Výroba slizu

Skvělá zábava pro Vaše školáky.

ca. 700 CZK
ca. 100 CZK
ca. 600 CZK
ca. 600 CZK
ca. 200 CZK
ca. 0 CZK

Jak na výrobu slizu

Sliz patří k nynějším hitům, každé dítě po něm touží. Může být barevný, čirý, se třpytkami nebo s překvapením. Čím je mazlavější a tekutější, tím větší radost způsobí. Lze ho koupit v každém hračkářství v sadě, nebo pouze jednu krabičku. Můžete ho ale vyrobit i doma.

Co je sliz

Sliz je něco jako plastelína nebo modelína. Zásadní rozdíl je v tom, že z něho nic nevytvoříte, může se ale různě natahovat, trhat, mačkat nebo kroutit. K sehnání je klasický, svítící ve tmě, potěší i prdící.

Přestože je velmi oblíbený, není tato věc pro děti vhodná, protože obsahuje nebezpečné chemikálie. Obsahuje především velké množství boru, což je látka, která se používá k výrobě hnojiv a detergentů. Bor má negativní účinky na plodnost a zdraví plodu, sliz však navíc obsahuje látky, které mohou vyvolat alergické reakce. Ty pak společně s borem mohou ovlivnit stav kůže, očí, nosu a krku.

Pro holky
EP line So Slime továrna na sliz kreativní set s shakerem a figurkami pro holky
ca. 700 CZK
Aktuálni cena

Výroba slizu

Sliz lze zakoupit již hotový, více ale děti láká, pokud si ho mohou vyrobit sami. K dostání jsou různé kreativní sady, které vaše dítě zabaví na dlouhé hodiny.

Mladším dětem jsou určeny různé Továrny, které obsahují komponenty, díky kterým se kterými sliz vyrobí i děti ve věku 6 let. Takový kreativní set ve většině případů obsahuje barevný prášek, třpytky, figurky. Vše se zalije vodou, zamíchá a je hotovo.

Větší děti si pak mohou sliz vyrobit sliz pomocí sady určené dětem do 15 let. Tato výroba je již složitější, aby zabavila i větší děti. Sady obsahují lepidla, aktivátory, barvy, odměrky a špachtle.

Do koupelny
Glibbi Glitter Slime sliz fialový třpytivý
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Ceny a značky

Cena jednotlivých již hotových slizů se pohybují v rozmezí 30 – 130 Kč, záleží na velikosti a možnostech slizu. Nejlevnější je malé balení obsahující obyčejný sliz, nejdražší pak velké balení se svítícím nebo zvukovým slizem.

K sehnání je i maxi balení obsahující půl kg této hmoty, cena se pohybuje do 200 Kč.

K dostání jsou často sady několika již hotových slizů, v tomto případě, zde se ceny pohybují v rozmezí 300 – 700 Kč.

Pro větší děti
TREFL Science4you: Výroba slizu a Továrna na sliz
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Kreativní sady vás pak vyjdou na cca 500 – 1000 Kč, vše záleží na provedení, množství a obsah jednotlivých komponentů.

Značkou slizu jsou zejména EP Line So Slime a Cra-z-slimy.

Megaslizoun

Megaslizoun je značka, díky které lze vyrobit nezávadný a netoxický sliz, který neobsahuje nebezpečný Borax. Tato značka nabízí velké množství aktivátorů, slizových lepidel, tekutých barev nebo třpytek. Sliz můžete dále vylepšit pomocí polystyrenových kuliček, nebo zvolit některou z mnoha vůní.

Sada pro kluky
EP line So Slime továrna na sliz kreativní set s shakerem a figurkami pro kluky
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Díky těmto doplňkům bude výroba jistě zábavná, pořizovací cena jednotlivých komponentů není vysoká, jestliže ale chcete opravdu kvalitní a propracovaný sliz, budete muset pořídit přísady alespoň za 1 000 Kč.

Domácí výroba

Při výrobě slizu ale nejste odkázáni jen na zakoupené komponenty, možností, jak sliz vyrobit, je mnoho a cena nebude větší než pár korun. Podomácku vyrobené slizy můžete ještě vylepšit pomocí třpytek nebo polystyrenových kuliček. Barvu jim pak dodáte pomocí potravinářského barviva.

Kromě zanedbatelné ceny slizu se vyhnete již zmíněným škodlivým chemickým látkám. Zde jsou některé postupy, pomocí jakých lze sliz vyrobit:

Zdravotně nezávadný
Ses Sliz 2ks se žralokem
ca. 200 CZK
Aktuálni cena
Ingredience Postup
Šampon a zubní pasta Vhodný je šampon s hustou konzistencí, kterého budete potřebovat cca 2 lžíce. Smícháte ho s půl lžící zubní pasty a důkladně promícháte dřevěnou špachtlí. Přejete-li si barevný sliz, nakapejte do hmoty potravinářské barvivo a znovu vše promíchejte. Takto připravenu směs vložte alespoň na hodinu do mrazáku. Poté zmrzlou hmotu promněte v dlaních, dokud nebude znovu měkká.
Jar a hladká mouka Ingredience v poměru 1:2 důkladně promíchejte a uhnětete v ruce. Stejný poměr ale jiné ingredience, to je sliz vyrobený z šamponu a kukuřičného škrobu. Jestliže se vám sliz trhá, přidejte šampon, pokud lepí, přisypte škrob.

Receptů, jak vyrobit sliz, je mnoho, vyzkoušejte například sopečný sliz, který po zahřátí v mikrovlnné troubě cca 20 sekund dosáhne stejné konzistence jako láva. Postup je následovný:
1. 1/4 šálku lepidla a 1/2 šálku škrobu dejte do misky.
2. Přidejte 3 kapky potravinářského barviva. (volitelné)
3. Dobře promíchejte.
4. Hněťte ho po dobu 10 minut.
5. Vložte ho do mikrovlnné trouby po dobu 20 sekund.
6. Nechte vychladnout a poté ho hněťte dalších 10 minut.

A jsou tu další možnosti. Co takhle jedlý sliz? Že se vám ta představa příčí? Děti ale budou nadšené. K výrobě budete potřebovat:
2-3 balení gumových medvídků
Jedlý škrob
Práškový cukr
Potravinářské zdobení
Medvídky vysypte do misky, kterou lze vložit do miktrovlnné trouby asi na 20 sekund, pokud se nerozpustí. Ještě horké je promíchejte. Přisypte stejné množství jedlého škrobu a moučkového cukru. Pokračujte za stálého míchání, dokud se hmota v misce nezačne převalovat v jednom celku. Podle potřeby je možné přisypávat obě suroviny. Na závěr vmíchejte potravinářské zdobení.

Víte, že…?

Pokud vás výroba domácího slizu pohltí a budete prahnout po dalších postupech, zadejte téma slizu na kanál YouTube. Zde najdete desítky dalších tipů a nápadů na výrobu slizu za pár korun.

Svítící
Sliz hmota v barelu svítící
ca. 0 CZK
Aktuálni cena
Jméno
Pro holky
Do koupelny
Pro větší děti
Sada pro kluky
Zdravotně nezávadný
Svítící
Image
Produkt
EP line So Slime továrna na sliz kreativní set s shakerem a figurkami pro holky
Glibbi Glitter Slime sliz fialový třpytivý
TREFL Science4you: Výroba slizu a Továrna na sliz
EP line So Slime továrna na sliz kreativní set s shakerem a figurkami pro kluky
Ses Sliz 2ks se žralokem
Sliz hmota v barelu svítící
Výrobce
Cena ca. 700 CZK ca. 100 CZK ca. 600 CZK ca. 600 CZK ca. 200 CZK ca. 0 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena