Samonivelační stěrka

Vyrovnejte podlahu i stěny.

ca. 300 CZK
ca. 400 CZK
ca. 0 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat samonivelační stěrku

  • Samonivelační stěrky se používají k vyrovnání starých i nových podkladů.
  • Samonivelační stěrky se dělí v závislosti na pojivu a účelu použití.
  • Základním parametrem je tloušťka vrstvy, ve které má být stěrka nanášena.
  • Odborníci doporučují, kupovat stěrky výhradně od specializovaných prodejců.

Typy

Samonivelační stěrky se dělí podle složení na několik typů.

Rozdělení podle pojiva

Typ Popis
Cementové stěrky Jsou známé také pod názvem betonové stěrky. Jedná se o nejčastěji používané stěrky, které vám poskytnou požadovaný standard.
Anhydritové stěrky Jsou vyrobené na bázi síranu vápenatého, znát je můžete také pod názvem sádrové. Velkou výhodou těchto stěrek je skutečnost, že se při zrání nesmršťují. Z tohoto důvodu se používají na problematické podklady nebo tam, kde není možné použít cementovou stěrku. Běžně se používají i k vyrovnávání anhydritových podlah.
Disperzní stěrky Používají v místech, kde je třeba vytvořit nasákavou vrstvu, na kterou se budou dále používat lepidla pod elastické krytiny. Vhodné jsou i do prašných prostor, ale díky jejich nepropustnosti je můžete použít i do bazénů nebo různých vodních nádrží.
Epoxidové a cementoepoxidové Speciální stěrky používané pro extrémně zatěžované nebo průmyslové podlahy. Jsou velmi odolné a tvrdé, což se přirozeně podepíše na jejich vyšší pořizovací ceně.

Rozdělení podle parametrů a účelu použití

Tloušťka vrstvy, ve které má být stěrka nanášena je v tomto případě základním parametrem.

Na podlahy
Samonivelační stěrka Den Braven Rapid S400 (25 kg)
  • Minimální tloušťka určuje při jaké minimální vrstvě se stěrka chová ještě stále přijatelně.
  • Maximální tloušťka udává, v jaké maximální vrstvě je možné stěrku nanést, aniž by během zrání začala praskat.
Typ Popis
Tenkovrstvé stěrky Rozsah nanášení je u těchto základních stěrek v rozmezí 0 – 10mm. Pro svoje správné fungování však stěrka potřebuje cca 3 mm, proto je třeba brát informaci o rozsahu s určitou rezervou. Jednotlivé tenkostěnné stěrky se pak chovají trochu jiným způsobem, což je dáno kvalitou stěrky. Vodné je tedy nekupovat ty nejlevnější, ale zaměřit se na střední cenovou třídu a kvalitního výrobce.
Střední a silné vrstvy Vrstva může mít v tomto případě i 40 a více mm. Větší vrstva je docílena větší hrubostí plniva, nejčastěji písku. Druhou možností je správný podíl chemických přísad a poslední typy kombinují obě předešlé varianty, tedy písek i chemické přísady.
Speciální stěrky Používají se na problematické, nestandardní i nestabilní podklady. Tyto stěrky mohou být cementové i sádrové a jejich výhodou je velká pevnost tahu, tlaku i ohybu. Tyto stěrky často obsahují výztužná vlákna a dodatečně k nim můžete dokoupit i výstužné tkaniny nebo sítě. Některé stěrky mohou být i pružné.
Finální stěrky Používají se pouze pod finální krytinu nebo nějakou ochrannou vrstvu, například kvalitní nátěr. Finální stěrky lze použít jako finální povrch, aniž by se musely nějak dále ošetřovat. Jsou extrémně pevné a jejich velkou předností je odolnost proti otěru. Často jsou probarveny a můžete tak vytvářet designované podlahy. Pro menší nasákavost se však ještě zalakovávají nebo impregnují.

Tloušťka stěrky

Určení správné tloušťky stěrky představuje základ úspěchu. Pokud budete stěrku aplikovat na výrazně nerovné podlahy, je třeba vybírat mezi stěrkami, které je možné aplikovat alespoň do výšky 1 cm. Nejčastěji se však tloušťka vrstvy pohybuje v rozmezí 3 – 4 mm. Silnější stěrky se používají při zalévání otopných kabelů v případě podlahového vytápění. V tomto případě může být vrstva do výšky až 3 cm.

Příprava podkladu

Samonivelační stěrka se nanáší na suchý podklad. Ten je nezbytné zbavit prachu i nečistot. Hrubší nečistoty je třeba přebrousit a vysát. Jakýkoliv povrch, ať už nasákavý i nenasákavý je třeba ošetřit penetračním nátěrem. Díky penetraci snížíte nasákavost podkladu a zároveň ho ochráníte před vlhkostí. Dále zvýšíte přilnavosti podkladu a odstraníte zbytkové prachové částice.

Vyrovnání potěrů
Samonivelační stěrka Baumit Nivello Quattro (25 kg)

Značka

Mezi jednotlivými výrobky je velký rozdíl, ačkoliv se často jedná o stejný výrobní materiál. Proto odborníci doporučují, kupovat stěrky výhradně od specializovaných prodejců. V opačném případě můžete narazit na nekvalitní výrobek.

Víte, že…?

Samonivelační stěrka je zastoupena mnoha výrobky, které se značně liší cenou. Při nákupu tohoto zboží se však nemusí vyplatit šetřit, a to jak za samotný materiál, tak za následnou aplikaci. Přílišné šetrnost se v tomto případě nevyplatila i mnohým firmám nebo řemeslníkům.

Kvalitní samonivelační stěrky ve všech podobách koupíte od značky Schönox, Baumit Nivello, Cemix, Thomsit, Sikafloor a jiné.

Betónové podklady
Sádrová samonivelační stěrka A5 Premium

Cena

Samonivelační stěrky se nejčastěji prodávají v balení po 25 kg. V závislosti na typu stěrky, vrstvě, ve které má být nanášena se pak jejich cena pohybuje od cca 300 – 1 200 Kč. Při výběru je vhodné, nekupovat to nejlevnější, co je na trhu k sehnání, ale raději vybírat mezi stěrkami ve střední cenové skupině, což je cca 350 – 600 Kč.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí samonivelační stěrka?

Samonivelační stěrky se používají k vyrovnání starých i nových podkladů. Použít je můžete pod dlažbu, plovoucí podlahu, koberce i PVC, s jejich pomocí však vyrovnáte i stěny. Finální samonivelační stěrky však mohou tvořit konečnou podobu podlahy. Stěrky můžete použít i na různé opravy prasklin a s jejich pomocí opravíte betonové i keramické podlahy. Používají se také k zalévání rohoží a topných kabelů elektrického podlahového topení.

Jak vybrat samonivelační stěrku?

Samonivelační stěrky se dělí v závislosti na pojivu a účelu použití. Před finálním výběrem je nutné zhodnotit kvalitu a druh stěrky v závislosti na tloušťce vyrovnávky. Vybrat musíte správný typ i podle stability podkladu, a zvolit mezi stěrkou cementovou nebo anhydritovou. Poté již budete vybírat samonivelační stěrku na vyrovnání stěn i podlah.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Na podlahy
Vyrovnání potěrů
Betónové podklady
Rychletuhnoucí
Image
Produkt
Samonivelační stěrka Den Braven Rapid S400 (25 kg)
Samonivelační stěrka Baumit Nivello Quattro (25 kg)
Sádrová samonivelační stěrka A5 Premium
Samonivelační stěrka Bralep RTN 2020 (25 kg)
Cena ca. 300 CZK ca. 400 CZK ca. 0 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.