Flexibilní solární panel

Skladný panel na cesty.

ca. 2 600 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 6 500 CZK
ca. 7 900 CZK
ca. 900 CZK

Jak vybrat flexibilní solární panel

  • Hlavní výhodou flexibilního solárního panelu je jeho skladnost, kdy i relativně velký panel lze složit a snadno přenášet, třeba i v příručním zavazadle.
  • Důležité je sledovat, jaký výkon dokáže daný flexibilní solární panel poskytovat.
  • Zjistit je nutné také to, zda je vybaven nějakým stupněm krytí, případně jaké má výstupy pro zařízení, která budete chtít napájet.

Kdy se hodí

Solární panel je dnes vcelku běžnou záležitostí. Vídáme je jako velké plochy na polích či loukách, ale také na střechách rodinných domů. Existují však i mobilní solární panely, které mohou být i flexibilní, případně zvané ohebné solární panely. Jejich využití se najde všude tam, kde je vyžadována nízká hmotnost, odolnost a současně i možnost takový solární panel přenášet či složit. Může jít například o dočasné umístění na letní chatu, solární panel na auto nebo solární panel na karavan nebo o cestovní solární panely.

Víte, že…?

Flexibilní nebo-li ohebné solární panely je možné skládat a ohýbat. Vždy je však nutné dodržovat místa ohnutí, zpravidla jen po délce. V opačném případě k nevratnému poškození samotného panelu.

Monokrystalický
Solarfam Solární panel flexibilní 100Wp monokrystalický

Výběr

Při výběru flexibilního solárního panelu je dobré zvážit několik klíčových prvků, které vám pomohou vybrat model, který bude pro vás tím nejlepším.

Výkon

Výkon je tím nejpodstatnějším parametrem v případě jakéhokoliv flexibilního solárního panelu. Rozpětí výkonu u dnes nabízených modelů je vcelku velké. Výkon lze rozdělit na několik skupin v závislosti na tom, která zařízení budete chtít dobíjet.

  • Pokud chcete například na cestách dobíjet mobilní telefon, postačí vám flexibilní solární nabíječka s výkonem kolem 10 W. Moderní telefony však zvládají i svižnější dobíjení a nemusíte se být i výkonů nad 20 W.
Na zaoblené povrchy
Solarfam Solární panel flexibilní 150Wp monokrystalický
  • K dodání energie pro velké tablety nebo notebooky budete potřebovat větší výkon, ideálně alespoň kolem 50 W.
  • V situaci, kdy budete potřebovat nabíjet například více spotřebičů současně, respektive je napájet elektrickou energií, přijde vhod výkon blížící se i 100 W.

Typ panelu

Kromě výkonu solárního panelu hraje roli také jeho konkrétní typ. Dnes naleznete na trhu dva základní druhy.

S výkonem 150 Wp
Solar FLEX-M PRESTIGE 24V Solární flexibilní panel 150Wp monokrystalický
  • Amorfní panel má tu výhodu, že nevyžaduje přímé sluneční světlo. Může se nabíjet na denním světle. Nevýhodou je nižší účinnost kolem 7 % nebo obecně kratší životnost.
  • Krystalický panel se dokáže nabíjet jen na přímém slunci, což se ne vždy hodí. Na druhou stranu má vyšší účinnost, a to klidně až kolem 15 %.

Výstupy

Flexibilní solární panel bude zpravidla brán na různé cesty a doplňovat energii přenosným spotřebičům, případně třeba autu či elektrokolu. Často se proto hodí několik USB výstupů s napětím 5V. Pro nabíjení baterií skrze solární flexibilní panel se hodí 12V výstup. Některé modely disponují také klasickou zásuvkou s napětím 230 V.

Nejdelší možná životnost
Renogy 12V Solární panel flexibilní 175Wp
Typ Výhody Nevýhody
amorfní panel nevyžaduje přímé sluneční světlo nižší účinnost
krystalický panel vysoká účinnost nutnost nabíjení na přímém slunci

Odolnost

Flexibilní solární panel bude často brán na cesty a energii vstřebávat venku. V takovém případě je žádoucí, aby byl adekvátně pogumován, nevadil mu prach a ideálně ani vlhko. Zvládnout by měl také nějaký pád, či náraz. Jinými slovy by jej nemělo rozházet vcelku běžné zacházení v přírodních podmínkách. Obvykle se u flexibilních solárních panelů vyskytuje alespoň stupeň krytí IPx4. Tato ochrana vám zajistí, že pokud začne pršet, flexibilnímu solárnímu panelu to nijak nevadí. Prudší či déle trvající déšť by však již mohl znamenat problém.

Ceny

Flexibilní solární panel není nijak nákladný na pořízení. Základní modely značky EcoFlex s dostatečným výkonem lze pořídit zhruba od 1 500 Kč. Pokud si připlatíte zhruba 1 000 Kč, dostanete se ke modelům značky Maxx, které vynikají velmi skladnou a především lehkou konstrukcí, která je přímo předurčena k přenášení. Zhruba od hranice 5 000 Kč již seženete flexibilní solární panely s vysokým výkonem, které jsou schopné napájet i několik zařízení současně. Typicky jde například o modely flexibilních solárních panelů značky Renogy.

Otázky a odpovědi

Jaký zvolit výkon flexibilního solárního panelu?

Vždy záleží na tom, jaká zařízení budete chtít skrze flexibilní solární panel napájet. Pakliže půjde například pouze o doplnění energie do mobilních zařízení, postačí i výkon kolem 20 W. Pokud budete potřeba napájet více zařízení, například na cestách, určitě se poohlédněte po výkonnějším flexibilním solárním panelu.

Kde se flexibilní solární panel dá využít?

Flexibilní solární panel má široké spektrum využití. Může být vhodný na cesty, kdy je skladný a při rozložení poskytne potřebný přísun energie. Vhod však přijde i jako dočasný způsob tvorby energie na karavanech či letních chatkách.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Monokrystalický
Na zaoblené povrchy
S výkonem 150 Wp
Nejdelší možná životnost
Nízká hmotnost
Image
Produkt
Solarfam Solární panel flexibilní 100Wp monokrystalický
Solarfam Solární panel flexibilní 150Wp monokrystalický
Solar FLEX-M PRESTIGE 24V Solární flexibilní panel 150Wp monokrystalický
Renogy 12V Solární panel flexibilní 175Wp
Solarfam Solární panel 30W ETFE flexibilní Shingle
Provedení
flexibilní
flexibilní
flexibilní
flexibilní
flexibilní
Druh panelů
solární
solární
solární
solární
solární
Hmotnost
2,5 kg
2.86 kg
2.8 kg
0.0008 kg
Počet článků
44
36
36
Typ článků
monokrystalické
monokrystalické
monokrystalické
monokrystalické
monokrystalické
Výkon (W)
100 W
150 W
150 W
175 W
30 W
Cena ca. 2 600 CZK ca. 3 500 CZK ca. 6 500 CZK ca. 7 900 CZK ca. 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.