Nejlepší samonivelační stěrky 2024 a jak vybrat

Vyrovnejte podlahu i stěny.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Samonivelační stěrka Baumit Nivello Quattro (25 kg)

Jak vybrat samonivelační stěrku

  • Samonivelační stěrky se používají k vyrovnání starých i nových podkladů.
  • Samonivelační stěrky se dělí v závislosti na pojivu a účelu použití.
  • Základním parametrem je tloušťka vrstvy, ve které má být stěrka nanášena.
  • Odborníci doporučují, kupovat stěrky výhradně od specializovaných prodejců.

Samonivelační stěrka - náš výběr

Samonivelační stěrka Baumit Nivello Quattro (25 kg)
Zobrazit více
Samonivelační stěrka Baumit Nivello Quattro slouží k vyrovnávání cementových potěrů a litých potěrů na bázi síranu vápenatého. Je určena pro interiérové použití a podlahové vytápění. Stěrka má aplikační tloušťku až 25 mm, je odolná proti opotřebení a pojezdu nábytku. Balení obsahuje 25 kg produktu, spotřeba je cca 1,5 kg/m2/mm.
Zobrazit méně
Samonivelační stěrka flexibilní AMF - 25kg
Zobrazit více
Samonivelační stěrka flexibilní AMF je minerální směs o zrnitosti 0-0,63 mm s pevností v tlaku minimálně 25 N/mm². Působí jako podklad pro další povrchovou úpravu a je použitelná na vnější i vnitřní povrchy, včetně těch s podlahovým topením. Vytvrzení stěrky trvá 24 hodin, dlažbu lze položit za 3 dny.
Zobrazit méně

Vyrovnávací samonivelační stěrka

VELOSIT SL 502 vyrovnávací hmota samonivelační šedá, 25 kg
Zobrazit více
Ve títo recenzi se zaměříme na technické vlastnosti výrobku, kterým je samonivelační cementová hmotnost VELOSIT SL 502 určená pro betonové povrchy s rychlým nástupem pevnosti. Tato šedá hmota o hmotnosti 25 kg je vhodná pro vyrovnání a opravy 3-38 mm vrstev betonu či potěrů, v interiéru i exteriéru, a pro podlahové vytápění.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Samonivelační stěrka

Jak vybrat samonivelační stěrku

Typy

Samonivelační stěrky se dělí podle složení na několik typů.

Rozdělení podle pojiva

TypPopis
Cementové stěrkyJsou známé také pod názvem betonové stěrky. Jedná se o nejčastěji používané stěrky, které vám poskytnou požadovaný standard.
Anhydritové stěrkyJsou vyrobené na bázi síranu vápenatého, znát je můžete také pod názvem sádrové. Velkou výhodou těchto stěrek je skutečnost, že se při zrání nesmršťují. Z tohoto důvodu se používají na problematické podklady nebo tam, kde není možné použít cementovou stěrku. Běžně se používají i k vyrovnávání anhydritových podlah.
Disperzní stěrkyPoužívají v místech, kde je třeba vytvořit nasákavou vrstvu, na kterou se budou dále používat lepidla pod elastické krytiny. Vhodné jsou i do prašných prostor, ale díky jejich nepropustnosti je můžete použít i do bazénů nebo různých vodních nádrží.
Epoxidové a cementoepoxidovéSpeciální stěrky používané pro extrémně zatěžované nebo průmyslové podlahy. Jsou velmi odolné a tvrdé, což se přirozeně podepíše na jejich vyšší pořizovací ceně.
Vyrovnávání podlahy

Samonivelační stěrka je nepostradatelná na každé stavbě, iStock / ba11istic

Rozdělení podle parametrů a účelu použití

Tloušťka vrstvy, ve které má být stěrka nanášena je v tomto případě základním parametrem.

  • Minimální tloušťka určuje při jaké minimální vrstvě se stěrka chová ještě stále přijatelně.
  • Maximální tloušťka udává, v jaké maximální vrstvě je možné stěrku nanést, aniž by během zrání začala praskat.
TypPopis
Tenkovrstvé stěrkyRozsah nanášení je u těchto základních stěrek v rozmezí 0 – 10mm. Pro svoje správné fungování však stěrka potřebuje cca 3 mm, proto je třeba brát informaci o rozsahu s určitou rezervou. Jednotlivé tenkostěnné stěrky se pak chovají trochu jiným způsobem, což je dáno kvalitou stěrky. Vodné je tedy nekupovat ty nejlevnější, ale zaměřit se na střední cenovou třídu a kvalitního výrobce.
Střední a silné vrstvyVrstva může mít v tomto případě i 40 a více mm. Větší vrstva je docílena větší hrubostí plniva, nejčastěji písku. Druhou možností je správný podíl chemických přísad a poslední typy kombinují obě předešlé varianty, tedy písek i chemické přísady.
Speciální stěrkyPoužívají se na problematické, nestandardní i nestabilní podklady. Tyto stěrky mohou být cementové i sádrové a jejich výhodou je velká pevnost tahu, tlaku i ohybu. Tyto stěrky často obsahují výztužná vlákna a dodatečně k nim můžete dokoupit i výstužné tkaniny nebo sítě. Některé stěrky mohou být i pružné.
Finální stěrkyPoužívají se pouze pod finální krytinu nebo nějakou ochrannou vrstvu, například kvalitní nátěr. Finální stěrky lze použít jako finální povrch, aniž by se musely nějak dále ošetřovat. Jsou extrémně pevné a jejich velkou předností je odolnost proti otěru. Často jsou probarveny a můžete tak vytvářet designované podlahy. Pro menší nasákavost se však ještě zalakovávají nebo impregnují.

Tloušťka stěrky

Určení správné tloušťky stěrky představuje základ úspěchu. Pokud budete stěrku aplikovat na výrazně nerovné podlahy, je třeba vybírat mezi stěrkami, které je možné aplikovat alespoň do výšky 1 cm. Nejčastěji se však tloušťka vrstvy pohybuje v rozmezí 3 – 4 mm. Silnější stěrky se používají při zalévání otopných kabelů v případě podlahového vytápění. V tomto případě může být vrstva do výšky až 3 cm.

Aplikace samonivelační stěrky

Samonivelační stěrka se aplikuje v různých tloušťkách, iStock / Ruslan Sidorov

Příprava podkladu

Samonivelační stěrka
Samonivelační stěrka Baumit Nivello Quattro (25 kg)

Samonivelační stěrka se nanáší na suchý podklad. Ten je nezbytné zbavit prachu i nečistot. Hrubší nečistoty je třeba přebrousit a vysát. Jakýkoliv povrch, ať už nasákavý i nenasákavý je třeba ošetřit penetračním nátěrem. Díky penetraci snížíte nasákavost podkladu a zároveň ho ochráníte před vlhkostí. Dále zvýšíte přilnavosti podkladu a odstraníte zbytkové prachové částice.

Značka

Mezi jednotlivými výrobky je velký rozdíl, ačkoliv se často jedná o stejný výrobní materiál. Proto odborníci doporučují, kupovat stěrky výhradně od specializovaných prodejců. V opačném případě můžete narazit na nekvalitní výrobek.

Víte, že…?

Samonivelační stěrka je zastoupena mnoha výrobky, které se značně liší cenou. Při nákupu tohoto zboží se však nemusí vyplatit šetřit, a to jak za samotný materiál, tak za následnou aplikaci. Přílišné šetrnost se v tomto případě nevyplatila i mnohým firmám nebo řemeslníkům.

Vyrovnávací samonivelační stěrka
VELOSIT SL 502 vyrovnávací hmota samonivelační šedá, 25 kg

Kvalitní samonivelační stěrky ve všech podobách koupíte od značky Schönox, Baumit Nivello, Cemix, Thomsit, Sikafloor a jiné.

Cena

Samonivelační stěrky se nejčastěji prodávají v balení po 25 kg. V závislosti na typu stěrky, vrstvě, ve které má být nanášena se pak jejich cena pohybuje od cca 300 – 1 200 Kč. Při výběru je vhodné, nekupovat to nejlevnější, co je na trhu k sehnání, ale raději vybírat mezi stěrkami ve střední cenové skupině, což je cca 350 – 600 Kč.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí samonivelační stěrka?

Samonivelační stěrky se používají k vyrovnání starých i nových podkladů. Použít je můžete pod dlažbu, plovoucí podlahu, koberce i PVC, s jejich pomocí však vyrovnáte i stěny. Finální samonivelační stěrky však mohou tvořit konečnou podobu podlahy. Stěrky můžete použít i na různé opravy prasklin a s jejich pomocí opravíte betonové i keramické podlahy. Používají se také k zalévání rohoží a topných kabelů elektrického podlahového topení.

Jak vybrat samonivelační stěrku?

Samonivelační stěrky se dělí v závislosti na pojivu a účelu použití. Před finálním výběrem je nutné zhodnotit kvalitu a druh stěrky v závislosti na tloušťce vyrovnávky. Vybrat musíte správný typ i podle stability podkladu, a zvolit mezi stěrkou cementovou nebo anhydritovou. Poté již budete vybírat samonivelační stěrku na vyrovnání stěn i podlah.
Zobrazit kompletní nabídku Samonivelační stěrka