15 nejlepších sběračů dešťové vody 2023

Ani kapka nazmar.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Lapač sběrač dešťové vody s ventilem 80 mm Bradas IBCLZ1-080

Jak vybrat sběrač dešťové vody

  • Sběrače dešťové vody se používají k odvedení vody, která stéká okapovým systémem.
  • Pro výrobu sběračů se používají dva základní typy materiálů a to plast a kov.
  • Plastové sběrače jsou téměř výhradně vyráběné jako automatické. Kovové pak můžete rozdělit do čtyř základních typů.
  • Různé sběrače mají různé parametry a jsou určeny pro jiné typy okapových systémů. Při výběru přihlédněte k jednotlivým parametrům.

Sběrač dešťové vody - náš výběr

Sběrače dešťové vody 100 mm

Sběrače dešťové vody 120 mm

Zobrazit kompletní nabídku sběračů dešťové vody

Jak vybrat sběrač dešťové vody

Materiál

Pro výrobu sběračů se používají dva základní typy materiálů a to plast a kov.

Plast

Sběrače jsou vyrobené z kvalitních plastů, které by měly odolat všem povětrnostním vlivům. Plastových sběračů najdete mnoho druhů. Vyrábí se pro různé průměry svodových rour i pro různě velké střechy. Na výběr máte lapače jak s filtrem, který oddělí hrubé nečistoty, tak bez něj. Plastové sběrače bývají plně automatické, takže se nemusíte bát přetečení vody ze sběrné nádoby. Také jsou vhodné pro celoroční používání. Jsou opatřeny páčkou nebo kolečkem, které zastavují přívod vody do nádrže, voda tak proteče okapem dál. Toto opatření se provádí v zimním období

Sběrač dešťové vody
Lapač sběrač dešťové vody s ventilem 80 mm Bradas IBCLZ1-080

Kov

Kovové sběrače se vyrábí už řadu let a pravděpodobně je znáte pod pojmem okapová nebo dešťová klapka. V nabídkách najdete sběrače pozinkované, titanzinkové, měděné, z barevného hliníku, ale i nerez. Oproti plastovým nabízí několik typů těchto sběračů. Opět se prodávají v různých průměrech.

Typy

Plastové sběrače jsou téměř výhradně vyráběné jako automatické. Kovové pak můžete rozdělit do čtyř základních typů:

Výklopné

Tyto sběrače je nutné manuálně otevírat v případě, že začne pršet a sběrná nádoba je prázdná. V momentu, kdy se naplní, musíte klapku opět manuálně zavřít. Klapku zavíráte také na zimu. Výklopné sběrače jsou konstrukčně jednoduché a také nejlevnější.

Sběrače dešťové vody 100 mm
Bradas Sběrač dešťové vody s ventilem 100 mm hnědý

Výklopné se sítkem

Jsou totéž co výklopné sběrače, jen jsou opatřeny sítkem, které funguje jako filtr na zachycení hrubých nečistot a zamezí tak jejich odplavení do sběrné nádoby.

Automatické s hadicí

Tyto sběrače využívají princip spojených nádob. Základ je, že sběrná nádoba musí mít maximální hladinu vody v rovině s vyústěním hadice sběrače. Po jejím naplnění začne dešťová voda odtékat přes tzv. límec, který je uvnitř sběrače, zpět do svodu a následně do odpadu nebo kanalizace. Nedochází tak k přeplnění nádoby a není ani potřeba starat se o otevírání nebo zavírání sběrače, protože vše funguje automaticky. V zimě pak jednoduše hadici odšroubujete a na sběrač nasadíte kovovou zátku a tím uzavřete přívod vody do sběrné nádoby. Tato zátka bývá připevněná ke sběrači řetízkem, což zabraňuje jejímu ztracení.

Hranaté

Jsou určeny pro hranaté okapy. I tyto lapače jsou opatřeny manuální klapkou, která reguluje přívod vody do nádoby, v případě kovových sběračů. Existují ale i plastové a ty jsou opět plně automatické s možností přepnutí na letní nebo zimní režim. Hranaté lapače mohou a nemusí mít filtr.

Sběrače dešťové vody 120 mm
Sběrač dešťové vody KJG se sítkem hliník barevný, průměr 120 mm

Parametry

Různé sběrače mají různé parametry a jsou určeny pro jiné typy okapových systémů. Při výběru přihlédněte např. na:

  • Průměr sběrače
  • Informace o průměru svodové roury, pro kterou jsou určeny
  • Informace o materiálu svodové roury, na kterou je lze připevnit
  • Výška sběrače
  • Výška části pro nasazení na okapový svod
  • Délka ramene, které propojuje sběrač se sběrnou nádobou
  • Průměr výpusti ventilu
  • Příslušenství (koncovky na zahradní hadice, přípojky)
  • Velikost střešních ploch

Instalace

Sběrač dešťové vody je díl, který se instaluje na okapovou rouru a následně je ho třeba propojit s nadzemní nádrží, do které bude voda svedena. V momentu, kdy se nádrž naplní, voda ze střechy začne stékat do dešťové kanalizace v případě automatických sběračů. Nebo přeplnění nádoby zabráníte zavřením klapky sběrače u těch manuálních.

Sběrač dešťové vody
Bradas Sběrač dešťové vody s ventilem 80 mm hnědý

Způsob instalace je další kritérium, na které může ovlivnit váš výběr. Existují dva typy montáže:

Rychlomontáž

Hlavní výhodou je to, že není potřeba odebrat část okapu a není třeba ho ani řezat. Montáž se provádí tak, že do okapu navrtáte korunkovým vrtákem otvor a do toho se sběrač nasadí.

Klasická montáž

V případě klasické montáže z okapu odřežete malou část, kterou nahradíte vybraným sběračem. Pokud jste alespoň trošku zruční, určitě tento způsob také hravě zvládnete.

Sběrače dešťové vody 100 mm
Bradas Sběrač / lapač dešťové vody se 100mm ventilem

Víte, že…?

Dešťová voda je pro rostliny i půdu vhodná zvlášť proto, že je měkká a bez chloru. Její kvalitu mimo jiné ovlivňuje i střešní krytina, po které stéká. Nejvhodnější jsou střechy z pálených nebo betonových tašek.

Výrobci a ceny

WISY AG Sběrače z nerezové oceli, mědi i plastu Ceny od 4000,- Kč do 10200,- Kč
MARLEY Plastové sběrače Ceny od 500,- Kč do 2000,- Kč
ELKOPLAST CZ Plastové sběrače Ceny od 500,- Kč do 1600,- Kč

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí sběrač dešťové vody?

Sběrače dešťové vody se používají k odvedení vody, která stéká okapovým systémem. Zpravidla je svedena do nádob k tomu určeným. Využijete je, obzvlášť pokud máte rodinný dům se zahradou, pro kterou je dešťová voda hlavním zdrojem závlahy, a to především v dnešní době, kdy máme za sebou několik let výrazného sucha. Jsou regiony, ve kterých byl nejednou vydán zákaz pro používání pitné kohoutkové vody nebo vody z řek a potoků k zalévání. Jediný zdroj pak zůstává právě dešťová voda.

Kolik stojí sběrač dešťové vody?

Cenové rozpětí je velmi široké. Nejlevnější plastové i kovové sběrače koupíte za cenu asi 200,- Kč. Ty nejdražší jsou vyrobeny z nerezu a jejich cena se pohybuje kolem 10000,- Kč.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku sběračů dešťové vody