Zahradní ohniště

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Prosinec 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
GOLETO FP75
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat zahradní ohniště

  • Z konstrukčního hlediska lze rozlišit dva základní typy zahradních ohnišť a to modely ve tvaru mísy nebo koše.
  • Mezi základní parametry patří výrobní materiál nebo rozměry ohniště. Důležitý může být ale i design.
  • Důležitým kritériem při výběru může být také další příslušenství, kterým ohniště disponuje. Některé pak může být součástí, jiné lze případně dokoupit.

Zahradní ohniště - náš výběr

Zahradní ohniště s grilovací mřížkou

Zahradní ohniště CookKing

Zahradní ohniště Blumfeldt

Zobrazit kompletní nabídku Zahradní ohniště

Jak vybrat zahradní ohniště

  • Z konstrukčního hlediska lze rozlišit dva základní typy zahradních ohnišť a to modely ve tvaru mísy nebo koše.
  • Mezi základní parametry patří výrobní materiál nebo rozměry ohniště. Důležitý může být ale i design.
  • Důležitým kritériem při výběru může být také další příslušenství, kterým ohniště disponuje. Některé pak může být součástí, jiné lze případně dokoupit.

Jaký typ zvolit
Zahradní ohniště mohou mít několik podob. Z konstrukčního hlediska lze ale rozlišit dva základní typy:

Tvar mísy

Toto ohniště má tvar připomínající pánev wok. Jednotlivé modely se od sebe liší velikostí, hloubkou nebo výškou podstavce. Ohniště lze používat i za méně příznivého počasí. Mezi základní vlastnosti patří menší intenzita ohně a vyšší bezpečnost při používání, protože ohniště zachycuje žhavý popel uvnitř mísy. Tento typ ohniště lze využívat stejně jako klasické ohniště nebo k němu lze dokoupit další příslušenství, které rozšíří možnosti jeho využití.

Mladí lidé sedí u zahradního ohniště

Zahradní ohniště má několik různých podob, iStock /monkeybusinessimages

Tvar koše

Ohniště tvaru koše jsou tvořeny ocelovými pásy, mezi kterými jsou mezery, které zajišťují intenzivnější hoření. To umožňuje kromě klasického opékání špekáčků využívat sálající teplo k vlastnímu ohřátí. Tyto koše jsou velmi oblíbené zejména na různých venkovních akcích. Nevýhodou je vyšší bezpečnostní riziko, protože z koše mohou vypadávat žhavé uhlíky. Samotné používání koše je také méně komfortní oproti předchozí variantě.

Typ ohništěKladyZápory
MísaPraktické a zároveň estetickéVyšší hmotnost
 Širší možnosti použití díky dalšímu příslušenství 
 Vyšší bezpečnost při používání 
KošHoření je intenzivníNižší bezpečnost
 Efektní vzhledMenší komfort při používání

Víte, že…?

Zahradní ohniště
GOLETO FP75

Ohniště s sebou přináší velkou výhodu z hlediska společenského. U otevřeného ohniště lze zůstat s přáteli i během přípravy pokrmů, což u klasického grilování tak úplně není.

Oheň v zahradním ohništi

Ohniště musí býr vyrobeno z velmi odolného materiálu, iStock /Joshua Neeriemer

Z jakých materiálů se vyrábí

Kvalitní přenosná zahradní ohniště se jsou vyrobena z takových materiálů, která jsou vysoce odolná vůči vnějším vlivům. Z tohoto důvodu je dobré volit zejména ověřené výrobce. V současné době lze narazit na výrobky z následujících materiálů:

  • Ocel – nejlevnější modely na trhu; kvůli vyšší hmotnosti se s nimi hůře manipuluje; ohniště mohou korodovat; optimální tloušťka oceli je alespoň 2 mm jinak může docházet k prohoření plechu
  • Litina – vyšší pořizovací cena; ohniště jsou podstatně lehčí oproti předchozímu; materiál odolává vnějším povětrnostním vlivům
  • Lehký beton – nejdražší varianta; beton umožňuje imitaci jiných materiálů; zcela odolává vnějším vlivům

Rozměry

Zahradní ohniště se vyrábí v různých velikosti, respektive průměrech většinou od 60 do 100 cm. Nejoblíbenější modely mají zpravidla mezi 70 a 80 cm. Obecně je dobré průměr vybírat podle počtu osob, které je budou nejčastěji využívat, ale také prostoru, který je k dispozici.
Kromě průměru lze zohlednit také výšku ohniště. Vyšší modely jsou praktické z hlediska izolace tepla. V tomto případě je menší riziko vypálení trávy pod a kolem ohniště.
S rozměry ohniště roste zpravidla také jejich hmotnost. U menších modelů je standardní hmotnost kolem 12 až 15 kg. Velká ohniště mohou vážit i více než 20 kg.

Víte, že…?

Zahradní ohniště s grilovací mřížkou
Cattara SQUARE copper 13009

Kolem ohniště musí být dostatek místa na projití a pokud možno žádné překážky. Nevhodné je umístit ohniště do blízkosti keřů nebo jiných vyšších porostů. Ty totiž může neregulovaný oheň snadno zapálit.

Opékání párku nad kovovým ohništěm

Zahradní ohniště se liší tvarem i velikostí, iStock /senatorek

Design

U ohnišť ve tvaru koše je design zpravidla velmi podobný. Větší rozmanitost nabízí zejména ohniště ve tvaru mísy. Běžným tvarem je kruh, ale vyrábí se také hranatá. Výrazným prvkem je pak podstava, která může být tvořena nožkami, které jsou různě zpracované. Dražší modely pak mohou mít moderní podstavy, které mohou sloužit např. jako zásobník dřeva.

Příslušenství

Přenosná ohniště mohou být dovybavena celou řadou dalších doplňků, které zvyšují komfort, ale také možnosti využití zahradního ohniště. Některé doplňky mohou být přímou součástí, jiné je možné dokoupit.

  • Grilovací nářadí – základní vybavení; může se jednat o kleště, opékací vidle, obracečky atd.
  • Podpěra – usnadňuje opékání na dlouhých vidlicích, které podpírá
  • Madla – Usnadňují přenášení ohniště na různá místa dle potřeby
  • Rošty, rožně – rozšiřují využití ohniště
  • Kryty – poklop s pletivem nebo víko; bezpečnostní doplněk; ochrana před létajícími jiskrami; snadné uhašení ohně, ochrana před deštěm případně jinými nečistotami

Výrobci a ceny

Zahradní ohniště CookKing
CookKing POLO

Jako u jiných výrobků i zde platí, že kvalita se může odrazit v ceně. Levné výrobky mohou mít podstatně nižší životnost a hrozí také riziko kontaktu se škodlivými látkami. Z tohoto důvodu je vždy vhodné sáhnout k modelům od prověřených výrobců, kteří zaručují mimo jiné i zdravotní nezávadnost. Jmenovat lze např. CookKing, Blumfeldt, Fieldmann nebo ProGarden.
Nejlevnější jednoduchá ohniště pak lze koupit za cenu kolem 1000 Kč. Od 2000 Kč je nabídka pestřejší z hlediska tvarů i velikosti. Od 3000 pak již lze narazit i na designové kousky z kvalitních materiálů.

Otázky a odpovědi

Čím je vhodné rozdělávat v ohništi oheň?

Stejně jako u klasických ohnišť i zde se hodí k zatápění dobře vyschlé dřevo. Na grilování lze použít např. brikety nebo dřevěné uhlí.

K čemu slouží grilovací kámen?

Jedná se o příslušenství, díky kterému lze grilovat bez většího množství oleje. Jedná se tedy o zdravější přípravu pokrmů. Kámen navíc umožňuje připravovat i menší kousky nejen masa, ale i zeleniny, ovoce a dalších surovin.
Zobrazit kompletní nabídku Zahradní ohniště