Rychlovarná konvice

Voda na Váš čaj nebo kávu, než řeknete švec.

ca. 500 CZK
ca. 700 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 700 CZK
ca. 400 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat rychlovarnou konvici

 • Úkolem rychlovarné konvice je uvařit vodu v co nejkratším čase.
 • Její používání je úspornější, rychlejší a v neposlední řadě i bezpečnější.
 • Při výběru konvice věnujte pozornost velikosti objemu a funkcím, které nabízí dražší konvice.
 • Na výrobu rychlovarných konvic se používají různé materiály.

Různé varianty

Modelů konvic je nespočet a koupíte je kdekoliv v prodejnách nebo pomocí online prodeje. Vybírat můžete různá barevná provedení, nespočet je i stylů. Většinou se zaměříte na velikost objemu a cenu. Moderní konvice nabízí i řadu funkcí usnadňující její ovládání.

Elektrické konvice

Jsou takové, které fungují na základě elektrické energie. Je možné je použít všude, kde najdete zásuvku.

Vítěž testu
Domo DO9019WK

Neelektrické konvice

Použít je můžete pouze na plynových nebo elektrických sporácích. Ohřev vody je pomalejší a často i energeticky náročnější. Pokud dosáhne bodu varu, signalizuje to pomocí píšťaly. Tyto konvice najdete nejčastěji pod názvem čajník.

Cestovní konvice

Cestovní konvice se hodí ideálně na cesty. Velikost objemu je 0,7 litru a je vyrobena z plastu. V příslušenství najdete šálky, sítko na čaj, lžičku a někdy také podstavec pro ohřev kojeneckých lahví. Rychlovarná konvice do auta má zástrčku, kterou můžete zapnout do zásuvky automobilového zapalovače. Na rozdíl od klasické varné spirály se po dosažení bodu varu sama vypne, je proto mnohem bezpečnější. Oblíbené jsou i kávovary do auta.

Materiál a tvar

Co se materiálu týká, můžete vybírat z keramiky, plastu, nerezu a skla. Nejoblíbenější je nerezové provedení.

Chytrá
Xiaomi Mi Smart Kettle

Plast

Tato varianta patří k nejlevnějším a její údržba je jednoduchá a praktická. Setkat se můžete s téměř jakýmkoliv barevných provedením a také mnoha designových provedení. Používání plastových konvic může být spojeno s nepříjemným zápachem. Výrobci doporučují konvici před prvním použitím několikrát vyvařit, což někdy ale nezabírá.

Nerez

Nerez je stabilní a zdravotně nezávadný i při vysokých teplotách. Také údržba je jednoduchá a výhodou je také dlouhá životnost. I tento materiál nabízí množství barev a různá provedení.

Sklo

Velkou předností je velice pěkný design. Tento materiál ozdobí snad každou kuchyň, zvláště v případě barevného podsvícení, které je aktivováno při zapnutí. Je ale náročnější na údržbu, především je potřeba pravidelně odstraňovat vodní kámen. Také je při neopatrné manipulaci náchylnější k rozbití.

Neelektrická
Outwell Collaps Kettle 1,5L

Keramika

Tento materiál je používaný nejméně, přestože je toto provedení velice elegantní a evokuje konve desítky let staré. Keramika je zdravotně nezávadná a odolná. Díky dobré izolaci udržuje vodu horkou i delší dobu po uvaření. Má větší hmotnost a vyšší pořizovací cenu.

Materiál Výhody Nevýhody
Plast Nízká cena Jednoduchá konstrukce Různé barevné provedení Levný vzhled
Nerez Snadná údržba Vysoká odolnost Vyšší cena Slabší izolace tepla
Keramika Luxusní vzhled Výborné izolační schopnosti Vysoká cena Vysoká hmotnost
Sklo Krásný design Možnost podsvícení Obtížná údržba

Velikost

Objem konvice může být od 0,5 litru po 3 litry vody.

 • Z 1 litru vody uvaříte 4 – 5 šálků čaje nebo kávy. Každému vyhovuje jiná velikost, záleží na počtu lidí, pro které se bude voda vařit.
 • Pro 2 lidi postačí velikost 1,2 litry. Velké modely zaberou na lince větší množství místa.
Moderní
Sencor SWK 1590

Rychlost varu a příkon

Příkon ukazuje nejen spotřebu energie a také to za jak dlouho bude voda vřít. Rozdíl mezi nejrychlejší a nejpomalejší konvicí může být až 2 minuty. Běžně se příkon pohybuje od 600 W do 3 000 W. Konvice, která má dobře sloužit, by měla mít příkon alespoň 2 000 W.

Topná spirála

Starší modely mají spirálu uvnitř konvice a není nijak zakrytá. V důsledku toho dochází k usazování vodního kamene na spirále. Proto je nutné spirálu často čistit pomocí odvápňovacích tablet nebo třeba octa a také citronovou vodou. Usazený kámen snižuje účinnost ohřevu vody.

Nové modely mají spirálu ukrytou pod nerezovou plochou na dně konvice. Tím se také snižuje celková rychlost ohřevu, ale výhodou je snadnější údržba a delší životnost.

Spolehlivá
ETA 8598 Ela

Bezpečnostní prvky

Pokud je konvice zhotovená z nerezu, může být extrémně horká. Je proto nutné dbát zvýšené opatrnosti při manipulaci z rozpáleným přístrojem. Dejte pozor především na děti a umístěte konvici z jejich dosahu.

V každé konvici je zabudovaný termostat, který se postará o to, aby se po dovaření vody vypnula. Další pojistka přístroj vypne v případě, že je v ní vody málo. Je to tzv. tepelná pojistka a chrání ji před zničením a přehřátím, které může vést až k požáru. Mezi další bezpečnostní prvky patří i pojistka, která přeruší nebo vypne v případě, že konvici zvednete ze stojanu během chodu. Světelná pojistka slouží pro rychlou kontrolu stavu konvice. Pokud se voda ohřívá, přístroj svítí, v opačném případě zhasne.

Některé značky umožňují regulaci teploty v rozmezí 70 – 100°C. Patří mezi ně Philips nebo Tefal. Je to velká výhoda přípravy nápojů, například instantní káva se správně zalévá vodou o teplotě kolem 80°C, také v případě přípravy zeleného čaje nemá voda dosáhnout bodu varu. V případě regulace tedy nápoj připravíte správně a nemusíte několik minut čekat, až se voda ochladí.

Malá
Concept RK-3130

Pro bezpečné používání je dobré pamatovat na několik pravidel. Nikdy konvici nepoužívejte na nerovném povrchu, hrozí její převrhnutí. Nepoužívejte ji v blízkosti jiných spotřebičů, zejména těch, z kterých sálá teplo. Může dojít k poškození umělohmotných částí a tím i k nehodě. Kabel nesmí nikdy viset přes okraj kuchyňské linky.
Nejčastější závady:

 • konev se nevypne a vaří dál
 • vypne se předčasně
 • víčko se samovolně otevírá během vaření
 • zadrhává se otevírání víka
 • nepřesnost termoregulace
 • při nalévání vody dochází k samovolnému vytékání z pod víka, je to zapříčiněno netěsností víka

Vodní kámen a údržba

Nejčastějším problémem spotřebičů, které přicházejí do styku s vodou je usazování vodního kamene. Množství vodního kamene je závislé na tvrdosti vody. Pokud je vaše konvice vodním kamenem zanesena, přichází na řadu její odvápnění. Důvodů proč odvápňování provádět je několik. Vodní kámen snižuje efektivitu ohřívání a tím celý proces prodlužuje. Zvyšuje se riziko přehřívání přístroje a to může vést až k jeho poškození. Dochází k odlupování kousků vodního kamene do vody a následně do nápojů. A v neposlední řadě jsou to bakterie, které jsou sice bodem varu zneškodněné, ale mohou produkovat toxické látky.

Skleněná
Tefal KI730132

Jak konvici vyčistit

Čistění není nijak složité. Postačí vám k tomu potravinářská kyselina citrónová a pitná voda. Hubici a okraj pod víkem poté vyčistíte octem a houbičkou.

Kyselina citrónová je k odstranění vodního kamene ideální. Je velice účinná a šetrná jak k samotnému spotřebiči, tak i ke zdraví. Na rozdíl od octa má tu výhodu, že nezapáchá.

Postup čištění je jednoduchý. Nalijte do konvice vodu po rysku, přisypte asi lžíci kyseliny, zapněte a nechte vyvařit. Roztok nechte působit alespoň půl hodiny. Poté vodu vylejte a ještě jednou konvici vyvařte čistou vodou.
Tento postup stačí pro pravidelné čištění. Pokud je nános vodního kamene velký, použijte větší množství kyseliny a nechte roztok působit přes noc.

Vodní kámen lze také odstranit speciálními přípravky, které jsou běžně k dostání v drogerii. K čištění povrchu používejte houbičku a malé množství saponátu. Nikdy nepoužívejte písek ani jiný agresivní přípravek, mohlo by dojít k poškození povrchu.

Životnost

Pravidelným odvápňováním zachováte výkon konvice, předejdete případným poruchám a vaše nápoje nebudou obsahovat kousky usazeného kamene. Další způsob, kterým můžete životnost spotřebiče zkrátit je používání menšího nebo naopak většího objemem vody, než je doporučeno. Kontrolovat množství vody můžete pomocí vodoznaku, kterým jsou vybaveny všechny typy přístrojů.

Vybavení

Konvice nemusí pouze ohřívat vodu, s příslušným vybavením toho zvládne mnohem víc. Samozřejmostí je snadné ovládání.

Filtr proti vodnímu kameni

Jedná se o jemné odnímatelné sítko, které je umístěno v nalévacím otvoru konvice. Díky tomuto sítku se do vody nedostanou případné částečky vodního kamene. Sítko je potřeba jednou za čas vyčistit a to nejlépe vyvařením v odvápňovacím roztoku.

Regulace teploty ohřevu

Touto funkcí jsou vybaveny některé modely. Slouží k nastavení teploty, na kterou má být voda ohřátá. Regulace vody je v rozmezí 70 – 100 °C. Tuto funkci ocení milovníci čaje nebo kávy, při jejichž přípravě se používá voda různé teploty. Praktická je i možnost udržování konstantní teploty vody.

Otočná základna konvice

Umožňuje libovolné odložení na základnu. Ulehčí to práci zejména při vaření, kdy nemusíte myslet na to, jak ji musíte vrátit, zde ji stačí pouze jakkoliv položit.

Vodoznak

Tento ukazatel množství vody je doplňkem všech rychlovarných konvic. Umožňuje sledovat množství vody. Konvice má zabudovanou trubici s tímto ukazatelem. Některé modely mají tento ukazatel, ale nejsou na něm značky informující o množství vody. Určování objemu pouhým okem je nejen složité, ale i nepřesné.

Oboustranný vodoznak

Vodoznak umožňuje kontrolovat množství vody v přístroji. Oboustranný vodoznak je praktický hlavně pro leváky. Ti mohou při manipulaci sledovat zůstatek vody v konvici.

Zvuková signalizace

Jedná se o zvukový signál, který vás upozorní, že je voda připravena.

Víko konvice

Většina modelů je vybavena odklápěcím víkem. Existují ale i takové, které mají víko odnímatelné s jednoduchým zámkem. Takový způsob může být pro někoho praktičtější. Užitečná je také pojistka, která brání otevření víka tlakem vody při větším naklonění nebo převrhnutím konvice.

Bezdrátová konvice

V tomto případě je základna zabudovaná v kuchyňské lince a kabel není vidět. Toto řešení je estetické, ale pro někoho nemusí být příliš praktické.

Hluk

Hluk u všech konvic není nijak obtěžující. Jeho rozpětí se pohybuje mezi 62 – 69 decibely. Čím je spotřebič výkonnější, tím je voda připravena dřív. Zároveň je ale hlučnější než ta s nižším výkonem. Paradoxně zde tedy platí čím výkonnější, tím dražší a zároveň hlučnější.

Cena

Na ceně rychlovarné konvice se podílí především design a značka výrobku. Ta garantuje její spolehlivost a komfort. Svou roli hraje i rozsah doplňkových funkcí. Na výběr máte velký výběr značek, tvarů a provedení.

Menší plastové konvice lze pořídit již od 200 Kč. Kvalitní pak pořídíte v ceně od 800 Kč a více. Cenový střed standartního výrobku jsou ty v plastovém provedení. U několika značek v této kategorii najdete i provedení nerezové. To nabízí značka Bosh a Sencor. Spotřebiče jsou vybaveny i několika doplňkovými funkcemi.

Horní kategorie nabízí výrobky s celou řadou funkcí v různých barevných, designových a materiálových provedeních. Cena se pohybuje od 1 700 – 3 500 Kč, u některých moderních modelů může být i vyšší.

Cena Využití  
Do 700 Kč Jedná se především o plastové spotřebiče s menším výkonem a objemem.  
Od 700 – 1 700 Kč Vybírat můžete mezi různými materiály, příkon je vyšší. Přístroje jsou ve vyšší kvalitě a splní požadavky i náročnějších uživatelů.  
1 700 Kč a více Materiál je plast, nerez, keramika i sklo. Mají dostupné veškeré funkce, které trh nabízí. Možné je zakoupit i bezdrátovou konvici.  
     

Top výrobci

 • Sencor – společnost je na trhu od roku 1969. Dnes dodává výrobky do 25 zemí světa. Společnost nabízí nejširší barevnou škálu spotřebičů. V cenové politice razí Sencor pravidlo: Kvalita za odpovídající cenu.
 • Concept – česká společnost založená Jindřichem Valentou. Nejdříve působila pouze na českém trhu, nyní vyváží na Slovensko, Polsko a do dalších zemí. Prioritou společnosti je ulehčit život a to, aby každodenní činnosti přinášely radost a užitek. Společnost následuje nejnovější kuchyňské trendy a zaměřuje se na neokoukané designové kousky. Další priorita je technická kvalita a také praktičnost.
 • Bosh – celosvětová značka, která nabízí velkou škálu vysoce kvalitních výrobků.
 • Eta – nejznámější tuzemská společnost, která je zaměřena na výrobu domácích spotřebičů.

Víte, že…?

iKettle je první Wi-fi varná konvice, kterou můžete ovládat pomocí iPhonem, iPadem nebo telefonem. Připraví vodu přesně tak, jak si budete přát, aniž byste se jí museli dotknout. Konvice iKettle je výrobkem společnosti Smarter a její cena se pohybuje kolem 3 000 Kč. Je vyrobena z nerezu a její objem je 1,8 litru. Ovládá se přes Wi-fi a mezi její přednosti patří funkce Wake Up. Můžete nastavit sepnutí konvice na dobu, kdy se probudíte. Bohužel, ani tato konvice se nenaplní sama vodou, ani vám nápoj nedonese až do postele. To může být velká výzva do budoucna.

Otázky a odpovědi

Co koupit k rychlovarné konvici do auta?

Nejdůležitějším příslušenstvím rychlovarné konvice do auta je nástroj k jejímu uchycení, který zabraňuje nechtěnému vylití horké vody. Konvici pak jednoduše upevníte na stěnu či na podlahu vašeho vozu. Dalším, méně důležitým doplňkem jsou hrnečky, sítko na čaj, lžičky a v některých setech bývají i vidličky či nože. Materiál příslušenství odpovídá materiálu rychlovarné konvice.

Na co se při výběru konvice zaměřit?

Je důležité, aby se konvice dobře držela a byla pohodlná do ruky. I manipulace by měla být snadná a to i při maximálním množstvím vody. Plná konvice je poměrně těžká, proto se zaměřte i na takový detail, jako je tvar a umístění držadla. K dispozici je i protiskluzová povrchová úprava držadla. Také tvar se postupně mění. Dříve byly konvice spíše podlouhlé a vysoké, nyní jsou nižší a širší. Tento tvar je úspornější, umožňuje lepší využití a rozložení tepla.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Vítěž testu
Chytrá
Neelektrická
Moderní
Spolehlivá
Malá
Skleněná
Image
Product
Domo DO9019WK
Xiaomi Mi Smart Kettle
Outwell Collaps Kettle 1,5L
Sencor SWK 1590
ETA 8598 Ela
Concept RK-3130
Tefal KI730132
Materiál nádoby
plastové
nerezové
skleněné
nerezové
nerezové
skleněné
Výrobce
Domo
Xiaomi
Sencor
ETA
CONCEPT
Tefal
Objem
1.7 l
1.5 l
1.5 l
1.7 l
1.2 l
1.7 l
Příkon
2200 W
1800 W
1500 W
2100 W
1630 W
2400 W
Cena ca. 500 CZK ca. 700 CZK ca. 900 CZK ca. 1 300 CZK ca. 700 CZK ca. 400 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.