Nejlepší slunečníky 2024 a jak vybrat
Zpříjemněte si pobyt na zahradě či balkoně.
Jak vybrat slunečník
- Slunečník byste měli vybírat s ohledem na místě, na kterém bude stát.
- Velmi důležité je vybrat správnou látku. Zde hraje hlavní roli gramáž.
- Pozornost věnujte také konstrukci a stabilitě.
Slunečník - náš výběr
Slunečníky na kočárek
Plážové slunečníky
Jak vybrat slunečník
Rozměr a potah slunečníků
Slunečníky lze rozdělit do skupin podle jejich rozměru:
Malé slunečníky
Nejmenší slunečníky mají průměr asi 180 cm. Malé rozměry najdou svoje využití především na malých balkonech. Zde si vystačíte s průměrem 120 – 180 cm. Tento slunečník vám sice poskytne stín, neočekávejte ale žádnou velkou kvalitu. Kovové trubky jsou měkké a mohou se ohýbat. To stejné platí i o výpletu slunečníku. Potahová látka je často bez nepromokavé úpravy. Životnost je nižší, ve zhoršených povětrnostních podmínkách dochází často k jejich poškození. Pro občasné používání jsou dostačující, pouze je zbytečně nevystavujte dešti a větru.
Velké slunečníky
Největší pak mohou mít v průměru až 5 metrů. Slunečník na zahradu se vyrábí v rozměrech od 180 – 500 centimetrů. Záleží tedy na vás, které velikosti dáte přednost. Na zastínění jednoho nebo dvou lehátek vám bude stačit průměr kolem 2 metrů, pokud chcete zastínit venkovní posezení, počítejte s průměrem asi 3 metry. Jestliže bydlíte v místě, kde hodně fouká, volte především typ s pevnou a kvalitní konstrukcí.
Typ konstrukce
Slunečníky lze rozdělit také podle typu konstrukce:
- Středová – tento typ patří k nejrozšířenějším a nejjednodušším typům slunečníkům. Tyč je uprostřed, výhodou je pevná, stabilní konstrukce a přesné ovládání.
- Závěsný – boční – mezi výhody tohoto řešení je zejména absence středové tyče, která vám v tomto případě nebude nikde překážet. Také jistě oceníte skutečnost, že střechu slunečníku můžete libovolně naklánět ať už horizontálně nebo vertikálně. Je možné ji také otáčet kolem své osy. Vzhled je velmi moderní.
Na co se zaměřit
Při výběru slunečníku si všímejte následujících parametrů:
Tvar
Slunečníky se vyrábí nejen v různých velikostech, vybrat si můžete také tvar, který vám bude nejvíce vyhovovat. K dispozici tak máte klasické kulaté slunečníky, moderní čtvercové nebo obdélníkové modely. V případě, že chcete ušetřit místo například na balkoně, můžete volit půlkruhový slunečník, který lze přisunout přímo ke zdi.
Plátno
Plátno, kterým je slunečník potažen, se vyrábí v různých materiálů. Ve většině případů se jedná o polyester nebo směs polyesteru s bavlnou. Dále to mohou být různé impregnované textilie a laminované tkaniny. Kvalitní potah poznáte podle gramáže, jakou látka má. Čím je hrubší, tím je lepší.
- Základem je aby látka splňovala odolnost proti UV záření, dále by měla být voděodolná. Výhodou potahů je, pokud jsou snímatelné a pratelné. Teflonová úprava zabraňuje špinění a vzniku plísní.
Samotná barva textilie je otázkou vkusu. Barevná škála je velmi pestrá, je tedy z čeho vybírat. Na co se ale při výběru barvy zaměřte, je sytost barvy.
- Tmavé a syté barvy přitahují více slunečních paprsků. To vede k velké akumulaci tepla a také to snižuje životnost výrobku. U méně kvalitních typů se po čase mohou vytvořit nevzhledné a barevně odlišné skvrny.
- Světlé odstíny přitahují méně slunečního světla, díky tomu si budete moci dopřát příjemného chládku. A také životnost je v tomto případě delší.
Konstrukce
Slunečník bývá běžnou součástí zahradního nábytku. Jeho stabilita tak patří mezi to hlavní, na co byste se měli při výběru zaměřit.
Kovová konstrukce
Nejčastější je kovová konstrukce z oceli nebo z hliníku, který se velmi lehký a odolný. Kvalita materiálu se liší, dražší slunečníky mají konstrukci vyrobenou z nerezavějící kvalitní slitiny. Menší a levnější konstrukce je z málo kvalitního kovu, která může o čase začít rezivět.
Ocelová konstrukce bývá doplněna o práškový nátěr, díky kterému je dobře chráněná proti povětrnostním vlivům. Tuto úpravu můžete očekávat i v případě konstrukce vyrobené z kovové slitiny.
Dřevěná konstrukce
Dřevěná konstrukce je druhou variantou používaných materiálů. Používají se různé druhy měkčích a tvrdších dřevin, což se samozřejmě odráží na konečné ceně. V nabídce najdete dřeviny jako je dub, teak, iroko a další.
Ovládání
Při výběru slunečníku byste měli také zkusit, jak vám půjde otevřít. I v tomto ohledu se jednotlivé typy různí.
- Zejména menší modely lze otevírat jako klasický deštník.
- Větší a těžší slunečníky jsou vybaveny otevíráním pomocí kličky nebo lankovým systémem s kladkou a závažím.
Podstavec nebo stojan
Dobré ukotvení je velmi důležité, tomu odpovídají i ceny různých podstavců. U slunečníků se udává minimální zatížení, které by měl stojan mít. Pokud bydlíte na místě, kde hodně fouká, kupte raději takový, který bude mít alespoň 1,5 násobek zatížení.
Jaké zatížení je výrobci běžně doporučováno:
- Slunečník do 180 cm – 15 kg
- Slunečník do 250 cm – 20 kg
- Slunečník do 300 cm – 30 kg
- Slunečník do 400 cm nebo čtvercové do 3 x 3 m – 50 kg
Tyto údaje berte s rezervou, budou se měnit nejen v závislosti na velikosti slunečníku, ale také na ploše podstavce a místu, kde budete slunečník používat. Obecně se doporučuje volit co největší plochu i váhu podstavce. V místech, která jsou chráněna před větrem, je možné volit i menší a lehčí typy podstavců.
Z čeho se vyrábí
Také samotný vzhled podstavce je důležitý. Na trhu můžete koupit celou řadu stojanů a soklů z různých materiálů.
Před výběrem si musíte ověřit, jestli vám spodní tyč slunečníku pasuje do stojanu. Údaj o vnitřním průměru stojné tyče stojanu udává výrobce a je vždy uveden v jeho popisu. Většina stojanů má navíc jako součást balení redukční kroužky, pomocí kterých lze vymezit prostor ve stojné tyči. Díky těmto redukcím nebo utahovacím šroubům můžete používat tyče v rozsahu několika centimetrů.
- Plastové – patří mezi nejlevnější podstavce. Lze je plnit vodou nebo pískem, nejsou ale příliš stabilní a hodí se spíše k menším typům slunečníků. Jejich výhodou je snadná manipulace a nízká hmotnost.
- S kovovou konstrukcí doplněnou dlaždicemi – jedná se o ocelový stojan, který má tvar kříže. Dovnitř se vkládají betonové dlaždice.
- Z leštěného kamene – těžké žulové bloky, které mohou být hrubě tesaný povrch nebo mohou být naopak s leštěným povrchem. Tento podstavec je velmi stabilní, udrží i velké rozměry. Tento typ může být vyroben také z mramoru.
- Mezi další podstavce pak patří například betonový nebo kovový.
Víte, že…?
Mějte na paměti, že se zakoupeným stojanem budete muset také manipulovat. Proto je dobré, když jsou těžší typy podstavců, ať už jsou to žulové, betonové nebo litinové vybaveny úchyty nebo kolečky, aby se daly snadněji přemísťovat.
Údržba
Ani v případě, že si vyberete opravdu kvalitní a drahý slunečník, není vhodné nechávat jej otevřený po celou sezonu. Je vhodné ho zavírat při dešti a zejména pak při velkém větru.
Na zimu je nutné ho vyčistit a hlavně nechat řádně proschnout. Poté ho vložte do ochranného obalu a uskladněte na suchém a větraném místě.
Příslušenství
Také ke slunečníkům lze dokoupit příslušenství, která vám celkový relax ještě více zpříjemní. Ne všechna nabízená příslušenství se hodí ke každému modelu. Pokud vás tedy některé z příslušenství osloví, ujistěte se, že poslouží i k vámi vybranému typu slunečníku.
Typ | Popis |
---|---|
Ochranné obaly | Slouží pro ochranu potahu slunečníku ve dech, kdy je uzavřen. Obaly jsou vyrobené z odolných tkanin, který chrání slunečník před UV zářením a jsou nepromokavé. |
Světlo | Světla určená pro průměry tyče od 30 – 50 mm. Obsahuje několik LED světel. Dodává se s akumulátorem. |
LED světla a reproduktory s Bluethooth | Bodová světla vám umožní také příjemné večerní posezení, kvalitní poslech hudby vám pak umožní reproduktory. |
Držák nápojů | Díky držáku se nemusíte bát převrhnutí vašich oblíbených nápojů. |
Stabilizační ramena | Slouží pro lepší stabilitu ve větru. Lze je zakoupit pouze ke stejné značce slunečníku. |
Skládací trn do trávy | Je vyroben z pozinkované oceli, vhodný především na cesty. |
Balkonová svorka | Umožní pohodlné a bezpečné uchycení na balkonu. |
Cena a výrobce
Menší typy lze zakoupit již od 500 Kč. Cenové rozpětí 500 – 1 000 Kč nabízí slunečníky o průměru do 300 cm. Jedná se o jednoduché slunečníky s možností naklápění. Otevírání může být řešeno pomocí otáčecí kličky. Tvar je ve většině případů kruhový, konstrukce je ocelová nebo hliníková.
Cenové rozpětí 1 000 – 2 000 Kč umožňuje zakoupit velké slunečníky s průměrem do 500 cm. Tvar je kruhový, čtvercový i obdélníkový. Umožňují různé natáčení, nebo se jedná o závěsné typy. Konstrukce je řešena také nohou umístěnou mimo stíněnou plochu. Materiál konstrukce je ocel, hliník nebo dřevo. Potahy jsou kvalitní s vodoodpudivou ochranou. Slunečníky dále nabízí polohování.
Ceny slunečníků se mohou šplhat až přes 10 000 Kč. Velmi kvalitní slunečníky, které poslouží i náročným uživatelům zakoupíte v cenovém rozpětí 5 000 – 10 000 Kč. Pokud chcete něco skutečně výjimečného, můžete za slunečník zaplatit až 20 000 Kč. Tyto dražší typy jsou vybaveny otvíráním pomocí teleskopického automatického systému. Obsluhu tak zvládnete jednou rukou.
Absolutní špičkou na trhu je značka Doppler, je to známá rakouská společnost vyrábějící všechny typy a velikosti slunečníků, zakoupit můžete i příslušenství a stojany. Slunečníky jsou cenově dostupné, kvalitní výrobek můžete pořídit již od 2 000 Kč, ceny luxusním modelů se pohybují nad 20 000 Kč. Nabídka je opravdu široká a vybere si zde skutečně každý.
Slunečníky Derby patří k dostupným výkyvným modelům s boční nohou. Cenové rozpětí je mezi 5 000 – 10 000 Kč.
Zangenberg, Glatz, InstaShade jsou značky, které nabízejí luxusní slunečníky. Jejich konstrukce je robustní a materiály v nejvyšší kvalitě. Cena těchto výrobků se ale šplhá i k 50 000 Kč.
Scolaro a Fim nabízí luxusní výrobky, v běžné nabídce je často nenajdete, neboť cena jejich výrobků překračuje 50 000 Kč. Společnosti nabízí opravdu veliké a luxusní typy na profesionální úrovni.