Sluchátka

Sluchátka na doma, na sport, na hraní, nebo na kvalitní hudební zážitek.

ca. 600 CZK
ca. 700 CZK
ca. 900 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 2 000 CZK

Jak vybrat sluchátka?

 • Sluchátka nemusí sloužit jen k přehrávání hudby, ale i ke sledování televize, poslouchání audioknih, hraní her a nebo k online komunikaci.
 • Sluchátka se dají do uší nebo na uši nasadit na různé způsoby. Rozdíly pak pocítíte v tom, jak Vám daná sluchátka budou sedět v uších.
 • Typ usazení sluchátek vyplývá z toho, jakou jsou sluchátka zkonstruována.
 • Abyste ve sluchátkách mohli cokoliv poslouchat, musíte je připojit s přehrávacím zařízením.

Typy usazení

Sluchátka se dají do uší nebo na uši nasadit na různé způsoby. Rozdíly pak pocítíte v tom, jak Vám daná sluchátka budou sedět v uších. Ideální sluchátka jsou taková, o kterých vlastně vůbec nevíte, že je máte nasazená. Jaké jsou tedy možnosti, ž čeho si můžete vybrat?

Špunty

Jedná se o typ sluchátek, který se vkládá do ucha a zatlačují se do zvukovodu. Mnozí namítají, že tento způsob poslechu hudby není zdravý, protože reproduktorek máte doopravdy úplně v uchu. Na druhé straně se dá oponovat tím, že díky tomu neslyšíte ruch z okolí a nemusíte si zvuk ze sluchátek pouštět tak hlasitě. Dá se říct, že je to na zvážení každého a jestli mu tento způsob vyhovuje. Nezpochybnitelná nevýhoda těchto sluchátek je znečištění uším mazem.

Stylová
LAMAX Blaze B-1

Pecky

Také tyto sluchátka vkládáte do ucha, ale ne až do zvukovodu. U pecek bývá často problém najít takové, které budou právě Vašemu uchu vyhovovat. Pokud máte malé uši, tak Vás hodně typů pecek bude tlačit. Pokud máte větší uši, můžou Vám pecky vypadávat.

Uzavřené

Tato sluchátka mají tvar kruhu, který si nasadíte na ucho, které se do sluchátka vejde celé, takže obvod sluchátka je položen na boku hlavy a ucho uvnitř sluchátka. Díky tomu neslyšíte okolní ruch, na druhé straně sluchátka jsou hodně velké a je dobré zvolit si materiál povrchu sluchátka, který Vám bude vyhovovat, tak že se pod sluchátky nebudete potit ucho. Na výběr je většinou guma, koženka a nebo kůže.

Přiložené

Tyto sluchátka jsou vzhledově podobná, jako předchozí typ. Rozdíl spočívá v tom, že se pokládají na ucho, takže mají menší rozměr. Díky menšímu rozměru jsou i lehčí. Na druhé straně Vám zase tlačí na uši a to nemusí být dvakrát příjemné.

Bluetooth
Intezze EVO

Konstrukce

Typ usazení sluchátek vyplývá z toho, jakou jsou sluchátka zkonstruována.

 • Nejlevnější variantou jsou sluchátka v podobě kablíku, který je rozdvojen a zakončen peckovým či špuntovým uchycením. Tyto sluchátka jsou levná, ale nemívají dlouhou životnost. Druhou nevýhodou je, že při aktivním pohybu po čas poslechu nedrží dobře v uších a vypadávají. Naopak výhodou je minimální hmotnost.
 • Pokročilejší variantou je, pokud je levé a pravé sluchátko propojeno „mostem“. Ten může vést přes temeno hlavy a nebo přes týl. Tyto typy jsou většinou používány pro uzavřená nebo přiložená sluchátka. Jejich výhoda je lepší stabilita na hlavě a nevýhoda větší hmotnost.
Uzavřená
JBL T450BT

U varianty spojené týlovým „mostem“ se potkáte i s peckami nebo špunty, které jsou vylepšeny o zachycení za ucho, tak aby Vám sluchátko nevypadávalo z ucha. Někdy jsou taková sluchátka spojena jen šňůrkou, která vede za týlem a slouží k tomu, aby jste neztratili sluchátko například při běhu.

 • Za nejmodernější variantu sluchátek lze považovat úplně bezdrátová sluchátka, která nejsou kablíkem spojena mezi sebou ani s přehrávacím zařízením. Výhoda takových sluchátek je jasná – nemají kabel. Jejich nevýhoda je paradoxně úplně stejná – nemají kabel. Proč? Kabel může být někdy otravný, zamotá se Vám v kapse, do šály nebo se o něco zachytí a sluchátko Vám nešetrně vytrhne z ucha. Na druhé straně, když sportujete, sluchátko Vám může vypadnout a nezachytí se na kabel, nýbrž padá na zem. A nebo když potkáte známého na ulici, sluchátka musíte držet v ruce nebo cpát do kapes, nejde je nechat převěšené kolem krku na kablíku.

Připojení

Abyste ve sluchátkách mohli cokoliv poslouchat, musíte je připojit s přehrávacím zařízením. Pokud sluchátka nechcete připojit k černobílé televizi nebo jiným muzejním kouskům, máte většinou na výběr ze dvou variant připojení sluchátek:

Bezdrátová
Apple AirPods 2019 MV7N2ZM/A
 • kabelem s 3,5 mm jackem
 • bezdrátově.

U drátových sluchátek, propojených se zařízením kabelem je asi největší výhoda to, že přes kablík se nepřenáší jen zvuk, ale i energie. Tím pádem nemusíte řešit napájení sluchátek, v podobě dobíjení či výměny baterií. Jak bylo uvedeno o pár řádků výše, kablík může být výhodou i nevýhodou zároveň. Nevýhoda je to, že kablík bývá často zranitelným místem sluchátek, především těsně u koncovky jacku často dochází při ohýbání sluchátek k přerušení kontaktu.

Bezdrátová sluchátka jsou výhodná v tom, že Vás neomezují v pohybu a sádelnosti od přehrávače. V minulosti se hovořilo o tom, že bezdrátová sluchátka mají horší přenos než pomocí kablíku. Dnes se technologie bluetooth posunula o velký kus dopředu, takže do bezdrátových sluchátek dostanete také vysoce kvalitní zvuk. Nevýhoda bezdrátových sluchátek je potřeba zvláštního napájení.
Pokud chcete bezdrátová sluchátka pořídit k televizi, která není „chytrá“ a neumí se spárovat se sluchátky přímo, tak můžete využít sluchátka s kolébkou neboli dockovací stanicí. Tuto stanici zapojíte do elektřiny a do televize. Poté bude stanice přenášet zvuk do sluchátek pomocí bezdrátového signálu.

S mikrofonem
Zalman ZM-HPS300

Napájení

Sluchátka jako každá elektronika potřebují pro svůj provoz přísun energie. A dnešní moderní doba nám dává na výběr z několika variant:

 • připojením kabelu
 • bateriemi
 • nabíjecí kolébka
 • kombinace

Kablíkem, který se připojí do zařízení můžete napájet drátová sluchátka. Jedná se o spolehlivou variantu, kdy pokud máte nabitý telefon nebo jiné zařízení, ke kterému připojujete sluchátka, tak můžete v klidu poslouchat.
Baterie jsou další možností jak nabíjet sluchátka a to ta bezdrátová sluchátka. Používají se větší mikro tužkové baterie, které jsou lehčí. Tento způsob nabíjení sluchátek je poněkud zastaralý a nemusí být ani praktický, protože když se Vám vybíjejí baterie, tak se zhoršuje kvalita zvuku a kdo má vždy po ruce náhradní baterie? Další minusový aspekt je ekologie, spotřeba jednorázových bateriových článků není příliš ekologická.

Potlačení šumu
Huawei FreeBuds Pro

Nabíjecí kolébka slouží pro sluchátka, jenž mají zabudovaný akumulátor pro opakované nabíjení. Díky tomu, když umístíte sluchátka během nečinnosti do této kolébky, tak se nabíjejí a jsou připravena do další akce. Takže tím získáváte dva v jednom, jednak elegantní úložný prostor a zároveň praktický zdroj energie pro bezdrátová sluchátka. Samozřejmě některá sluchátka s akumulátorem se nabíjejí pouze připojením USB kabelu.

Kombinace systémů napájení je asi nejlepší co si můžete vybrat. Většinou se potkáte s tím, že sluchátka jsou bezdrátová a nabíjejí se v kolébce nebo USB kabelem. Pokud se Vám ale baterie vybije, tak pak máte možnost zapojit do sluchátek kablík, který pomocí 3,5mm jacku zapojíte i do zařízení, ze kterého proudí energie do sluchátek a Vy můžete dále poslouchat.

Provozovaná činnost

Poslouchat přes sluchátka se dá hodně věcí a také se přitom dá provozovat další činnosti. Právě od toho, k čemu sluchátka potřebujete, by se měla primárně odvíjet Vaše volba. Podívejme se nyní společně na nejčastější činnosti, kterým potřebujete sluchátka a jak vybírat.

Domácí poslech

Doma sluchátka nejčastěji připojíte k počítači, televizi nebo hifi věži. V domácím prostředí se hodí mít sluchátka bezdrátová, takže můžete sledovat televizi se sluchátky z gauče a nebudete mít přes celý obývací pokoj natažený kabel. Nebo když si chcete dojít na toaletu nebo pro pití, tak nemusíte sluchátka sundávat.

Cestování

Další častá činnost, při které se hodí mít kvalitní sluchátka je cestování. V danou chvíli uvažujme čistě o cestování dopravními prostředky jako auto, vlak, letadlo a podobně. Pokud cestujete hodně a nejčastěji používáte sluchátka právě při přepravě, určitě oceníte sluchátka, která budou dobře izolovat okolní ruch. Ten je v dopravních prostředcích normální věcí a je víceméně neustálý.

Pokud na cestě pravidelně trávíte několik hodin, tak je dobré mít pohodlná sluchátka. Jako nejlepší volba pro pohodlí a nerušený zvuk se jeví uzavřená sluchátka spojená mostem přes hlavu.

Sluchátka oceníte i v případě, že často cestujete za volantem auta, které nemá zabudované handsfree. V tom případě můžete do telefonu zapojit sluchátka, která mají i mikrofon a můžete nerušeně komunikovat s obchodním partnerem nebo manželkou a přitom řídit, aniž byste porušili předpisy a ohrozili silniční provoz.

Sport a chůze

Další aktivitou, kdy se často používají sluchátka je sportování a nebo chůze například po městě nebo v supermarketu. Co budete od svých sluchátek při těchto činnostech vyžadovat?

Pro většinu uživatelů je zásadní dobrá stabilita sluchátek v uších. Když nejste v klidu, ale v pohybu, tak je v pohybu i Vaše hlava, proto potřebujete dobře upevněná sluchátka. Čím intenzivnější pohyb vykonáváte, tím více se Vám hlava kymácí. Nejlepší variantou co se týče stability, jsou sluchátka s upevněním za ucho a ideálně spojena buď menším mostem nebo šňůrkou za týlem hlavy. Díky tomu máte sluchátka pevně v uších a kdyby Vám náhodou vypadlo, tak zůstane viset na šňůrce a neskončí například v kaluži či bahně.

 • Co se týče, zakončení sluchátek, tak se pro sportovce se budou zdát nejlepší špunty nebo pecky, které jsou lehké. Pokud sportujete venku, tak asi budete chtít dobrou izolaci okolních ruchů, v tom případě jsou lepší špunty. Na druhé straně úplně se odizolovat od okolního světa nemusí být venku zrovna bezpečné. Pokud se člověk zamyslí, tak se může stát, že neuslyší jedoucí kolo, auto nebo jiné nebezpečí. Proto může být jistější pořídit si pohodlné pecky a kvalitní ničím nerušený poslech hudby nechat do klidu domova.
 • Pokud máte sluchátka na sport, tedy na několik hodin denně, tak je ideální bezdrátová varianta, kterou vždy po návratu domů uložíte do nabíjecí stanice, kde se dobijí pro další použití.

Technické parametry

Ti, kdo se výběrem sluchátek zabývají důkladněji, tak se budou zajímat i o technické parametry. Zmiňme alespoň ty nejdůležitější, které můžou zajímat i běžného rekreačního uživatele.

Výkon

Výkon se u sluchátek udává v miliwattech a platí, že čím výkonnější jsou sluchátka, tím větší hlasitosti dosáhnou. Pamatujte ale také, že čím výkonnější sluchátka jsou, tím větší mají spotřebu energie a o to rychleji se vybíjejí nebo vybíjejí připojené zařízení.

Frekvence

Frekvence (kmitočet) by se měla pohybovat v intervalu, ve kterém je schopno lidské ucho zachytávat zvuk – tedy 20 až 20000 Hz. Některé tóny v této frekvenci můžou být tlumenější než jiné, tento údaj udává tolerance. Ta je u běžných sluchátek +/- 10 dB, ale lepší sluchátka ji mají menší než +/- 3dB.

Citlivost

Citlivost se u sluchátek udává v dB a říká, jaký akustický tlak sluchátka na uchu dokáží vytvořit. Čím vyšší je tato hodnota, tím hlasitější poslech můžete dosáhnout i za menšího výkonu sluchátek a tím pádem s menší spotřebou energie. Ideální hodnota pohybuje od 100 dB výše.

Odpor

Odpor udávaný v ohmech je poslední veličinou, kterou zmíníme. Platí, že čím vyšší odbor, tím více energie sluchátka potřebují. Proto je hlavně k telefonu vhodné volit sluchátka s nižším odporem kolem 100 ohmů.

Víte, že…?

Tyto údaje jsou u sluchátek těžko ověřitelné a běžnému uživateli moc neřeknou. Proto je při výběru lepší stanovit si, jaká sluchátka chci a z dané kategorie vybrat podle uživatelských recenzí.

Cena

Ceny sluchátek začínají na několika desítkách korun u sluchátek z asijské tržnice, ale výdrž je většinou pár týdnů a zvuk mizerný. Podívejme se spíš na seriózní cenové kategorie.

 • Za 200 – 500 Kč se dají pořídit sluchátka, která Vám vydrží delší dobu. Vybrat si lze ze všech tipů usazení sluchátek. Nabídka bezdrátových sluchátek se za tuto cenu omezuje na pecky a špunty. Nižší cenu pocítíte především v kratší životnosti a nižší kvalitě použitých materiálů.
 • Od 500 – 1000 Kč se pro běžného uživatele dá hovořit o ideální hranici, kde se protíná dobrá kvalita a příznivá cena. Vyberete si z celé řady modelů v různých provedeních a zvuk z těchto sluchátek už bývá doopravdy hezký.
 • Od 1000 Kč nahoru jsou takříkajíc neomezené možnosti a jedná se o sluchátka buďto pro ty, kteří potrpí na nejčistší zvuk a krásně vyladěné tóny. Dále tady můžeme hledat sluchátka pro hudební studia, DJ nebo sluchátka s mikrofonem, která jsou vhodná například pro callcentra.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat sluchátka?

Doma si asi vystačíte se sluchátky příložnými nebo peckami, které neizolují úplně okolní ruch. Málokdo má doma soustavný zdroj hluku, který by musel izolovat. Naopak se hodí mít přehled o okolním dění, když Vám například zazvoní telefon, domácí zvonek nebo pláče dítě. Pokud si pořizujete sluchátka k počítači, ať už stolnímu nebo notebooku, tak se Vám může hodit pořídit headset i s mikrofonem. Dnes se přes počítač můžete pomocí skypu spojit s kýmkoliv na druhém konci světa. K tomu abyste si mohli povykládat, ale potřebujete právě mikrofon. Stejně tak se to hodí hráčům počítačových her, kteří hrají online a komunikují s herními kolegy po čas hry.

Jakého výrobce zvolit?

Sluchátka na trh dodává celá řada výrobců v nejrůznější kvalitě. Pozastavme se tedy jen u těch renomovaných, jejichž sluchátka se v hodnocení umísťují na předních příčkách. Potom můžeme zmínit značku Sony, Beats, Lamax, Niceboy nebo Koss.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Stylová
Bluetooth
Uzavřená
Bezdrátová
S mikrofonem
Potlačení šumu
Image
Product
LAMAX Blaze B-1
Intezze EVO
JBL T450BT
Apple AirPods 2019 MV7N2ZM/A
Zalman ZM-HPS300
Huawei FreeBuds Pro
Výrobce
LAMAX
Intezze
JBL
Apple
Zalman
Huawei
Typ sluchátek
plná
pecky
uzavřená
špunty
uzavřená
špunty
Kmitočtová max
20000 Hz
20000 Hz
20000 Hz
20000 Hz
20000 Hz
Konektor
3,5 mm Jack
USB-C
USB
Lightning
3,5 mm Jack
USB-C
Sluchátka s mikrofonem
Cena ca. 600 CZK ca. 700 CZK ca. 900 CZK ca. 3 100 CZK ca. 200 CZK ca. 2 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.