Solární panel na auto

Solární panel 12 V.

ca. 49 005 600 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 5 800 CZK
ca. 3 900 CZK

Jak vybrat solární panel na auto

 • Solární panely díky slunečnímu záření přemění elektromagnetickou energii na elektrickou. V současné době je můžete mimo jiné vidět nejen na rodinných domech, ale i na obytných vozech.
 • Výkonnost solárního panelu volte jednak podle velikosti vozu, na který jej chcete instalovat, ale hlavně podle množství přístrojů, které vyžadují elektrickou energii.
 • Důležitou součástí solárních panelů jsou tzv. regulátory. Zvolený materiál pak ovlivňuje to, v jakém období budete moci panely používat.

Články

V případě montáže solárního panelu na karavan lze využít dva typy článků a to amorfní nebo krystalické.

Amorfní

Jedná se o tenkovrstvé solární panely, které se také vyznačují nižší váhou. Počítat musíte s nižší účinností výroby elektrické energie ve srovnání s krystalickými panely. Jejich používání je výhodnější, respektive efektivnější ve chvílích nižší koncentrace slunečního svitu. Výhodou je možnost nalepení článků přímo na střechu obytného vozu.

Flexibilní
Renogy 12V Solární panel flexibilní 100Wp

Krystalické

Krystalické články patří mezi nejefektivnější způsob jak přeměnit sluneční svit na elektrickou energii. K této přeměně dochází, i když je pod mrakem, ale účinnost přeměny je nižší. Panely vyžadují odvětrávání, proto je nutné jejich instalace na speciální držáky.

Víte, že…?

Kromě solárních panelů, které vyžadují přímou instalaci na střechu vozu, existují také tzv. flexibilní panely. Jedná se o mobilní variantu poměrně nízké váhy, kterou můžete libovolně přesouvat dle vaší potřeby.

Výkonnost

U výkonnosti je třeba zvážit, na kolik budete elektrickou energii využívat. Výběr je třeba přizpůsobit jak době používání, tak množství přístrojů, které elektřinu ke svému provozu potřebují. Orientačně se můžete řídit údaji v tabulce níže.

Fotovoltaický
Solar Solární Panel 100W 12V REGULATOR Fotovoltaický panel
Výkonnost Vozidlo Doba používání Vybavení vozu
Do 60 W Menší vůz 7 dní, letní období Světla, čerpadlo na vodu, rádio
Do 85 W Menší vůz 7 dní, letní období Světla, čerpadlo na vodu, rádio, rozfuk, TV, SAT
Do 120 W Střední vozidla Přes léto Světla, čerpadlo na vodu, rádio, rozfuk, TV, SAT
Do 160 až 180 W Střední a velká vozidla, karavany Celoroční používání Světla, čerpadlo na vodu, rádio, rozfuk, TV, SAT, chladnička

V případě, že se v budoucnu zvýší potřeba elektrické energie, vždy existuje možnost dokoupení dalšího panelu. Ty jdou díky paralelním konektorům jednoduše propojit a výkonnost navýšit. U hodnot mezi 240 až 360 W se již jedná o naprostou soběstačnost z hlediska výroby el. energie. Navíc jí bude dostatek za každého počasí.

Víte, že…?

Solární panel představuje naprostou volnost při vašich cestách. Díky němu nebudete závislí na kempech a jejich elektrických přípojkách. Navíc ušetříte platby za odběr elektrické energie. Oblíbené jsou flexibilní solární panely.

Solární regulátor

Solární regulátor je důležitou součástí tohoto systému. Zapojuje se mezi panel a akumulátor. Jeho úkolem je získat ze solárního panelu maximální množství energie. Navíc chrání baterii před nadměrným nabíjením a zároveň hlubokým vybitím.
U solárních regulátorů se můžete setkat se dvěma typy technologie:

 • PWM – nejrozšířenější regulátory; vyžaduje pro provoz panel z 36 článků pro 12 V baterii a panel ze 72 článků pro 24 V baterii
 • MPPT – moderní modely regulátorů; zaručují zhruba 30% zvýšení výnosu ze solárního panelu; prakticky je jeho použití možné na jakémkoli typu solárního panelu; umožňují propojování panelů do série
Skládací
Skládací solární nabíječka 100 W 12 V 92002

Materiál

Solární panely ze zpravidla vyrábí z následujících materiálů:

 • Tvrzené sklo – tuto variantu volte v případě celoročního používání; panel je oproti plastovým modelům odolnější
 • Plast – zpravidla u flexibilních panelů; vyznačuje se nižší váhou, takže nezatěžuje střechu vozu; vhodný spíše na sezónní používání, materiálu nesvědčí nepříznivé počasí v zimních měsících

Instalace

Instalace solárních panelů je vhodná na:

S příslušenstvím
Solární set Flexibilní solární panel 100Wp, PWM Regulátor 10A, Kabel pro připojení solárních kabelů, Kabel na připojení k baterii 12V
 • Karavany
 • Obytná auta
 • Dodávky

Samotný proces nevyžaduje velké zásahy do karoserie vozů. Podmínkou je dostatek místa na střeše a připojení jedné nebo dvou průchodek skrz stěnu automobilu. Velikost střechy je také jedním z parametrů, které je třeba při výběru vhodného panelu zohlednit.
Montáž je prováděna jedním ze dvou způsobů a to:

 • Lepením na střechu automobilu
 • Uchycení do držáků – držáky jsou na střechu také lepeny

Výrobci a ceny

Solární panely na automobily vyrábí např. Victron Energy, VSelektro nebo 4sun.
Solární panely je pak možné koupit samostatně nebo přímo v setech, které obsahují vše potřebné pro připojení k vašemu karavanu nebo jinému vozidlu. Tyto sady se pak cenově pohybují od necelých 4000 Kč do zhruba 21000 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží solární panely na automobilech?

Instalace solárních panelů na váš karavan nebo obytné auto vám prakticky zajistí naprostou soběstačnost při vašich cestách. Díky vlastní elektrárně nebudete závislí na elektrických přípojkách např. v kempech.

Jaká kritéria je nutné zohlednit při výběru panelu?

Kromě typu solárního panelu je jedním z nejdůležitějších parametrů jejich výkonnost. Tu volte jednak s ohledem na dobu používání panelu, ale také podle množství používaných zařízení vyžadující elektrickou energii.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.