Nejlepší sady na kreslení 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
crelando Sada na skicování a kreslení 26dílná
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat sadu na kreslení

  • Kreslení je aktivita, která provází člověka od útlého věku až po stáří. Z tohoto pohledu lze kreslící sady rozdělit do dvou kategorií a to buď vhodné pro děti nebo pro starší děti a dospělé.
  • Samotné sady pak mohou obsahovat nejrůznější náčiní dle jejího zaměření. Nejtypičtější jsou pak pastelky, tužky nebo pastely. Sady ale mohou být doplněné i o další možnosti.
  • Dalším kritériem je velikost sady nebo např. to, jak je zabalená.

Sada na kreslení - náš výběr

crelando Sada na skicování a kreslení 26dílná
přečíst recenzi
Výrobce: Crelando
Zobrazit více
Tato 26dílná sada crelando pro kreslení a skicování obsahuje řadu pomůcek, včetně 13 kreslicích uhlů, 4 uhlových tužek, kreslicího bloku a 5dílného příslušenství. Uhlí na kreslení jsou přírodní i čtverhranné, černé či hnědé, o váze 6,5 g, stejně jako tužkové formáty o vahách 3,9 a 4,4 g. Balení obsahuje i grafitovou tužku (12g), blok smirkového papíru a kovové ořezávátko. Sada je uložená v dřevěné krabici.
Zobrazit méně

Sady na kreslení diamantové malování

ISO Diamantové malování strom
Zobrazit více
Diamantové malování strom od ISO je komplexní sada pro uměleckou činnost. Obsahuje plátno o rozměrech 30x30 cm potažené lepidlem, sadu kamenů a nástroje pro aplikaci. Kamínky jsou baleny v sáčcích s kódem pro snadnější identifikaci. Celková hmotnost je 0,103 kg.
Zobrazit méně
ISO Diamantové malování pes a kočka
Zobrazit více
Produkt ISO Diamantové malování pes a kočka je sada pro výrobu dekorace. Obsahuje plátno o rozměrech 30x30 cm, pokryté lepicí vrstvou, které slouží jako podklad pro aplikaci kamínků. Kamínky, pero pro jejich aplikaci, vosk, kalíšek a lepidlo jsou součástí balení. Hmotnost sady je 0,1 kg.
Zobrazit méně
ISO Diamantové malování vodopád
Zobrazit více
Tento produkt je sada pro diamantové malování s motivem psa a kočky o rozměrech 30x30 cm. Hmotnost sady je 0,1 kg a obsahuje plátno pokryté lepicí vrstvou, kamínky, pero pro aplikaci kamínků, lepidlo a misku pro vysypání kamínků. Kamínky jsou kódované a dělené do sáčků.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Sada na kreslení

Jak vybrat sadu na kreslení

Sady pro děti i dospělé

Sady na kreslení mohou mít nejrůznější podobu. Jako první kritérium při jejím výběru je to, pro koho je určena.

  • Sady pro dospělé a starší děti – mají zpravidla velmi elegantní podobu; jednotlivé komponenty bývají uložené v kufřících nebo stylových krabičkách; výtvarné potřeby jsou kvalitní, určené i pro profesní uměleckou činnost
  • Sady pro děti – zde je nabídka opravdu pestrá; vybírat lze z levnějších i dražších sad, které vychází vstříc každému malému umělci
Pastelky v krabičce

Kreslení je zábava, kterou vyhledávají děti i dospělí, iStock / Tomasz Śmigla

Co mohou sady obsahovat

V tomto ohledu je nabídka opravdu pestrá. Sady jsou různě sestavené podle toho, pro koho jsou určené nebo podle účelu jejich použití. Některé jsou jednodruhové, může se tedy jednat např. o sadu pastelů, pastelek nebo fixů. Obsáhlejší sady pak obsahují komponent daleko více a nabízí pak pestřejší výtvarnou nabídku. Sady na kreslení tedy mohou obsahovat následující položky

Pastelky

Nejsou pastelky jako pastelky. V zásadě lze rozlišit dva základní typy a to klasické a akvarelové. První typ je naprosto dostačující pro děti při jejich prvních uměleckých výtvorech. Akvarelové pastelky ocení např. děti na uměleckých školách s výtvarným zaměřením, ale i dospělí, kteří mají kresbu jako koníček, případně profesionální výtvarníci.

Typ pastelkyCharakteristika
KlasickéVysoká dostupnost na našem trhu
 Různé provedení od klasických tenkých, přes silnější až po trojhranné, které podporují správný úchop
 Tuha je pevná, může se zalamovat
AkvarelovéVodou roztíratelné barvy
 Měkká tuha, vždy výrazné barvy
 Rychleji ubývají
 Umožňují vytvářet zajímavé kresby
Holčička při kreslení

Sady na kreslení jsou cenově dostupnou záležitostí, iStock / LightFieldStudios

Tužky

Sada na kreslení
crelando Sada na skicování a kreslení 26dílná

Tužky tvoří základ skicovacích sad. Vyrábí se v různé tuhosti, která se značí číslicí ve spojení s písmenem H nebo B. Pro umělecké potřeby se využívají především měkčí tužky. Do této kategorie patří značení pod písmenem B. Sady pak mohou obsahovat tužky B až B8, kdy B8 je nejměkčí. Doplněny jsou i o varianty tvrdší nejčastěji se jedná o tužky HB nebo H2 až H5. Co se barevné stopy týká, tak platí, že měkčí tužky mají stopu podstatně tmavší než tužky tvrdé.

Pastely

V případě pastelů lze rozlišit dva základní typy:

  • Suché pastely – jsou vyrobeny z křídy sádry a jílů, pigmentu a vhodného pojiva; jsou lehce prašné a celkově se podobají klasickým křídám; dají se snadno roztírat; neumožňují míchaní barev; zpravidla mají podobu tyčinek v pestré škále různých odstínů
  • Olejové pastely – jsou vyrobeny z vosku a jílu, pigmentu a vhodného pojiva; jsou podobné voskovkám; tyto pastely lépe přilnou k podkladu; nejsou drolivé; představují kompromis mezi pastelkou a olejovou barvou

Alternativou pastelů mohou být již zmiňované křídy, které se také vyrábí v různém provedení. Klasické prašné křídy zná každý z dob dětství, ať už s nimi kreslil na chodník nebo ve škole na tabuli. Existuje i tuhá varianta, případně např. křídové fixy apod.

Další potřeby na kreslení

Sady na kreslení diamantové malování
ISO Diamantové malování strom

Mimo výše uvedené mohou kreslířské sady obsahovat nejrůznější kreslící uhly nebo rudky. Pro malé děti lze pořídit klasické voskovky nebo fixy.

Víte, že…?

Součástí obsáhlejších sad mohou být také vhodné doplňky. Mezi standardní pak patří klasická guma nebo ořezávátka různých velikostí. Štěteček bývá součástí sad s akvarelovými pastelkami, roztírátka se uplatní v případě skicovacích sad.

Jakou zvolit velikost

Velikost sady je dán jejím obsahem. Výběr by měl vycházet z aktuálních potřeb toho, pro koho je sada určená. Např. malé děti, které s kresbou teprve začínají, si vystačí s malou sadou klasických pastelek základních odstínů, děti na základních a středních školách již ocení obsáhlejší sady různého kreslířského náčiní. Sady mohou obsahovat např. 6 klasických pastelek, ale i 50 ks různého kreslířského náčiní.

Balení sady

Sada na kreslení
RkToys Projektor na malování

Sady na kreslení se mohou lišit také obalem, kterým jsou opatřeny. U jednoduchých sad se lze zpravidla setkat s papírovými krabičkami nebo kovovým pouzdrem. Pokud se nejedná o dárek, je vhodnější zvolit první variantu, protože nejde ani tak o obal, jako o samotnou náplň. Sady v kovovém pouzdru budou podstatně dražší, i když budou prakticky obsahovat totéž, co papírová krabička.
Pokud je sada kupovaná jako dárek, je možné zvolit i variantu dřevěné krabičky nebo přímo kufříku. Tyto působí velmi elegantně. Vše v nich uložené má své místo. Nutné je ale počítat s podstatně vyšší pořizovací cenou.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat sadu na kreslení?

Výběr sady by měl být přizpůsoben např. tomu, pro koho je určena. Sady pro děti jsou jednodušší, obsahují běžnější kreslířské náčiní než např. sady pro začínající umělce. Mezi hlavní kritéria patří obsah jednotlivých sad a její velikost.

Jak vybrat výtvarnou sadu pro dítě?

V případě dětí je nutné zohlednit především věk dítěte. Malé děti si vystačí s klasickými pastelkami, u starších je možné zohlednit i jejich osobní preference. Kromě sad na kreslení jsou v nabídkách také různé kreativní sady, které mohou být pro děti velmi zajímavé.
Zobrazit kompletní nabídku Sada na kreslení