Nejlepší dětské ponky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Playtive dětský dílenský ponk s nářadím
93 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat dětský ponk

 • Dětské ponky a sady nářadí jsou velmi atraktivní hračky zejména pro malé kutily. Jejich výběr je třeba přizpůsobit zejména prostorovým možnostem dětského pokojíku.
 • Důležitým parametrem při výběru je rozhodně materiál, ze kterého je hračka vyrobena. Volit lze ze dřeva nebo plastu. Daný materiál má pak zásadní vliv na design výrobku.
 • Pro každé dítě je pak stěžejní to, čím bude jeho ponk vybaven. Jednotlivé modely se množstvím a typem nářadí mohou lišit.

Dětský ponk - náš výběr

Playtive dětský dílenský ponk s nářadím
přečíst recenzi
Výrobce: Playtive junior
Druh: sady
Věk od: 3 let
Se zvukovými efekty: ano
Zobrazit více
Playtive dětský dílenský ponk s nářadím obsahuje 74 dílů, včetně realistického nářadí pro dětské ruce. Součástí jsou elektrický šroubovák měnící otáčecí směr, otočná pila s svěrákem a zvuky, skříňka s úložnými prostory a výškově nastavitelné nohy. Rovněž jsou zahrnuty 4 baterie o napětí 1,5 V.
Zobrazit méně
HOLZMANN WB106MINI
Výrobce: Holzmann
Hmotnost: 22 kg
Woody Malý kutil kutilský ponk s cirkulárkou
přečíst recenzi
Výrobce: Woody
Druh: sady
Věk od: 3 let
Materiál: dřevěné
Zobrazit více
Woody Malý kutil kutilský ponk s cirkulárkou je dřevěná hračka pro děti od 3 let. Skládá se ze 35 kusů nářadí, včetně pily, klíče, kladiva, svěráku, šroubováku, matiček a šroubů, plocháčů a cirkulárky. Rozměry hračky jsou 36,5 x 25 x 31,5 cm.
Zobrazit méně
Kruzzel Dětský skládací plastový ponk s nářadím a doplňky
Výrobce: ISO
Materiál: plastové
Zobrazit více
Kruzzel Dětský skládací plastový ponk je vybavení pro mladé tesaře. Kufřík s rozměry 40/35/8 cm se po rozevření promění v pracovní desku o rozměrech 70/35/40 cm. Sada obsahuje 67 prvků včetně různého nářadí. Napájení vrtačky je 2x AA, nejsou součástí balení. Celková hmotnost je 1,6 kg.
Zobrazit méně

Dětské ponky s nářadím

Little Dutch dřevěný pracovní pult s páskem na nářadí
přečíst recenzi
Výrobce: Little Dutch
Druh: ponky
Věk od: 3 let
Materiál: dřevěné
Zobrazit více
Little Dutch dřevěný pracovní pult s páskem na nářadí je produkt od nizozemského výrobce Little Dutch. Pult je určen pro děti od 3 let a je vyroben z dřeva. Sestává se z 55 součástí, včetně kladívka, klíče a šroubováku. Rozměry pultu jsou 86 cm na výšku, 30,5 cm na šířku a 55 cm na hloubku.
Zobrazit méně
Viga ponk
přečíst recenzi
Výrobce: Viga
Materiál: dřevěné
Zobrazit více
Viga ponk je dětský pracovní stůl s dílnou, který se skládá z různých nástrojů jako řezací stroj, pravítko, šroubovák, pila, kladivo a klíč. Součástí sady jsou také šrouby, matičky a ozubená kola. Na pracovním panelu je hodiny a tabule. Rozměry balení činí 52,5 x 29 x 13 cm. Určeno pro děti od 3 let.
Zobrazit méně
Howa pracovní stůl s nářadím
Výrobce: howa
Druh: ponky
Věk od: 5 let
Zobrazit více
Tento pracovní stůl pro děti Howa se svěrákem a tabulí obsahuje 32 kusů příslušenství a nářadí. Vyráběn z masivního dřeva s rozměry 94 x 71 x 54 cm a nastavitelnou výškou mezi 58 a 73 cm. Hmotnost stolu je 21,2 kg. Přihrádka je odnímatelná. Nevhodné pro děti do 3 let.
Zobrazit méně
Zopa dřevěný ponk Wood
Výrobce: ZOPA
Materiál: dřevěné
Zobrazit více
Zopa dřevěný ponk Wood je prostorný pracovní stůl pro děti. Obsahuje řadu komponent, včetně desky s cirkulárkou, dřevěných destiček, šroubků a matic. Je zde také polička pro dřevěné nástroje s otvory pro zavěšení. Materiály použité jsou dřevo a barvy na vodní bázi.
Zobrazit méně
Smoby Black & Decker Pracovní dílna Bricolo One
přečíst recenzi
Výrobce: Smoby
Druh: ponky
Věk od: 3 let
Materiál: plastové
Zobrazit více
Smoby Black & Decker Pracovní dílna Bricolo One je dětská hračka s nářadím, šroubky, matičkami a závěsy. K dispozici také svěrák a přihrádky. Při hře s dílnou se rozvíjí jemná motorika a technické pochopení. Určené pro děti od 3 let věku. Rozměry jsou 103 x 56 x 39 cm.
Zobrazit méně

Dětské ponky Smoby

Smoby Pracovní dílna ponk Black & Decker
Výrobce: Smoby
Druh: ponky
Zobrazit více
Smoby pracovní dílna s označením Black & Decker, určená pro malé automechaniky, má rozměry 56 x 103 x 39 cm. Obsahuje následující složky: nářadí, šroubky, matičky, závěsy a přihrádky pro skladování. Jako bonus je součástí svěrák.
Zobrazit méně
Smoby Black +Decker Mega Workbench Center
Výrobce: Smoby
Materiál: plastové
Zobrazit více
Dílna Smoby Black +Decker Mega Workbench Center je univerzální pracovní stůl pro děti s třemi hracími plochami a stavebnicí auta. K dispozici je výbava nástrojů, včetně mechanického akušroubováku, kladiva nebo kleští. Doplňuje ji deska na hřebíky nebo pravítko. Rozměry jsou 56 x 34 x 103 cm.
Zobrazit méně
Smoby Black & Decker První pracovní stůl
Výrobce: Smoby
Druh: ponky
Věk od: 3 let
Materiál: plastové
Zobrazit více
Produkt Smoby Black & Decker První pracovní stůl je dětská hračka, vyrobená z pevných plastů. Je tvarovaný do X tvaru pro stabilitu s rovnou pracovní plochou. Obsahuje 20 doplňků včetně pracovního nářadí a motorky. Rozměry stolku jsou 61 cm na výšku, 57 cm na šířku a 42 cm na délku.
Zobrazit méně
Smoby Bořek stavitel pracovní stůl
Výrobce: Smoby
Druh: ponky
Série: Bořek stavitel
Věk od: 3 let
Zobrazit více
Produkt Smoby Bořek stavitel pracovní stůl je plastová dětská dílna doplněná skládacím válcem a 80 příslušenstvím. Stůl stojí na čtyřech nožkách, posílený oranžovou úložnou poličkou. Barevná kombinace je oranžová, modrá, šedá a černá. Rozměry dílny jsou 60*34*103 cm. Vhodné pro děti od 3 let.
Zobrazit méně

Dětské ponky Small foot

Small foot by Legler kompaktní ponk Nordic
Zobrazit více
Small Foot Kompaktní ponk Nordic je dřevěná hračka pro děti, která je vyrobena německou firmou Legler. V setu naleznete 21 doplňků: pět šroubů, pět matic, tři hřebíky, pět kusů nářadí a tři desky s otvory pro cvičení jemné motoriky. Produkt je navržen v severském stylu a je certifikován dle normy EN 71.
Zobrazit méně
Small Foot dětský ponk Miniwob
přečíst recenzi
Výrobce: Small foot
Druh: sady
Věk od: 3 let
Materiál: dřevěné
Zobrazit více
Small Foot dětský ponk Miniwob je vybaven 1 kotoučovou pilou, 1 elektrickým šroubovákem s 3 nástavci, 1 vodováhou, 1 svěrákem, 1 kladivem, 1 klíčem, 1 pilkou, 2 krabicemi pro šrouby, 6 lištami, 16 šrouby, 16 matkami a 3 hřebíky. Obsahuje také tabuli pro načrtání projektu a malé boxy na ukládání nářadí.
Zobrazit méně
Small Foot by Legler dětský ponk kompaktní Miniwob
Zobrazit více
Small Foot by Legler kompaktní Miniwob je dětský ponk v klasických barvách, který je vyrobený z viditelného dřeva. Sada obsahuje 5 kusů nářadí a další doplňky - svěrák, 3 perforované dřevěné pásky, metr, pilku, 2 šroubováky, kladivo, 5 šroubů, 5 matek a 3 hřebíky.
Zobrazit méně
Small foot by Legler dřevěný ponk Nordic
Zobrazit více
Dřevěný ponk 'Nordic' od firmy Small foot by Legler je vyroben v severském designu a obsahuje 24 doplňků pro rozvoj manuální zručnosti dětí - 9 šroubů, 9 matek, 6 plátů. Dřevěná hračka má označení CE a splňuje evropskou normu EN 71 pro bezpečnost hraček.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Dětský ponk

Jak vybrat dětský ponk

Ponk nebo sadu nářadí

Při výběru hraček pro děti často rodiče řeší místo pro jejich uložení. V případě hraček jako jsou právě ponky, kuchyňky nebo např. obchůdky toto platí dvojnásob. Jedná se o hračky, které vyžadují svůj prostor, který je zpravidla neměnný. Ke všem zmiňovaným pak samozřejmě patří alternativy, které nejsou na uložení tak náročné.

Dětský ponk

Dětský ponk představuje, až na výjimky, stabilní pracovní místo, kde dítě může tvořit, hrát si. Dětské ponky mají různou podobu, ale většinou se jedná o pracovní stůl s čelem, pro uložení nejrůznějšího nářadí. Jednotlivé modely se liší jednak výrobním materiálem, kvalitou zpracování, svou velikostí a množstvím příslušenství. Dětské ponky se hodí nejen do dětských pokojíčků, ale také školek, herniček a jiných míst, které navštěvují děti.

Děti si hrají s nářadím

Díky dětskému ponku budou mít děti vše potřebné po ruce, iStock / LightFieldStudios

Sady nářadí

Sady nářadí jsou vhodnou alternativou v případě, že na dětský ponk nezbývá místo. Atraktivní pro děti jsou zejména sady stylově uložené v různých kufřících nebo basách, které opět napodobují skutečné boxy na nářadí. Hlavní výhodou je pak možnost snadného přenášení, takže si dítě může hrát prakticky kdekoliv.

Typ hračkyKladyZápory
Kladivo, pily, vodováha, svěrák, kleště, klíč, šroubovák, úhloměr, ozubená kola a mnoho dalších položek, jako jsou šrouby, matice atd.Nabízí poměrně velký prostor na hraníVětšinou vyžaduje stabilní místo v místnosti
 Součástí je dle zvoleného modelu pestrá škála nářadíVyšší pořizovací cena
Sada nářadíDítě si může své nářadí brát kamkoli a pracovat např. v opravdové dílně s tátouVětšinou pouze základní sada nářadí
 Méně náročné na uskladnění 
 Nižší pořizovací cena 

Víte, že…?

Dětský ponk
Playtive dětský dílenský ponk s nářadím

Hračky, které napodobují skutečné činnosti, podněcují v dítěti zájem o své okolí, rozvíjí představivost, fantazii. U hraček typu dětský ponk nebo nářadí dochází k rozvoj jemné motoriky, při hře s kamarády k prohlubování sociálních dovedností.

Výrobní materiál a design

Dětské ponky se zpravidla vyrábí z plastu nebo dřeva. Výrobní materiál má výrazný vliv na celkový vzhled hračky, což je zejména pro malé děti stěžejní parametr. Po zvážení všech pro a proti k jednotlivým materiálům, se pak rozhodně vyplatí zohlednit také přání dítěte. U nevhodně zvolené hračky totiž vždy hrozí, že nebude mít úspěch a zůstane nevyužitá.

Chlapec si hraje s nářadím

Dětský ponk může být plastový nebo dřevěný, iStock / ronstik

Plast

Plastové hračky patří obecně k těm levnějším. Jsou hezky propracované, mají spoustu detailů včetně realistického barevného zpracování např. ke konkrétním značkám nářadí. Dětské ponky jsou snadno sestavitelné a navíc vyžadují minimální údržbu. Na druhou stranu je nutné počítat, že vzhledem k nižší váze výrobků, má ponk horší stabilitu.

Dřevo

Dětské ponky s nářadím
Little Dutch dřevěný pracovní pult s páskem na nářadí

Dřevo je velmi oblíbený materiál na výrobu hraček. Dětské ponky ze dřeva jsou stabilnější, pevnější, možná i realističtější. Zpravidla je zde kombinovaná přírodní barva dřeva s barevnými detaily. Dřevěné ponky nemusí být ale tak propracované jako plastové modely, na druhou stranu vydrží podstatně déle.

Doplňky a vybavení

Pro každého malého kutila bude asi nejdůležitější množství doplňků a celkového vybavení dětského ponku. Mimo množství konkrétního nářadí je možné zohlednit i úložný prostor, který je na ně vyčleněn nebo vůbec způsob jeho ukládání. Může se jednat o jednoduché boxíky, poličky, věšáky atd.
Co se konkrétních doplňků týká, bývá dílna nejčastěji vybavena tímto nářadím:

 • Vrtačky mechanické nebo elektronické
 • Kladiva
 • Pily
 • Vodováha
 • Svěrák
 • Kleště
 • Klíče
 • Šroubováky
 • Šroubky a matice
 • Destičky, ozubená kolečka a další

Jednotlivé modely se samozřejmě v množství a typu nářadí liší.

Víte, že…?

Dětské ponky Smoby
Smoby Pracovní dílna ponk Black & Decker

Pokud dítěti nevyhovuje nářadí, které je součástí těchto sad, není problém dokoupit další příslušenství. V dnešní době se vyrábí mimo jiné i napodobeniny konkrétních značek nářadí, se kterými si bude dítě připadat jako skutečný opravář.

Zaměřeno na bezpečnost

Všechny výrobky určené pro děti by měly být certifikované, tedy i dětské ponky. Značka CE je zárukou kvality a bezpečnosti. U dětských ponků je třeba se zaměřit na kvalitu zpracování výrobku. Nikde by neměly být ostré hrany, dřevěné výrobky musí být zahlazeny, aby nevznikaly třísky. Zejména u plastových výrobků je třeba dávat pozor na různá poškození, protože právě zde mohou vznikat ostré části, o které by se mohlo dítě poranit.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat dětský ponk?

Jako u každé hračky by mělo mít hlavní slovo dítě a to preferuje jiná kritéria než rodič. V první řadě je třeba zvážit, jestli je pro ponk dostatek místa, protože se jedná o poměrně rozměrnou hračku. Výběr materiálu souvisí i s celkovým vzhledem hračky.

Pro jak staré děti jsou dětské ponky vhodné?

U většiny výrobků je uvedeno, že jsou vhodné pro děti od tří let. Hračky tohoto typu zpravidla obsahují malé části, které by mladší dítě mohlo snadno spolknout. Nicméně pod dohledem rodiče není problém pořídit hračku i dítěti mladšímu.
Zobrazit kompletní nabídku Dětský ponk