25 nejlepších výrob slizu 2023

Skvělá zábava pro Vaše školáky.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Sliz barevný, display 20 ks

Jak na výrobu slizu

  • Sliz patří k nynějším hitům, každé dítě po něm touží. Může být barevný, čirý, se třpytkami nebo s překvapením.
  • Čím je mazlavější a tekutější, tím větší radost způsobí.
  • Lze ho koupit v každém hračkářství v sadě, nebo pouze jednu krabičku.
  • Můžete ho ale vyrobit i doma.

Sliz - náš výběr

Slizy Teddies

Slizy Hasbro

Slizy - slizové laboratoře

Slizy - sady na výrobu slizu

Zobrazit kompletní nabídku výrob slizu

Jak na výrobu slizu

Bezpečnost

Přestože je velmi oblíbený, není tato věc pro děti vhodná, protože obsahuje nebezpečné chemikálie. Obsahuje především velké množství boru, což je látka, která se používá k výrobě hnojiv a detergentů. Bor má negativní účinky na plodnost a zdraví plodu, sliz však navíc obsahuje látky, které mohou vyvolat alergické reakce. Ty pak společně s borem mohou ovlivnit stav kůže, očí, nosu a krku.

Výroba slizu

Sliz lze zakoupit již hotový, více ale děti láká, pokud si ho mohou vyrobit sami. K dostání jsou různé kreativní sady, které vaše dítě zabaví na dlouhé hodiny.

Sliz
Sliz barevný, display 20 ks
  • Mladším dětem jsou určeny různé Továrny, které obsahují komponenty, díky kterým se kterými sliz vyrobí i děti ve věku 6 let. Takový kreativní set ve většině případů obsahuje barevný prášek, třpytky, figurky. Vše se zalije vodou, zamíchá a je hotovo.
  • Větší děti si pak mohou sliz vyrobit sliz pomocí sady určené dětem do 15 let. Tato výroba je již složitější, aby zabavila i větší děti. Sady obsahují lepidla, aktivátory, barvy, odměrky a špachtle.

Ceny a značky

Cena jednotlivých již hotových slizů se pohybují v rozmezí 30 – 130 Kč, záleží na velikosti a možnostech slizu. Nejlevnější je malé balení obsahující obyčejný sliz, nejdražší pak velké balení se svítícím nebo zvukovým slizem.

Slizy Teddies
Teddies Kouzelný písek pomalu tekoucí tvořivá tvarovací hmota sliz 300g 6 barvy
  • K sehnání je i maxi balení obsahující půl kg této hmoty, cena se pohybuje do 200 Kč.
  • K dostání jsou často sady několika již hotových slizů, v tomto případě, zde se ceny pohybují v rozmezí 300 – 700 Kč.
  • Kreativní sady vás pak vyjdou na cca 500 – 1000 Kč, vše záleží na provedení, množství a obsah jednotlivých komponentů.
Slizy Hasbro
HASBRO PLAY-DOH Sliz v kelímku 90g klasické / metalické barvy

Značkou slizu jsou zejména EP Line So Slime a Cra-z-slimy.

Megaslizoun

Megaslizoun je značka, díky které lze vyrobit nezávadný a netoxický sliz, který neobsahuje nebezpečný Borax. Tato značka nabízí velké množství aktivátorů, slizových lepidel, tekutých barev nebo třpytek. Sliz můžete dále vylepšit pomocí polystyrenových kuliček, nebo zvolit některou z mnoha vůní.

Díky těmto doplňkům bude výroba jistě zábavná, pořizovací cena jednotlivých komponentů není vysoká, jestliže ale chcete opravdu kvalitní a propracovaný sliz, budete muset pořídit přísady alespoň za 1 000 Kč.

Slizy - slizové laboratoře
Clementoni Dětská laboratoř Výroba slizu

Domácí výroba

Při výrobě slizu ale nejste odkázáni jen na zakoupené komponenty, možností, jak sliz vyrobit, je mnoho a cena nebude větší než pár korun. Podomácku vyrobené slizy můžete ještě vylepšit pomocí třpytek nebo polystyrenových kuliček. Barvu jim pak dodáte pomocí potravinářského barviva.

Kromě zanedbatelné ceny slizu se vyhnete již zmíněným škodlivým chemickým látkám. Zde jsou některé postupy, pomocí jakých lze sliz vyrobit:

Ingredience Postup
Šampon a zubní pasta Vhodný je šampon s hustou konzistencí, kterého budete potřebovat cca 2 lžíce. Smícháte ho s půl lžící zubní pasty a důkladně promícháte dřevěnou špachtlí. Přejete-li si barevný sliz, nakapejte do hmoty potravinářské barvivo a znovu vše promíchejte. Takto připravenu směs vložte alespoň na hodinu do mrazáku. Poté zmrzlou hmotu promněte v dlaních, dokud nebude znovu měkká.
Jar a hladká mouka Ingredience v poměru 1:2 důkladně promíchejte a uhnětete v ruce. Stejný poměr ale jiné ingredience, to je sliz vyrobený z šamponu a kukuřičného škrobu. Jestliže se vám sliz trhá, přidejte šampon, pokud lepí, přisypte škrob.

Receptů, jak vyrobit sliz, je mnoho, vyzkoušejte například sopečný sliz, který po zahřátí v mikrovlnné troubě cca 20 sekund dosáhne stejné konzistence jako láva. Postup je následovný:
1. 1/4 šálku lepidla a 1/2 šálku škrobu dejte do misky.
2. Přidejte 3 kapky potravinářského barviva. (volitelné)
3. Dobře promíchejte.
4. Hněťte ho po dobu 10 minut.
5. Vložte ho do mikrovlnné trouby po dobu 20 sekund.
6. Nechte vychladnout a poté ho hněťte dalších 10 minut.

Slizy - sady na výrobu slizu
Megaslizoun sada na výrobu slizu PROFI

A jsou tu další možnosti. Co takhle jedlý sliz? Že se vám ta představa příčí? Děti ale budou nadšené. K výrobě budete potřebovat:
2-3 balení gumových medvídků
Jedlý škrob
Práškový cukr
Potravinářské zdobení
Medvídky vysypte do misky, kterou lze vložit do miktrovlnné trouby asi na 20 sekund, pokud se nerozpustí. Ještě horké je promíchejte. Přisypte stejné množství jedlého škrobu a moučkového cukru. Pokračujte za stálého míchání, dokud se hmota v misce nezačne převalovat v jednom celku. Podle potřeby je možné přisypávat obě suroviny. Na závěr vmíchejte potravinářské zdobení.

Víte, že…?

Pokud vás výroba domácího slizu pohltí a budete prahnout po dalších postupech, zadejte téma slizu na kanál YouTube. Zde najdete desítky dalších tipů a nápadů na výrobu slizu za pár korun.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat sliz?

Na výběru slizu není nic náročného. Tuto hračku budete vybírat podle věku dětí, starší si pak mohou sliz vyrobit doma z běžně dostupných ingrediencí.

Co je sliz?

Sliz je něco jako plastelína nebo modelína. Zásadní rozdíl je v tom, že z něho nic nevytvoříte, může se ale různě natahovat, trhat, mačkat nebo kroutit. K sehnání je klasický, svítící ve tmě, potěší i prdící.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku výrob slizu