Nejlepší lisy na pet lahve 2024 a jak vybrat

Domácí mačkání lahví.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
HTI Lis na PET láhve MC-4328
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat lis na PET lahve

  • Když se porozhlédnete po českém trhu, narazíte na dva typy lisů na pet lahve.
  • Stejně jako uvádíme dva typy lisu na pet lahve, jsou i dva výrobní materiály.
  • Lis na pet lahve zrovna není designovým kouskem, kde byste si mohli vybrat z několika variant barevného provedení.

Lis na PET láhev - náš výběr

HTI Lis na PET láhve MC-4328
přečíst recenzi
Výrobce: Meva
Hmotnost: 5 kg
Zobrazit více
Tato láhev na pití, nabízená v různých velikostech, je navržena pro udržení tekutin uvnitř. Je vyrobena z odolných materiálů a má uzavíratelný uzávěr pro snadné použití. Design zohledňuje ergonomii a praktičnost při manipulaci a doplňování tekutin.
Zobrazit méně
HTI Lis na PET láhve MC-4328
přečíst recenzi
Výrobce: Meva
Hmotnost: 5 kg
Zobrazit více
Tato láhev na pití, nabízená v různých velikostech, je navržena pro udržení tekutin uvnitř. Je vyrobena z odolných materiálů a má uzavíratelný uzávěr pro snadné použití. Design zohledňuje ergonomii a praktičnost při manipulaci a doplňování tekutin.
Zobrazit méně

Lisy na PET lahve Ecopress

Zobrazit kompletní nabídku Lis na PET lahev

Jak vybrat lis na PET lahve

Typ lisu na PET lahve

Když se porozhlédnete po českém trhu, narazíte na dva typy lisů na pet lahve. První z nich lze umístit na zeď a druhý můžete kamkoliv položit a různé ho přemisťovat. My se na jednotlivé typy nyní podíváme.

Typ lisu na pet lahveCharakteristika
Lis na pet lahev na zeďCharakteristické je pro něj madlo, které takřka veškerou práci odvede za vás. Do lisu stačí jen vložit pet lahev, sklopit madlo, přičemž dojde ke zmačkání lahve, následně madlo vrátit zpět do původní polohy a lahev z lisu vyjmout. Ačkoliv je tento typ oblíbený, má jednu nevýhodu. Maximální velikost lahve, kterou dokáže stlačit je jen 1,5 l.
Volně stojící lis na pet lahveTento typ je na pohled elegantnější, můžete ho postavit kamkoliv a kdykoliv ho v případě potřeby přesunout. Nemusí být tedy nikde na pevno zabudován. Princip fungován je velice jednoduchý. Vysunete část lisu, do hlavní části vložíte pet lahev a tu pak již zmíněnou vysunovací částí zmačkáte. Poradí si i s pet lahvemi, jejichž objem je i 2,5 l a dokonce zmačká i plechovky.

Víte, že…?

Když už se zmiňujeme i o možnosti mačkání plechovek, věděli jste, že i plechovky a jiné kovové předměty můžete třídit? Postupně se začínají ve městech a obcích objevovat kontejnery a stávají se mezi obyvateli oblíbenými.

Slisovaná PET lahev v ruce

Lis slisuje PET lahve dokonale, iStock / tylim

Materiál

Stejně jako uvádíme dva typy lisu na pet lahve, jsou i dva výrobní materiály, a i když se od sebe velmi liší, výsledek bude vždy stejný.

  • Kov: Z kovu bývají vyrobeny hlavně lisy na pet lahve, jenž se přidělávají na zeď. Mohou však být doplněny i plastovými částmi, skrze ně lis upevníte.
  • Plast: Možná si říkáte, že lisovat plast plastem je hloupost, ale není. Každý kus plastu má přeci jinou hustotu. V případě tohoto ručního listu na pet lahve se konkrétně jedná o polyethylen (HDPE).

Víte, že…?

Lis na PET láhev
HTI Lis na PET láhve MC-4328

Zda se jedná o kvalitní kov, který zvládne neustálé stlačování lahví, můžete poznat i podle hmotnosti lisu. Ta by se měla ideálně pohybovat mezi 1,5 kg až 2,5 kg.

Použití lisu na pet lahve

Pozorní čtenáři si již možná všimli, že jsme s okrajově dotkli tomu, jak takový list na pet lahve funguje. Základem je vložit do lisu lahev bez víčka, tu následně zmáčknout a opět co nejrychleji na lahev víčko nasadit, aby se do pet lahve nedostal zbytečný vzduch a ta se díky tomu nezačala znovu a pomalu vracet do takřka původního stavu.

Barevné provedení

Lis na pet lahve zrovna není designovým kouskem, kde byste si mohli vybrat z několika variant barevného provedení. U volně stojících lisů máte na výběr z bílé a černé barvy, naopak u lisů s přiděláním na zeď možnost výběru barvy nemáte vůbec, jelikož zůstává pouze v barvě kovu.

Chlapec hází zmačkanou PET láhev do pytle

I lis může naučit děti třídit odpad, iStock / Amfer75

Nejznámější značky

Lisy na PET lahve Ecopress
Lis na PET láhve ECOPRESS

Pořídit lis na pet lahve na internetu není žádný problém. Zobrazí se vám mnoho výsledků vyhledávání, největší zastoupení však mají prodejci kancelářských produktů, jelikož tam se lis na pet lahve vyskytuje nejčastěji. Nicméně je k dostání i v jiných e-shopech či kamenných hobby marketech, kde mimo jiné narazíte na značky např. Ecopress, Status, Kinekus, HTI či i všem známá Tescoma.

Cena

Pořizovací cena lisu na pet lahve je různá, ovlivňuje ji jednak způsob provedení, ale i použitý materiál a značka. Cena rozhodně není likvidační, proto si ho může dovolit zakoupit takřka kdokoliv. Třídění odpadu vám pak půjde jedna báseň.

Cena do 300 Kč

Nejlevnějším modelem je list na pet lahve volně stojící, který jak jíž víte, je vyroben z plastu. Ovšem u takto nízké ceny doporučujeme být opatrní, ať použitý materiál není příliš lehký, aby se vám dříve než pet lahev, nezmačkal samotný list.

Cena od 300 Kč do 600 Kč

Lis na PET láhev
VMBal Lis na PET láhve

Tato kategorie se dá již považovat za spolehlivou pro pořízení lisu na pet lahev bez připevnění na zeď. Ne nadarmo se zde vyskytují i produkty od ověřené značky HTI.

Cena nad 600 Kč

Nyní přichází na řadu zařízení, jenž se upevňuje na zeď. Jeho cena je vysoká díky použitému materiálu, tedy kovu. Ovšem doporučujeme pořídit si takový lis, jehož pořizovací náklady se pohybují kolem 1 000 Kč a jeho hmotnost má více jak 1,5 kg.

Otázky a odpovědi

Jaký je princip lisu na PET lahve?

Zmačkat prázdnou pet lahev není mnohdy jednoduché. Záleží, z jak tvrdého plastu je vyrobena. Lahev samozřejmě můžete i položit na zem a pošlapat, ale hrozí, že zbylá tekutina uvnitř lahve se vyleje na podlahu, nebo dokonce při sešlápnutí vytryskne i zeď, a to v případě některých tekutin může být nežádoucí. Proto jsou k dispozici lisy na pet lahve, díky nimž lahev zmačknete jedním pohybem.

Jak vybrat lis na PET lahev?

Lis na PET lahve může být umístěn na zdi, druhou variantou je volně stojící lis. Při výběru narazíte na dva materiály, přičemž oba materiály jsou považovány za stejně kvalitní.
Zobrazit kompletní nabídku Lis na PET lahev