Lapač prachu

Zdravý vzduch je základ.

ca. 2 600 CZK
ca. 100 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 500 CZK
ca. 2 400 CZK

Jak vybrat lapač prachu

 • Lapač prachu má několik podob. S jeho pomocí zbavíte Vaši domácnost velkého množství škodlivého prachu.
 • Prach Vás bude trápit i při práci v dílně nebo kosmetických salonech. I zde můžete využít mnoho pomocníků, kteří vás prachu při práci zbaví.
 • Lapač prachu při vrtání patří k příslušenství, které je možné dokoupit k vrtačkám.

Pomocníci v domácnosti

Tvorbu prachu ovlivňují domácí roztoči, kteří jsou přítomni na veškerém povrchu i ve vzduchu. Domácí roztoči se živí částicemi organické hmoty, tvořící hlavní složku domácího prachu.

 • Vylučují enzymy pro trávení prachových částic.
 • Enzymy a stolice roztočů se stávají součástí domácího prachu a mohou probouzet u lidí alergickou reakci.
 • Prachovým roztočům se daří ve vláknech matrací, čalouněného nábytku a koberců.
Vysavač
ETA 3519 Avanto

Částice tvořící domácí prach se snadno stávají vzdušnými. Prach v domácnostech navíc často obsahuje nebezpečné chemikálie z předmětů.
Domácí prach lze odstranit vytíráním, vysáváním, velkým pomocníkem jsou pak čističky vzduchu.

Čistička vzduchu

Čistička vzduchu je přístroj, který filtruje vzduch a v ideálních podmínkách ho dokáže zbavit až 99,9% škodlivých látek především různých roztočů, pylů, dalších alergenů, pachů a také statické elektřiny ve vzduchu.

Většina čističek si poradí s prachem, zvířecími alergeny, pyly a s póry plísní. Kvalitnější čističky vás pak navíc zbaví kouře z cigaret, smogu, různých bakterií nebo jedovatých plynů.

Sprej
Pronto Multi Surface sprej proti prachu Lime 250 ml
 • Čistička vzduchu omezí prašnost v domácnosti, neodstraní ji ale úplně.
 • Ne všechen prach se drží ve vzduchu, odkud může být odsán čističkou.
 • Některé částečky se rychle usazují a část nečistot je do místnosti přenášena také na lidech, zvířatech a věcech.
 • To znamená, že i když budete používat čističku, nevyhnete se utírání prachu, bude ho však viditelně méně.
 • Vše o čističkách vzduchu se dozvíte na našich stránkách.

Vysavač

Vysávání a vytírání je další metoda, která eliminuje množství prachu v bytě. Co se vysávání týká, zde je neocenitelným pomocníkem robotický vysavač nebo ještě lépe robotický vysavač s mopem. Dražší modely jsou vybaveny HEPA a EPA filtry, které jsou vhodné pro alergiky, astmatiky a rodiny s domácími mazlíčky.

Vysavače i mopy jsou pak vybaveny mnohými funkcemi. Vše o jejich možnostech, pořizovacích cenách a doporučených značkách najdete na našich stránkách.

Do dílny
Proteco Odsavač pilin OPT 550

Víte, že…?

Správný úklid má svoje pravidla, která je pro lepší efektivitu vhodné dodržovat. Například se doporučuje nejprve vysávat a až potom stírat prach na poličkách. Zejména v případě klasického vysavače dochází ke zvíření prachu, který se na poličkách usazuje.

Odsávání prachu při práci

Prachu se nezbavíte ani v dílně nebo kosmetických salonech a i zde můžete využít mnoho pomocníků, kteří vás prachu při práci zbaví. Patří sem různé odsávače prachu a pilin, odsávačky prachu vhodné pro kladiva a lapače prachu při vrtání. Další kategorii tvoří lapače prachu na nehty.

Odsávač prachu a pilin

Odsavače prachu, pilin a třísek najdou využití v truhlářských provozech, kde zajišťují čisté a bezprašné prostředí bez zbytečného odvětrávání tepla. Lze je použít u všech truhlářských strojů, kde není velikost prachových částic menší než 0,3 mm3. Stojan s kolečky umožňuje jejich mobilitu. Součástí je redukce na hadici 100-50mm. Hadice není součástí balení.

Při vrtání
KÄRCHER 2.863-234.0
Značka Popis
PROMA Vhodné do truhlářských provozů. Kapacita prachového vaku je v rozmezí 45 – 150 litrů. Příkon 750 – 1 500 W. Ceny odsávaček PROMA se pohybují podle velikosti a možností v rozmezí 4 300 – 9 000 Kč.
Bernardo Odsávačky určené pro zajištění čistého a bezprašného prostředí bez zbytečného odvětrávání tepla. Je ideální na odsávání prachu, třísek u pil, frézek a hoblovek. Příkon 750 – 1 000 W, kapacita odsávání 60 – 100 litrů. Cena cca 5 500 – 9 000 Kč.

Lapač prachu při vrtání

Patří k příslušenství, které je možné dokoupit k vrtačkám. Jednoduché lapače vyrobené z umělé hmoty, stojí kolem 50 Kč. Kvalitnější výrobky nabízí například Karcher a Bosch.

Značka Popis
KARCHER Vhodný pro vrtání bez prachu a nečistot. Tyto lapače drží na všech běžných stěnách a stropech. Vrtat můžete bez obav i nad hlavou a nepotřebujete asistence druhé osoby. Stačí připojit sací hadici, zapnout vysavač, umístit příslušenství na příslušné místo a vrtat. Vyrábí se pro průměry vrtáků do 15 mm. Cena se pohybuje kolem 650 Kč.
BOSCH Lapače vhodné pro velké průměry vrtání. Zařízení se pouze připojí k vysavači, vhodné i při vrtání za mokra. Ceny různých typů lapačů od 1 800 – 3 700 Kč.

Otázky a odpovědi

Proč domácnost zbavit prachu?

Prach v domácnosti je jeden z největších nepřátel, a patří k silnému alergenu. Částice domácího prachu jsou vytvářeny především domácími obyvateli odpadáváním kožních buněk, část prachu pak pochází z atmosférického prachu zvenčí. Prach je odpovědný za některé nemoci plic, může způsobovat alergii nebo působit jako spouštěcí mechanismus astmatu.

Co je odsávačka prachu na nehty?

Odsávačka prachu na nehty  je nutná v každém salonu. Při pilování akrylu nebo gelu je vzduch plný prachu, který kromě škodlivých účinku na zdraví při vdechování se usadí na mnoha místech. Lapač prachu přímo vtahuje prach, který vstupuje do uzavřeného vaku.  Ceny těchto odsávaček se pohybují kolem 1 000 Kč.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Vysavač
Sprej
Do dílny
Při vrtání
Čistička vzduchu
Image
Produkt
ETA 3519 Avanto
Pronto Multi Surface sprej proti prachu Lime 250 ml
Proteco Odsavač pilin OPT 550
KÄRCHER 2.863-234.0
Xiaomi Mi Air Purifier 2H
Cena ca. 2 600 CZK ca. 100 CZK ca. 4 000 CZK ca. 500 CZK ca. 2 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena