Ruční pásová bruska

Pomocník při broušení dřeva, tmelených povrchů, plastů i kovů.

Jak vybrat ruční pásovou brusku

Pásové brusky jsou šikovným pomocníkem při broušení dřeva, tmelených povrchů, plastů, ale i kovů. Najdete je v dílnách drobných domácích kutilů, ale využívají je i profesionálové při montážích nebo výrobě nábytku. Od vibračních brusek se liší metodou broušení. Pásová bruska využívá nekonečný pás, který krouží podél vodící dráhy. S pásovou bruskou tak nedosáhnete tak detailního broušení jako v případě vibrační, nabízí ale větší úběr materiálu a rychlejší práci.

Příkon

Samotný příkon vám o elektrické nářadí prozradí pouze jeho energetickou náročnost. Zjednodušeně řečeno číslo uvádí, kolik si nářadí bere elektrického proudu přímo ze sítě. I tak ale díky němu získáte přibližnou představu o cílové skupině, pro kterou je nářadí určeno.

Hobby

Pásové brusky řadící se do kategorie hobby mají příkon mezi 600 až 800 W. Tyto brusky jsou určené pro občasné broušení a při práci s nimi se vyhněte dlouhodobému provozu. Jejich materiály hůře odvádějí teplo a velmi rychle se přehřívají. V důsledku toho dochází k poničení mechanických částí brusky.

Nastavitelná rukojeť
XTline XT106310

Profi

Profesionální pásové brusky nabízejí příkon 1 000 W a více. Tyto brusky jsou určené do náročných provozů a mají kvalitní odvod tepla a prachu. Díky tomu je práce s nimi velmi pohodlná. Na rozdíl od hobby brusek jsou vyrobené z kvalitních materiálů, což se podepisuje i na jejich hmotnosti. Běžná hmotnost profesionálních pásových brusek je mezi 4 až 5 kg.

Víte, že…?

Mezi hobby a profi řadou existuje ještě poloprofesionální třída brusek. Ta je určená pro náročné domácí kutily a provozů. Tyto brusky mají příkon mezi 710 až 1 000 W a nabízejí funkce jako filtr mikroskopických částic a stacionární držák.

Pás

Jak název napovídá, pás je hlavní komponentou pásové brusky. Ačkoliv se jedná o spotřební materiál, který pravidelně měníte, při výběru brusky si dejte pozor, jaké pásy do ní umístíte. Ne každá kombinace obvodu a šířky pásu je běžně k dostání v obchodech.

Na rohy a hrany
Fein BF10-280E

Šířka

Šíře pásu určuje využití brusky. Na trhu najdete tzv. elektrické pilníky s šířkou pásu od 6 do 20 mm, dále pak menší pásové brusky s pásy širokými 20 až 60 mm a nakonec běžné pásové brusky, které mají pás široký od 60 do 110 mm. Šíře pásu určuje detailnost broušení a také velikost prostorů, do kterých se s pásovou bruskou dostanete.

Obvod

Nejkratší obvod pásu mají elektrické pilníky. Vzhledem k tomu, že pásy se nedají zkracovat ani jinak upravovat, volte pásovou brusku s velikostí pásu mezi 400 až 620 mm. Na rozdíl od různých šířek, tak obchody zpravidla nabízejí pouze jednu délku pásu podle výrobce pásových brusek, kterého samy preferují.
Mezi nejběžnější kombinace šířky a délky brusných pásů patří tyto rozměry:

  • 75 × 457 mm
  • 75 × 533 mm
  • 100 × 610 mm
Výkonný
Tuson 130054
Šířka pásu Uchycení pásu Typ brusky Využití
6 až 20 mm Pás napnutý mezi dvěma kladkami Elektrický pilník Broušení detailních ploch, táflování, broušení v rozích
20 až 60 mm Pás napnutý v dráze ve tvaru klínu Čelní bruska, pásová bruska Broušení křivek a okenních rámů
60 až 110 mm Pás napnutý mezi dvěma koly Ruční pásová bruska Běžné broušení dřeva, tmelených povrchů, plastu a kovů

Odsávání prachu

Při broušení vzniká velké množství prachu, který se skládá nejen z broušeného materiálu, ale i ze zrn brusného pásu. Tento prach je vysoce dráždivý a v případě broušení lakových nebo tmelených povrchů i zdraví nebezpečný.
Při výběru brusky se tak zaměřte i na metodu odsávání prachu. Nejlevnější brusky nabízejí sběr prachu do klasického pytle napojeného na odsávání brusky. Ty pokročilejší tento systém doplňují o mikrofiltry a sběrače nanočástic, které zachytí i drobný prach. Profesionální brusky pak mají odvod prachu doplnění o aktivní odvětrávání, které vhání veškeré nečistoty do prachového ústrojí.

Hmotnost

Při práci s pásovou bruskou oceníte především její nízkou hmotnost. Nejlehčí brusky se pohybují mezi 2 až 3 kilogramy. Zpravidla se jedná ale o méně kvalitní hobby brusky, jejichž výrobci při konstrukci využili lehké a měkké kovy. Profesionální brusky využívají odlehčené kovy a váží přibližně 4 kg.

Víte, že…?

Nevýhody těžké brusky snadno eliminujete jejím uchycením do stacionárního systému. Ten umístí brusku pásem vzhůru a přichytí ji k podložce pomocí svorek. Díky tomu bruska nabízí detailní broušení a další výhody stolní pásové brusky a to při minimální námaze obsluhy.

Na rovné plochy
Worksite BSD134

Cena

Nejlevnější pásové brusky začínají na ceně přibližně 1 000 Kč. Za tuto cenu pořídíte méně kvalitní hobby nástroj, který je určený pro občasné kutily. Cena poloprofesionálních brusek se pohybuje mezi 2 000 až 5 000 Kč. Ty nejdražší brusky určené do rukou profesionálů seženete za 5 000 Kč a více.

Značky

Mezi oblíbené výrobce hobby brusek patří Parkside, který se pyšní snadnou reklamací, kterou zpravidla řeší systémem kus za kus. Jestliže sháníte brusku pro náročnějšího uživatele, sáhněte po značkách Extol Premium, Ferm nebo Powerplus. Při pořizování profesionálních brusek shánějte ověřené značky jako Makita, Festool nebo modrou řadu nářadí Bosch.

Jméno
Nastavitelná rukojeť
Na rohy a hrany
Výkonný
Na rovné plochy
Rotační
Image
Produkt
XTline XT106310
Fein BF10-280E
Tuson 130054
Worksite BSD134
Flex L 1503 VR
Výrobce
XTline
FEIN
Tuson
WorkSite
Flex
Cena ca. 1 700 CZK ca. 15 800 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 600 CZK ca. 10 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena