19 nejlepších ručních pásových brusek 2023
Pomocník při broušení dřeva, tmelených povrchů, plastů i kovů.
Jak vybrat ruční pásovou brusku
- Pásové brusky jsou šikovným pomocníkem při broušení dřeva, tmelených povrchů, plastů, ale i kovů.
- Podle příkonu se pásové brusky dělí na hobby a profi nářadí.
- Součástí pily je pás, který najdete v mnoha podobách.
- Při výběru brusky se tak zaměřte i na metodu odsávání prachu.
Ruční pásová bruska - náš výběr





Ruční pásové brusky na kov




Ruční pásové brusky na trubky




Ruční pásové brusky Makita





Jak vybrat ruční pásovou brusku
Příkon
Samotný příkon vám o elektrické nářadí prozradí pouze jeho energetickou náročnost. Zjednodušeně řečeno číslo uvádí, kolik si nářadí bere elektrického proudu přímo ze sítě. I tak ale díky němu získáte přibližnou představu o cílové skupině, pro kterou je nářadí určeno.
Hobby
Pásové brusky řadící se do kategorie hobby mají příkon mezi 600 až 800 W. Tyto brusky jsou určené pro občasné broušení a při práci s nimi se vyhněte dlouhodobému provozu. Jejich materiály hůře odvádějí teplo a velmi rychle se přehřívají. V důsledku toho dochází k poničení mechanických částí brusky.
Profi
Profesionální pásové brusky nabízejí příkon 1 000 W a více. Tyto brusky jsou určené do náročných provozů a mají kvalitní odvod tepla a prachu. Díky tomu je práce s nimi velmi pohodlná. Na rozdíl od hobby brusek jsou vyrobené z kvalitních materiálů, což se podepisuje i na jejich hmotnosti. Běžná hmotnost profesionálních pásových brusek je mezi 4 až 5 kg.
Pás
Jak název napovídá, pás je hlavní komponentou pásové brusky. Ačkoliv se jedná o spotřební materiál, který pravidelně měníte, při výběru brusky si dejte pozor, jaké pásy do ní umístíte. Ne každá kombinace obvodu a šířky pásu je běžně k dostání v obchodech.
Šířka
Šíře pásu určuje využití brusky.
NKO MACHINES Ruční pásová bruska a leštička na kov PÁSOVEC 40V
- Na trhu najdete tzv. elektrické pilníky s šířkou pásu od 6 do 20 mm.
- Menší pásové brusky s pásy širokými 20 až 60 mm.
- Běžné pásové brusky, které mají pás široký od 60 do 110 mm.
Šíře pásu určuje detailnost broušení a také velikost prostorů, do kterých se s pásovou bruskou dostanete.
Obvod
Nejkratší obvod pásu mají elektrické pilníky. Vzhledem k tomu, že pásy se nedají zkracovat ani jinak upravovat, volte pásovou brusku s velikostí pásu mezi 400 až 620 mm. Na rozdíl od různých šířek, tak obchody zpravidla nabízejí pouze jednu délku pásu podle výrobce pásových brusek, kterého samy preferují.
Mezi nejběžnější kombinace šířky a délky brusných pásů patří tyto rozměry:
- 75 × 457 mm
- 75 × 533 mm
- 100 × 610 mm
Šířka pásu | Uchycení pásu | Typ brusky | Využití |
---|---|---|---|
6 až 20 mm | Pás napnutý mezi dvěma kladkami | Elektrický pilník | Broušení detailních ploch, táflování, broušení v rozích |
20 až 60 mm | Pás napnutý v dráze ve tvaru klínu | Čelní bruska, pásová bruska | Broušení křivek a okenních rámů |
60 až 110 mm | Pás napnutý mezi dvěma koly | Ruční pásová bruska | Běžné broušení dřeva, tmelených povrchů, plastu a kovů |
Odsávání prachu
Při broušení vzniká velké množství prachu, který se skládá nejen z broušeného materiálu, ale i ze zrn brusného pásu. Tento prach je vysoce dráždivý a v případě broušení lakových nebo tmelených povrchů i zdraví nebezpečný.
Při výběru brusky se tak zaměřte i na metodu odsávání prachu, koupit můžete i speciální lapač prachu.
- Nejlevnější brusky nabízejí sběr prachu do klasického pytle napojeného na odsávání brusky.
- Ty pokročilejší tento systém doplňují o mikrofiltry a sběrače nanočástic, které zachytí i drobný prach.
- Profesionální brusky pak mají odvod prachu doplnění o aktivní odvětrávání, které vhání veškeré nečistoty do prachového ústrojí.
Hmotnost
Při práci s pásovou bruskou oceníte především její nízkou hmotnost. Nejlehčí brusky se pohybují mezi 2 až 3 kilogramy. Zpravidla se jedná ale o méně kvalitní hobby brusky, jejichž výrobci při konstrukci využili lehké a měkké kovy. Profesionální brusky využívají odlehčené kovy a váží přibližně 4 kg.
Víte, že…?
Nevýhody těžké brusky snadno eliminujete jejím uchycením do stacionárního systému. Ten umístí brusku pásem vzhůru a přichytí ji k podložce pomocí svorek. Díky tomu bruska nabízí detailní broušení a další výhody stolní pásové brusky a to při minimální námaze obsluhy.
Cena
- Nejlevnější pásové brusky začínají na ceně přibližně 1 000 Kč. Za tuto cenu pořídíte méně kvalitní hobby nástroj, který je určený pro občasné kutily.
- Cena poloprofesionálních brusek se pohybuje mezi 2 000 až 5 000 Kč.
- Ty nejdražší brusky určené do rukou profesionálů seženete za 5 000 Kč a více.
Značky
Mezi oblíbené výrobce hobby brusek patří Parkside, který se pyšní snadnou reklamací, kterou zpravidla řeší systémem kus za kus. Jestliže sháníte brusku pro náročnějšího uživatele, sáhněte po značkách Extol Premium, Ferm nebo Powerplus. Při pořizování profesionálních brusek shánějte ověřené značky jako Makita, Festool nebo modrou řadu nářadí Bosch.
Otázky a odpovědi
V čem je pásová bruska výjimečná?
Jak vybrat pásovou brusku?
Různé typy produktů porovnejte zde.