Skládací vanička

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Prosinec 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
PupyHou Dětská skládací vanička s teploměrem Deluxe Šedá

Jak vybrat skládací vaničku

 • Na našem trhu existuje několik základních typů dětských vaniček. Skládací varianta je pak jedním z nic. Alternativou může být i nafukovací vanička.
 • Mezi základní parametry patří zejména její rozměr a bezpečnostní prvky.
 • Komfortní používání mohou zajistit vhodné doplňky nebo další funkce, které se mohou u jednotlivých modelů lišit.

Skládací vanička - náš výběr

Skládací vaničky s teploměrem

Skládací vaničky TBK

Zobrazit kompletní nabídku skládacích vaniček

Jak vybrat skládací vaničku

 • Na našem trhu existuje několik základních typů dětských vaniček. Skládací varianta je pak jedním z nic. Alternativou může být i nafukovací vanička.
 • Mezi základní parametry patří zejména její rozměr a bezpečnostní prvky.
 • Komfortní používání mohou zajistit vhodné doplňky nebo další funkce, které se mohou u jednotlivých modelů lišit.

Základní typy dětských vaniček

Dětské vaničky lze rozdělit do několika základních typů:

 • Klasický model – vanička oválného tvaru; dno je hladké, bočnice vysoké; výrobním materiálem je plast; na hraně mohou být prohlubně k odkládání potřeb, jako je mýdlo, houbička apod.; klasické vaničky se vyrábí v různých barvách a velikostech; tyto vaničky mohou být vybaveny i praktickým stojanem, který zvýší její polohu a není tak nutné se při koupání miminka sklánět
 • Anatomická vanička – tato vanička má kromě anatomicky tvarovaného dna také protiskluzovou úpravu; speciální výstupek mezi nožkami pak brání sklouznutí miminka pod vodu
Koupání miminka

Skládací vanička je praktický pomocník nejen na cestách, iStock / Vedrana Sucic

Skládací vanička

Skládací vaničky představují praktické řešení zejména tam, kde je nedostatek místa. Její instalace je velmi jednoduchá, stejně jako její použití. Oblíbenou verzí tohoto typu je zejména vanička, která se skládá do tvaru knihy a je vyrobena z plastu. Vanička je zpravidla vybavena bezpečnostními prvky, které brání samovolnému složení. Vyrábí se jak v klasickém, tak ergonomickém tvaru.

Nafukovací vanička

Pokud jde při výběru vaničky o co největší skladnost, je vhodnou alternativou skládací vaničky také nafukovací varianta. Hodí se jak do malých koupelen, tak při častém cestování. Tyto vaničky se prodávají v široké škále barevných variací. Má jemné měkké okraje i opěrku hlavy. Povrch vaničky je neklouzavý. Jejich průměr se ve většině případech pohybuje mezi 70 a 80 cm. Tuto vaničku je později možné použít jako první bazének.

Typ vaničkyKladyZápory
SkládacíIdeální do malých koupelenPřed složením je nutné ji důkladně vytřít nebo nechat vysušit
 Vhodná na cestováníVyšší pořizovací cena
 Snadná instalace 
 Po složení velmi skladná 
NafukovacíHodí se do malých koupelen i na cestováníJe náchylnější k mechanickému poškození
 Ve vyfouknutém stavu je velmi skladnáHůře se udržuje
 Později se může použít jako bazénekPřed vyfouknutím a uložením je nutné ji nechat důkladně vysušit, jinak může docházet např. ke vzniku plísní

Víte, že…?

Skládací vanička
PupyHou Dětská skládací vanička s teploměrem Deluxe Šedá

Velmi oblíbené u maminek jsou v současné době také koupací kbelíky. Ty se také vyrábí ve skládací variantě. Dítě v kbelíku prakticky sedí, ale vysoké boční strany poskytují i těm nejmenším optimální oporu pro hlavičku a záda. Jeho tvar by měl imitovat prostředí dělohy a byl vytvořen ve spolupráci s pediatry a porodními asistentkami.

Jakou velikost zvolit

Dětské vaničky se zpravidla používají do cca 6 měsíců věku dítěte. I to je důvod proč vybírat raději vaničky větších rozměrů.

 • Pro novorozence je dostačující délka cca 70 cm
 • U půlročního dítěte je vhodný rozměr o minimálně 10 cm delší

Vaničku je samozřejmě možné používat i déle, což se hodí, především pokud není koupelna vybavena klasickou vanou. V případě skládacích vaniček je ale délka větší než 80 cm spíše výjimkou.

Koupání miminka

Skládací vanička je dostupná v několika velikostech, iStock / Halfpoint

Bezpečnost a hygiena

Skládací vaničky s teploměrem
TBK Vanička skládací s teploměrem a polštářkem modrá

Pro většinu rodičů bude důležitá především bezpečnost dítěte při koupání. Mezi základní bezpečnostní prvky patří dostatečná stabilita výrobku, která je zajištěna buď vhodným stojanem nebo stabilním a pevným podkladem. Vhodný je zejména protiskluzový povrch dna i nožek vaničky. U vaniček s výpustí je velmi důležité jejich umístění, protože by mohla miminko při koupání tlačit.

S bezpečnostní souvisí také základní hygienická pravidla. Mezi ty patří zejména snadná údržba, která zaručuje, že se ve vaničce nebudou množit bakterie nebo vznikat plísně. S tou pak souvisí např. způsob, jakým je z vaničky vypouštěná voda.
Použití zdravotně nezávadných materiálů by mělo být samozřejmostí.

Doplňky a praktické funkce

Kromě možnosti složení vaničky, může mít ještě další praktické funkce nebo doplňky, které zvyšují bezpečnost nebo komfort při jejím používání. Jejich množství nebo zpracování se pak u jednotlivých modelů samozřejmě liší.

 • Z bezpečnostního hlediska je vhodné, aby byla vanička vybavena nožkami s protiskluzem
 • Vypouštění vaničky usnadní praktická výpusť se zátkou
 • Síťka nebo jiná podložka zajišťuje stabilitu miminka při koupání
 • Vestavný teploměr nepřetržitě kontroluje teplotu vody; alternativou je termoplast, který mění barvu při různých teplotách vody
 • Odkládací prostor umožňuje mít dětskou kosmetiku stále po ruce
 • Nástavce na sprchuusnadňují napouštění vaničky nebo oplachování miminka

Výrobci a ceny

Skládací vaničky TBK
TBK Vanička skládací s teploměrem a polštářkem růžová

Skládací vaničky vyrábí např. Stokke, Primabobo, Keeeper, Milly Mally atd. Jejich cena se pohybují v rozpětí od zhruba 400 Kč do částky kolem 3000 Kč.
Nafukovací varianty dětských vaniček vyrábí Jané, Babymoov, Delta baby, Badabulle a další. Základní pořizovací cena je opět kolem 400 Kč, nejdražší vaničky stojí do 2000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat skládací vaničku?

Kromě klasických skládacích vaniček se nabízí i varianta nafukovacích modelů. U obou lze zvážit případné klady a zápory. Hlavním parametrem jsou pak bezpečnostní prvky a velikost vaničky. Volbu mohou ovlivnit i další případně doplňky.

Kdy je vhodné pořídit skládací vaničku?

Skládací verze dětských vaniček se hodí zejména do malých bytů, kde není místa nazbyt. Praktické jsou také při cestování, protože nezabírají mnoho místa. Mohou sloužit jako záložní varianta např. na chatách a chalupách.
Zobrazit kompletní nabídku skládacích vaniček