Nejlepší řezáky na sklo 2024 a jak vybrat

Bezpečné řezání skleněných tabulí.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Říjen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Řezák skla olejový QIM 410 celokovový - nůž na sklo - karbidové kolečko
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat řezák na sklo

  • Řezák na sklo se v první řadě dělí podle hlavy nářadí, která se stará o samotný řez.
  • Při výběru byste se neměli zaměřit jen na hlavu řezáku, ale i na jeho tělo.
  • Vybírat můžete z řezáků na sklo o síle 1 – 5 mm, 2 – 6 mm, 3 – 8 mm, atd.

Řezák na sklo - náš výběr

Olejové řezáky na sklo

Zobrazit kompletní nabídku Řezák na sklo

Jak vybrat řezák na sklo

Typy řezáků na sklo

Řezák na sklo se v první řadě dělí podle hlavy nářadí, která se stará o samotný řez. Potom jde i o jeho konstrukci a v neposlední řadě i o tvar řezáku.

Hlava řezáku na sklo

K řezání skla se používají dva základní materiály – diamant a karbid. Uvnitř hlavice je ukryté kolečko, které se o samotný řez postará.

Typ řezákuCharakteristika
Diamantový řezák na skloJedním z nejtvrdších přírodních minerálů je diamant a díky tomu se hodí na řezání skla.
Karbidový řezák na skloKarbid, stejně jako diamant, obsahuje uhlík, který se postará o hladký řez.

Karbidový řezák na sklo se dále ještě dělí na olejový či nikoliv. Proč je však olej při řezání důležitý se můžete dočíst později.

Řezání skla pomocí řezáku

Řezák na sklo může být olejový i bezolejový, iStock /

Konstrukce řezáku na sklo

Řezák na sklo
Řezák skla olejový QIM 410 celokovový - nůž na sklo - karbidové kolečko

Při výběru byste se neměli zaměřit jen na hlavu řezáku, ale i na jeho tělo. Při řezání budete muset použít vlastní sílu, a pokud byste zvolili tělo řezáku, které je vyrobeno z měkkého plastu, nemuseli byste nic uříznout, protože by se vám rukojeť mohla zlomit. Mnohem lepší je dát přednost celokovovému řezáku.

Tvar řezáku na sklo

V rámci typů zařízení, můžeme ještě řezáky na sklo rozdělit i podle jeho tvaru.

  • Nejzákladnějším modelem je řezák ve tvaru psacího pera, kdy na jeho konci je karbid či diamant. Rukojeť, jak již víte, může být plastová nebo kovová. Ta pak většinou bývá je pogumovaná.
  • Druhý typ představuje pistoli. Teď si možná říkáte, že pro úchop by takový tvar byl nejlepší. Jenže opak je pravdou a ne nadarmo se řezáků ve tvaru pistole nabízí malé množství.
  • Poslední řezák na sklo představuje vlastně kružítko, protože jedině s ním zvládnete vyříznout pravidelný kruh, zatímco předchozí modely jsou vhodné pouze pro roviny. Umožňuje uživatelům nastavit velikost řezu až do 150 cm v závislosti na vámi vybraném modelu.

Síla skla

Možná jste si mysleli, že stačí jeden řezák na všechny druhy skla, ale to jste se bohužel zmýlili. Už při výběru na to musíte pamatovat. Vybírat můžete z řezáků na sklo o síle 1 – 5 mm, 2 – 6 mm, 3 – 8 mm, atd.

Řezání skla

Řezák na sklo
KREATOR řezák na sklo 130mm KRT000801

Jak jsme slíbili, přinášíme návod, jak se sklo má správně řezat. Tím nejzákladnějším co musíte udělat, je naučit řezák na sklo zpívat. To znamená, že zvuk při řezání musí být rovnoměrný. Proto doporučujeme vyzkoušet si to na starém a nepotřebném kusu skla. Ovšem pozor, pro řezání nezbytně potřebujete olej, aby nástroj po skle hezky klouzal.

  • Můžete si tedy pořídit řezák na sklo bez oleje, ale počítejte s tím, že budete muset hlavici pořád namáčet, nebo pracovat s řezákem, jenž sám po zatlačení na hrot uvolní část oleje. Funguje tedy na principu pumpičky. Pro namáčení stačí obyčejný řezací olej, který se odpařuje nebo petrolej.
Řezání skla

Řezák zvládne rozříznout sklo s různou tloušťkou, iStock /

Příslušenství

Mezi příslušenství k řezákům na sklo patří hlavně náhradní hlavice pro řezání, ať už diamant či karbid. Dále po uříznutí, či vyříznutí kusu skla, musíte hranu začistit. K tomu potřebujete rovněž karbonový pilník, který mimo jiné, ještě někdo používá pro broušení ruční kosy.

Nejznámější značky

I řezák skla nabízí hned několik výrobců. Ještě bychom však neměli zapomenout zmínit, že existují řezáky například maximálně jen pro 10 řezů, ale pak jsou k dispozici i dlouhodobé modely, kterým lze měnit řezací hlavice.
Nejznámější ze značek je DIMAPA, ta se věnuje všem výše uvedeným typům, dále můžete zvolit ještě Silberschnitt, Bohle či Yato.

Cena

Kdo pozorně četl, ví, co bude vstupovat do pořizovací ceny řezáku. Není nijak drahý a pořád platí, že s trochou vaší šikovnosti ušetříte dost peněz.

Cena do 100 Kč

Nejlevnější modely jsou spíše jednorázového charakteru, o řezání se stará karbidové kolečko, ale nečekejte olejový řezák. Rukojeť je v této kategorii plastová.

Cena od 100 Kč do 500 Kč

Nyní již budete mít možnost vybrat si jak z diamantových tak i karbidových řezáků s olejovou pumpičkou. Sami si v této kategorii pak vyberete řezák na danou sílu skla.

Cena nad 500 Kč

Do hry vstupují řezáky na sklo ve tvaru kružítka. Začíná se na modelech o velikosti do 40 cm. V případě, že potřebujete větší průměr až do 150 cm, počítejte s cenou kolem 1 500 Kč.

Otázky a odpovědi

Proč mít doma řezák na skol?

Někdy stačí jeden malý průvan a skleněná výplň ve dveřích se rozbije, nebo stačí dveřmi jen bouchnout. První co vás napadne je zavolat místnímu sklenáři nebo rychlou asistenci, která si mimo opravy nechá i hezky tučně zaplatit. Můžete však vzít opravu vysypaných dveří do vlastních rukou, naučit se pracovat se sklem a ušetřit tak spoustu peněz.

Jak vybrat řezák na sklo?

Sklo přesně a kvalitně uříznete pomocí diamantového i karbidového řezáku. Vždy se vyplatí připlatit za kvalitní řezák s kovovou pogumovanou rukojetí. Při výběru preferujte řezáky, které se podobají psacímu peru, kruh budete moci vyříznout kružítkovým řezákem. Poté již stačí zohlednit sílu skla, které budete řezat.
Zobrazit kompletní nabídku Řezák na sklo