Nejlepší teleskopické botníky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Homestyling KO-CR1000120
20 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat teleskopický botník

  • Základní výhodou teleskopických botníků je jejich nastavitelnost do šířky nebo do výšky. Z tohoto hlediska lze rozlišit dva základní typy a to horizontální botníky nebo vertikální stojany na boty.
  • Základním kritériem je kapacita botníku. Ta je dána jednak jeho typem a následně možností botník nastavit nebo rozšířit. S kapacitou souvisí i rozměry.
  • U vertikálních stojanů stojí za zmínku i případná nosnost. Z hlediska materiálu a designu není v tomto případě příliš na výběr.

Teleskopický botník - náš výběr

Homestyling KO-CR1000120
přečíst recenzi
Výrobce: HOMESTYLING
Materiál: kovové
Barva: metalíza
Hmotnost: 1.18 kg
Zobrazit více
Botník Homestyling KO-CR1000120 je vyroben z chromované oceli a je vybaven teleskopickými tyčmi pro úpravu šířky. Obsahuje dvě police pro odkládání obuvi a může být při zakoupení více kusů stohován horizontálně či vertikálně. Je přizpůsoben pro různé velikosti obuvi.
Zobrazit méně
WENKO ACHILLES
Výrobce: Wenko
Materiál: kovové
Zobrazit více
Výrobek WENKO ACHILLES je teleskopický botník s nastavitelnou výškou mezi 100 až 300. Nabízí organizované uskladnění obuvi, se vstupem na obě strany pro jednoduchý přístup. Struktura zahrnuje kovové lišty a plastové komponenty. Součástí je i 10letá záruka.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Teleskopický botník

Jak vybrat teleskopický botník

Dva základní typy

Teleskopické botníky lze podle konstrukčního zpracování rozdělit do dvou základních typů a to na horizontální botník a vertikální stojan na boty.

Horizontální botník

Svým způsobem se jedná o klasický typ botníku, ve kterém jsou ale police nahrazeny teleskopickými tyčemi, na které se boty ukládají. Ty se dají podle potřeby roztáhnout do dálky a tím vytvořit větší úložný prostor. Některé modely také umožňují nastavení výšky jednotlivých odkládacích ploch. Tento typ teleskopického botníku vyžaduje dostatek prostoru, stejně jako klasická varianta. Jeho vzhled také nemusí být pro všechny zákazníky dostatečně atraktivní. Praktická vlastnost je možnost stohování botníků na sebe. Díky tomu lze podstatně rozšířit jeho kapacitu.

Vertikální stojan na boty

V tomto případě jsou stojany řešeny do výšky. Mohou mít dvojí provedení:

  • Tyč doplněná o většinou otočné „police“ do kterých se boty zavěšují
  • Žebříkový stojan – sestává ze dvou stojných tyčí a různého počtu příčných, na které se boty zavěsí; většinou mají pevnou šířku a nastavitelná je pouze výška
Teleskopický botník
Homestyling KO-CR1000120

Vertikální stojany bývají zejména v případě první varianty úspornější, co se nároků na prostor týká. Navíc oproti předchozímu typu pojmou v základním provedení bezesporu větší počet párů obuvi.

Typ botníkuVýhodyNevýhody
HorizontálníVýsuvné tyče umožňují zvětšení úložných ploch a tím i kapacity botníkuVyžaduje více místa v prostoru
 V některých případech je také možnost výškového nastavení odkládací plochyMéně atraktivní vzhled oproti klasickým variantám
 Stohováním několika botníků na sebe lze zvýšit jeho kapacitu 
VertikálníÚspora místa v chodbě nebo šatněOpět méně atraktivní design
 Pojmou poměrně velké množství obuvi 

Víte, že…?

Typů botníků existuje celá řada. Mají různé provedení, různý design. Při jejich výběru je vhodné vycházet např. z prostorových možností, ale také ze stávajícího vybavení předsíně. Zejména druhému uvedenému je vhodné přizpůsobit výběr materiálu nebo celkový design.

Jakou mají kapacitu

Vzhledem k tomu že lze nastavovat šířku nebo výšku botníku je zároveň možné zvyšovat i jeho kapacitu dle aktuálních potřeb. To se týká zejména horizontálních modelů, které lze rozšířit do délky. Délka botníku se samozřejmě může u jednotlivých modelů lišit. Dá se říct, že botníky je možné mnohdy rozšířit i na dvojnásobek základní délky. Kapacita dále souvisí s počtem polic, případně možností botníky stohovat. U vertikálních stojanů je zpravidla přesně dané, kolik párů bot pojmou. V jejich základu ale bývá kapacita podstatně vyšší než u horizontálních modelů.

Rozměry botníku

Teleskopický botník
WENKO ACHILLES

S kapacitou botníku úzce souvisí také rozměry:

  • Horizontální botník – uvedené bývají všechny tři rozměry; hloubka je nejčastěji kolem 18 cm; výška závisí na počtu polic, délka na možnostech vysunutí teleskopických tyčí
  • Vertikální botník – v tomto případě je nejdůležitější výška, která se může pohybovat do cca 300 cm; u botníků žebříkového typu je důležitá také šířka; hloubka bývá minimální kolem 10 cm

Jakou zvolit nosnost

Údaj o maximálním zatížení by měl být u jednotlivých výrobků uveden. V případě botníků to ale tak vždy není. Zpravidla lze na údaj o nosnosti narazit u vertikálních stojanů na boty. V jejich případě se nosnost může pohybovat v rozmezí 20 až 35 kg, samozřejmě s ohledem na jednotlivé modely. U teleskopických botníků klasického typu bývá nosnost uvedena spíše výjimečně. Vzhledem ale k účelu použití a menší kapacity není údaj příliš důležitý.

Výrobní materiál a design

Teleskopické botníky mají zpravidla jednoduchou konstrukci. Horizontální typ je tvořen bočnicemi a středovými tyčemi. Vertikální stojany sestávají buď z jedné tyče s otočnými policemi, nebo se podobají klasickému žebříku.
Botníky jsou nejčastěji vyrobeny z kovu v kombinaci s plastem. Používá se hliník, pochromovaná nebo práškově lakovaná ocel, což určuje i barevnost botníku. Existují ale také modely v černém provedení. Plast se nejčastěji používá na bočnice horizontálních stojanů nebo na závěsné police stojanů vertikálních.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat teleskopický botník?

Podle prostorových možností lze vybírat ze dvou základních typů. Nejdůležitějším kritériem je kapacita botníku, případně možnosti jejího rozšíření. S kapacitou souvisí také rozměry.

Vyžaduje instalace teleskopických stojanů zásah do zdi?

Většina výrobců deklaruje, že instalace probíhá bez vrtání nebo jiných zásahů do zdiva. Vertikální stojany zpravidla vychází z maximální výšky předsíně. Tyč se zapře ve dvou bodech a to o zem a strop, čímž je zajištěna maximální stabilita.
Zobrazit kompletní nabídku Teleskopický botník