Soundbar

Skvělý zážitek ze sledování oblíbeného pořadu.

ca. 200 CZK
ca. 22 500 CZK
ca. 600 CZK
ca. 9 200 CZK
ca. 37 900 CZK
ca. 5 000 CZK

Jak vybrat soundbar

 • Soundbar je zařízení, které se postará o vyšší kvalitu zvuku, než jakou Vám poskytne televize.
 • Velikosti těchto zařízení jsou různé, takže v tomto ohledu je slušný výběr. V souvislosti s výběrem velikosti je potřeba uvažovat o místě, kde budete mít soundbar umístěn.
 • Součástí soundbaru by měl být také subwoofer, který se postará o prostorový zvuk.
 • To, jak kvalitně dokáže soundbar nahradit sestavu reproduktorů závisí na tom, kolik má kanálu, kterými vede zvuk.

Kdy se hodí

Koupili jste si novou krásnou televizi v elegantním tenkém provedením a se skvělým obrazem, který má vybroušené hrany a nádherné barvy? A co zvuk? Máte pocit, že to není úplně to pravé ořechové a v porovnání s tím, jak skvělý je obraz, zvuk poněkud pokulhává? Může se to stát; tím, jak se televize zmenšily, tak pro vestavěné reproduktory prostě není dost místa, takže zvuk zůstává doopravdy pozadu – proto doporučujeme řešení v podobě soundbaru.

Co to je a v čem je to dobré?

Jak napovídá anglický název, jedná se o „zvukovou tyčinku“ tedy zařízení v podobě hranolu, která se připojí nejčastěji k televizi a vydává zvuk – funguje tedy podobně jako reproduktory u domácího kina.
Jaké jsou výhody soundbaru oproti domácímu kinu se sestavou reproduktorů? Podívejme se následující tabulku:

Plug and play soundbar
Genius SoundBar 100
Typ přístroje Výhody Nevýhody
Soundbar Nižší pořizovací cena Menší kvalita zvuku
  Zabírá méně místa Nehodí se pro velké prostory
  Žádná přebytečná kabeláž  
  Snadná instalace  
Domácí kino Nejlepší kvalita zvuku Reproduktory zabírají více místa
  Vhodný pro velké prostory Propojení reproduktorů kabeláží
    Vyšší pořizovací cena

Pokud jste se v danou chvíli rozhodli, že soundbar je to, co ke své televizi potřebujete, tak se pojďme podívat na parametry, které zvážit před koupí soundbaru.

Velikost a umístění

Jak bylo uvedeno v tabulce výše, soundbary nejsou nijak velká zařízení a hodí se především do malého bytečku nebo do menšího pokoje. Velikosti těchto zařízení jsou různé, takže v tomto ohledu je slušný výběr. V souvislosti s výběrem velikosti je potřeba uvažovat o místě, kde budete mít soundbar umístěn.

Pokud bude pod televizí, tak je hezké, pokud velikost soudnbaru odpovídá šířce televizoru a při sladěném designu působí jako elegantní komplet. Pokud televizi není na stojanu tak dejte pozor na výšku soundbaru, aby Vám nezasahoval do spodní části obrazu. Jindy může být soundbar umístěn na stěně. Pokud v obchodě zmíníte, že soundbar plánujete umístit na zeď, tak by neměl být problém najít typ, který má v balení přiložen i držák pro upevnění na zeď.

Reprosoustavy 5.1.2
Bose Smart Soundbar 900

Pokud je řeč o velikosti, tak na trhu je k dostání i tzv. mini soundbar. Jedná se o zařízení vhodné spíše spárování s mobilními zařízeními a k poslechu hudby na cestách, například pokud se chystáte na chatu a chcete pouštět hudbu z mobilu nebo notebooku, tak je ideální vzít s sebou minisoundbar.

Počet kanálů a subwoofer

Pokud Vám jde o zhodnocení kvality zvuku reprodukovaného zařízením, tak následující odstavce jsou pro Váš výběr stěžejní. Je právě systém provedení soundbaru, který rozhoduje o kvalitě zvuku. Záleží tedy na tom, kolik kanálů pro proudění zvuku výrobce do soundbaru zabudeje a také jak vyřeší přítomnost subwooferu, pokud ho tam teda vůbec umístí.

Počet kanálů

To, jak kvalitně dokáže soundbar nahradit sestavu reproduktorů závisí na tom, kolik má kanálu, kterými vede zvuk. Rovněž je důležité, jestli zvuk vychází ze předu nebo ze zadu. Z jakých variant si můžete vybrat:

Pro nenáročné
Trust Arys Soundbar 22946
 • soundbar 2.0 = dva přední kanály, takže se jedná víceméně jen o zesílení zvuku, který vytvoří samotná televize
 • soundbar 2.1 = dva přední kanály a k nim subwoofer, díky kterému lépe vyniknou hluboké a silné basy
 • soundbar 3.0 = ke dvěma předním kanálu a subwooferu je přidán i střední kanál pro lepší kvalitu mluveného slova
 • soundbar 5.1 = k předchozí variantě jsou přidány dva zadní výstupy zvuku a tvoří lepší a reálnější zvukové efekty. Zvuk produkovaný tímto zařízením se vyrovná kvalitou domácímu kinu. Na trhu jsou ještě i pokročilejší typy a to 7.1 a dále. U takových soundbarů je kvalita zvuku ještě o kus dál. Kvalitou a samozřejmě i pořizovací cenou se začínají blížit domácímu kinu.

Subwoofer

Slovíčko subwoofer se už objevilo na předchozích řádcích, ale teď je čas se mu věnovat blíže. Je to velmi důležité zařízení, které u soundbaru stejně jako u reproduktorů hifi systému nebo domácích kin rozhoduje o kvalitě zvuku. Subwoofer jsou takové plíce zvukové aparatury – asi uznáte, že bez plic by se žilo těžko. Stejné to je, pokud řešíte kvalitní zvuk – bez subwooferu to není ono.

Membrána subwooferu uvádí do pohybu vzduch a toto vlnění dotváří basy. Jednoduše platí přímá úměra, čím větší membrána, tím více rozvibrovaného vzduchu a tím kvalitnější basy.

Hlasové ovládání
Bose Smart Soundbar 300

Soundbar se subwooferem můžete pořídit ve dvou variantách:

 • Zabudovaný – první varianta, tedy soundbar se zabudovaným subwooferem je levnější. Na druhé straně, soundbar není zrovna velké zařízení, z toho vyplývá, že ani zabudovaný subwoofer nebude velký. A pokud platí, že čím větší subwoofer, tím lepší zvuk, tak tato varianta nemůže produkovat zvuk, který by Vás uchvátil.
 • Externí – v druhém případě, u soundbaru s externím subwooferem si připlatíte, ale připlatíte si za kvalitnější zvuk, který Vám dá větší prožitek ze sledování filmů, videí nebo poslechu hudby přes TV. Navíc i menší elegantní soundbar může mít větší subwoofer, který celé zařízení kvalitou posune o kus dál.
Dokonalý prostorový zvuk
Sennheiser Ambeo Soundbar

Připojení

Samozřejmě nestačí koupit soundbar, doma ho vybalit z krabice a hotovo. Je potřeba ho také připojit k televizi nebo jinému zařízení. Jaké jsou způsoby připojení soundbaru k zařízením? Je jich celá řada a výběr záleží na tom, jaké vlastníte zařízení. Moderní zařízení Vám nabídnou vícero možností, jak soundbar připojit.

Podívejme se na možné varianty připojení:

 • koaxální/optický kabel je varianta pro připojení ke starším televizím
 • HDMI kabelem připojíte soundbar k novějším televizím
 • WiFi a bluetooth slouží k připojení ke smart TV nebo k mobilním zařízením, takže můžete přes soundbar poslouchat například zvuk videí na youtube, hudbu ze Spotify atd.
Xiaomi Soundbar 3.1 CH
 • AUX nebo 3,5mm linkový konektor slouží k připojení dalšího zařízení, jakým může být MP3, CD nebo DVD přehrávač
 • USB je varianta, kterou dokážete k soundbaru připojit flashdisk nebo telefon
 • přijímač FM rádiových vln Vám umožní naladit si oblíbené rádio
 • 3,5 mm jack neslouží pro vstup, nýbrž jako výstup zvuku do sluchátek. Samozřejmě, abyste zhodnotili práci soundbaru se zvukem, potřebujete kvalitní sluchátka.

Víte, že…?

Většina soundbarů nabízí obě možnosti zároveň. WiFi je určitě lepší, protože má větší dosah a lepší kvalitu přenosu. Bluetooth se hodí tam, kde nemáte vytvořenou WiFi síť, například na chatě.

Výkon

Soundbar pro svůj provoz nepotřebuje vysoký výkon a jeho spotřeba energie také není nijak závratná, ba naopak. Každopádně je dobré sledovat výkon v poměru s počtem kanálů a velikosti subwooferu, abyste nekoupili poddimenzovaný nebo předimenzovaný přístroj.

 • Taková pomyslná hranice výkonu je 300 W. Do této hodnoty by se ideálně měly pohybovat slabší soundbary 2.0 nebo 2.1.
 • Výkon o hodnotě více než 300 W je vhodné pro soundbary 3.1, 5.1 a ještě silnější.

Pokud má soundbar vestavěný subwoofer, tak se výkon dělí mezi obě části – v tom případě koupě soundbaru s výkonem 120 W může být zklámáním!

Výrobci

Výrobci soundbarů jsou víceméně totožní s výrobci televizí a další domácí elektroniky. Dominují tedy východoasijské firmy, které jsou globálně známy – Panasonic, LG, Sony apod. Ideální stav je, pokud si k televizi pořídíte soundbar od stejného výrobce. Jednak vytvoříte sladěný komplet, takže to dobře vypadá a často také soundbar můžete ovládat stejným ovladačem jako televizi.

Ceny

Ceny soundbarů jsou v řádech tisíců. U první tisícikoruny se zastavíte, pokud se chystáte pořídit minisoundbar, který byl zmíněn v úvodu článku. Tyto zařízení jsou levné, protože jsou menší a většinou do nich doopravdy stačí investovat maximálně 1000 Kč. Velikost minisoundbaru nedává příliš prostoru pro to, aby s cenou rostla i kvalita zvuku.

Do 3000 Kč se Vám podaří pořídit soundbar typu 2.0 nebo 2.1 a to povětšinou s vestavěným subwooferem. Za tuto cenu nelze čekat velké zázraky, především se Vám povede zesílit ozvučení televize, ale co se basů týče, tak si příliš nepolepšíte.

Od 3000 Kč až po 6000 Kč jsou k dostání soundbary za podobné ceny jako v předchozí kategorii, ale najdete i typy s externím subwooferem. Externí subwoofer je větší než vestavěný a tím pádem tóny s nízkou frekvencí dokáže vytáhnout mnohem lépe a na kvalitě zvuku to poznáte.

Od 6000 Kč nahoru ceny soundbarů stoupají strmě nahoru a můžete se dostat přes 10000 Kč a dále. S cenou ale roste i kvalita! Tady už se jedná o soundbary vyladěné do naprosté dokonalosti, zvuk se z nich šíří různými směry, tak Vás obklopí a cítíte se jako v kině nebo rovnou v samotném příběhu. Samozřejmě, pokud plánujete větší investici, už se vyplatí srovnávat soundbary i s klasickými domácími kiny.

Otázky a odpovědi

Co by nemělo soundbaru chybět?

Součástí soundbaru by měl být také subwoofer, který se postará o kvalitní prostorový zvuk. Soundbar ocení zejména milovníci filmů.

Kolik stojí kvalitní soundbar?

Soundbar můžete koupit i za méně než 2 000 Kč. Pokud chcete opravdu kvalitní zařízení, budete muset do soundbaru investovat alespoň 5 - 6 000 Kč. Vysoce kvalitní zařízení stojí okolo 15 000 Kč.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Plug and play soundbar
Reprosoustavy 5.1.2
Pro nenáročné
Hlasové ovládání
Dokonalý prostorový zvuk
Image
Product
Genius SoundBar 100
Bose Smart Soundbar 900
Trust Arys Soundbar 22946
Bose Smart Soundbar 300
Sennheiser Ambeo Soundbar
Xiaomi Soundbar 3.1 CH
Výrobce
Genius
Bose
Trust
Bose
Sennheiser
Xiaomi
Systém reproduktorů
2.0
5.1
2.0
2.0
5.1
3.1
FM tuner
Celkový výkon RMS
6 W
12 W
430 W
Jack 3.5mm
ano
Cena ca. 200 CZK ca. 22 500 CZK ca. 600 CZK ca. 9 200 CZK ca. 37 900 CZK ca. 5 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.