Rozvodná skříň

Rozvaděč do každé domácnosti.

ca. 2 200 CZK
ca. 5 500 CZK
ca. 10 500 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat rozvodnou skříň

  • Rozvodní skříň, nebo zkráceně taktéž rozvaděč, je zařízení sloužící k umístění kabelů a elektrických přístrojů pro jištění a celkové ovládání elektroinstalací.
  • Skříně mohou být vyrobeny z různých materiálů, instalovány odlišnými způsoby a rovněž se liší také jejich velikost, a to v souvislosti s tím, kolik různých vstupů a výstupů mají.
  • V případě rozvodných skříní a jejich konstrukcí se odlišují dva základní typy souvisejících s jejich instalací, respektive potřebou použití.

Konstrukce

V případě rozvodných skříní a jejich konstrukcí se odlišují dva základní typy souvisejících s jejich instalací, respektive potřebou použití. Jde o skříně pro instalaci v budovách, nebo řekněme v interiérech, a dále skříně samostatně stojící, které jsou plní účel pro konkrétní řízení stroje.

V interiéru

Obvyklou možností, kdy řešit nebo vidět rozvodnou skříň jsou budovy, obecně tedy interiéry. Tyto rozvodné skříně jsou vyrobeny z plastových nebo plechových materiálů. Ať už bude materiál jakýkoliv, lišit se mohou nezbytné dveře skříně. Z estetického hlediska se většinou volí dveře neprůhledné, aby skříň splývala se svým okolí a nejlépe o ni takřka nebylo vědět. Pakliže to však možnosti umístění a jeho okolí dovolí, volí se dveře průhledné, díky kterým lze vizuálně kontrolovat stav uvnitř.

Univerzální
Famatel 39146 Univerzální rozvodná skříň MAGNA 39146 IP65

Víte, že…?

Běžné rozvaděče jsou určené do suchého prostředí, existují však i typy se stupněm krytí IP67, které se zavřenými dvířky mohou být i ve vlhkém prostředí.

V interiéru dále rozlišujeme konkrétní instalaci rozvodné skříně.

  • V bytě či celkově obytnou místnost, je ideální forma instalace do zdi. Celá skříň včetně kabelů je skrytá pod omítkou ve zdí, případně sádrokartonových jádrech.
Mobilní
AHProfi Mobilní rozvodná skříň 32 A, 11 výstupů – FNP8608
  • Alternativou jsou skříně umístěné na stěně, která vystupují do okolního prostoru. S těmito typy se lze setká v provozních prostorách, kde se naopak hodí, že nezbytná kabeláž je vedena přímo po stěně v lištách, žlabech nebo speciálních trubkách. Případná změna nevyžaduje tak zásadní stavební zásah jako v případě umístění rozvodné skříně do zdi.

Řízení strojů

S tímto typem rozvodné skříně se laik zpravidla vůbec nesetká. Bývají konstruovány jako samostatně stojící a slouží k potřebám konkrétně spjaté stroje. Hned za prvními dvířky získá zkušený odborník přístup ke všem nezbytnostem. Tento typ rozvodných skříní je připraven pracovat i v nepříznivých podmínkách, kterými může být venkovní prostředí, případně místa s nebezpečím výbuchu.

Použití

Rozvodné skříně se dále liší dle konkrétního účelu použití, s většinou z nich se každý z vás setkal, neboť jsou nedílnou součástí domovních a bytových jednotek.

Pouzdro
Skříň HENSEL Mi 6202
  • Elektroměrové rozvodné skříně: jde o obvyklý typ, který se nachází například na pozemku u domu, případně na vnější stěně domu. Uvnitř se zpravidla nachází elektroměr k měření energie odebrané daným objektem.
  • Bytové rozvodné skříně: v tomto případě jde o skutečně nejběžnější typ rozvodné skříně, která je nezbytně nutná k chodu rodinného domu nebo bytu. V tomto typu rozvodné skříně se mohou nacházet jističe, přepěťové ochrany a proudové chrániče.
  • Podružné rozvodové skříně: jedná se o menší rozvodné skříně montované na povrch zdí, ve kterých se nachází menší množství jističů a skříně mohou být přímo vybavené jednofázovými či třífázovými zásuvkami.
Pro zapuštěnou montáž
HAGER VOLTA VU48NC
Typ skříně použití umístění
Elektroměrová skříň měření odběru elektrické energie na okraji pozemku či vnější stěně budovy
Bytová skříň umístění jističů a ochran uvnitř bytu
Podružná skříň menší jističe, nabízí zásuvky uvnitř objektů, na povrchu zdí
     

Ceny

Rozvodnou skříň koupíte od značek jako Holzmann, Famatel, VO Elektro, ELKO EP a další.

Rozvodné skříně jsou spíše specifickým typem produktu, který se nekupuje každý den. Při jejich výběru je určitě vhodné se poradit s odborníkem. Cena rozvodných skříní pro umístění elektroměrového zařízení se odvíjí od velikosti a způsobu instalace. Nejlevnější typy umístěné do vnější stěny domu lze pořídit již zhruba od 1000 Kč. Větší samostatně stojící typy jsou samozřejmě dražší, jejich cena šplhá nad hranici 5 tisíc korun.

V jiných cenových relacích se pohybují bytové rozvodné skříně. Nejmenší typy pro malé byty lze pořídit již za cca 300 Kč. I pro větší objekty, kde je nutné mít v rozvodné skříni více řad s jističi je cena pouze kolem 500 Kč. Obdobně pak stojí i podružný typ rozvodných skříní, které jsou typicky menší a nijak náročné na konstrukci.

Kovová uzamykatelná
Masterlan MWB-30-30-10-VXZ-W

Otázky a odpovědi

Z jakého materiálu se skříň vyrábí?

Na výrobu rozvodných skříní se zpravidla používá plast nebo kov. U plastových rozvaděčů je důležitá vlastnost odolnost vůči UV záření. Méně kvalitní výrobky, které tuto vlastnost nemají, mohou v důsledku slunečního záření praskat. Rozvaděče, které se chystáte umístit na fasádu domu, vybírejte i např. podle toho, zda půjde opatřit fasádním nátěrem.

Jak vybrat rozvodnou skříň?

Do bytu pořídíte bytovou rozvodnou skříň. Skříň se většinou montuje do interiéru, vyrobena může být z plastu i kovu. Koupit můžete skříň s průhledovými i neprůhledovými dvířky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Univerzální
Mobilní
Pouzdro
Pro zapuštěnou montáž
Kovová uzamykatelná
Image
Produkt
Famatel 39146 Univerzální rozvodná skříň MAGNA 39146 IP65
AHProfi Mobilní rozvodná skříň 32 A, 11 výstupů – FNP8608
Skříň HENSEL Mi 6202
HAGER VOLTA VU48NC
Masterlan MWB-30-30-10-VXZ-W
Cena ca. 2 200 CZK ca. 5 500 CZK ca. 10 500 CZK ca. 1 500 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.