Sada na kreslení

Jak vybrat sadu na kreslení

  • Kreslení je aktivita, která provází člověka od útlého věku až po stáří. Z tohoto pohledu lze kreslící sady rozdělit do dvou kategorií a to buď vhodné pro děti nebo pro starší děti a dospělé.
  • Samotné sady pak mohou obsahovat nejrůznější náčiní dle jejího zaměření. Nejtypičtější jsou pak pastelky, tužky nebo pastely. Sady ale mohou být doplněné i o další možnosti.
  • Dalším kritériem je velikost sady nebo např. to, jak je zabalená.

Sady pro děti i dospělé

Sady na kreslení mohou mít nejrůznější podobu. Jako první kritérium při jejím výběru je to, pro koho je určena.

  • Sady pro dospělé a starší děti – mají zpravidla velmi elegantní podobu; jednotlivé komponenty bývají uložené v kufřících nebo stylových krabičkách; výtvarné potřeby jsou kvalitní, určené i pro profesní uměleckou činnost
  • Sady pro děti – zde je nabídka opravdu pestrá; vybírat lze z levnějších i dražších sad, které vychází vstříc každému malému umělci
Pastelky v krabičce

Kreslení je zábava, kterou vyhledávají děti i dospělí, iStock / Tomasz Śmigla

Co mohou sady obsahovat

V tomto ohledu je nabídka opravdu pestrá. Sady jsou různě sestavené podle toho, pro koho jsou určené nebo podle účelu jejich použití. Některé jsou jednodruhové, může se tedy jednat např. o sadu pastelů, pastelek nebo fixů. Obsáhlejší sady pak obsahují komponent daleko více a nabízí pak pestřejší výtvarnou nabídku. Sady na kreslení tedy mohou obsahovat následující položky

Pastelky

Nejsou pastelky jako pastelky. V zásadě lze rozlišit dva základní typy a to klasické a akvarelové. První typ je naprosto dostačující pro děti při jejich prvních uměleckých výtvorech. Akvarelové pastelky ocení např. děti na uměleckých školách s výtvarným zaměřením, ale i dospělí, kteří mají kresbu jako koníček, případně profesionální výtvarníci.

Typ pastelky Charakteristika
Klasické Vysoká dostupnost na našem trhu
  Různé provedení od klasických tenkých, přes silnější až po trojhranné, které podporují správný úchop
  Tuha je pevná, může se zalamovat
Akvarelové Vodou roztíratelné barvy
  Měkká tuha, vždy výrazné barvy
  Rychleji ubývají
  Umožňují vytvářet zajímavé kresby
Holčička při kreslení

Sady na kreslení jsou cenově dostupnou záležitostí, iStock / LightFieldStudios

Tužky

Tužky tvoří základ skicovacích sad. Vyrábí se v různé tuhosti, která se značí číslicí ve spojení s písmenem H nebo B. Pro umělecké potřeby se využívají především měkčí tužky. Do této kategorie patří značení pod písmenem B. Sady pak mohou obsahovat tužky B až B8, kdy B8 je nejměkčí. Doplněny jsou i o varianty tvrdší nejčastěji se jedná o tužky HB nebo H2 až H5. Co se barevné stopy týká, tak platí, že měkčí tužky mají stopu podstatně tmavší než tužky tvrdé.

Pastely

V případě pastelů lze rozlišit dva základní typy:

  • Suché pastely – jsou vyrobeny z křídy sádry a jílů, pigmentu a vhodného pojiva; jsou lehce prašné a celkově se podobají klasickým křídám; dají se snadno roztírat; neumožňují míchaní barev; zpravidla mají podobu tyčinek v pestré škále různých odstínů
  • Olejové pastely – jsou vyrobeny z vosku a jílu, pigmentu a vhodného pojiva; jsou podobné voskovkám; tyto pastely lépe přilnou k podkladu; nejsou drolivé; představují kompromis mezi pastelkou a olejovou barvou

Alternativou pastelů mohou být již zmiňované křídy, které se také vyrábí v různém provedení. Klasické prašné křídy zná každý z dob dětství, ať už s nimi kreslil na chodník nebo ve škole na tabuli. Existuje i tuhá varianta, případně např. křídové fixy apod.

Další potřeby na kreslení

Mimo výše uvedené mohou kreslířské sady obsahovat nejrůznější kreslící uhly nebo rudky. Pro malé děti lze pořídit klasické voskovky nebo fixy.

Víte, že…?

Součástí obsáhlejších sad mohou být také vhodné doplňky. Mezi standardní pak patří klasická guma nebo ořezávátka různých velikostí. Štěteček bývá součástí sad s akvarelovými pastelkami, roztírátka se uplatní v případě skicovacích sad.

Jakou zvolit velikost

Velikost sady je dán jejím obsahem. Výběr by měl vycházet z aktuálních potřeb toho, pro koho je sada určená. Např. malé děti, které s kresbou teprve začínají, si vystačí s malou sadou klasických pastelek základních odstínů, děti na základních a středních školách již ocení obsáhlejší sady různého kreslířského náčiní. Sady mohou obsahovat např. 6 klasických pastelek, ale i 50 ks různého kreslířského náčiní.

Balení sady

Sady na kreslení se mohou lišit také obalem, kterým jsou opatřeny. U jednoduchých sad se lze zpravidla setkat s papírovými krabičkami nebo kovovým pouzdrem. Pokud se nejedná o dárek, je vhodnější zvolit první variantu, protože nejde ani tak o obal, jako o samotnou náplň. Sady v kovovém pouzdru budou podstatně dražší, i když budou prakticky obsahovat totéž, co papírová krabička.
Pokud je sada kupovaná jako dárek, je možné zvolit i variantu dřevěné krabičky nebo přímo kufříku. Tyto působí velmi elegantně. Vše v nich uložené má své místo. Nutné je ale počítat s podstatně vyšší pořizovací cenou.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat sadu na kreslení?

Výběr sady by měl být přizpůsoben např. tomu, pro koho je určena. Sady pro děti jsou jednodušší, obsahují běžnější kreslířské náčiní než např. sady pro začínající umělce. Mezi hlavní kritéria patří obsah jednotlivých sad a její velikost.

Jak vybrat výtvarnou sadu pro dítě?

V případě dětí je nutné zohlednit především věk dítěte. Malé děti si vystačí s klasickými pastelkami, u starších je možné zohlednit i jejich osobní preference. Kromě sad na kreslení jsou v nabídkách také různé kreativní sady, které mohou být pro děti velmi zajímavé.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.