Sporttester

Pomocník pro sportovce. Dostaňte se na vrchol!

ca. 5 300 CZK
ca. 4 900 CZK
ca. 6 500 CZK
ca. 13 500 CZK
ca. 5 600 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat sporttester?

Sporttester dnes využívá celá řada aktivních sportovců. Sporttester Vám pomůže sportovní výkony zefektivnit a udělat sportování zábavnější. Pokud se Vám zatím nedaří být pravidelným sportovcem, tak právě pořízení sporttesteru může být impulsem, který Vám pomůže najít motivaci k pravidelnému sportování. Aby Váš sportovní výkon byl efektivní, zdraví prospěšný a zároveň zábavný, vybírejte sporttester dle následujících parametrů.

Typy zařízení

Pro zaznamenávání Vaší sportovní aktivity si můžete pořídit různá zařízení v různých cenových relacích.
Sporttester vypadá jako klasické náramkové hodinky (můžete se setkat s označením sportovní hodinky), ale slouží k zaznamenávání celé řady údajů o sportovním výkonu, který podáváte. Tyto zařízení jsou určeny především k sportovním účelům a o nich bude v následujícím článku řeč. Udělejme si ale krátkou odbočku k podobným produktům, se kterými se na trhu můžete setkat.

Chytré hodinky plní většinu funkcí jako klasický sporttester, ale jsou zároveň spárovaný s mobilním telefonem, který musíte mít při sportování po ruce. Díky tomu na hodinkách uvidíte, kdo Vám volá, kdo Vám poslal email apod. Na jednu stranu to je užitečné, na druhé straně mnoho lidí při sportu relaxuje a chce se oprostit od vyřizování emailů a telefonátů. Tyto „Smart watch“ jsou také dražší než klasický sporttester.

Bytelná konstrukce
Garmin Instinct
ca. 5 300 CZK
Aktuálni cena

Fitness náramek je nejlevnější zařízení, které můžete dostat. Jelikož je nejlevnější, tak nabídka funkcí, které plní je také nejmenší. Víceméně slouží převážně k měření tepové frekvence, což je základní funkce i sporttesteru, ale nenabízí toho moc navíc. Někdy měří čas sportování nebo uběhnutou délku apod. Výsledky tohoto měření nebývají moc přesné.
V tomto článku se tedy budeme zabýt výběrem sporttesteru.

Materiál a provedení

U sporttesteru si může vybrat, z jakého materiálu bude Váš sporttester vyroben, jaký bude mít displej a jaké bude jeho celkové provedení, což ovlivní jeho další funkce.

Materiál

Nejprve se zaměřte na materiál, z jakého je vyrobeno pouzdro, ve kterém je ciferník a z jakého materiálu je náramek, který budete mít na ruce.

Na hory
Suunto Ambit 3 Peak
ca. 4 900 CZK
Aktuálni cena

Pouzdro by mělo být odolné proti nárazům, které jsou při sportování běžné a nemělo by prasknout při pádu a podobně. Zároveň oceníte pokud bude lehké a nebudete mít pocit, že máte na ruce závaží. Mezi používané materiály patří plast, silikon, hliník, ocel nebo kombinace uvedeného. Asi se nedá říct, že jeden nebo druhý materiál je lepší, záleží hlavně na celkovém provedení.

U řemínku je také široká možnost volby materiálu, jako je textil, kůže, plast, silikon nebo kov. Taky je užitečné, pokud se dá časem vyměnit. Zvolte si zejména takový materiál, který Vám bude příjemný. Pozornost výběru řemínku by měli klást hlavně ti, kteří mají citlivější pokožku. Při sportování se zapotíte a špatný řemínek může působit vyrážku či alergickou reakci.

Voděodolnost

Sporttester by měl být voděodolný, i když se s ním nechystáte plavat. Budete se s ním pohybovat venku a intenzivní déšť Vás může promočit na kost, takže budete potřebovat voděodolné zařízení. Při výběru sporttesteru sledujte odolnost pomocí stupňů odolnosti IP, které určují odolnost proti vodě a prachu.

Do divočiny
Suunto TRAVERSE
ca. 6 500 CZK
Aktuálni cena

Pokud chcete zařízení pro plavání a potápění, tak sledujte i akceptovatelný tlak a tedy do jaké hloubky se můžete se zařízením potopit.

Displej a ovládání

Pro sledování naměřených hodnot je klíčové mít dobrý displej. Nejčastěji se setkáte se LDC displeji s podsvícením, na které uvidíte i za tmy nebo zhoršené viditelnosti. Důležitá je velikost displeje, která se pohybuje až k úhlopříčce dvou palců. Vetší displej se hodí hlavně pokud jste si vybrali sporttester s GPS a budete chtít sledovat trasy na mapách. Naopak, pokud budete běhat v parku a potřebujete číst hlavně naměřené hodnoty, tak pro Vás bude pohodlnější na ruce nosit menší displej.

Některé testery mají displeje dotykové, ale většinou se na trhu objevují zařízení s ovládáním pomocí bočních tlačítek.

Multisportovní
Garmin fenix5 Plus Sapphire
ca. 13 500 CZK
Aktuálni cena

Sporttester pro Váš sport

Sporttestery se vyrábí v různých provedeních, kdy některé jsou specificky určeny pro vybraný sport. Velká část jich je univerzálních, základní funkcí je běh a můžete si vybrat celou řadu sportovních aktivit, které mají v menu a podle toho Vám budou počítat hodnoty Vašeho výkonu. Pokud víte, že se budete věnovat pouze určitému sportu, tak můžete vybrat specializovaný sporttester. Uveďme dva obvyklé sporty, kde je pohyb oproti běhu jednoznačně specifický – cyklistiku a plavání.

Cyklistika má své specifika oproti běhu. Na kole urazíte mnohem delší vzdálenosti a spotřebováváte energii jinak než u běhu. Pro cyklisty se vyrábí speciálně cyklocomputery, které upevníte na řídítka. Informace pak sbírají pomocí GPS signálu a bluetooth přenosu z hrudního pásu. Šikovnou variantou je náramkový sporttester, který ale jde sundat z náramku a upevnit na řidítka, takže slouží i jako tachometr.

Plavání vyžaduje taky specifické vlastnosti sporttesteru. Zcela zásadní je vodotěsnost. Výhodou sporttesteru pro plavce je přesnější měření hodnot, protože už od výroby zohledňuje, že budete plavat, což je úplně jiný pohyb a jinak vynaložená energie, než když běžíte nebo jedete na kole. Pokud na univerzálním vybavení nastavíte plavání, nedostanete tak přesné hodnoty.

Nejnovější technologie
Polar Vantage M
ca. 5 600 CZK
Aktuálni cena

Funkce

To, co při výběru sporttesteru řešíte nejvíce, jsou funkce, kterí Vám vybrané zařízení nabídne. Tady je přehled těch nejpodstatnějších.

Měření tepové frekvence

Základní funkcí, kterou nabízí každý sporttester je měření tepové frekvence. V dnešní době je to pomocí hrudního pásu, který je spárován se sporttesterem na ruce pomocí bluetooth. Toto měření je nejpřesnější.

Další variantou je měření přímo na zápěstí, kde senzor na spodní straně pouzdra testeru měří průtok krve. Toto měření je pohodlnější, ale méně přesné než pomoci hrudního pásu. Na trhu jsou i sporttestery pro cyklisty s měřením pomocí uchopení řídítek, ale tady přesnost také výrazně pokulhává.

Tréninkové funkce
Sigma PC 15.11
ca. 700 CZK
Aktuálni cena

Jak změřit tepovou frekvenci? Nejlepší cesta jak zjistit, při jaké tepové frekvenci shazujete kila, je poradit se s profesionálem, tedy například fitness trenérem. Zjednodušeně můžeme hovořit o tom, že existují tři hranice, ve kterých se tep při cvičení pohybuje a každá úroveň přináší jiný efekt:

 • pásmo rozvíjející (trénující) – 75 – 90 % maximální tepové frekvence
 • pásmo spalování tuku – 60 – 75 % maximální tepové frekvence
 • pásmo zdravotní – 55 – 65 % maximální tepové frekvence

Muž maximální tepovou frekvenci zjistí tak, že od 220 odečtetou svůj věk. Pokud jste žena, tak svůj věk odečítáte od 226.

GPS

Tato funkce již byla zmíněna, ale zaměřte se na ni podrobněji. Dnes jsou už jen nejlevnější sporttestery bez GPS. Většinou pořídíte zařízení, které umí zaměřit svou polohu a tak dokáže zaznamenávat trasu, kterou jste urazili, za jaký čas a jaké jste měli tempo v různých úsecích. Dražší zařízení umí nahrát vybranou trasu, nebo mapu a po čas tréninku díky GPS signálu uvidíte svou polohu na zvolené trase.

Alternativa pokud nemáte sporttester s GPS je „krokoměr“, který si připevníte k noze nebo botě. Tato verze je méně pohodlná, měření nabízí méně možností výstupu. Na druhé straně, měření je přesnější než u GPS, ale měřič na nohu se musí kalibrovat.

Další měření a ukazatele

Sporttestery mají nejrůznějších možnosti toho, co na Vašem výkonu dokážou změřit. Může to být:

 • průměrná rychlost
 • aktuální rychlost
 • spálené kalorie
 • převýšení
 • počet kroků za den

Zároveň můžete využít údaje okolí, jako je kompas, teploměr, barometr. Mezi nadstandardní funkce patří sledování spánku, kdy sporttester vyhodnocuje kvalitu Vašeho spánku. Nejlepší zařízení ve spolupráci s kvalitní aplikací na základě tohoto údaje dokážou stanovit optimální trénink, upravený právě podle Vašeho spánku. Samozřejmě takové funkce se promítají do ceny sporttesteru.

Propojení s další elektronikou

Pokud si pořídíte sporttester, tak Vám nejspíš nebude stačit momentálně zhodnotit naměřené údáje, ale budete je chtít dále uchovat, sledovat zlepšení nebo sdílet s přáteli. K tomu je nutné sporttester propojit s počítačem nebo chytrým telefonem.
Propojení je většinou umožněno pomocí:

 • bluetooth
 • Wi-fi
 • USB

Samozřejmě nemusíte data ze sporttesteru přenášet po každém tréninku, protože sporttestery mají paměť, která uchová poměrně dlouhé záznamy. Spárování s telefonem nebo počítačem slouží tedy především pro dlouhodobou archivaci a hlavně zpracování dat.

Víte, že…?

Abyste neměli problém s přenosem dat, je dobré vybrat si sporttester od osvědčených výrobců, kteří tyto funkce podporují a můžou mít i vlastní software v podobě aplikace. Například výrobce sporttesterů Garmin má vlastní aplikaci Garmin Connect.

Výdrž baterie

Čím více funkcí má Váš sporttester a čím větší má displej, o tolik více energie potřebuje a o tolik rychleji se vybíjí baterie. U většiny sportesteru platí úměra, čím dražší, tím lepší baterie. Samozřejmě výrobcem uvedená výdrž baterie nebude stejná po celou dobu vlastnění sporttesteru, protože baterie se opotřebuje, tak jak to známe například u mobilního telefonu. Časem tedy budete možná muset baterii vyměnit.

Abyste prodloužili životnost baterie, snažte se vypínat nepotřebné funkce. Největším „žroutem“ energie je GPS. Většina zařízení na jedno nabití vydrží několik dní, některé i týdny. Se zapnutou GPS se výdrž zkracuje na úroveň několika hodin.

Výrobci a cena

Sporttestery vyrábí celá řada firem, mnozí pouze jako doplňkový sortiment. Pokud si chcete pořídit kvalitní zařízení od ověřeného výrobce, tak vsaďte na značky jako Garmin, Suunto, Polar, Sigma nebo TomTom.

Co se ceny týče, platí že s růstem ceny roste i kvalita.

V cenové kategorii do 1000 Kč pořídíte sporttestery s omezeným množstvím funkcí. Je možné, že i v této cenové kategorii naleznete zařízení, které bude mít to, co potřebujete. Výsledky měření, ale nebudou moc přesné. Tyto produkty měří často senzorem na zápěstí, protože nemají bluetooth nebo ho mají, ale pak si musíte dokoupit hrudní pás.

V cenovém rozmezí 1000 až 5000 Kč by si už měl v pohodě vybrat každý rekreační sportovec. Můžete očekávat všechny standardní funkce jako měření tepu nebo spálených kalorií a funkce spojené s GPS. Některé zařízení už budou mít v ceně i hrudní pás a budou i odolné vůči prachu a vodě.

Za cenu vyšší než 5000 Kč dostanete velice kvalitní zařízení, kde jsou použity nejlepší materiály. Tyto sportestery se hodí například pro horolezce nebo potápěče. Baterie u takto drahých zařízení by měla vydržet i týdny. Samozřejmostí by měla být schopnost nahrávat mapy a následně na nich pomocí GPS signalizovat polohu.

Nomination
Bytelná konstrukce
Na hory
Do divočiny
Multisportovní
Nejnovější technologie
Tréninkové funkce
Image
Product
Garmin Instinct
Suunto Ambit 3 Peak
Suunto TRAVERSE
Garmin fenix5 Plus Sapphire
Polar Vantage M
Sigma PC 15.11
Bluetooth
Hmotnost
52 g
89 g
80 g
76 g
45 g
Odolnost proti vodě
100 m
100 m
100 m
100 m
30 m
30 m
Určení
Unisex
unisex
Dámské
unisex
unisex
unisex
Barometr
Kompas
Měření tepové frekvence
Stopky
Teploměr
Výškoměr
Cena ca. 5 300 CZK ca. 4 900 CZK ca. 6 500 CZK ca. 13 500 CZK ca. 5 600 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena