Jak vybrat šnorchlovací set
- Šnorchlovací sety obsahují potápěčskou masku, šnorchl a v některých případech rovněž i ploutve s uzavřenou patou.
- Samotný šnorchl se skládá ze čtyř důležitých součástí
- Neméně důležitá potápěčská maska musí na vašich očích perfektně sedět a současně nikde netlačit.
Šnorchlovací set - náš výběr
Dětské šnorchlovací sety
Šnorchlovací sety Mares
Jak vybrat šnorchlovací set
Kdy se hodí šnorchlovací set
Plánujete letní dovolenou a hodláte hodně času trávit v moři, ideálně se potápět a objevovat podvodní svět? Pak vás jistě zajímá, co budete potřebovat. Pokud nechcete řešit vše zvlášť, je poměrně vhodnou volbou šnorchlovací set, který se skládá minimálně ze šnorchlu a potápěčské masky, nebo-li brýlí. V některých případech se ke šnorchlovacímu setu řadí ještě praktické ploutve s pevnou patou, které ocení především plavci, kteří se s nimi již naučili plavat a pro které jsou již výhodou.
Šnorchl
Jedním ze dvou nejdůležitějších prvků šnorchlovacího setu je samozřejmě šnorchl, který je určen k dýchání pod vodou. Ten se obvykle skládá ze čtyř součástí.
Vlnolam
Vlnolam se nachází na zcela vrchní části šnorchlu a zabraňuje proniknutí vody do šnorchlu. Ne každý šnorchl je však vlnolamem vybavený, naopak některé typy jej mají uživatelsky přizpůsobitelný, díky čemuž můžete vlnolam nastavit zhruba dle výšky aktuálních vln na moři či jiné vodní ploše.
Trubice
V případě trubic se hledí na šířku a délku. Ta se řídí dle objemu plic daného potápěče. Je tedy nezbytně nutné, aby měla trubice přesný rozměr. V opačném případě by mohlo například dojít ke hromadění vydechovaného oxidu uhličitého a v krajním případě i k omdlení potápěče a jeho možnému utonutí. Rozhodně tak uměle neprodlužujte délku trubice či její šířku. Z tohoto důvodu je nasnadě, že pro děti jsou určeny speciální dětské šnorchly s kratší trubicí.
Držák
Držák šnorchlu pomáhá držet trubici u potápěčské masky, díky čemuž je trubice v jedné poloze a nehrozí, že byste šnorchl i v krizové situaci ztratili. Jelikož jde o velmi namáhanou část, vězte, že je vyměnitelná, a to aniž byste museli kupovat celý šnorchl nový.
Spodní část
Spodní část je dnes vyráběna ze silikonu, a to ze zcela prostých důvodů. Na silikon je minimum uživatelů alergických a spodní část, často zvaná náústek, je umístěna v ústech a po skousnutí pevně drží.
Potápěčské brýle
Potápěčské brýle, jinak též maska, je tvořena zorníkem, lícnicí, rámečkem a upínacím páskem. Volit si lze potápěčské brýle s oddělenými skly pro každé oko, případně se sklem v jednom kuse, což vylepšuje celkový výhled skrze zorníky. Upínací pásek zadní strany je většinou velmi elastický a uživatelsky nastavitelný tak, aby vyhovoval více uživatelům.
Nasazení brýlí
Potápěčské brýle vám musí na obličej opravdu velmi dobře padnout, jedině pak skrze ně nepoteče voda. Je tak nasnadě, že pečlivému zkoušení šnorchlovací masky se nevyhnete. Při zkoušení se vyplatí postupovat dle několika jednoduchých kroků.
- masku si pouze nasaďte na obličej, aniž byste využívali upínací pásek
- následně masku lehce přisajte nosem
- na několik vteřin zadržte dech
- pakliže potápěčská maska stále sama drží, máte vhodnou
Barva lícnice
Různé potápěčské masky se liší ještě barvou silikonové lícnice, pomocí které se brýle přisají na váš obličej. Lícnice může být buď průhledná, díky čemuž do brýlí dopadá více světla. Na druhou stranu může odrážející světlo v brýlích omezit váš výhled a ve výsledku jsou tak lepší tmavé lícnice, které nepříjemnými světelnými odrazy netrpí.
Barva lícnice potápěčských brýlí | výhody | nevýhody | |
---|---|---|---|
světlá či průhledná | více světla pro výhled | možné nepříjemné světlené odrazy | |
tmavá nebo černá | žádné nežádoucí světelné odlesky | o něco méně světla ve vašem výhledu |
Ploutve
V případě ploutví je nutné říci, že se hovoří o typu ploutví pro šnorchlování. Ty se nasazují na bosou nohu a není potřeba žádného řemínku. Celé chodidlo je obepnuto gumovou botkou v ploutvi. Obě šnorchlovací ploutve jsou identické a lze je tak zaměnit pro levou či pravou nohu.
Víte, že…?
Šnorchlovací sety se skládají minimálně z potápěčských brýlí a šnorchlu, což je ideální pro začínající uživatele. Pokročilejší již pak ocení i přítomnost šnorchlovacích ploutví.
Ceny
Cenově nejdostupnější šnorchlovací sety jsou samozřejmě určené dětem a nabízí se v mnoha barevných variacích. Jejich cena přitom začíná pohodlně pod hranicí 1 000 Kč. Základní šnorchlovací sety pro dospělé seženete přibližně od 1 000 Kč výše, přičemž pokud budete chtít v setu i ploutve, přiopravte si minimálně 1 400 Kč.