15 nejlepších lapačů prachu 2023

Zdravý vzduch je základ.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
MAGG MAGG Lapač prachu při vrtání, pro vrtáky 4-10 mm

Jak vybrat lapač prachu

 • Lapač prachu má několik podob. S jeho pomocí zbavíte Vaši domácnost velkého množství škodlivého prachu.
 • Prach Vás bude trápit i při práci v dílně nebo kosmetických salonech. I zde můžete využít mnoho pomocníků, kteří vás prachu při práci zbaví.
 • Lapač prachu při vrtání patří k příslušenství, které je možné dokoupit k vrtačkám.

Lapač prachu - náš výběr

Lapače prachu při vrtání

Elektrostatické lapače prachu

Sencor SHA 8640WH
přečíst recenzi
Druh: čističky vzduchu
Příkon: 50 W
Hmotnost: 10.5 kg
Hlučnost: 43 dB
Ionic-CARE Triton X6 stříbrná
přečíst recenzi
Výrobce: Ionic Care
Druh: čističky vzduchu
Příkon: 5 W
Hmotnost: 3.1 kg
Garni 15T OneCare
přečíst recenzi
Výrobce: GARNI technology
Druh: čističky vzduchu
Příkon: 43 W
Hmotnost: 14.03 kg
Clean Air Optima CA-267
přečíst recenzi
Výrobce: Clean Air Optima
Druh: čističky vzduchu
Příkon: 2.5 W
Hmotnost: 0.265 kg
Philips AC0819/10 Series 800
přečíst recenzi
Výrobce: Philips
Druh: čističky vzduchu
Příkon: 20 W
Hmotnost: 2.4 kg
Zobrazit kompletní nabídku lapačů prachu

Jak vybrat lapač prachu

Pomocníci v domácnosti

Tvorbu prachu ovlivňují domácí roztoči, kteří jsou přítomni na veškerém povrchu i ve vzduchu. Domácí roztoči se živí částicemi organické hmoty, tvořící hlavní složku domácího prachu.

 • Vylučují enzymy pro trávení prachových částic.
 • Enzymy a stolice roztočů se stávají součástí domácího prachu a mohou probouzet u lidí alergickou reakci.
 • Prachovým roztočům se daří ve vláknech matrací, čalouněného nábytku a koberců.
Lapač prachu
MAGG MAGG Lapač prachu při vrtání, pro vrtáky 4-10 mm

Částice tvořící domácí prach se snadno stávají vzdušnými. Prach v domácnostech navíc často obsahuje nebezpečné chemikálie z předmětů.
Domácí prach lze odstranit vytíráním, vysáváním, velkým pomocníkem jsou pak čističky vzduchu.

Čistička vzduchu

Čistička vzduchu je přístroj, který filtruje vzduch a v ideálních podmínkách ho dokáže zbavit až 99,9% škodlivých látek především různých roztočů, pylů, dalších alergenů, pachů a také statické elektřiny ve vzduchu.

Většina čističek si poradí s prachem, zvířecími alergeny, pyly a s póry plísní. Kvalitnější čističky vás pak navíc zbaví kouře z cigaret, smogu, různých bakterií nebo jedovatých plynů.

Lapače prachu při vrtání
Vorfal V07143, Lapač prachu při vrtání
 • Čistička vzduchu omezí prašnost v domácnosti, neodstraní ji ale úplně.
 • Ne všechen prach se drží ve vzduchu, odkud může být odsán čističkou.
 • Některé částečky se rychle usazují a část nečistot je do místnosti přenášena také na lidech, zvířatech a věcech.
 • To znamená, že i když budete používat čističku, nevyhnete se utírání prachu, bude ho však viditelně méně.
 • Vše o čističkách vzduchu se dozvíte na našich stránkách.

Vysavač

Vysávání a vytírání je další metoda, která eliminuje množství prachu v bytě, v žádné domácnosti tak pravděpodobně nechybí vysavač a mop. Co se vysávání týká, zde je neocenitelným pomocníkem robotický vysavač nebo ještě lépe robotický vysavač s mopem. Dražší modely jsou vybaveny HEPA a EPA filtry, které jsou vhodné pro alergiky, astmatiky a rodiny s domácími mazlíčky.

Vysavače i mopy jsou pak vybaveny mnohými funkcemi. Vše o jejich možnostech, pořizovacích cenách a doporučených značkách najdete na našich stránkách.

Elektrostatické lapače prachu
Sencor SHA 8640WH

Víte, že…?

Správný úklid má svoje pravidla, která je pro lepší efektivitu vhodné dodržovat. Například se doporučuje nejprve vysávat a až potom stírat prach na poličkách. Zejména v případě klasického vysavače dochází ke zvíření prachu, který se na poličkách usazuje.

Odsávání prachu při práci

Prachu se nezbavíte ani v dílně nebo kosmetických salonech a i zde můžete využít mnoho pomocníků, kteří vás prachu při práci zbaví. Patří sem různé odsávače prachu a pilin, odsávačky prachu vhodné pro kladiva a lapače prachu při vrtání. Další kategorii tvoří lapače prachu na nehty.

Odsávač prachu a pilin

Odsavače pilin, prachu a třísek najdou využití v truhlářských provozech, kde zajišťují čisté a bezprašné prostředí bez zbytečného odvětrávání tepla. Lze je použít u všech truhlářských strojů, kde není velikost prachových částic menší než 0,3 mm3. Stojan s kolečky umožňuje jejich mobilitu. Součástí je redukce na hadici 100-50mm. Hadice není součástí balení.

Lapač prachu
Lapač prachu195179-1
Značka Popis
PROMA Vhodné do truhlářských provozů. Kapacita prachového vaku je v rozmezí 45 – 150 litrů. Příkon 750 – 1 500 W. Ceny odsávaček PROMA se pohybují podle velikosti a možností v rozmezí 4 300 – 9 000 Kč.
Bernardo Odsávačky určené pro zajištění čistého a bezprašného prostředí bez zbytečného odvětrávání tepla. Je ideální na odsávání prachu, třísek u pil, frézek a hoblovek. Příkon 750 – 1 000 W, kapacita odsávání 60 – 100 litrů. Cena cca 5 500 – 9 000 Kč.

Lapač prachu při vrtání

Patří k příslušenství, které je možné dokoupit k vrtačkám. Jednoduché lapače vyrobené z umělé hmoty, stojí kolem 50 Kč. Kvalitnější výrobky nabízí například Karcher a Bosch.

Značka Popis
KARCHER Vhodný pro vrtání bez prachu a nečistot. Tyto lapače drží na všech běžných stěnách a stropech. Vrtat můžete bez obav i nad hlavou a nepotřebujete asistence druhé osoby. Stačí připojit sací hadici, zapnout vysavač, umístit příslušenství na příslušné místo a vrtat. Vyrábí se pro průměry vrtáků do 15 mm. Cena se pohybuje kolem 650 Kč.
BOSCH Lapače vhodné pro velké průměry vrtání. Zařízení se pouze připojí k vysavači, vhodné i při vrtání za mokra. Ceny různých typů lapačů od 1 800 – 3 700 Kč.

Otázky a odpovědi

Proč domácnost zbavit prachu?

Prach v domácnosti je jeden z největších nepřátel, a patří k silnému alergenu. Částice domácího prachu jsou vytvářeny především domácími obyvateli odpadáváním kožních buněk, část prachu pak pochází z atmosférického prachu zvenčí. Prach je odpovědný za některé nemoci plic, může způsobovat alergii nebo působit jako spouštěcí mechanismus astmatu.

Co je odsávačka prachu na nehty?

Odsávačka prachu na nehty  je nutná v každém salonu. Při pilování akrylu nebo gelu je vzduch plný prachu, který kromě škodlivých účinku na zdraví při vdechování se usadí na mnoha místech. Lapač prachu přímo vtahuje prach, který vstupuje do uzavřeného vaku.  Ceny těchto odsávaček se pohybují kolem 1 000 Kč.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku lapačů prachu