Šicí stroj

Vytvořte si originální oděvy. Buďte cool.

ca. 10 500 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 4 500 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 27 000 CZK

Jak vybrat šicí stroj

  • Výběr správného šicího stroje záleží na tom, jak ho hodláte používat, ale také je třeba si předem odpovědět několik dalších základních otázek.
  • Chcete-li úspěšně šít, opravdu potřebujete pouze dva typy stehů, a to rovný steh a šikmý (cik cak) steh.
  • Na výběr máte šicí stroj s horním vs. předním zakládáním
  • Pro základní šití může být výběr různých šířek pomocí šlapek neocenitelné při přepínání mezi šířkami povolených švů, stejně jako u cik cak stehu.

Počet stehů

Chcete-li úspěšně šít, opravdu potřebujete pouze dva typy stehů, a to rovný steh a šikmý (cik cak) steh. Tyto dva stehy vám umožní udělat vše, co chcete dělat na šicím stroji.
Vše ostatní závisí na tom, jak hodláte šicí stroj používat. Šicí stroj může mít i více než 200 typů stehů, ale zřídkakdy použijete něco jiného než rovný steh a šikmý steh. Zbytek stehů vypadá skvěle a určitě je to i zábava, ale budete pravidelně používat některý z nich?

Horní vs. přední zakládání

Horní zakládání

Šicí stroj s horním zakládáním má cívku, kde cívka se směřuje nahoru, přímo pod jehlou a přítlačnou patkou. Víko je obvykle průhledné, takže vidíte cívku.

S displejem
Brother Innov-Is A50

Tento typ mechanismu se nazývá horizontální plný rotační chapač, kde je cívka poháněna strojem tak, aby se pohybovala po celých kruzích. Horizontální odkazuje na polohu cívky – sedí vodorovně ve vašem stroji a směřuje nahoru.

Přední zakládání

Stroj s předním zakládáním má cívku v jiné oblasti. Je ukryta za skříní, uvnitř dvířek. Cívku vůbec nevidíte, dokud neotevřete dveře – a pak uvidíte kovové cívkové pouzdro, které je odnímatelné. Vložíte tak naplněnou cívku do kovového pouzdra a pak celé pouzdro umístíte zpět do stroje. Tento typ mechanismu se nazývá vertikální oscilační chapač, kde se cívka pohybuje vedle sebe, místo v kruhu. Cívka zůstává vertikálně uvnitř pouzdra cívky.
Většina lidí upřednostňuje horní základní, protože pak vidí, kolik nitě zůstává na cívce.

Délka stehu

Zatímco používáte rovný steh a cik-cak steh, schopnost přizpůsobit šířku i délku těchto stehů může být neocenitelné.
Nastavením stehu na nejkratší délku zajišťuje malé, těsné stehy. A velká délka stehu je vhodná pro předšití velkých kusů k sobě.

Malý
Singer SMC 2250

Zatímco většina šicích strojů nabízí variabilní šířky a délky stehů, některé z levnějších strojů tuto funkci nemají, takže je nutné před nákupem tento parametr ověřit.

Maximální šířka stehu

Obecně platí, že většina šicích strojů střední cenové hladiny má šířku maximálně 7 mm. Většina základních (levnějších) šicích strojů má však šířku maximálně 5 mm.

Modely se šířkou stehu 9 mm patří mezi high-end stroje, pro začátečníky by měl ale postačit stroj s menší šířkou stehu. Ovšem čím větší šířka stehu, tím větší možnost vytvářet různé ozdobné stehy.

23 stehů
Singer SMC 3323

Šlapky

Pro základní šití může být výběr různých šířek pomocí šlapek neocenitelné při přepínání mezi šířkami povolených švů, stejně jako u cik cak stehu.

Pokud šicí stroj, o němž uvažujete, nemá šlapku, kterou byste chtěli, ujistěte se, že jsou k dispozici pro nákup samostatně a že nebudou stát jmění. Je také velmi užitečné zkontrolovat, jak snadno mohou být šlapky vyměněny. Mnoho strojů má jen šlapku, která spouští a vypíná.

Velikost motoru

Čím těžší je motor (obecně, čím těžší je samotný šicí stroj), tím je šicí stroj také silnější. Silný a těžký motor usnadní práci s častým používáním těžší textilie jako jsou textilní tkaniny a džíny.

Mnoho stehů
Lucznik Mini

Stroj, který je převážně z plastu, nebude dosahovat možností šicího stroje s kovovými součástmi. Samozřejmě pokud víte, že budete muset stroj přepravovat častěji, musíte se rozhodnout, jak moc bude těžký stroj nepraktický a zda chcete kompromis se šicím strojem, který má plastové tělo a zároveň kovové části.

Například značka Singer má výběr šicích strojů těžké váhy. Díky vysokorychlostnímu motoru a těžkému kovovému rámu mohou tyto stroje šít téměř cokoliv.

Hluk

Toto je parametr, na který při pohledu na šicí stroj myslí jen velmi málo lidí, ale jakmile skutečně šijete, tento parametr může skutečně ovlivnit, jak a kdy šicí stroj používáte.

Vyšívací
Pfaff Creative 1.5

Pokud jste jako většina lidí a máte čas šít jen ve večerních hodinách (po práci nebo když jsou děti v posteli), může to být šok, když poprvé spustíte váš šicí stroj a zjistíte, že zní jako pneumatická vrtačka a ruší nejen všechny ve vaší domácnosti, ale i sousedy. Takže se vyplatí věnovat více času při výběru šicího stroje a vyhledávat tišší šicí stroje.

Mějte také na paměti, že pokud testujete stroj v prodejně, úroveň okolního hluku bude pravděpodobně poměrně vysoká, takže může být opravdu těžké posoudit, zda je váš stroj skutečně tichý.

Mechanické vs. počítačové

Většina špičkových šicích strojů na trhu je nyní plně počítačová s dotykovými obrazovkami a programovatelnými sekvencemi stehů. Mají však také vyšší cenu, a pokud je rozpočet problémem, pak je třeba si položit otázku, zda si koupit pouze šicí stroj nebo šicí stroj s počítačem.

Mechanické šicí stroje

Moderní mechanické šicí stroje mají tendenci být lehčí (i když mají silný motor), protože mají méně dílů, takže je snadnější je přenášet. Což je dobrá volba, pokud nepotřebujete specializovanou oblast šití. Servis je navíc často levnější a lze je také snadněji udržovat.

Mechanické šicí stroje se nemusejí zdát být tolik zábavné jako jejich počítačové protějšky, ale přesto mohou zvládnout základní šití. A starší, kvalitní mechanické šicí stroje mohou být fantastické počáteční stroje, protože jsou snadno zvládnutelné a bývají většinou těžké, takže mohou zvládnout různé druhy šití. Dokonce i opravdu dobré značky lze nalézt za přijatelné ceny.

Počítačové šicí stroje

Většina dobrých nových šicích strojů je však počítačová nebo elektronická a zároveň mají silnější motory, takže nemají problém pracovat s těžkými tkaninami a zároveň mohou být neustále používány.

Ať už si vyberete plně počítačový šicí stroj nebo elektronický počítačový šicí stroj (hybridní mechanický a počítačový systém se směsí mechanických součástí a obrazovkou pro výběr stehů), budete mít mnohem více možností šití.
Počítačové šicí stroje lze naprogramovat tak, aby bylo možné pamatovat si specifické sekvence stehů. A nabízejí také obrovské výběry ozdobných a vyšívacích stehů, stejně jako automatické spojky i automatické řezání.

Pokud si však vyberete mechanický šicí stroj, je nejlepší koupit starší, high-end model, spíše než levný, plastový model. Dokonce i když bude nabízet jen základy, vydrží mnohem více použití.

Frekvence používání

To je jedna z otázek, které si před nákupem musíte odpovědět upřímně. Realita je, že většina lidí může šít pouze po práci nebo o víkendech. Takže otázka není jak často byste stroj chtěli používat, ale jak často ho využijete.

Pokud jsou však problémem peníze, je důležité uznat vaše vlastní požadavky na šití. Pokud zřídkakdy šijete, pak nový drahý šicí stroj, který vyžaduje hodně učení, nemusí znamenat nejlepší možnou volbu. Tímpádem pevný mechanický šicí stroj, který pokrývá všechny základní potřeby a vyžaduje pouze navíjení a zasunutí, se bude zdát mnohem více vhodný.

Speciální funkce

Mnoho šicích strojů přichází s některými úžasnými funkcemi, které přináší do šití více zábavy.

Automatické navíjení

Vysokorychlostní šicí stroje budou mít automatické navíjení, zatímco levnější šicí stroje budou mít poloautomatický typ navíjení.

Pohyb jehly nahoru a dolů

Tato funkce umožňuje zastavení jehly buď v horní nebo dolní poloze, což zjednodušuje otáčení a nastavování tkaniny.

Nastavitelná regulace rychlosti

Regulace rychlosti umožňuje nastavit, jak rychle nebo pomalu šijete. Ideální je tato funkce pro obtížně šitelné tkaniny.

Nastavení polohy jehly

Je k mání na špičkových šicích strojích, ale může být k dispozici i na strojích levnějších. Umožňuje pohybovat jehlou buď vlevo nebo vpravo. Ideální pro zipy nebo špičkové švy.

Osvětlení

Osvětlení většiny šicích strojů se postupem času výrazně zlepšilo. Podívejte se před nákupem na osvětlení, abyste se ujistili, že jste schopni adekvátně vidět to, co právě šijete.

Automatický řezák

Mnoho strojů má automatickou řezačku. Jediné, co musíte udělat, je stisknout tlačítko a díky tomu řezat nit.

Kolenní zvedák

Umožňuje vám kolenem zvednout přítlačnou patku, zatímco v ruce držíte látku. Ideální pro křivky a ostré rohy. Někteří uživatelé si již nemohou představit používání stroje bez této funkce.

Rozpočet

Každý máte svůj rozpočet a tak hned na začátku poznáte, zda si můžete skutečně dovolit šicí stroj, který chcete. A to je základním krokem k výběru toho, který šicí stroj je pro vás ten pravý. Pokud máte omezený rozpočet, je prostě nevhodné zaměřit se na špičkové šicí stroje. Takže se nejprve rozhodněte o rozpočtu a držte se ho. Vždy tu totiž bude šicí stroj, který toho umí mnohem více než ten, na který máte rozpočet.

Pokud si můžete dovolit pouze stroj s cenou kolem 2000 Kč, pak se podívejte na nabídku na trhu a zjistíte, jak kvalitní šicí stroje jsou k dispozici. Laciný plastový šicí stroj nebude mít dlouhého trvání a proto kupte vždy to nejlepší, co si můžete dovolit.

Značky a ceny

Vždy je lepší nakupovat na nízké úrovni dobré značky, spíše než na špičkové úrovni průměrné hobby značky.

Značka Cena Typ
Brother Od 2800 Kč Elektronické
Janome Od 2400 Kč Mechanické i elektronické
Singer Od 1800 Kč Mechanické
Texi Od 1900 Kč Mechanické i elektronické
Juki Od 5500 Kč Mechanické
Pfaff Od 4200 Kč Mechanické

Víte, že…?

Shrnutí potřeb a vlastností. Jaké má vámi vybraný šicí stroj šlapky? Můžete získat lepší hodnotu se strojem, který je dodáván s více přítlačnými patkami, i když tyto šicí stroje stojí o něco více. Jak často budete potřebovat vyšívat knoflíkové dírky? Stroje s šířkou stehu o průměru 5 mm mají tendenci používat pouze základní 4-stupňové manuální dírkování. Zvažte stroj, který dělá jednokrokové automatické knoflíkové dírky, pokud hodláte vyrábět hodně košil. Pokud také chcete dělat patchwork / quilting, nebo slavnostní kontury, pak si vyberte 7 mm šicí stroj kvůli více univerzálnosti. A pokud se chcete dostat k bodu, kdy si můžete vyrobit vlastní oblečení, pak byste měli investovat peníze na šicí stroj, který má variabilní délky stehů, překrytí stehů a schopnost přejít na dvojitou jehlu.

Otázky a odpovědi

V čem se liší šicí stroj pro děti?

Dětské šicí stroje mají běžné plastové nebo kovové konstrukce, kovové chapače, standardní cívky, ale mají trochu menší velikost. Kovové chapače u dětských šicích strojů jsou lepší proto, že lépe odolávají poškození jehlou. I když bude dítě z počátku zbytečně tahat za materiál, vždy maximálně ztupí jehlu, nebo ji zlomí, ale nikdy nepoškodí chapač, tak jak se to často stává u plastových chapačů, kde po úderu jehlou vznikne tzv. otřep a nit se začne cuchat.

Co je vyšívací stroj?

Tyto stroje nejsou určeny k šití ale vyšívání. U vyšívacích strojů je důležitým parametrem počet jehel. Pokud koupíte stroj s vyšším počtem jehel, můžete vyšívat hned několika barvami zároveň.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
S displejem
Malý
23 stehů
Mnoho stehů
Vyšívací
Image
Product
Brother Innov-Is A50
Singer SMC 2250
Singer SMC 3323
Lucznik Mini
Pfaff Creative 1.5
Výrobce
Brother
Singer
Singer
Lucznik
Pfaff
Automatický odstřih nitě
Volné rameno
Ovládání stroje
elektronické řízení
mechanické řízení
mechanické řízení
Mechanické
Elektronické
Cena ca. 10 500 CZK ca. 2 700 CZK ca. 4 500 CZK ca. 1 500 CZK ca. 27 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.