Srovnání samonivelačních laserů 2023: Typy a rady
Zajistí automatické seřízení laseru do vodorovné roviny.
Jak vybrat samonivelační laser
- Samonivelační technologie zajišťuje automatické seřízení laseru do vodorovné roviny.
- Může se například o křížové lasery, rotační lasery či pokročilé stavení lasery.
- Využití samonivelačních laserů je při pokládání obkladů, ustavování příček v bytech nebo při montáži podhledů a osvětlení.
Samonivelační laser - náš výběr

Samonivelační křížové lasery
Samonivelační rotační lasery


Samonivelační lasery Bosch





Samonivelační lasery DeWalt


Jak vybrat samonivelační laser
Co je samonivelační laser
Takřka všechny stavební lasery, které na současném trhu pořídíte, mají přídomek nivelační či samonivelační. Oč se vlastně jedná? Jakmile takový laser upevníte k rovné ploše, tedy například postavíte na zem, jejíž sklon nesmí překročit zhruba 4°, dojde k automatickému seřízení do opravdu rovné plochy. Nemůže tudíž nastat situace, že by laser následně měří nepřesně.
Výhodou samonivelačních laserů je též velice snadná obsluha. Většinu potřebných úkonů totiž nivelační přístroj provede zcela automaticky. Kategorie nivelačních laserů obsahuje několik různých přístrojů, přičemž každý má své využití v jiných podmínkách. Jelikož se však jedná o v základu blízká zařízení, jsou i jejich parametry obdobné.
Před koupí samonivelačního laseru je vždy důležité věnovat alespoň krátký čas klíčovým parametrům. Není tak vhodné vzít první model, na který v obchodě narazíte. Je dobré si ujasnit, co od samonivelačního laseru potřebujete a jaké funkce vám přišly vhod. Vypíchneme si proto několik důležitých specifikací, kterým byste při výběru měli věnovat pozornost.
Typy
Již v úvodu jsme naznačili, že takřka veškeré lasery na trhu spadají do kategorie samonivelačních. Typickým příkladem jsou křížové lasery, které nachází časté využití na stavbách, ale i v již v vzniklých interiérech. Časté jsou též rotační lasery, které umožňují pracovat ve vertikální i horizontální rovině. Jejich předností je vysoká přesnost nebo automatické vyrovnávání. Z dalších typů samonivelačních laserů můžeme jmenovat například potrubní lasery nebo laserové dálkoměry, které již dle názvu dokáží naměřit i vzdálená místa.
Přesnost
Úvodem jsme psali, že samonivelační lasery jsou především velice přesná zařízení, která mají pomoci pracovat v jedné rovině. Nelze však říci, že všechny samonivelační lasery se vyznačují shodnou přesností. Někdy se modely mohou navzájem poměrně výrazně lišit. Přesnost se vždy určuje v milimetrech na 1 metr. Základní modely mívají přesnost zhruba 0,5 milimetru na 1 metr, zatímco dražší přístroje mají přesnost klidně i o polovinu lepší. Záleží tak na konkrétním druhu práce.
Extol Premium Laser liniový 1H1V křížový samonivelační 8823301
Napájení
Jelikož se jedná o elektronické zařízení, je třeba zajistit napájení, tedy přívod energie. To je vždy řešeno baterií, která může být obyčejná, nebo dobíjecí. V tomto rozhodování vám pomůže, jak často budete samonivelační laser používat. Pakliže spíše příležitostně, bude lepší obyčejná baterie, kdy nemusíte řešit, že je dobíjecí baterie nevyužívána. Pokud však budete využívat samonivelační laser pravidelně, určitě oceníte dobíjecí baterie.
Víte, že…?
Nivelační lasery jsou zařízení zpravidla plně automatická, což znamená, že většinu úkonů zvládnou bez vašeho přičinění a vy pouze přečtete naměřené hodnoty.
Délka práce
Od baterií se také odvíjí výdrž, která je důležitá, pokud pracujete venku, kde není ideální neustále řešit výměnu baterií. Mějte proto na paměti, že kvalitní modely by se měly vyznačovat výdrží až kolem hranice 10 hodin.
Možnosti zobrazení
Samonivelační lasery nabízí základní dvě zobrazovací linky pro zobrazení roviny na vámi vymezené ploše. Některé modely však mají i funkce navíc. Například disponují provažovacími body, nebo funkcí přisvícení šikmé linky, což je funkce, kterou oceníte při montáži schodiště.
Stupeň krytí
S nivelačním laserem můžete pracovat nejen venku, ale i uvnitř může hrozit, že se ocitne v prašném či vlhkém prostředí. Je proto důležité si zjistit, zda vámi vybraný model disponuje stupněm krytí, který najdete pod zkratkou IP. Ta určuje, jaká zvýšená odolnost je výrobce deklarována. Běžné současné modely mají stupeň krytí IP54, což znamená, že jim nevadí prach ani stříkající voda či déšť.
Barva paprsku nivelačních laserů | dosah | |
---|---|---|
červená | 9 metrů | |
zelená | 35 metrů |
Ceny
Ceny samonivelačních laserů se pohybují ve velmi širokém rozmezí. Začínají zhruba od hranice 1 000 Kč, kdy jde o základní křížové lasery, přičemž funkce navíc a další nastavení se objevuje u modelů za zhruba dvojnásobnou cenu, tedy kolem 2 000 Kč. V jiných cenových hladinách se pohybují profesionální samonivelační lasery. Pro potřeby na stavbách se jejich cena může dostat i k hranici 5 tisíc korun. Mezi nejdražší samonivelační lasery pak patří například rotační lasery, jejichž cena se může pohybovat v řádech několik desítek tisíc korun.
Otázky a odpovědi
Pro koho jsou samonivelační lasery?
Jak složité je ovládání?
Různé typy produktů porovnejte zde.