Šnorchlovací set

Výbava každého potápěče.

ca. 1 800 CZK
ca. 600 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat šnorchlovací set

  • Šnorchlovací sety obsahují potápěčskou masku, šnorchl a v některých případech rovněž i ploutve s uzavřenou patou.
  • Samotný šnorchl se skládá ze čtyř důležitých součástí
  • Neméně důležitá potápěčská maska musí na vašich očích perfektně sedět a současně nikde netlačit.

Kdy se hodí šnorchlovací set

Plánujete letní dovolenou a hodláte hodně času trávit v moři, ideálně se potápět a objevovat podvodní svět? Pak vás jistě zajímá, co budete potřebovat. Pokud nechcete řešit vše zvlášť, je poměrně vhodnou volbou šnorchlovací set, který se skládá minimálně ze šnorchlu a potápěčské masky, nebo-li brýlí. V některých případech se ke šnorchlovacímu setu řadí ještě praktické ploutve s pevnou patou, které ocení především plavci, kteří se s nimi již naučili plavat a pro které jsou již výhodou.

Šnorchl

Jedním ze dvou nejdůležitějších prvků šnorchlovacího setu je samozřejmě šnorchl, který je určen k dýchání pod vodou. Ten se obvykle skládá ze čtyř součástí.

Skvělý cestovní set
MARES X-One Marea Set

Vlnolam

Vlnolam se nachází na zcela vrchní části šnorchlu a zabraňuje proniknutí vody do šnorchlu. Ne každý šnorchl je však vlnolamem vybavený, naopak některé typy jej mají uživatelsky přizpůsobitelný, díky čemuž můžete vlnolam nastavit zhruba dle výšky aktuálních vln na moři či jiné vodní ploše.

Trubice

V případě trubic se hledí na šířku a délku. Ta se řídí dle objemu plic daného potápěče. Je tedy nezbytně nutné, aby měla trubice přesný rozměr. V opačném případě by mohlo například dojít ke hromadění vydechovaného oxidu uhličitého a v krajním případě i k omdlení potápěče a jeho možnému utonutí. Rozhodně tak uměle neprodlužujte délku trubice či její šířku. Z tohoto důvodu je nasnadě, že pro děti jsou určeny speciální dětské šnorchly s kratší trubicí.

Držák

Držák šnorchlu pomáhá držet trubici u potápěčské masky, díky čemuž je trubice v jedné poloze a nehrozí, že byste šnorchl i v krizové situaci ztratili. Jelikož jde o velmi namáhanou část, vězte, že je vyměnitelná, a to aniž byste museli kupovat celý šnorchl nový.

Dětský
Mares PIRATE SET

Spodní část

Spodní část je dnes vyráběna ze silikonu, a to ze zcela prostých důvodů. Na silikon je minimum uživatelů alergických a spodní část, často zvaná náústek, je umístěna v ústech a po skousnutí pevně drží.

Potápěčské brýle

Potápěčské brýle, jinak též maska, je tvořena zorníkem, lícnicí, rámečkem a upínacím páskem. Volit si lze potápěčské brýle s oddělenými skly pro každé oko, případně se sklem v jednom kuse, což vylepšuje celkový výhled skrze zorníky. Upínací pásek zadní strany je většinou velmi elastický a uživatelsky nastavitelný tak, aby vyhovoval více uživatelům.

Nasazení brýlí

Potápěčské brýle vám musí na obličej opravdu velmi dobře padnout, jedině pak skrze ně nepoteče voda. Je tak nasnadě, že pečlivému zkoušení šnorchlovací masky se nevyhnete. Při zkoušení se vyplatí postupovat dle několika jednoduchých kroků.

Praktický set
AQUALUNG HAWKEYE set
  • masku si pouze nasaďte na obličej, aniž byste využívali upínací pásek
  • následně masku lehce přisajte nosem
  • na několik vteřin zadržte dech
  • pakliže potápěčská maska stále sama drží, máte vhodnou

Barva lícnice

Různé potápěčské masky se liší ještě barvou silikonové lícnice, pomocí které se brýle přisají na váš obličej. Lícnice může být buď průhledná, díky čemuž do brýlí dopadá více světla. Na druhou stranu může odrážející světlo v brýlích omezit váš výhled a ve výsledku jsou tak lepší tmavé lícnice, které nepříjemnými světelnými odrazy netrpí.

Barva lícnice potápěčských brýlí výhody nevýhody  
světlá či průhledná více světla pro výhled možné nepříjemné světlené odrazy  
tmavá nebo černá žádné nežádoucí světelné odlesky o něco méně světla ve vašem výhledu  

Ploutve

V případě ploutví je nutné říci, že se hovoří o typu ploutví pro šnorchlování. Ty se nasazují na bosou nohu a není potřeba žádného řemínku. Celé chodidlo je obepnuto gumovou botkou v ploutvi. Obě šnorchlovací ploutve jsou identické a lze je tak zaměnit pro levou či pravou nohu.

Pro ženy i děti
Cressi Marea Junior set

Víte, že…?

Šnorchlovací sety se skládají minimálně z potápěčských brýlí a šnorchlu, což je ideální pro začínající uživatele. Pokročilejší již pak ocení i přítomnost šnorchlovacích ploutví.

Ceny

Cenově nejdostupnější šnorchlovací sety jsou samozřejmě určené dětem a nabízí se v mnoha barevných variacích. Jejich cena přitom začíná pohodlně pod hranicí 1 000 Kč. Základní šnorchlovací sety pro dospělé seženete přibližně od 1 000 Kč výše, přičemž pokud budete chtít v setu i ploutve, přiopravte si minimálně 1 400 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat šnorchlovací set?

Vždy se zaměřte na to, komu bude šnorchlovací set určen. Dle toho se volí například délka šnorchlu i velikost brýlí. Začínajícím uživatelům je vhodnější vybrat šnorchlovací set bez ploutví.

Čemu při výběru věnovat hlavní pozornost?

Dbejte na to, aby vám potápěčské brýle jednoznačně a pohodlně seděly na obličeji. Nesmí vás tlačit a samozřejmě do nich nesmí téct voda.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Skvělý cestovní set
Dětský
Praktický set
Pro ženy i děti
Přidaný čistící ventil
Image
Produkt
MARES X-One Marea Set
Mares PIRATE SET
AQUALUNG HAWKEYE set
Cressi Marea Junior set
AQUALUNG-SET DORADO II JR
Cena ca. 1 800 CZK ca. 600 CZK ca. 700 CZK ca. 1 000 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.