Sekačka

Sekačky - elektrické, benzínové, ruční i robotické. Vyberte si.

ca. 6 700 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 7 000 CZK
ca. 4 600 CZK
ca. 8 200 CZK
ca. 14 900 CZK

Jak vybrat sekačku

 • Sekačku vybírejte podle plochy, kterou budete pravidelně sekat.
 • Od velikosti plochy se odvíjí i typ pohonu, nebo šířka záběru.
 • Důležitým parametrem je výkon, který úzce souvisí se šířkou záběru i pohonem.
 • Sekačky jsou dostupné s mnohým příslušenstvím a využívat budete moci různé funkce.

Typ sekačky

Pod pojmem sekačka si asi každý z nás představí klasické kovové nebo plastové šasi s noži a ergonomické madlo. V poslední době se ovšem nabídka výrazně rozšířila a v obchodech lze najít zástupce různých tvarů a určení. Snad vám situaci osvětlí následující tabulka:

Typ sekačky Princip fungování Použití
Rotační Šasi s noži propojené s madlem a motorem Univerzální, pro všechny typy trávníků
Vřetenová Trávu neseče, ale stříhá Pro údržbu menších okrasných ploch, golfových či fotbalových hřišť
Bubnová Zvýšený buben s noži propojený s madlem a motorem Pro sekání vysoké trávy několikrát ročně
Strunová Dlouhý tubus s žací strunou, podobný křovinořezu Jako doplněk rotační sekačky pro údržbu špatně dostupných míst
Robotická Robotická sekačka na trávu, který se pohybuje samostatně Pravidelné sečení nízké trávy na velmi rovných terénech

Vzhledem k tomu, že bez rotačních sekaček se v domácnosti neobejdete, věnujeme se v tomto článku především jim. Uvedená kritéria se ovšem dají bez problému vztáhnout i na bubnové, případně vřetenové stroje.

Robustní
VeGA 46 HWXV

Druh pohonu

Jedním z nejdůležitějších počátečních rozhodnutí je volba správného pohonu. V současné době se na trhu vyskytují hned tři varianty, přičemž každá z nich nabízí výrazně odlišné parametry:

Benzínové sekačky

Požadujete pořádný stroj, který se nezastaví před ničím? Začněte brouzdat v kategorii sekaček s benzínovými spalovacími motory. Nabízejí jednoznačně nejvyšší výkon a svobodu pohybu ze všech tří dostupných možností. Vlastní pojezd se stará o snadnou manipulaci, takže na obtíž není ani poněkud vyšší hmotnost způsobená motorem.

Elektrická
FIELDMANN FZR 2028-E

Na druhé straně provoz benzínových strojů není příliš ekologický kvůli vznikajícím zplodinám. Buďte rovněž připraveni na výrazně vyšší hladinu hluku. Za pořízení benzínových strojů též zaplatíte více peněz než za jejich elektrické protějšky.

Elektrické sekačky

Máte maličkou zahrádku okolo domku nebo chaty? Možná si vystačíte i s elektrickou sekačkou. Jednoznačnou výhodu představuje její ekologický a velmi tichý chod. Pojezd není potřeba, zařízení je lehké, díky čemuž jej zvládnou snadno ovládat i méně zdatní jedinci. Potěší i jednoduchá údržba, protože motor nepotřebuje žádné složité převodní mechanismy.

Kabel se bohužel stane vašim nerozlučným parťákem. Budete jej tahat všude a budete se do něj často zamotávat. Slabší pohonná jednotka si neporadí s příliš vzrostlou nebo mokrou trávou a při velkém opotřebení hrozí riziko poranění elektrickým proudem. Proto buďte při manipulaci s elektrickými sekačkami opatrní.

Variabilní pojezd
Vega 485 SXHE

Akumulátorové sekačky

Akumulátorové sekačky tvoří specifickou podskupinu elektrických pomocníků. Kombinují v sobě výhody benzínových i klasických elektrických strojů. Nabídnou vám naprostou svobodu pohybu a snadnou manipulaci při současném zachování zcela ekologického provozu a nízké hmotnosti.

Počítejte ovšem s tím, že výkon je ještě o něco málo nižší než u klasických elektrických sekaček. Vlhká nebo vyšší tráva může způsobit nevratné poškození motoru a žacího ústrojí. Nezapomínejte ani na pravidelnou kontrolu stavu akumulátoru, neboť není nic horšího, než když v polovině sečení zjistíte, že došla šťáva a na horizontu se kupí dešťové mraky.

Výkon

Plánujete vyrazit sekat vysokou trávu u potoka? Dobře si promyslete, zda si s ní pohonná jednotka vaší sekačky poradí. Výkon patří mezi nejpodstatnější parametry udávající, jak efektivní sečení bude. Sílu motoru vybírejte i s ohledem na rozměry udržované plochy, jelikož výkonnější pohon utáhne širší záběr, díky němuž se celá práce výrazně zrychlí.
Oba druhy pohonů nabízejí zcela rozdílné hranice výkonů. V současné době rozlišujeme dvě základní rozmezí:

Benzínová
FIELDMANN FZR 4210-B
 • 1 000 – 2 300 W – elektrické a akumulátorové sekačky
 • 1 500 – 6 500 W – benzínové sekačky

Při nákupu berte v potaz i fakt, že výkonnější motory jsou při práci hlučnější. U motorových strojů se míra hluku nezřídka pohybuje i okolo 100 dB, takže citlivější jedinci by měli pamatovat na využití ochranných pomůcek.

Víte, že…?

Rozhodně doporučujeme pohybovat se spíše u horní hranice intervalů pro oba typy pohonu. Zvolíte-li příliš slabý motor, nejen že se vám nepodaří posekat vysokou a hustou trávu, nadřete se navíc i při překonávání sebemenšího převýšení.

Multifunkční
Scheppach MS 225-53

Šíře záběru

Čím větší pozemek máte, tím širší sekačku potřebujete. Samozřejmě, že i drobnější modely odvedou dobrou práci, budete si však muset vyhradit dostatek času, abyste vše stihli posekat. Každý centimetr navíc se v konečném důsledku pořádně projeví. Kromě souhrnného rozměru udržované plochy byste měli při nákupu zohlednit i její celkové dispozice. Vyplatí se, pokud lze se sekačkou snadno projíždět okolo dekoračních a dalších prvků na zahradě.

V současné době se rozlišuje hned několik rozmezí ploch, pro něž je udávána doporučená šíře záběru:

 • Do 250 m2 – 30 cm
 • 250–500 m2 – do 45 cm
 • 500–1 000 m2 – 45–53 cm
 • Nad 1 000 m2 – nad 53 cm
S variátorem
Stiga Combi 55 SVQ H

Víte, že…?

U zahrad nad 2 000 m2 již sekačky nestačí. Jestliže potřebujete pravidelně udržovat takto rozsáhlé pozemky, zvažte zakoupení zahradního traktoru, nebo alespoň rideru. S jejich pomocí odvedete práci mnohem rychleji a efektivněji.

Konstrukce šasi

Konstrukčně nejnáročnější, a přitom nejdůležitější součástí sekačky je její šasi. Jedná se o spodní díl propojený s madlem a motorem, na němž jsou zachyceny nože. V současné době může být šasi vyrobeno ze tří různých materiálů rozdílných výhod a nevýhod:

 • ABS plasty – nejlevnější a nejlehčí, časté u elektrických sekaček, nízká odolnost proti poškrábání i prasknutí
 • Kovy – několik variant, hliník odolný proti korozi, ale měkký; ocel odolná proti poškození, ale náchylná ke korozi
 • Slitiny kovů – nejlepší a nejdražší varianta kombinující kladné vlastnosti několika různých kovů

Při výběru sekačky byste nad použitým materiálem rozhodně neměli mávnout rukou. Nepostačuje se ovšem podívat jen na jeho typ uvedený ve specifikacích, ale zkontrolovat i skutečné dílenské zpracování. Budete sami překvapeni, jak se mohou lišit dva cenově zcela shodné modely.

Madlo

O náležitou ergonomii se stará madlo. Dvěma základními materiály pro jeho výrobu jsou plast a kov. Plastové držadlo nechladí a je prakticky bezúdržbové. Na druhou stranu stačí špatně vedený pohyb nebo příliš velká síla a neštěstí je na světě. Zejména u dražších modelů bývá ovšem použitý plast tak kvalitní, že si příliš nezadá s odolnými kovy.

Kovové rukojeti se postarají o mnohem lepší tlumení vibrací a obvykle vydrží i výraznější zátěž, aniž by docházelo k deformacím. Bohužel se připravte na chlad a vyšší cenu.

Příslušenství a funkce

Příslušenství a funkce zmiňujeme prakticky v každém článku a ani tento nebude výjimkou. Nebyli bychom v 21. století, aby se jednotliví výrobci nepřeháněli v dodatečné výbavě, kterou ke svým pomocníkům přibalí. Jedině tak si jich totiž potenciální zákazníci všimnou.
V segmentu sekaček se můžete setkat s celou řadou dodatečných funkcí či pomocníků:

 • Sběrný koš – uložiště pro posekanou trávu, plastový nebo textilní, čím větší objem má, tím méně často je nutné jej vysypávat
 • Pojezd – zejména u benzínových sekaček, není třeba sekačku tlačit vlastní silou
 • Boční výhoz – možnost vyhazovat posekanou trávu bokem, aniž by byla sbírána do koše
 • Mulčování – rozsekání trávy na malé kousky a pohození po zahradě, kde slouží jako hnojivo
 • Skládací madlo – pro zvýšení skladnosti
 • Výškově nastavitelné sekání – možnost pomocí páky regulovat výšku sekání

Nejvýznamnější značky

Zahradní náčiní, sekačky nevyjímaje, patří mezi nejvíce frekventovaný segment na trhu. V obchodech naleznete desítky modelů různých tvarů a velikostí. Vždy se však vyplatí brát ohled na značku. Někdy totiž své místo dostanou i výrobky neznámých firem, které sice upoutají nízkou cenou, ale efektivita kosení je nižší než u kosy.

V současné době rozlišujeme několik nejvýznamnějších firem, jejichž výrobky splňují i ta nejpřísnější měřítka. Nákupem modelu z jejich dílny neprohloupíte a získáte pomocníka, jenž vám bude sloužit dlouhá léta:

 • Al-ko
 • Hecht
 • Fieldmann
 • VeGa
 • Gardena
 • Husqvarna
 • Stiga
 • Honda

Al-ko

S více než 90letou tradicí se německá společnost Al-ko řadí mezi středně velké výrobce zahradní a průmyslové techniky. Svými sekačkami cílí na nižší střední třídu, přičemž v nabídce dominují výkonné benzínové stroje. Nezapomíná ovšem ani na ekologičtější provoz na elektřinu.

Hecht

Velmi podobný popis lze použít i pro představení firmy Hecht. Také pochází z Německa, její historie je však o zhruba 70 let kratší. Zabývá se výrobou cenově dostupného zahradního náčiní a příslušenství. Významnou výhodu představuje dostupnost servisních středisek a náhradních dílů. Produkty Hecht se též mohou pyšnit vysoce odolnou konstrukcí šasi a výbornými pojezdy.

Fieldmann

Ač bychom značku Fieldmann podle cizojazyčného jména řadili někam do Velké Británie, jedná se o ryze českého producenta. Její zelenožluté sekačky se podobně jako oba předchůdci řadí do nižší třídy. V jejím sortimentu naleznete jak elektrické, tak i benzínové stroje. Vzhledem k tomu, že se jedná o domácí značku, nepřekvapí skvělá dostupnost náhradních dílů a servisu.

VeGa

Že vám jméno VeGa nic neříká? Není divu, cestu na český trh si našla teprve nedávno, ale i během krátké doby si vybudovala pověst solidní a spolehlivé techniky střední třídy. Zabývá se výhradně benzínovými sekačkami, jež osazuje výkonnými motory a kvalitním pojezdem. Díky tomu si poradí i s rozsáhlými pozemky a vlhkou trávou.

Husqvarna/Gardena

Vyžadujete výhradně ekologický provoz? Pak pátrejte v nabídce společnosti Gardena. Ta se zabývá vývojem a konstruováním elektrických, robotických a ručních sekaček. Všechny její modely zaujmou zajímavým designovým provedením v dominantní modré barvě. Očekávat můžete i velmi spolehlivý chod.

Naproti tomu vlastník označení, firma Husqvarna se zaměřuje výhradně na benzínové pomocníky. Cenově spadá do vyšší třídy a odpovídají tomu i parametry. Samozřejmostí je silný motor a perfektní pojezd. Všechny části bývají provedeny z odolných slitin kovů pyšnících se vysokou odolností a vynikající řemeslnou úrovní.

Stiga

V chladném Švédsku ještě zůstaneme, neboť odtud pochází i další známá firma Stiga. Stejně jako její předchůdce postavila svůj byznys na výrobě nářadí pro sekání a údržbu trávníku. Její portfolio čítá kromě všech druhů sekaček i zahradní traktory, ridery či nůžky. Samozřejmostí jsou vynikající řemeslná úroveň všech použitých součástek a vysoký výkon motoru.

Honda

Překvapilo vás, že jste jméno známé japonské automobilky zahlédli v nabídce sekaček? Vězte, že stejnou kvalitu a péči jako vozidlům pro přepravu dává i svým zahradním strojů. Cenově se jedná o zdaleka nejdražší značku, odměnou vám však bude několik let naprosto spolehlivého provozu a obrovský výkon.

Cena

Zahradní sekačky jsou cenově dostupnými pomocníky. Na své si přijdou jak domácnosti, které nemají peněz nazbyt, tak ty, které finance příliš neřeší. Nám se podařilo identifikovat hned několik cenových intervalů, v nichž se vyskytují modely podobných vlastností:

 • Do 8 000 Kč
 • 8 000 – 15 000 Kč
 • Nad 15 000 Kč

Více informací poskytne klasická cenová tabulka:

Cenová hladina Do 8 000 Kč 8 000 – 15 000 Kč Nad 15 000 Kč
Značky Al-ko, Fieldmann, Hecht, VeGa Al-ko, Hecht, Husqvarna, Stiga, VeGa, Gardena, Honda
Pohon Akumulátorový, elektrický, benzínový Benzínový, elektrický Akumulátorový, benzínový
Výkon motoru 1 800–4 350 W 1 800–5 100 W 2 300–6 100 W
Šířka záběru Do 45 cm 46–57 cm 46–60 cm
Materiál šasi Plast, ocel Ocel Ocel, slitiny
Velikost plochy Do 800 m2 800–2 000 m2 1 100–2 000 m2
Objem koše Do 60 l 55–70 l 55–70 l

Nejvýrazněji se rozdílné ceny promítají do výkonu motoru a šířky záběru. Od nich se pak odvíjí i doporučená velikost plochy. S rostoucí cenou rovněž stoupá úroveň materiálu použitých pro konstrukci šasi. U nejnákladnějších modelů doplňují ocel i další kovy zvyšující odolnost proti korozi a celkovou pevnost.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat sekačku?

Sekačku vybírejte vždy s ohledem na velikost travnaté plochy, kterou budete pravidelně sekat. Do malé zahrady můžete vyrazit s elektrickou nebo akumulátorovou sekačkou. Větší plochy snadněji posekáte s benzínovou sekačkou. Za universální se považuje rotační sekačka, vysokou trávu posekáte pomocí bubnové sekačky a okrasný trávník budete udržovat vřetenovou sekačkou.

Co u sekačky nepodcenit?

Za kvalitu ručí ověřený výrobce,. Pokud chcete, aby sekačka sloužila dlouho a dobře, volte vždy výrobek předních výrobců.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Robustní
Elektrická
Variabilní pojezd
Benzínová
Multifunkční
S variátorem
Image
Product
VeGA 46 HWXV
FIELDMANN FZR 2028-E
Vega 485 SXHE
FIELDMANN FZR 4210-B
Scheppach MS 225-53
Stiga Combi 55 SVQ H
Pro plochy do
600 m2
800 m2
800 m2
1600 m2
2000 m2
Šířka záběru
46 cm
33 cm
46 cm
42 cm
53 cm
53 cm
Sběrný koš
Objem koše
70 l
30 l
70 l
45 l
65 l
70 l
Typ pohonu
benzínové
elektrické
benzínové
benzínové
benzínové
benzínové
Mulčování
Pojezd
Cena ca. 6 700 CZK ca. 1 400 CZK ca. 7 000 CZK ca. 4 600 CZK ca. 8 200 CZK ca. 14 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.