Robotická sekačka

Chcete sekačku chytrou, flexibilní nebo na velkou zahradu?

ca. 20 900 CZK
ca. 23 000 CZK
ca. 24 800 CZK
ca. 38 000 CZK
ca. 51 000 CZK
ca. 57 900 CZK

Jak vybrat robotickou sekačku

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak skvělé by bylo přenechat sekání někomu jinému? A co kdyby ten někdo byl robot? Dnešní doba přináší spoustu technologií, o nichž se nám dříve ani nesnilo a robotické sekačky jsou jednou z nich. Péči o svůj anglický trávník jim můžete s klidem přenechat a oddávat se relaxaci na terase nebo v bazénu. A s výběrem toho správného pomocníka vám pomůže následující článek.

Určení

Chcete robůtka vyslat na hrbolatou louku plnou drnů a převýšení? Raději si tento svůj plán rozmyslete, protože jinak jste právě vyhodili několik desítek tisíc z okna. S náročnějšími terény si zkrátka budete muset poradit ručně za využití pořádných benzínových strojů. Ještě před nákupem svou zahradu pořádně obhlédněte a ověřte si, zda splňuje několik základních podmínek:

 • Rovný terén s převýšením do 20°
 • Velikost plochy do 1 000 m2
 • Dostatečně široký průjezd mezi překážkami a jednotlivými zahradními prvky
 • Nízká tráva vhodná k mulčování
Chytrá domácí
Bosch Indego 350 Connect
ca. 20 900 CZK
Aktuálni cena

Na trhu se v současné době neprodávají zařízení vybavené košem pro sběr sečené trávy. Takové řešení by bylo energeticky velmi náročné, nehledě na potřebu specifického konstrukčního řešení. Odpad je proto mulčován. Počítejte tedy s tím, že stroj si poradí s maximálně třetinou obvyklé výšky travního porostu.

Způsob pohybu

Jestliže vlastníte robotický vysavač, asi tušíte, na jakém principu celá technologie funguje. Základem všeho jsou senzory řídící autonomní pohyb. Podle toho, jakým způsobem vyhodnocují data z okolí rozlišujeme dva základní způsoby orientace v prostoru:

 • Náhodný pohyb – robot projíždí vymezenou plochou a změní směr v momentě, kdy se setká s hranicí nebo překážkou, mnohdy přejede několikrát jedním místem
 • Cílený pohyb – GPS senzor řídí jízdu přístroje po ploše a zaznamenává překážky a hranici, seče rovnoměrně a nevrací se zbytečně několikrát do stejného prostoru
Na větší zahradu
Gardena R70Li 4072-32
ca. 23 000 CZK
Aktuálni cena

Během nákupu si dávejte pozor i na limity práce ve svažitém terénu. Zařízení jsou stavěna maximálně na rozdíl 30 % mezi výškou zadního a předního kola. Dosáhne-li sekačka výraznějšího převýšení, vrátí se zpět a danou plochu zkrátka neposeká.
Totéž platí i při údržbě zahrad s úzkými průjezdy. Soustava senzorů zabrání sekačce, aby projížděla místy, v nichž by se mohla zaseknout. Proto vždy zajistěte alespoň metrový průjezd tak, aby se robůtek dostal všude.

Víte, že…?

Z řádků výše je patrné, že robotické sekačky byste měli zakoupit hlavně pro rovný terén bez většího množství překážek. Jestliže víte, že polovinu zahrady budete stejně muset „dodělat“ sekačkou, zvažte, zda se raději nevyplatí zakoupit pořádný klasický model.

Rozměry

Základním stavebním prvkem každého robota je jeho skelet. Musí poskytovat dostatek prostoru pro umístění všech potřebných součástek a zároveň vynikat odolností proti poškození. Obě kritéria nejlépe splňuje tvrzený plast, proto se s ním setkáte zdaleka nejčastěji. Při nákupu si vždy jeho sílu zkontrolujte, abyste se vyhnuli nepříjemného poškrábání nebo dokonce zlomení při sebemenším kontaktu s překážkou.
Co se týká rozměrů, dostupná škála je opravdu široká. V současné době se tři základní údaje rozměru pohybují v těchto intervalech:

Domácí šampion
WORX Garden WG791E.1 Landroid
ca. 24 800 CZK
Aktuálni cena
 • Šířka – 40–65 cm
 • Délka – 55–85 cm
 • Výška – 20–35 cm

Rozměry rozhodně neberte na lehkou váhu a snažte se, aby odpovídaly velikosti udržovaného pozemku. K čemu vám bude na zahradě s velkým počtem dekoračních prvků mohutný stroj skoro metr dlouhý a metr široký? Nebo proč naopak sekat rozsáhlou rovnou louku 30centimetrovým drobkem?

Pojezd

Při nákupu se podívejte na zoubek také pojezdu. Vzhledem k tomu, že robotická sekačka překonává všechny nerovnosti vlastní silou, musí být jeho konstrukce natolik důmyslná, aby se pomocník nezasekával u každého drnu. Roboty bývají vpředu osázeny jedním nebo dvěma kolečky, s jejichž pomocí zatáčí. Motor potom pohání větší zadní kola. Nejvhodnější konstrukční materiál kol představuje kombinace gumy dodávající potřebnou pružnost a dostatečně pevného plastu.

Na střední plochy
STIGA Autoclip 225 S
ca. 38 000 CZK
Aktuálni cena

Baterie

Co by to bylo za autonomního pomocníka, kdyby musel za sebou neustále tahat napájecí kabel? Z toho důvodu jsou robotické sekačky vybaveny praktickými akumulátory zaručující dostatečnou mobilitu. Dnes se používají výhradně Li-Ion varianty vyznačující se dlouhou životností a možností dobíjení podle potřeby. Snad jen hluboké vybíjení jim nedělá příliš dobře, takže mu snažte vyhnout.
Životnost baterie se standardně pohybuje okolo 1 000 cyklů, což zhruba odpovídá době 4–7 let, vliv však má celá řada faktorů. Nedílnou součástí balení bývá i dokovací stanice, do níž robot zajíždí pro doplnění energie. Ta již musí být propojena se zdrojem elektřiny, dobře její umístění zvažte. Velká výhoda robotických sekaček spočívá ve faktu, že samy dovedou stav svého akumulátoru sledovat a do stanice si zajíždějí podle potřeby.

Výdrž baterie

S typem a kvalitou akumulátoru úzce souvisí i jeho výdrž. Se stoupající cenou se doba sekání obvykle zvyšuje, přičemž standardně se pohybujeme v rozmezí od 45 do 250 minut. Délka nabíjení potom podle typu dokovací stanice bývá v rozmezí od 40 do 180 minut.

Víte, že…?

Berte v potaz fakt, že údaj uvedený na krabici je výsledkem měření v ideálních podmínkách. Vystavíte-li robota vysokému, hustému a vlhkému travnatému porostu, jeho výdrž klesne klidně i na třetinu uvedeného času.

Flexibilní
Robomow RS 615U
ca. 51 000 CZK
Aktuálni cena

Výkon

U jiných strojů bychom výkon uváděli někde na prvních řádcích přehledu, u robotů ovšem nehraje až takovou roli. Na rozdíl od klasického náčiní se neudává ve fyzikálních jednotkách, ale v množství plochy, kterou zvládne posekat za jednu hodinu. Za jakýsi standard bývá považováno rozmezí od 60 do 120 m2/hod. S každým milimetrem a kapkou vláhy navíc se efektivita stroje snižuje.

Záběr a výška sečení

U každé sekačky, a ta robotická není žádnou výjimkou, hrají určitou roli také záběr a výška sečení. V současné době se jejich rozmezí pohybuje v následujících intervalech:

 • Výška – 1,5 – 10 cm
 • Šířka záběru – 17–56 cm
Na zvlněný terén
Husqvarna Automower 420
ca. 57 900 CZK
Aktuálni cena

Výšku lze regulovat plynule nebo automatikou a její nastavení závisí zejména podle toho, s jak vysokým trávníkem si potřebujete poradit. U záběru se orientujte klasicky podle velikosti plochy. Jestliže potřebujete posekat drobnou zahrádku o velikosti 300 m2, asi těžko použijete největší stroj se záběrem více než půl metru. Ten se naopak perfektně uživí na trojnásobné ploše.

Funkce a příslušenství

Co jiného očekávat závěrem článku než soupis různých doplňkových funkcí? Robotické sekačky jsou fenoménem 21. století, a tak není divu, že nabízejí širokou škálu doplňků zlepšujících ovládání a poskytujících dodatečný komfort. Mezi ty nejvýznamnější řadíme:

 • Bezpečnostní senzory – pro zabránění pádům nebo nebezpečnému naklánění
 • Dešťový senzor – ukončení práce při příchodu deště
 • GPS navigace – pro pokročilejší řízení pohybu sekačky
 • PIN kód – bezpečnostní kód, který je potřeba pro odblokování přístroje, ochrana proti krádeži
 • Alarm – zvukový signál, který se rozezní při odtržení stroje od trávníku
 • LCD displej – zobrazuje klíčové informace o stavu sekačky a umožňuje ovládání
 • Propojení s telefonem – možnost ovládání na dálku prostřednictvím mobilní aplikace

Nejvýznamnější značky

Zaujala vaši pozornost při návštěvě supermarketu zajímavě vyhlížející krabice s robotickou sekačkou? Je cena až podezřele nízká? Máte tu čest s neznačkovým přístrojem, u něhož je funkčnost spíše sázkou do loterie než jistotou. Může vám posloužit dlouhá léta, ale stejně tak hrozí, že stisknutí spínače nevyvolá vůbec žádnou reakci.
U high-tech výrobků, mezi něž zahradní roboti bezesporu patří, buďte ještě obezřetnější než obvykle. Na trhu je jen několik firem, u nichž můžete kvalitě konstrukce a systému samotného věřit. Považujeme za důležité vás seznámit alespoň s touto čtveřicí:

 • Al-ko
 • Gardena
 • Husqvarna
 • Robomow

Al-ko

Německá společnost má za sebou již více než 80letou historii. Podařilo se jí etablovat mezi nejvýznamnějšími podniky střední velikosti nejen v Německu, ale v celé Evropě. Zaměřuje se zejména na výrobu lesnických a zahradnických přístrojů a klimatizací.
Robotické sekačky z její dílny jsou k mání za rozumnou cenu. V nabídce ovšem naleznete i velmi výkonné pomocníky určené k údržbě rozsáhlejších pozemků.

Gardena

Ve stejné zemi má svůj původ i značka Gardana, jež je od roku 2011 součástí švédského koncernu Husqvarna. Již od svého vzniku roku 1961 se soustředila na produkci úsporného akumulátorového náčiní. Není se tedy co divit, že do portfolia značky patří i automatické sekačky, přičemž svým cenovým zařazením cílí hlavně na méně náročné zákazníky.

Husqvarna

Švédský etalon kvality myslí kromě produkce široké škály klasických rotačních sekaček, křovinořezů a pil také na roboty. Zatímco označení Gardena patřící do stejné rodiny spadá do nižší střední třídy, samotná Husqvarna se zaměřuje na movitou klientelu vyžadující to nejlepší, co lze na trhu zakoupit. Za své peníze však můžete počítat s širokou škálou doplňků a funkcí.

Robomow

V roce 1995 spatřila v Izraeli světlo světa firma Friendly Robotics, jejíž vlajkovou lodí se stala výroba robotických sekaček. Výhradní zaměření na jediný segment jí umožňuje soustředit všechny své kapacity na návrh a rozvoj nových modelů. I proto bývá společnost v dnešní době považována za lídra inovací na poli autonomních pomocníků.
Robomow pokrývá svou nabídkou požadavky všech cenových skupin. Na své si přijdou jak nenároční, tak i mnohem vybíravější zákazníci. Hlavní rozdíly spočívají v šíři nabízených funkcí, výkonu a kvalitě baterie.

Cena

Opomenout samozřejmě nesmíme ani závěrečnou pasáž textu věnující se cenám. Jelikož je umělá inteligence relativně novým artiklem, asi vás nepřekvapí, že za pořízení robotické sekačky si připlatíte. Jestli vám to za to stojí nebo ne, ponecháme na vašem zvážení. My jsme identifikovali tři základní cenové intervaly:

 • Do 20 000 Kč
 • 20 000–40 000 Kč
 • Nad 40 000 Kč

Cena do 20 000 Kč

Nepotřebujete žádné velké funkce a potřebujete pomocníka pro pravidelnou údržbu menší zahrádky do 700 m2? Plně si vystačíte s nejlevnější skupinou modelů do 20 000 korun. Na jedno nabití baterie obvykle posekají zhruba 200 metrů čtverečních. Šíře záběru dosahuje maximálně 25 cm, takže se nemusíte bát ani stísněných prostor.
Počítejte jen se základní výbavou a schopností posekat jen poměrně nízkou a dostatečně suchou trávu. U obtížného terénu s vysokým porostem se nevyhnete častým zásekům a dobíjení po několika desítkách metrů.

Cena od 20 000 do 40 000 Kč

Ve střední třídě již je výběr o poznání zajímavější. Zdejší modely si poradí i s výrazně zvlněným terénem a neuškodí jim ani zvlhlá tráva. Záběr sečení již dosahuje i více než 35 centimetrů, čímž se blíží menším rotačním sekačkám. Sekačky spadající do této kategorie si poradí i s pozemkem nad 1 000 metrů čtverečních.
Výhodou je i přítomnost dodatečných bezpečnostních systémů, jako jsou PIN kód nebo alarm. Váš pomocník tak bude v bezpečí, i když na něj zrovna nebudete přímo dohlížet.

Cena nad 40 000 Kč

Ve vrcholné skupině již loví opravdoví fajnšmekři. Záběr okolo 60 centimetrů se již zcela vyrovná klasickým sekačkám a je podobný jako u riderů. Samozřejmostí je dlouhá výdrž baterie a rychlé nabíjení, díky čemuž se nemusíte robota vypustit ani na rozsáhlé louky.
Těšte se na plynulé nastavení výšky sečení již od 1,5 centimetrů a pohodlné dálkové ovládání prostřednictvím mobilní aplikace. Zkrátka luxus se vším všudy.

Nomination
Chytrá domácí
Na větší zahradu
Domácí šampion
Na střední plochy
Flexibilní
Na zvlněný terén
Image
Product
Bosch Indego 350 Connect
Gardena R70Li 4072-32
WORX Garden WG791E.1 Landroid
STIGA Autoclip 225 S
Robomow RS 615U
Husqvarna Automower 420
Pro plochy do
350 m2
700 m2
500 m2
1100 m2
1600 m2
2200 m2
Typ pohonu
akumulátorové
akumulátorové
akumulátorové
akumulátorové
elektrické
Hlučnost
58 dB
63dB
70dB
66 dB
58 dB
Max. výška sekání
50 mm
50 mm
60 mm
60 mm
80 mm
60 mm
Alarm
PIN zabezpečení
Dálkové ovládání
přes mobil
Cena ca. 20 900 CZK ca. 23 000 CZK ca. 24 800 CZK ca. 38 000 CZK ca. 51 000 CZK ca. 57 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena