Spacák

Pro milovníky dobrodružství a romantiky.

ca. 1 600 CZK
ca. 6 100 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 12 000 CZK
ca. 800 CZK
ca. 7 600 CZK

Jak vybrat spacák

 • Pouhým okem můžete rozeznat pouze velikost a tvar vaku, nicméně ty nejdůležitější rozdíly jsou v jednotlivých funkcích.
 • Přiblížíme Vám výrobní materiály, teplotní rozdělení, velikost a v neposlední řadě se zaměříme na hmotnost, která je zejména při cestování s batohem na zádech důležitá.
 • Zde je třeba se rozhodnout, v jakém ročním období se chystáte cestovat. Zda budete spát pod širákem nebo ve stanu či chatce nebo zda si chcete pořídit jeden univerzální spací pytel s využitím kdykoliv během roku.

Použitý materiál

Základním a nejzásadnějším parametrem je náplň spacího vaku. V současnosti jsou k dostání výrobky z peří a ze syntetických vláken.

Peří

Na spacáky, které jsou plněny peřím, narazíte v kategorii spacích pytlů určených do nižších teplot. Jsou naplněny buď kachním, nebo husím peřím, a oproti syntetickým vláknům jsou dražší. Péřová náplň vaku má kvalitní izolační vlastnost, s kterou úzce souvisí i tepelný odpor a výhřevnost. Spacáky plněné peřím se mohou pyšnit delší životností při správné, avšak náročné údržbě.

Oblíbený
Husky Mantilla

Aby vám vak na spaní vydržel co nejdéle a správně plnil své funkce, je třeba se zaměřit na poměr prachového peří a malých pírek. Prachové peří teplo izoluje a pírka prodlužují životnost. Nejčastěji se u kvalitních výrobků setkáte s označením 85/15, 90/10 a 95/5. První označení má horší izolační schopnosti, ale dobrou životnost, a naopak poslední označení, má dokonalou izolaci, ale nižší životnost.

Když už znáte poměr, je třeba se ještě podívat na maximální objem neboli kapacitu naplnění. Označuje se hodnotou CUIN a platí, že čím vyšší číslo, tím lépe. Hranice pro lepší spací pytle začíná na 600 CUIN.

Víte, že…?

Pokud se budete rozhodovat mezi několika spacími pytli, než si vyberete svého favorita, podívejte se také na typ peří. Husí peří je kvalitnější než kachní, jelikož má lepší tepelnou izolaci.

Zimní
Prima Polar 1000g

Syntetické vlákno

Syntetické neboli umělé vlákno je nejčastěji využívané, zejména k jeho dostupnosti a nižší pořizovací ceně. Ocení ho zejména alergici. Jeho velkou výhodou je, že není nutná pravidelná údržba, jako je tomu u peří. Nicméně syntetické vlákno je těžší, a proto pytle s tímto výrobním materiálem mají vyšší hmotnost a bude nutné je častěji měnit, jelikož jejich životnost se odhaduje maximálně na čtyři roky, aby plnily všechny své funkce správně.

Při výběru vaku plněného umělým vláknem se můžete setkat rovněž s následujícím označení:

 • Mikrovlákno: Vynikají lepšími izolačními vlastnostmi, jelikož vlákna nejsou tak nadýchaná a setkáte se s ním zejména u malých typů spacáků.
 • Kanálkové duté vlákno: Oproti spacákům z mikrovlákna jsou objemnější a mají větší výhřevnost.
Mumiový
Husky Enjoy
Náplň spacího pytle Výhody Nevýhody
Peří Delší životnost Vyšší pořizovací cena
  Menší objem Nevhodné pro alergiky
  Skladnější Pohlcuje vlhkost
  Dobré termoizolační vlastnosti Náročná údržba
  Nízká hmotnost  
Syntetika Nižší pořizovací cena Kratší životnost
  Vhodné pro alergiky Objemnější
  Nepohlcuje vlhkost Horší skladnost
  Snadnější údržba Vyšší hmotnost

Tvar

Když se řekne spacák, jistě se každému vybaví oválný tvar s otvorem pro hlavu. Ale věděli jste, že existuje ještě mumiový tvar či spací vak deky?

Dekový tvar

Nejednoduší tvar, s kterým se na trhu můžete setkat. V podstatě jde o deku se zipem přehnutou napůl. Tvarem připomíná spíš obdélník. Nicméně s takovým spacím pytlem se spokojíte, pokud vyrazíte na túru během letních měsíců, protože proces zahřátí netrvá příliš dlouho. Velkou výhodou tohoto tvaru je, že po jeho úplném rozepnutí lze spacák použit jako klasickou deku.

Mumiový tvar

Jde o nejpoužívanější tvar, který dokonale kopíruje lidské tělo. Díky speciálnímu provedení zamezíte nechtěnému zafukování větru a zároveň úniku tepla zevnitř pytle.

Celoroční
Hannah Scout 120

Oválný tvar

Je jakousi kombinací dvou výše zmíněných tvarů. Je volnější než mumie, nicméně ji oceníte hlavně v případě, pokud máte rádi dostatečný prostor během spánku.

Teplotní určení

Zde je třeba se rozhodnout, v jakém ročním období se chystáte cestovat. Zda budete spát pod širákem nebo ve stanu či chatce nebo zda si chcete pořídit jeden univerzální spací pytel s využitím kdykoliv během roku.

Níže uvedené spací pytle mají také teplotní vlastnosti, které jsou nejčastěji charakterizovány třemi údaji:

Péřový
Warmpeace Solitaire Extra Feet 1000
 • Komfortní teplota: Hranice, při které spací pytel poskytuje příjemné teplo během vašeho spánku.
 • Limitní teplota: Po jejím překročení, může dojít k lehkému prochladnutí či přehřátí těla.
 • Extrémní teplota: Je ještě nad limitní teplotou. Doporučujeme tuto teplotní hranici dodržovat, jinak může dojít k podchlazení či úpalu.

Letní spacáky

Jak již z názvu napovídá, jsou určeny zejména pro využití v letních měsících, nebo po celý rok, ale se spaním v budově. Vzhledem k tomu, že nevynikají vysokou tepelnou izolací, jejich váha se bude pohybovat od 0,5 do 1,2 kg v závislosti na použitém materiálu, kde se mimo syntetických a péřových spacáků můžete setkat i s dekovým spacákem, která se používá při spaní v interiéru nebo při opravdu teplých podmínkách.

Třísezonní spacáky

Nejprodávanější typ spacáku, která lze využít od jara až do podzimu. Ideální pro spaní při teplotách kolem nuly, ale také i do -5 stupňů. Hmotnost je v rozpětí od 0,8 do 1,5 kg. Logicky v této kategorii už nenajdete dekové spací pytle.

Letní
Coleman Xylo

Celoroční spacáky

V tomto typu můžete občas přespat i na sněhu. Díky vysoké tepelné izolaci nebude spaní v létě nejpříjemnější, ale spacák lze jednoduše rozepnout, abyste se v něm neupekli. Ideální podmínky pro spaní budou, pokud budete teplota pod nulou až do -10 stupňů. Samozřejmě s větší izolací roste i hmotnost, proto na trhu najdeme spací pytle, které se budou pohybovat mezi 1,3 – 1,9 kg.

Zimní spacáky

Setkat se můžete také s označením expediční. Zajistí vám pohodlné spaní pod -10 stupňů Celsia. Ať už se tedy vydáte do vysokých hor či na dobrodružnou výpravu za polární kruh, bude vám v noci teplo. Počítejte však s hmotností, která začíná na 1,7 kg.

Velikost spacáku

Obecně platí, že spací vak by měl být o 15–20 centimetrů větší, než je délka lidského těla. Tato hodnota je udávána zejména proto, aby izolace spacáku fungovala správně. Pokud byste zakoupili menší velikost, opírali byste se svým tělem o izolační vrstvu a mohla by vám být v noci zima, což může být zejména u celoročních a zimních typů pytlů nebezpečné.

Třísezónní
Mountain Equipment Helium 400

Nejčastěji se setkáte s označením S, M, L, XL, aj., ale nelze se na to spoléhat, je třeba se vždy podívat na podrobnější popis, pro jak veliké postavy je vak určen. Ideální je zajít do kamenného obchodu s outdoorovými doplňky a tam si zboží přímo vyzkoušet.

Zapínání spacího pytle

Tento parametr spousta rekreačních turistů přehlíží, ačkoli jim může ušetřit nepříjemné trápení při večerním usínání a ranním vylézání ze spacáku. Pokud jste pravák, je ideálním řešením mít zip umístěn na levé straně, a naopak.
Některé typy produktů je dokonce možné spojovat. Jestliže tedy kupujete spací pytle v páru, nezapomeňte zkontrolovat zapínání, zejména pokud plánujete na vaši cestě romantickou chvilku, kterou zcela jistě může být společné pozorování hvězd v jednom vaku.

Údržba

Abyste dosáhli co nejdelší životnosti je třeba o spací pytel řádně pečovat. Jak již z popisu výrobního materiálu víte, peří bude vždy náročnější, a to zejména proto, že pohlcuje vlhkost.

 • Zapomeňte na praní. Při praní se budete pohybovat na tenkém ledě, zejména proto, že při pracím cyklu dochází ke ztrátě tepelně izolačních vlastností. Péřové spací pytle v žádné případě neperte!
 • Ani čistírna není vhodná. V čistírnách se používá k odstranění nečistot suchá metoda, která může obsaženými chemikáliemi poškodit tepelné vlastnosti.
 • Spacák skládejte do vaku vždy podle instrukcí výrobce, aby nedošlo k narušení výplně.

Jestliže během noci zmoknete, nezapomeňte spací pytel ráno pořádně vysušit, abyste jej mohli příště znovu použít a prodloužili jeho životnost.

 • Neexistuje univerzální návod, jak vyčistit spacák, proto vždy dbejte pokynů výrobce.

Víte, že…?

Pokud neplánujete na delší dobu dobrodružnou výpravu, doporučujeme spacák volně rozprostřít nikoliv zabalit od ochranného pytle, aby nedošlo k lámání a ničení vláken.

Cena

Jak již po přečtení článku víte, do konečné ceny vstupuje jednak výrobní materiál, protože peří bude vždy dražší než umělé vlákno, ale také teplotní určení spacího pytle. Na následujících řádkách vám představíme jednotlivé cenové kategorie.

Cena do 999 Kč

Na spacáky do „tisícovky“ narazíte převážně v supermarketech nebo hypermarketech. Ve specializovaných prodejnách se s nimi setkáte velmi zřídka. Takové produkty jsou vyrobeny ze syntetiky s univerzálním provedením jak pro muže, tak i pro ženy a zcela jistě postačí na přespání v letních měsících.

Cena od 1 000 Kč do 2 999 Kč

Nyní se budete pohybovat v cenovém rozmezí, kde narazíte na takové vaky, které jsou vyrobeny převážně ze syntetických vláken. Při troše štěstí můžete však objevit už i péřové pytle, ale nezapomeňte zkontrolovat poměr mezi prachovým peřím a malými pírky. Mimo výrobků uřčené pro letní noci, jsou již k dostání i třísezónní spacáky.

Cena nad 3 000 Kč

Zde si přijdou na své ti nejnáročnější turisté a mohou vybírat i ze spacích pytlů, které jsou určeny pro spaní ve velkých mrazech. Výrobním materiálem již zde bude převážně husí či kachní peří.

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce vybrat?

Na trhu existuje nepřeberné množství výrobců spacáků, pokud však chcete volit kvalitní a prověřené značky zaměřte se na Husky, Mammut, Acron, Mountain, Saenger, Warmpeace anebo oblíbeného českého výrobce Prima.

Jak vybrat spacák?

Spacák je třeba vybírat podle toho, kdy ho budete používat. Nejoblíbenější jsou spacáky universální, které se však nehodí do velkých mrazů. Dobrodruzi tak budou potřebovat drahé a bytelné zimní spacáky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Oblíbený
Zimní
Mumiový
Celoroční
Péřový
Letní
Třísezónní
Image
Product
Husky Mantilla
Prima Polar 1000g
Husky Enjoy
Hannah Scout 120
Warmpeace Solitaire Extra Feet 1000
Coleman Xylo
Mountain Equipment Helium 400
Extrémní teplota
Sezónní určení
třísezónní
zimní
zimní
celoroční
zimní
letní
třísezónní
Druh náplně
syntetické
péřové
syntetické
syntetické
péřové
syntetické
péřové
Komfortní teplota
Limitní teplota
Tvar
mumiové
mumiové
mumiové
mumiové
mumiové
mumiové
mumiové
Vnější materiál
210T Polyester Ripstop
PERTEX MICROLIGHT 100DWR+
Tactel RipStop Nylon (40D 240T)
40D 290T Nylon R/S WR
COLIBRI 15D
polyester a polyester ripstop
Helium 20
Vnitřní materiál
Polypongee
PERTEX MICROLIGHT 100DWR+
Soft Nylon
290T Micro Polyester
COLIBRI 15D
polyester
Supersoft 30
Určení
unisex
unisex
pánské
unisex
dámské
pánské
unisex
Konstrukce
dvouvrstvé
jednovrstvé
dvouvrstvé
jednovrstvé
komorové
dvouvrstvé
komorové
Cena ca. 1 600 CZK ca. 6 100 CZK ca. 3 000 CZK ca. 1 800 CZK ca. 12 000 CZK ca. 800 CZK ca. 7 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.