20 nejlepších rozpěrných tyčí 2023

Do dílny i do bytu.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Kinekus Žilina Tyč rozpěrná 110-200 cm

Jak vybrat rozpěrnou tyč

  • Rozpěrné a podpěrné tyče patří mezi běžné doplňky s jednoduchým mechanismem, které najdete v dílně i domácnostech.
  • Na trhu najdete dva typy rozpěrných tyčí. První z nich patří do dílny a využívají ho kutilové a řemeslníci. Druhý typ najdete v domácnostech.
  • Při výběru tyče dbejte především na její správnou délku. Předem si promyslete, kam tyč umístíte.
  • Na tyči najdete celkem tři průměry, z nichž nejdůležitější je průměr venkovní tyče. Na tu zavěšujete očka sprchového závěsu nebo záclony.

Rozpěrná tyč - náš výběr

Rozpěrné tyče na truhlíky

Rozpěrné tyče na závěsy

Rozpěrné tyče do dveří

Zobrazit kompletní nabídku rozpěrných tyčí

Jak vybrat rozpěrnou tyč

Typy

Rozpěrné tyče jsou jednoduchá zařízení, která dnes využívají teleskopického mechanismu pro vysouvání jednoho konce tyče. Oba dva konce vzepřete mezi pevné podložky a vytvoříte nenahraditelného pomocníka pro práci na štaflích nebo jednoduché řešení pro zavěšení sprchového závěsu. Vše záleží na vašem výběru.
Na trhu najdete dva typy rozpěrných tyčí. První z nich patří do dílny a využívají ho kutilové a řemeslníci. Druhý typ najdete v domácnostech. Oba dva typy se zásadně liší a při jejich výběru je nezaměňte.

Dílna

Rozpěry do dílny patří k šikovným doplňkům, které řemeslníkům pomáhají jako třetí ruka při práci nad hlavou. Využijete je při lepení sádrokartonových obkladů přímo na omítku a pro další konstrukční účely. Oblíbili si je také řidiči pro zabránění cestování nákladu v zadních prostorech dodávek. S teleskopickou tyčí také zafixujete náklad na přívěsném vozíku, pokud nemáte po ruce dostatek kurt a stahovacích gum.

Rozpěrná tyč
Kinekus Žilina Tyč rozpěrná 110-200 cm

Domácnost

Rozpěrné tyče do domácnosti tvoří designový doplněk a náhražku klasických garnýží. Díky vzepření tyče mezi stěnami odpadá při věšení záclon nebo sprchových závěsů nepříjemné vrtán. To oceníte například v jádrových bytech, kde pečlivě promýšlíte každý konstrukční zásah do stěny.

Využití tyčí      
Tyč do dílny Lepení sádrokartonu Lepení obkladů Náhrada kurty a stahovacích gum
Tyč do domácnosti Garnýž na záclony Zavěšení sprchového závěsu Závěs do poliček a skříní
Žena vykukuje za sprchovým závěsem

Na rozpěrnou tyč můžete umístit i sprchový závěs

Délka

Při výběru tyče dbejte především na její správnou délku. Předem si promyslete, kam tyč umístíte. Pokud hledáte univerzální tyč pro konstrukční účely, volte zpravidla delší variantu, častěji tyč využijete při fixování obkladů a sádrokartonu ke stropu.

Rozpěrné tyče na truhlíky
Dastech Zábrana truhlíku rozpěrná - nastavitelná 1500-2000mm
  • Délka tyče se udává ve dvou míráchminimální a maximální. Pozornost věnujte oběma hodnotám. S příliš krátkou i dlouhou tyčí toho moc nenaděláte. Rozpěrné tyče do dílny zpravidla nabízejí roztažení až do 290 cm. Mezi nejmenší tyče do dílen i domácností patří tyče s rozpětím mezi 50 až 115 cm.

Víte, že…?

Nejmenší délka rozpěrných tyčí, kterou na trhu najdete je 50 cm. V případě, že potřebujete fixaci na kratší vzdálenost, využijte například klasický hever nebo si prostor podložte latí.

Nosnost

Zejména u rozpěrných tyčí do dílny na nosnosti tyče stojí hmotnost materiálu.

Rozpěrné tyče na závěsy
tyč vitrážová FLEX rozpěrná 36-60cm kov. STŘ
  • Nejčastější maximální nosnost tyčí do dílny bývá kolem 30 kg.
  • Setkáte se ale i s dražšími tyčemi z kvalitnějších materiálů, které udávají nosnost do 50 kg.

Průměr

Na průměr rozpěrných tyčí se zaměřte především u těch určených do domácnosti. Někteří výrobci udávají pouze jeden průměr. V takovém případě si ověřte, o jaký údaj se jedná. Na tyči najdete celkem tři průměry, z nichž nejdůležitější je průměr venkovní tyče. Na tu zavěšujete očka sprchového závěsu nebo záclony.

Víte, že…?

Pokud se na konci teleskopické tyče nacházejí opěrné patky, pečlivě je změřte a zkuste, jestli je z tyče odšroubujete. Díky tomu zjistíte, zda přes ně přetáhnete oka na zácloně nebo sprchovém závěsu.

Rozpěrné tyče do dveří
Malatec 10725 Hrazda 60 - 100 cm
Pohled na okno s bohatýým truhlíkem

Díky zábraně v oknech zůstanou truhlíky v bezpečí

Patky

Rozpěrné tyče do dílny nabízejí modely s rozpěrnými patkami, které nastavíte do různých úhlů. Tato šikovná vlastnost se hodí zejména v případech, kdy pracujete v podkroví se šikmou stěnou. V případě nastavitelných patek ale počítejte s tím, že pokud pracujete v jiném úhlu než 90 °, snižuje se i nosnost a stabilita tyče. Při práci v úhlu 60 ° se nosnost tyče sníží zhruba o 40 %.

Cena

Kvalitní rozpěrná tyč do dílny stojí od 300 Kč do 500 Kč. Za takovou cenu pořídíte kvalitního pomocníka, se kterým zvládnete většinu běžných úkonů. Na kvalitní tyč si ale připravte i 1 000 Kč a více.

Rozpěrná tyč
Teleskopická rozpěrná tyč 120-220cm, 100% ALU, bílá Aqualine 0201006B
  • Do 300 Kč – levné teleskopické tyče do domácnosti s funkcí garnýže
  • 300 – 800 Kč – kvalitní teleskopické do dílny k běžnému využití
  • 800 Kč a více – profesionální teleskopické tyče využívané na stavbách a v náročných provozech, vhodné také jako rozpěry nákladů v dopravě

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce vybrat?

Podpěrné tyče do dílny nabízejí prakticky všichni výrobci běžné dílenského nářadí a příslušenství. Hlavní rozdíl najdete především ve zpracování. Tyče značky Parkside umožňují i jemné nastavení vysunutí díky pumpovacímu mechanismu s teleskopickou brzdou. Mezi další oblíbené značky patří výrobci Topex a Levior, kteří nabízejí slušné zpracování.

Jakou tyč na záclony?

Tyče do domácnosti se vyrábějí z lehkých materiálů jako hliník nebo tenká nerezová ocel. Zároveň se ně nekladou takové požadavky jako na konstrukční podpěrné tyče. Nejčastěji na ně pověsíte závěsy nebo záclony. Nosnost takových tyčí se pohybuje zhruba do 5 kg v závislosti na materiálu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku rozpěrných tyčí