15 nejlepších rycích vidlí 2023

Usnadní práci, ušetří čas.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
FESTA 61007 rycí vidle
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat rycí vidle

  • Vidle obecně patří mezi tradiční zahradní nářadí a na trhu najdete celou řadu typů.
  • Správný výběr vidlí vám usnadní práci a zároveň ušetří čas.
  • Na trhu nenajdete nic jako univerzální vidle na všechny práce.
  • I tak ale existují speciálně zaměřené typy vidlí a vedle nich vidle, se kterými zvládnete významné množství zahradních prací.

Rycí vidle - náš výběr

Rycí vidle Fiskars

FISKARS 133423
přečíst recenzi
Výrobce: FISKARS
Délka: 122 cm
Šířka: 170 mm
Hmotnost: 2100 g
Fiskars 133481
přečíst recenzi
Výrobce: FISKARS
Délka: 120 cm
Šířka: 190 mm
Hmotnost: 1800 g
Fiskars 133400
přečíst recenzi
Výrobce: FISKARS
Délka: 121.5 cm
Šířka: 205 mm
Hmotnost: 2160 g
FISKARS 1000630 SMARTFIT
přečíst recenzi
Výrobce: FISKARS
Délka: 125.6 cm
Šířka: 193 mm
Hmotnost: 1800 g
Fiskars 1001413
přečíst recenzi
Výrobce: FISKARS
Délka: 121 cm
Šířka: 205 mm
Hmotnost: 2190 g

Rycí vidle bez násady

Zobrazit kompletní nabídku rycích vidlí

Jak vybrat rycí vidle

Typy vidlí

Při svém výběru se nenechte odradit širokým množstvím vidlí, které prodejci nabízí. Každé vidle mají svoje využití a provedete s nimi různé práce.

  • Bramborové vidle s kulatými hroty pro přehazování brambor.
  • Vidle podávky na seno a slámu.
  • Mistovací vidle pro práci s hnojem a mrvou.
Rycí vidle
FESTA 61007 rycí vidle
  Kypření půdy Sbírání plodnic Nabírání sena a slámy Rozbíjení hrud Práce v kamenité půdě
Rycí vidle ×
Podávky × × ×
Bramborové vidle × × ×
Mistovací vidle × × × ×

Materiál

Materiál použitý při výrobě násady i hrotů výrazně ovlivňuje kvalitu i hmotnost vidlí.

  • Násada rycích vidlí – vyrábějí se ze dřeva, kovu i sklolaminátu. U dřeva si vždy předem zjistěte, jaké dřevo výrobce použil. Jako nejlepší materiál pro výrobu násad se uvádí bukové a jasanové dřevo. Pokud počítáte s rytím do tvrdé a kamenité půdy, vybírejte z vidlí s kovovou násadou. Sklolaminátové násady se naopak hodí pro lehčí práci.
  • Hroty- kvalitu materiálu si hlídejte i u hrotů vidlí. Prasklý nebo zlomený hrot vám málokterý výrobce nahradí. Hledejte hroty ideálně z kované oceli, které mají vysokou výdrž a při práci se neobrušují. Hroty vidlí tak zůstanou ostré i při dlouhodobém používání.

Víte, že…?

Na trhu se setkáte s vidlemi s komaxitovou povrchovou úpravou. Tato úprava zajišťuje vysokou kvalitu povrchu hrotů a při práci nedochází k obroušení a následné korozi hrotů.

Rycí vidle Fiskars
FISKARS 133423

Ergonomie

Mezi ergonomické prvky vidlí, ale i dalšího zahradního nářadí, řadíme například měkčené rukojeti nebo použití odlehčených materiálů, které snižují hmotnost. Někteří výrobci nejen rycích vidlí mají širší stupátko, čímž ulehčí sílu nutnou k práci a zároveň snižují nebezpečí sklouznutí nohy a možného zranění.

Záruka

Možná vás to překvapí, ale výrobci zahradního nářadí často nabízejí nadstandardní záruku. Zatímco někteří výrobci vám nabídnou klasickou 2 letou záruku, výrobci jako Fiskars nebo Mountfield nabízejí 5letou a dokonce i 15letou záruku na zahradní nářadí. Při nadstandardní záruce ale počítejte s o několik stovek vyšší cenou.

Víte, že…?

Někteří výrobci nabízejí také možnost dokoupení náhradní dílů, ať už se jedná o násadu nebo o stupátko. Při častější práci počítejte s tím, že násada nevydrží věčně a tuto možnost v budoucnosti využijete.

Rycí vidle bez násady
M.A.T. vidle rycí 4 hroty kalené ZE bez násady PROFI

Značky

Rycí vidle nabízí téměř každý výrobce zahradního nářadí.

  • Mezi populární značku patří například Fiskars, který nabízí celou řadu zahradního nářadí a mezi kutily si našel řadu věrných fanoušků.
  • Jako levnější alternativa k této značce se řadí výrobce Festa.
  • Kvalitní rycí vidle značky Kent&Stowe najdete i v Mountfieldu, který nabízí 15letou záruku. Pokud máte rádi klasické vidle s dřevěnou rukojetí, hledejte výrobce Ceramicus.

Víte, že…?

Při výběru vidlí se zaměřte především na to, aby se vám s nimi pohodlně pracovalo. Důležitý je úchop a násada. Při dlouhé práci také oceníte nízkou hmotnost. Pokud máte možnost, vždy si zkuste, jak vám vidle padnou do ruky.

Rycí vidle
M.A.T. vidle rycí kované 4 hroty S NÁSADOU

Cena

Pořízení rycích vidlí vám díru do peněženky neudělá, ale za kvalitu si samozřejmě připlatíte.

  • Nejlevnější rycí vidle seženete kolem 300 Kč.
  • Kvalitní vidle na běžné použití pořídíte za zhruba 600 Kč. – Ty nejkvalitnější, ale také nejdražší vidle pořídíte ale i za 2 000 Kč.

S cenou samozřejmě stoupá kvalita zpracování. Vidle za vyšší cenu mají často také nadstandardní záruku a možnost pořízení náhradních dílů.

Rycí vidle Fiskars
Fiskars 133481

Otázky a odpovědi

Jak těžké vidle pořídit?

Hmotnost rycích vidlí se pojí s materiálem použitým při výrobě. Mezi nejlehčí vidle patří ty vyrobené z hliníku a potažené plastem, které váží kolem 1,5 kg. Vidle z takto měkkého materiálu ale nevyužijete při náročné práci. Naopak kvalitní vidle s násadou z oceli a kovanými hroty váží klidně kolem 3 kg. Tyto vidle využijete například při rytí v kamenité půdě.

Jak zásadní roli hraje násada?

Špatně zvolená délka vidlí má podobný efekt jako příliš dlouhé nebo krátké lyžařské hůlky. Při práci vyvinete malé množství síly a nevyužijete celý potenciál vidlí. Délka rycích vidlí se pohybuje mezi 110 až 130 cm. Ideálně dlouhé vidle sahají zhruba po prsa. Někteří výrobci nabízejí také rycí vidle s teleskopickou násadou. U tohoto typu si nastavíte délku násady přesně na míru.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku rycích vidlí