Školní batoh

Hurá do školy s vymakaným batohem.

ca. 1 800 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 600 CZK

Jak vybrat školní batoh

 • Dětem můžete pořídit batoh nebo aktovku, obě varianty mají svoje výhody i nevýhody.
 • Největší pozornost je třeba věnovat batohu pro nejmenší děti, podcenit byste neměli ani výběr batohu pro studenta.
 • Prvním kritériem výběru je váha batohu. Je vhodné, aby byl co nejlehčí.
 • Dítě musí být vidět za každého počasí. Dbejte tedy na pestré barevné provedení a na množství reflexních prvků.
 • Batoh by měl být vyroben z nepromokavého materiálu. Zároveň by měl být odolný a vydržet méně šetrné zacházení.

Batoh nebo aktovka

Mnoho rodičů se rozhoduje zejména v případě prvňáčka, jestli vybrat batoh nebo aktovku. Nedá se jednoznačně říct, která varianta je lepší. Každá má svoje pro a proti a výběr je čistě otázkou vkusu.

Aktovka

Aktovku ocení především rodiče prvňáčků. Většina modelů sedí i drobnějším dětem. Pokud zvolíte správný rozměr, nemusíte se bát o správný růst dítěte a zejména o jeho záda. Speciálně malé děti, které mají výšku do 115 cm, budou do batohu teprve dorůstat. Těmto dětem bude lépe sedět aktovka a výběru je nutné věnovat ještě větší pozornost.

Dvoukomorový
Topgal batoh ELLY 19014 B

Aktovka je stabilnější a přehlednější. Aktovka má jednu přihrádku: Ta bývá uvnitř dělena na více přihrádek. Dítě tak po otevření vidí celý obsah tašky. Při vytahování věcí bude taška samostatně stát a nebude se převracet. Je to díky zpevněnému dnu. Na dně aktovky najdete buď nožičky nebo je spodní část řešena celoplastově. Tato provedení brání ušpinění a provlhnutí a prodlužují tak její životnost.

Batoh

Batohy mnoha rodičům nemusí vyhovovat, jsou ale stejně kvalitní jako aktovky. I přesto, že nemají pevný tvar, jsou relativně stabilní. Stabilita není ale taková, jakou nabízí aktovka. Pro starší děti to ale není žádný problém.
Školní batohy mají více komor a zapínají se pomocí zipu. Toto řešení více vyhovuje starším dětem a také těm, co své věci rádi třídí a mají tak svůj systém. Velkou výhodou, kterou vítají především děti, je jejich sportovní vzhled.

Batoh na kolečkách

Samostatnou kapitolou jsou pak batohy na kolečkách. Ty jsou pro děti naprosto nevhodné. Díky této konstrukci jsou těžší. Kolečka jsou malá a často nezvládají nerovný terén. Dítě je tak často nuceno táhnou batoh v ruce.
Pokud ho dítě táhne za sebou, je nuceno se vytáčet na jednu stranu, což neprospívá držení těla.

Ergonomický
Boll School Mate 18 Giraffe Lime
Typ Klady Zápory
Aktovka Přehledná díky menšímu počtu přihrádek Zapínání na přezky Lepší stabilita Horší skladnost
Batoh Nenáročný na skladnost Větší množství přihrádek Horší stabilita Menší přehlednost
Batoh na kolečkách Vyšší hmotnost Špatná manipulace Špinavá kolečka Nesprávné držení těla

Prvňáček

Tělo prvňáčka je stále ve vývoji, je proto důležité, aby mu školní batoh nijak neublížil. Dítě musí i s naplněným batohem chodit rovně, aby se páteř mohla správně vyvíjet. Je absolutně nevhodné mít na prvním místě kritérium ʺaby dlouho vydrželʺ.

Hmotnost

Prvním kritériem výběru je váha batohu. Je vhodné, aby byl co nejlehčí. Dále musí dobře sedět na zádech. Na  zadní straně by měl být ergonomicky tvarovaný. Měl by tedy respektovat přirozené zakřivení páteře. Je vhodné, aby byl polstrovaný a výhodou je i odvětrávací systém. Díky němu se dítě nebude potit.

Výška

Další důležitý parametr je výška. Batoh by měl být od výšky ramen po horní hranu pánevní kosti. Batoh by neměl být moc nad hlavu, je dobré, aby si dítě při zkoušení batohu vyzkoušelo pohyb hlavy jako je záklon hlavy a předklon.

Lehký
Beckmann batoh Unicorn 2020
 • Batoh by neměl nikde zavazet a dítě by mělo mít volný pohyb hlavy. V případě, že je moc velký ve spodní části, může dítě svou váhou táhnout do záklonu a dochází k deformování zad.
 • Popruhy musí být nastavitelné. Výhodou je pak přední popruh, díky kterému dochází k rozložení váhy batohu. Tento popruh byste měli lehce rozepnout a zapnout jednou rukou. Pokud budete mít se zapínáním problém vy, vaše dítě ho nemusí samo zapnout vůbec.
 • Co se týká šířky popruhu, ten nesmí dítě škrábat do krku nebo sklouzávat z ramen. Nelze říct přesnou šířku popruhu v centimetrech, protože každé dítě je jiné. Důležité je, aby batoh dobře seděl.
Ochrana páteře
Boll Modrý batoh School Mate 18

Studentský batoh

Batoh pro většího školáka nebo studenta musí být moderní, pohodlný a obsahovat bezpečnostní prvky. Studentské batohy nabízejí velké množství barev a motivů, které budou vyhovovat i vybíravým teenagerům.

 • Batoh musí mít stejně jako v případě malých dětí zádovou oporu. Je tedy důležité, aby měl ergonomicky tvarovaný systém. Ten je zdravou oporou pro páteř. I zde je velkou výhodou odvětrávací systém. Popruhy jsou nastavitelné a širší než v případě malých dětí. Kvalitní batohy jsou vybaveny hrudním pásem.
 • Batoh musí být pohodlný a lehký, ale přitom prostorný. Vyrobený by měl být z odolného a lehce omyvatelného materiálu. Výhodou je také zpevněné dno.
Praktický
Astra batoh Minecraft 146713

Hmotnost

Hmotnost je při výběru batohu velmi důležitá. Prázdný batoh by měl být co nejlehčí. Plný batoh může vážit i několik kilogramů. Dítě stráví s batohem na zádech v průběhu dne dlouhou dobu a může být za celý den vyčerpané.

 • Děti by měly nosit maximálně 10 – 15% váhy.
 • Pokud je vaše dítě malé a drobné, měla by být váha batohu do 1 kilogramu.
 • Podle norem ČSN má mít prázdný batoh pro děti chodící na 1. stupeň váhu maximálně 1,2 kg.
 • Hmotnost pro batoh dítěte chodícího na 2. stupeň nemá přesáhnout hmotnost 1,4 kg.

Bezpečnost

Dítě musí být vidět za každého počasí. Dbejte tedy na pestré barevné provedení a na množství reflexních prvků.
Alespoň 20% z celkové plochy musí být v signální barvě. Tím zajistíte bezpečnost při normální viditelnosti. Pokud je viditelnost snížená, bude vaše dítě v bezpečí pomocí reflexních prvků. Může to být reflexní folie a také odrazová skla. Fólie zlepšuje odolnost reflexu proti oděru. Tyto prvky by měly být umístěny na čelní a na obou bočních stranách.

1 - 2 třída
Baagl aktovka pro prvňáčky Zippy Panda

Zpracování aktovky nebo batohu vyličuje poranění dítěte. Uvnitř a také zvenčí nesmí být nic, o co by se dítě mohlo poranit. Dejte tedy pozor na ostré hrany nebo vadné opracování.

Funkčnost

Batoh by měl být vyroben z nepromokavého materiálu. Zároveň by měl být odolný a vydržet méně šetrné zacházení.

Aktovka nebo batoh by měl mít alespoň dvě samostatné přihrádky. Batoh bývá zpravidla členitější. Obsahuje menší přihrádky na penál nebo svačinu. Praktickou kapsu na láhev s pitím a také malé přihrádky na různé drobnosti. Zavírání samostatných menších kapes je buďto na suchý zip nebo zdrhovadlo.

 • V případě aktovky věnujte pozornost klopně. Ta musí po zapnutí chránit obsah před vysypáním. Dále by měla zamezit zatékání v případě deště či padání sněhu.
 • Držadlo musí být dostatečně pevné a široké. Výhodou je anatomické tvarování.

Design

Design je nejdůležitější parametr výběru dítěte. Batoh nebo aktovka se musí líbit. Není proto vhodné kupovat výrobek bez účasti dítěte, například jako překvapení. Váš vkus se absolutně nemusí shodovat s tím vašeho dítěte.

Při výběru se tedy obrňte trpělivostí. Mnohdy je třeba dítěti vysvětlit, že batoh s oblíbenou postavičkou není vzhledem k jeho velikosti a fyzickým možnostem to pravé. Dětští hrdinové se také rychle mění a pokud nechcete kupovat každý rok jiný, je lepší zvolit neutrální design.

Doplňky

Většina těchto výrobků je doplněna o řadu příslušenství. V nabídce jsou pytlíky na přezůvky, lahve na pití nebo krabičky na svačinu. Každému školákovi se dále bude hodit pytlík na tělocvik a další na pomůcky na kreslení.

Cena

Ceny se pohybují v rozmezí několika stokorun a šplhat mohou až k tisícům. Rozhodně není vhodné nakupovat tento výrobek na tržnici nebo v nekvalitních obchodech. Zde jsou výrobky samozřejmě levnější, ale nečekejte žádnou kvalitu. Tyto výrobky také nesplňují vhodné parametry.

V kamenných obchodech najdete výrobky s atestem a certifikací. Můžete zde využít také pomoci vyškoleného prodavače a batoh nebo aktovku vyzkoušet. Zároveň je možné dokoupit veškeré další vybavení ve stejném designu, které bude vaše dítě během školní docházky potřebovat.

Ceny batohů určených malým dětem se pohybují v rozmezí 1 500 – 1 800 Kč. Tyto výrobky splňují nároky na zdravé nošení a jsou certifikované.
Batohy určené starším dětem se pohybují v rozmezí 1 500 – 2 500 Kč. I tyto výrobky splňují testy kvality. Bývají vybaveny kapsou na notebook a často i hrudním popruhem.

Výrobci

Aktovky firmy Emipo patří k nejoblíbenějším na trhu. Výrobky jsou velmi lehké a jejich vnitřní prosto je výborně vyřešen. Díky tomu vyhovují i požadavkům starších dětí.

Hama aktovky patří díky kvalitě k dalším velmi oblíbeným výrobkům. Ceny jsou vyšší, ale aktovky vydrží i hrubé zacházení, díky tomu mají velkou životnost.

Topgal je značka nabízející kvalitní batohy. Její výrobky jsou oblíbené zejména u malých dětí. Nabízí také batohy pro starší děti a studenty. Mezi příslušenstvím najdete pláštěnky, zástěrky nebo boxy na svačinu.

Bagmaster renomovaná značka s dlouholetou tradicí. Batohy jsou prostorné a praktické. Díky ergonomickému řešení se pohodlně nosí a podporují zdravý vývoj páteře. Batohy jsou vyráběny v různých tvarech a barvách.

Víte, že…?

Asi 30% dětí nosí batoh na jednom rameni, což je velká chyba. Váha se přesune k jedné straně a ta je neúměrně zatížená. Rodičům dětí, kteří nosí batoh na jednom rameni, se doporučuje hlídat dítě jeden měsíc. Než si osvojíte nějaký návyk a než se z něho stane automatický zvyk, trvá to zhruba 21 dnů. Po měsíci hlídání se dítě ve většině případů naučí nosit batoh správně.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat batoh?

Výběru batohu nebo aktovky je třeba věnovat dostatek času. Říká se, že výběru musíte věnovat stejnou pozornost jako je tomu při nákupu bot. Rodiče by se měli zaměřit na kvalitu, funkčnost a bezpečnost. Dítě bude nejvíce zajímat celkový vzhled a barevné provedení. Při nákupu si ověřte, že vámi vybraný model prošel nezávislými testy, které zaručují jeho nezávadnost.

Je možné používat i sportovní batoh?

Až 40% školáků má špatné držení těla. Jedná se o kulatá záda, zvýšené bederní prohnutí nebo skoliózu. Proto i starším dětem vybírejte batohy určené k nošení učebnic. Není dobré preferovat sportovní batohy před těmi školními. Sportovní batohy mají odlišnou konstrukci.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Dvoukomorový
Ergonomický
Lehký
Ochrana páteře
Praktický
1 - 2 třída
Image
Product
Topgal batoh ELLY 19014 B
Boll School Mate 18 Giraffe Lime
Beckmann batoh Unicorn 2020
Boll Modrý batoh School Mate 18
Astra batoh Minecraft 146713
Baagl aktovka pro prvňáčky Zippy Panda
Objem
23 l
18 l
22 l
18 l
17 l
Hmotnost
860 g
980 g
900 g
980 g
1100 g
Materiál
100% Polyester
PES
Textilie
PES
100% polyester
Cena ca. 1 800 CZK ca. 1 500 CZK ca. 3 100 CZK ca. 1 700 CZK ca. 900 CZK ca. 1 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena