Nejlepší bezdrátová sluchátka 2024 a jak vybrat
Zkuste to bez drátů. Na cestu do práce, na běhání, pro radost z hudby.
Jak vybrat bezdrátová sluchátka
- Bezdrátová sluchátka jsou velmi oblíbená, při poslechu vás nebude obtěžovat žádný drát.
- Přenos zvuku je prostřednictvím bluetooth, infračerveného záření, rádiové spojení.
- Kromě technologie přenosu samozřejmě nelze opomenout ani samotné konstrukční provedení. To kromě komfortu při poslechu ovlivňuje též způsob ovládání, skladnost a v neposlední řadě i míru, do jaké vás budou ovlivňovat šumy z vnějšího prostředí.
- S druhem sluchátek úzce souvisí i jejich schopnost nebo naopak neschopnost izolovat šumy z okolního prostředí.
Bezdrátová sluchátka - náš výběr
Bezdrátová sluchátka přes hlavu
Bezdrátová sluchátka s mikrofonem
Bezdrátová sluchátka do uší
Bezdrátová herní sluchátka
Jak vybrat bezdrátová sluchátka
Proč bezdrátová?
Tato otázka napadne asi každého laika, jelikož sluchátka si většinou spojujeme s drátem a nevidíme důvod k jeho výměně. Bezdrátový provoz se může pyšnit hned několika velkými výhodami:
- Nižší cena
- Menší hmotnost
- Snadnější manipulace bez překážejícího kabelu
Bohužel, každá technologie má kromě svých světlých stránek i ty stinné a bezdrátová sluchátka nejsou výjimkou. Připravte se na horší kvalitu zvuku, jež se nebude nikdy rovnat klasice. Levnější modely se též vyznačují i nižší stabilitou přenosu, kdy zvuk nepříjemně kolísá nebo vypadává. Závisí zde zejména na použité technologii přenosu a síle propojení s uložištěm zvukových stop.
Jste fajnšmekry vyžadující dokonalý poslech za všech okolností? Poohlédněte se jinde, bezdrát vás neuspokojí. Jestliže však toužíte hlavně po komfortu a nenápadnosti, nad jinou variantou ani nepřemýšlejte.
Technologie přenosu
K čemu vám budou drahá sluchátka, když propojení s multimediálním přehrávačem nebude dostatečně kvalitní? Asi nikdo nechce ze své oblíbené sklady slyšet jen každé druhé nebo třetí slovo. Z toho důvodu věnujte odpovídající pozornost výběru technologie připojení. V současné době se využívá hned tří základních druhů:
- Bluetooth
- Infračervené záření
- Rádiové připojení
Jelikož jsou rozdíly mezi nimi výrazné, věnujeme popisu každé z nich adekvátní prostor.
Připojení přes bluetooth
Dlouhodobě nejoblíbenějším systémem je připojení přes funkci bluetooth. Sluchátka nepotřebují žádné pomocné vysílače, zkrátka se jen spárují s uložištěm zvukových stop. Vzdálenost mezi nimi nesmí přesáhnout 10 metrů, jinak se spojení přeruší.
Další velká výhoda spočívá v bezproblémovém přechodu signálu přes zdi a další pevné objekty. Díky tomu nemusíte třeba při domácím poslechu nosit obě zařízení neustále u sebe, stačí dodržovat odpovídající blízkost. K tomu, že se jedná o nejhojněji uplatňovanou technologii přispívá i její rozumná cena.
Kvalita zvukové produkce je bohužel nesrovnatelně slabší než v případě klasických drátových modelů. Technologie bluetooth nebyla navržena k přenosu zvuku. Jste-li však ochotni překousnout mírná zkreslení, představuje připojení přes bluetooth správnou volbu.
Připojení infračerveným zářením
Zdaleka nejlevnější způsob přenosu spočívá v infračerveném záření. Bohužel však za dvěma ostatními možnostmi silně pokulhává ve všech směrech. Mezi sluchátky a multimediálním zařízením nesmí být žádná překážka. Dosah je též o něco menší než u technologie bluetooth a výrazně kratší než u rádiových vln. Totéž bohužel platí i o stabilitě připojení. Stačí, aby se mezi oba přístroje dostal jakýkoliv objekt nebo zvíře a signál slábne nebo se ztrácí.
Jedinou devízou tedy zůstává poměrně nízká pořizovací cena. Díky ní je tato technologie oblíbená třeba při spojení s televizorem, kde mezi přijímačem a divákem nejsou žádné překážky.
Rádiové připojení
Třetí a poslední varianta je služebně nejstarší a spočívá v přenosu rádiové frekvence. Mimo samotných sluchátek upotřebíte i vysílač signálu, jehož dosah se pohybuje klidně i nad hranicí 100 metrů. Vzhledem k tomu, že se stoupající vzdáleností kvalita signálu rapidně klesá, reálně se pohybujeme v podobných číslech jako u bluetooth modelů.
Rádiové vlny bez problémů procházejí pevnými objekty, takže není třeba se obávat ani zdí. Naopak počítat musíte s všudypřítomným šumem tolik typickým pro rádia, jenž zcela nezmizí ani při dodržování odpovídajících vzdálenosti.
Víte, že…?
Doporučujeme se vždy poohlédnout po sluchátcích postavených na technologii bluetooth. Ve srovnání s ostatními nabízejí dostatečnou kvalitu signálu, obstojný přenos zvuku a možnost udržet spojení i přes pevné objekty. Rozhodně neočekávejte, že by plnohodnotně nahradila klasiku.
Druhy sluchátek
Kromě technologie přenosu samozřejmě nelze opomenout ani samotné konstrukční provedení. To kromě komfortu při poslechu ovlivňuje též způsob ovládání, skladnost a v neposlední řadě i míru, do jaké vás budou ovlivňovat šumy z vnějšího prostředí. Detailnější rozbor uvádíme v následující tabulce:
Typ sluchátek | Charakteristika | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|---|
Sluchátka do uší | Drobné pecky nebo špunty vkládané přímo do uší | Praktické rozměry, nízká cena, nenápadnost | Nejnižší kvalita zvuku, nepříjemný pocit v uších |
Sluchátka na uši | Umísťují se na ušní boltec, který nepřesahují | uspokojivý zvuk | Nejméně pohodlné |
Sluchátka kolem uší | Klasická “čelenka” kolem uší přesahující boltce | Nejlepší úroveň zvuku, komfortní nošení, perfektní izolace šumu | Vysoká cena, nápadnost, vyšší hmotnost |
Při výběru odpovídajícího druhu buďte obzvlášť ostražití. Největší oblibu mezi hudebními fanatiky si stále udržují klasická sluchátka kolem uší. Jestliže máte dostatečný rozpočet pro jejich pořízení a nevadí vám, že budete nápadní, neváhejte. Lepší úroveň poslechu a komfort vám zkrátka žádná jiná konstrukce nezajistí.
Konstrukce
S druhem sluchátek úzce souvisí i jejich schopnost nebo naopak neschopnost izolovat šumy z okolního prostředí. Rozlišujeme tři možnosti:
- Otevřená konstrukce – výborná kvalita hudby bez zkreslení, ruchy z okolí jdou slyšet, stejně tak hudbu uslyší i ostatní
- Polouzavřená konstrukce – při běžné hlasitosti je tlumen jak venkovní ruch, tak i zvuk hudby směrem navenek
- Uzavřená konstrukce – plná izolace venkovního i vnitřního zvuku, u levnějších modelů zkreslení kvality zvuku vlivem jeho odrazu
Víte, že…?
Obecně doporučujeme zvolit spíše otevřenou konstrukci, neboť zachovává přirozené šíření zvuku. Rozdíl je nejvíce patrný, volíte-li v nejnižší cenové kategorii. Uzavřené mušle volte pouze tehdy, pokud nechcete z nejrůznějších důvodů rušit své okolí.
Frekvenční rozsah
Pamatujete si ze školních lavic, jaký rozsah zvuku dovede zachytit lidské ucho? U mladých jedinců toto rozmezí činí 20–20 000 Hz a s věkem postupně klesá. Není tedy divu, že se v něm pohybují i všechna prodávaná sluchátka. K čemu by vám byla schopnost zprostředkovat zvuk, který stejně nemůžete slyšet?
Rozdíly mezi jednotlivými modely mohou činit i stovky Herzů. Při nákupu buďte obezřetní, neboť skutečná frekvence sluchátek vypovídá o tom, jak věrný zvuk bude. Rozdíly nejvýrazněji poznáte hlavně ve velmi nízkých basových frekvencích, neboť v dolní škále sluch obvykle neslábne tak rychle.
Citlivost
Neužijete si muziku jinak, než na plné pecky? Potom se při nákupu sluchátek zabývejte jejich citlivosti udávané v dB/mW. Čím vyšší tento parametr je, s o to silnějším zvukem můžete počítat a zároveň sluchátka spotřebují o to méně energie.
Vždy se poohlížejte po nejvyšší hodnotě citlivosti v rámci zvolené cenové relace. Ve spojení se slabším vstupním výkonem většiny dostupných multimediálních přístrojů se totiž dostanete na optimální hladinu hlasitosti.
Výdrž baterie
Jestliže s sebou sluchátka berete na dlouhé cesty, zajímejte se o jejich výdrž na jedno nabití akumulátoru. Rozdíly mezi různými modely se překvapivě pohybují v desítkách hodin, což je tedy řádná porce času. Obecně rozlišujeme tři základní časové intervaly:
- Do 10 hodin – dostatečné při cestě do práce a krátkých vycházkách po městě
- 10–20 hodin – zvládne i celodenní výlet nebo cestování
- Nad 20 hodin – perfektní pro použití na dlouhých cestách
Během výběru berte v potaz fakt, že výrobci udávají hodnoty naměřené v ideálních podmínkách. Reálná výdrž bývá mnohdy až o 20 % nižší, což rozhodně zohledněte, aby se vám nestalo, že dojde šťáva někde uprostřed cesty.
Náušníky
Vždy doporučujeme zastavit se v obchodu a zvolený model si osobně vyzkoušet. Může se vám totiž stát, že ačkoliv bude všechno tak, jak má být, sluchátka vám prostě nebudou dobře sedět a dlouho je v uších nesnesete. O tom, zda se tak stane rozhoduje do značné míry tvar náušníků – částí vkládaných do nebo na uši, ale také jejich materiál. V nabídce naleznete hned několik různých možností:
- Textil – drahý, pohodlný a odolný, široký výběr variant
- Kůže – drahá, komfortní a odolná, hůře se udržuje
- Plast – nejlevnější, dobře tlumí hluk z okolí, nejméně pohodlný při nošení
Mikrofon
Přítomnost nebo absence mikrofonu nemá pražádný vliv na kvalitu poslechu hudby. Na druhé straně pro značný segment zákazníků sehrává během rozhodování důležitou roli. Snadno s jeho pomocí vyřídíte telefonický hovor, a to i při řízení vozidla. O významu, který skýtá při hraní her více hráčů, se asi nemusíme dlouho rozepisovat.
Nejvýznamnější značky
Našli jste v balení svého mobilního telefonu i bezdrátová sluchátka? Patrně se jedná o neznačkové pecky, s nimiž nebude poslech žádná hitparáda. Ačkoliv značka v tomto případě nesehrává tak zásadní roli jako u domácích spotřebičů, stále se vyplatí volit produkty z dílny známých a ověřených značek. Mezi ně řadíme kupříkladu tato jména:
- Bose
- Jabra
- JBL
- Sennheiser
Z praktických důvodů nebudeme představovat důvěrně známé firmy jako Panasonic nebo Sony. Naopak považujeme za důležité seznámit vás alespoň v několika větách s méně známými značkami zabývající se omezeným segmentem zboží.
Bose
Firma Bose vznikla roku 1964 Framighamu z popudu Amara Bose, kterému se podařilo v následujících letech revolučním způsobem proměnit výrobu audiotechniky obecně. Jeho podnik dodnes patří mezi vlajkové lodi na poli inovací a technologií zlepšujících úroveň zvukového přenosu.
Kromě Hifi věží a reproduktorů spadají do jejího portfolia i sluchátka. Cenově se řadí k tomu nejdražšímu, co na trhu zakoupíte, očekávejte ovšem odpovídající úroveň zvuku, která dalece překoná i drátové modely méně spolehlivých firem.
Jabra
Původně dánská korporace je dnes součástí koncernu GN Netcom, který existuje již více než 150 let. Zabývá se produkcí sluchadel, komunikátorů i bezdrátových sluchátek. Samotná Jabra stála za vznikem sluchátek do uší s integrovaným mikrofonem a podílela se i na návrhu mobilních headsetů společně s Motorolou.
Výrobky nesoucí její logo jsou výhradně pecková sluchátka konstruována s ohledem na maximální komfort svého nositele. Jejich cenové rozpětí je široké, takže na pultech obchodů vedle sebe naleznete model za dva tisíce stejně jako set o hodnotě několika desítek tisíc. Vždy můžete očekávat kreativní vzhled a propracovanou a stabilní bluetooth technologii.
JBL
Roku 1946 spatřila světlo světa společnost JBL zabývající se produkcí reproduktorů. V následujících letech se ji podařilo dosáhnout dominantního postavení nejen na americkém, ale na celosvětovém trhu. V současnosti si drží pozici amerického lídra na poli profesionálních zvukových systémů.
Pokud jde o výrobky pro domácnosti, nabídka produktů s logem JBL čítá kromě reprosoustav a sluchátek také autorádia a přehrávače. Cenově se řadí mezi levnější značky, což ovšem nikterak neovlivňuje vysokou kvalitu zvuku i použitých materiálů.
Sennheiser
Pomalu, ale jistě vystupujeme na Olymp producentů audiotechniky. Na něm stojí německá společnost Sennheiser, která si od svého vzniku roku 1945 vybudovala vynikající reputaci. Není proto divu, že s ní kromě četných hudebních osobností a nahrávacích studií spolupracují i letecké firmy nebo armády.
Na trhu samozřejmě naleznete i bezdrátová sluchátka pocházející z její dílny. Svými vlastnostmi se směle vyrovnají i řadě klasických drátových modelů, avšak cenovka dalece přesahující hranici 5 000 korun nebývá ničím výjimečným.
Cena
Dobrou zprávou je fakt, že pořízení obstojných bezdrátových sluchátek nevyjde na mnoho peněz. Některé firmy dokonce své základní modely přibalují zdarma k jiným dražším produktům. Na druhé straně, chcete-li skutečnou kvalitu, nezbude vám než si připlatit. My jsme s ohledem na situaci na trhu identifikovali tři základní cenové intervaly:
- Do 1 000 Kč
- 1 000–2 000 Kč
- Nad 2 000 Kč
Cena do 1 000 Kč
V nejlevnější cenové skupině naleznete sluchátka, o nichž jsme hovořili výše – velmi často pecky nebo špunty, jež někteří prodejci přibalují k dražší elektronice. Nenáročným zákazníkům budou zcela dostačovat. Výjimečně se zde setkáte i s aparáty na nebo přes uši.
Bohužel nepočítejte s tím, že by baterie vydržela déle než 8 hodin nepřetržitého provozu. Valná většina sluchátek je vybavena mikrofonem a pro své drobné rozměry jsou skvěle využitelné při běhu nebo posilování.
Cena od 1 000 do 2 000 Kč
Ve střední třídě se poměr špuntů/pecek a klasických sluchátek na nebo přes uši vyrovnává. Své modely zde nabízejí i luxusní značky jako Sennheiser nebo Bose. Konstrukce bývá ve většině případů otevřená, což usnadňuje průchod zvuku. Frekvence obvykle pokrývá celé spektrum slyšitelné lidským uchem a efektivní doba přehrávání přesahuje i hranici 10 hodin.
Cena nad 2 000 Kč
V nejvyšší cenové relaci se setkáte s produkty určenými náročným posluchačům a hudebním profesionálům. Pecky a špunty pomalu ustupují do pozadí a štafetu přebírají klasické, otevřené i uzavřené, konstrukce.
Samozřejmostí je široké rozpětí frekvence i vysoká citlivost zaručují dostatečně hlasitý zvuk. Nejdražší kusy si bez problémů poradí i s 24 hodinami nepřetržitého přehrávání, takže jsou vhodné i na velmi dlouhé a namáhavé cesty.