Hadex Fotovoltaický solární panel USB+12V/30W flexibilní OS30-18MFX 04280079
Jak vybrat flexibilní solární panel
- Hlavní výhodou flexibilního solárního panelu je jeho skladnost, kdy i relativně velký panel lze složit a snadno přenášet, třeba i v příručním zavazadle.
- Důležité je sledovat, jaký výkon dokáže daný flexibilní solární panel poskytovat.
- Zjistit je nutné také to, zda je vybaven nějakým stupněm krytí, případně jaké má výstupy pro zařízení, která budete chtít napájet.
Flexibilní solární panel - náš výběr




Flexibilní solární panely do 125 W





Flexibilní solární panely 12 V





Jak vybrat flexibilní solární panel
Kdy se hodí
Solární panel je dnes vcelku běžnou záležitostí. Vídáme je jako velké plochy na polích či loukách, ale také na střechách rodinných domů. Existují však i mobilní solární panely, které mohou být i flexibilní, případně zvané ohebné solární panely. Jejich využití se najde všude tam, kde je vyžadována nízká hmotnost, odolnost a současně i možnost takový solární panel přenášet či složit. Může jít například o dočasné umístění na letní chatu, solární panel na auto nebo solární panel na karavan nebo o cestovní solární panely.
Víte, že…?
Flexibilní nebo-li ohebné solární panely je možné skládat a ohýbat. Vždy je však nutné dodržovat místa ohnutí, zpravidla jen po délce. V opačném případě k nevratnému poškození samotného panelu.
Hadex Fotovoltaický solární panel USB+12V/30W flexibilní OS30-18MFX 04280079
Výběr
Při výběru flexibilního solárního panelu je dobré zvážit několik klíčových prvků, které vám pomohou vybrat model, který bude pro vás tím nejlepším.
Výkon
Výkon je tím nejpodstatnějším parametrem v případě jakéhokoliv flexibilního solárního panelu. Rozpětí výkonu u dnes nabízených modelů je vcelku velké. Výkon lze rozdělit na několik skupin v závislosti na tom, která zařízení budete chtít dobíjet.
- Pokud chcete například na cestách dobíjet mobilní telefon, postačí vám flexibilní solární nabíječka s výkonem kolem 10 W. Moderní telefony však zvládají i svižnější dobíjení a nemusíte se být i výkonů nad 20 W.
Hadex Fotovoltaický solární panel USB+12V/50W flexibilní OS50-18MFX 04280096
- K dodání energie pro velké tablety nebo notebooky budete potřebovat větší výkon, ideálně alespoň kolem 50 W.
- V situaci, kdy budete potřebovat nabíjet například více spotřebičů současně, respektive je napájet elektrickou energií, přijde vhod výkon blížící se i 100 W.
Typ panelu
Kromě výkonu solárního panelu hraje roli také jeho konkrétní typ. Dnes naleznete na trhu dva základní druhy.
Hadex Fotovoltaický solární panel USB+12V/20W flexibilní OS20-18MFX
- Amorfní panel má tu výhodu, že nevyžaduje přímé sluneční světlo. Může se nabíjet na denním světle. Nevýhodou je nižší účinnost kolem 7 % nebo obecně kratší životnost.
- Krystalický panel se dokáže nabíjet jen na přímém slunci, což se ne vždy hodí. Na druhou stranu má vyšší účinnost, a to klidně až kolem 15 %.
Výstupy
Flexibilní solární panel bude zpravidla brán na různé cesty a doplňovat energii přenosným spotřebičům, případně třeba autu či elektrokolu. Často se proto hodí několik USB výstupů s napětím 5V. Pro nabíjení baterií skrze solární flexibilní panel se hodí 12V výstup. Některé modely disponují také klasickou zásuvkou s napětím 230 V.
Typ | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
amorfní panel | nevyžaduje přímé sluneční světlo | nižší účinnost |
krystalický panel | vysoká účinnost | nutnost nabíjení na přímém slunci |
Odolnost
Flexibilní solární panel bude často brán na cesty a energii vstřebávat venku. V takovém případě je žádoucí, aby byl adekvátně pogumován, nevadil mu prach a ideálně ani vlhko. Zvládnout by měl také nějaký pád, či náraz. Jinými slovy by jej nemělo rozházet vcelku běžné zacházení v přírodních podmínkách. Obvykle se u flexibilních solárních panelů vyskytuje alespoň stupeň krytí IPx4. Tato ochrana vám zajistí, že pokud začne pršet, flexibilnímu solárnímu panelu to nijak nevadí. Prudší či déle trvající déšť by však již mohl znamenat problém.
Ceny
Flexibilní solární panel není nijak nákladný na pořízení. Základní modely značky EcoFlex s dostatečným výkonem lze pořídit zhruba od 1 500 Kč. Pokud si připlatíte zhruba 1 000 Kč, dostanete se ke modelům značky Maxx, které vynikají velmi skladnou a především lehkou konstrukcí, která je přímo předurčena k přenášení. Zhruba od hranice 5 000 Kč již seženete flexibilní solární panely s vysokým výkonem, které jsou schopné napájet i několik zařízení současně. Typicky jde například o modely flexibilních solárních panelů značky Renogy.
Otázky a odpovědi
Jaký zvolit výkon flexibilního solárního panelu?
Kde se flexibilní solární panel dá využít?
Různé typy produktů porovnejte zde.