Rozpěrná tyč

Do dílny i do bytu.

ca. 200 CZK
ca. 300 CZK
ca. 800 CZK
ca. 300 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat rozpěrnou tyč

  • Rozpěrné a podpěrné tyče patří mezi běžné doplňky s jednoduchým mechanismem, které najdete v dílně i domácnostech.
  • Na trhu najdete dva typy rozpěrných tyčí. První z nich patří do dílny a využívají ho kutilové a řemeslníci. Druhý typ najdete v domácnostech.
  • Při výběru tyče dbejte především na její správnou délku. Předem si promyslete, kam tyč umístíte.
  • Na tyči najdete celkem tři průměry, z nichž nejdůležitější je průměr venkovní tyče. Na tu zavěšujete očka sprchového závěsu nebo záclony.

Typy

Rozpěrné tyče jsou jednoduchá zařízení, která dnes využívají teleskopického mechanismu pro vysouvání jednoho konce tyče. Oba dva konce vzepřete mezi pevné podložky a vytvoříte nenahraditelného pomocníka pro práci na štaflích nebo jednoduché řešení pro zavěšení sprchového závěsu. Vše záleží na vašem výběru.
Na trhu najdete dva typy rozpěrných tyčí. První z nich patří do dílny a využívají ho kutilové a řemeslníci. Druhý typ najdete v domácnostech. Oba dva typy se zásadně liší a při jejich výběru je nezaměňte.

Dílna

Rozpěry do dílny patří k šikovným doplňkům, které řemeslníkům pomáhají jako třetí ruka při práci nad hlavou. Využijete je při lepení sádrokartonových obkladů přímo na omítku a pro další konstrukční účely. Oblíbili si je také řidiči pro zabránění cestování nákladu v zadních prostorech dodávek. S teleskopickou tyčí také zafixujete náklad na přívěsném vozíku, pokud nemáte po ruce dostatek kurt a stahovacích gum.

Nerezová
Kinekus Tyč rozpěrná 110 – 200 cm nerez SkvelerWW KIN15900073

Domácnost

Rozpěrné tyče do domácnosti tvoří designový doplněk a náhražku klasických garnýží. Díky vzepření tyče mezi stěnami odpadá při věšení záclon nebo sprchových závěsů nepříjemné vrtán. To oceníte například v jádrových bytech, kde pečlivě promýšlíte každý konstrukční zásah do stěny.

Využití tyčí      
Tyč do dílny Lepení sádrokartonu Lepení obkladů Náhrada kurty a stahovacích gum
Tyč do domácnosti Garnýž na záclony Zavěšení sprchového závěsu Závěs do poliček a skříní

Délka

Při výběru tyče dbejte především na její správnou délku. Předem si promyslete, kam tyč umístíte. Pokud hledáte univerzální tyč pro konstrukční účely, volte zpravidla delší variantu, častěji tyč využijete při fixování obkladů a sádrokartonu ke stropu.

  • Délka tyče se udává ve dvou mírách – minimální a maximální. Pozornost věnujte oběma hodnotám. S příliš krátkou i dlouhou tyčí toho moc nenaděláte. Rozpěrné tyče do dílny zpravidla nabízejí roztažení až do 290 cm. Mezi nejmenší tyče do dílen i domácností patří tyče s rozpětím mezi 50 až 115 cm.
Teleskopická
Teleskopická rozpěrná tyč 110-200cm, leštěná nerez

Víte, že…?

Nejmenší délka rozpěrných tyčí, kterou na trhu najdete je 50 cm. V případě, že potřebujete fixaci na kratší vzdálenost, využijte například klasický hever nebo si prostor podložte latí.

Nosnost

Zejména u rozpěrných tyčí do dílny na nosnosti tyče stojí hmotnost materiálu.

  • Nejčastější maximální nosnost tyčí do dílny bývá kolem 30 kg.
  • Setkáte se ale i s dražšími tyčemi z kvalitnějších materiálů, které udávají nosnost do 50 kg.
Do auta
JOM rozpěrná tyč BMW 3 E36 316i, Motor M43 a Compact

Průměr

Na průměr rozpěrných tyčí se zaměřte především u těch určených do domácnosti. Někteří výrobci udávají pouze jeden průměr. V takovém případě si ověřte, o jaký údaj se jedná. Na tyči najdete celkem tři průměry, z nichž nejdůležitější je průměr venkovní tyče. Na tu zavěšujete očka sprchového závěsu nebo záclony.

Víte, že…?

Pokud se na konci teleskopické tyče nacházejí opěrné patky, pečlivě je změřte a zkuste, jestli je z tyče odšroubujete. Díky tomu zjistíte, zda přes ně přetáhnete oka na zácloně nebo sprchovém závěsu.

Patky

Rozpěrné tyče do dílny nabízejí modely s rozpěrnými patkami, které nastavíte do různých úhlů. Tato šikovná vlastnost se hodí zejména v případech, kdy pracujete v podkroví se šikmou stěnou. V případě nastavitelných patek ale počítejte s tím, že pokud pracujete v jiném úhlu než 90 °, snižuje se i nosnost a stabilita tyče. Při práci v úhlu 60 ° se nosnost tyče sníží zhruba o 40 %.

Bez vrtání
Aqualine Teleskopická rozpěrná tyč 70-120cm, 100% ALU, chrom, 0201005CR

Cena

Kvalitní rozpěrná tyč do dílny stojí od 300 Kč do 500 Kč. Za takovou cenu pořídíte kvalitního pomocníka, se kterým zvládnete většinu běžných úkonů. Na kvalitní tyč si ale připravte i 1 000 Kč a více.

  • Do 300 Kč – levné teleskopické tyče do domácnosti s funkcí garnýže
  • 300 – 800 Kč – kvalitní teleskopické do dílny k běžnému využití
  • 800 Kč a více – profesionální teleskopické tyče využívané na stavbách a v náročných provozech, vhodné také jako rozpěry nákladů v dopravě

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce vybrat?

Podpěrné tyče do dílny nabízejí prakticky všichni výrobci běžné dílenského nářadí a příslušenství. Hlavní rozdíl najdete především ve zpracování. Tyče značky Parkside umožňují i jemné nastavení vysunutí díky pumpovacímu mechanismu s teleskopickou brzdou. Mezi další oblíbené značky patří výrobci Topex a Levior, kteří nabízejí slušné zpracování.

Jakou tyč na záclony?

Tyče do domácnosti se vyrábějí z lehkých materiálů jako hliník nebo tenká nerezová ocel. Zároveň se ně nekladou takové požadavky jako na konstrukční podpěrné tyče. Nejčastěji na ně pověsíte závěsy nebo záclony. Nosnost takových tyčí se pohybuje zhruba do 5 kg v závislosti na materiálu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Nerezová
Teleskopická
Do auta
Bez vrtání
Snadné uchycení
Image
Produkt
Kinekus Tyč rozpěrná 110 – 200 cm nerez SkvelerWW KIN15900073
Teleskopická rozpěrná tyč 110-200cm, leštěná nerez
JOM rozpěrná tyč BMW 3 E36 316i, Motor M43 a Compact
Aqualine Teleskopická rozpěrná tyč 70-120cm, 100% ALU, chrom, 0201005CR
Gardinia Rozpěrná tyč niklový vzhled 23 mm / 26 mm 80 cm – 130 cm
Cena ca. 200 CZK ca. 300 CZK ca. 800 CZK ca. 300 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.