět velmi jednoduché zapojení s minimální kabeláží  

Víte, že…?

Domácí kina mohou sestávat pouze z reproduktorů, ale také mohou být jejich součástí Blu-ray přehrávače nebo AV receivere. Domácí kino ale lze sestavit i podle vlastních představ a to nakoupením samostatných komponent od samotných reproduktorů až po vhodný přehrávač.

Televize se soundbarem

Reproduktory k TV mají více různých podob, iStock / MileA

Další typy reproduktorů

Pokud reproduktor obsahuje vhodný typ výstupu, je možné volit z následujících možností:

 • Sloupové reproduktory – jedná se o vysokou, rozměrnou variantu vhodnou zejména na ozvučení větších místností; zvuk je nezkreslený, dynamický; umí vykreslit nízké basy i výrazné výšky; sloupové reproduktory jsou mimo jiné vhodné pro domácí kino
 • Regálové reproduktory – menší a levnější oproti předchozímu typu; zvuk je ale méně kvalitní; vhodný v kombinace se subwooferem
 • Středové reproduktory – často mají podobu soundbarů; rozsah je vysokofrekvenční; výborně doplňují dva předchozí typy
 • Subwoofery – jedná se o speciální typ reproduktoru; slouží k reprodukci velmi nízkých frekvencí; samy o sobě nepodávají kvalitní zvuk, slouží pouze jako doplněk k jinému typu reproduktorů

Jakou zvolit sestavu

Většina reproduktorů se prodává v různých sestavách. Ty bývají číselně označené, přičemž první číslo značí počet reproduktorů, které jsou určeny pro střední a vysoké tóny. Za tečkou je uvedeno druhé číslo, které značí počet subwooferů.

 • 2.0 – dva reproduktory; varianta vhodná pro stolní počítače, gramofony nebo hi-fi věže
 • 2.1 – dva aktivní reproduktory se zabudovaným zesilovačem; 1 subwoofer
 • 5.0 – tato sestava umožňuje vytvoření prostorového zvuku; nejčastější variantu tvoří 2 regálové, 2 sloupové, 1 centrální reproduktor; u menších místností lze volit variantu 4 regálových reproduktorů
 • 5.1 – sestava vhodná pro domácí kina; subwoofer umocňuje basy a nízké tóny
 • 7.1 – zpravidla obsahuje mimo předchozí typy také 2 zadní prostorové reproduktory; místnost je tak zvukem obklopena celá

Aktivní versus pasivní reproduktor

Výběr aktivního či pasivního reproduktoru patří mezi základní parametry při výběru.

Aktivní reproduktory

Jejich součástí je zabudovaný zesilovač, proto k jejich provozu stačí pouze připojení zvuku. To lze buď prostřednictvím vhodného kabelu nebo jiným bezdrátovým způsobem. Aktivní reproduktory mají většinou nižší výkon a také mohou mít nižší kvalitu zvuku. Nutné je také počítat s vyšší pořizovací cenou.

Pasivní reproduktory

Tyto reproduktory zesilovačem vybavené nejsou. Je tedy nutné jejich následné připojení. Pasivní reproduktory bývají často větších sestav, které ale nabízí dynamický poslech a opravdu kvalitní zvuk. Na druhou stranu jsou ale energeticky náročnější. S pasivními reproduktory se lze běžně setkat u sestav k domácímu kinu.

Další technické parametry

Mezi další parametry, které výběr mohou ovlivnit, patří např.:

 • Impedance – tato hodnota určuje kolik elektrické energie je zapotřebí, aby reproduktor podal plný výkon; impedance u reproduktorů by měla být vyšší, než jaká je uvedena u zesilovače
 • Citlivost – je ukazatelem hlasitosti reproduktoru při výkonu 1W; výškové reproduktory mají citlivost vyšší než basové

Otázky a odpovědi

Jak vybrat repro k TV?

Reproduktorů k TV je celá řada, ale jako nejvhodnější se doporučují domácí kina nebo soundbary. V obou případech se jedná o sestavy reproduktorů. Jejich počet a složení je záležitostí osobních preferencí. Při výběru je vhodné zohlednit i běžné technické parametry reproduktorů.

Je možné využít domácí kino i k poslechu rádia?

Možné to je, pokud domácí kino disponuje funkcí FM Tuner. Některé modely mohou podporovat také formát MP3, což umožňuje poslech hudby, která je uložená na různých externích nosičích.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.